Podstawy zakładów

Poniżej przedstawiam absolutne podstawy zakładów bukmacherskich zakładając, że czytelnik nic o nich nie wie. Opowiem o bukmacherach, wyjaśnię jak postawić zakład i dlaczego bukmacherzy zarabiają. Przedstawię zalety bukmacherów internetowych i udzielę kilku ogólnych wskazówek.

Lupa i kalkulator leżą na kartce z wykresem punktowym

Aby zrozumieć całość, trzeba zrozumieć detale.
fot. Shutterstock 120821362

1. Na czym bukmacherzy zarabiają?

Aby wyjaśnić w jaki sposób bukmacherzy zarabiają, posłużę się przykładem (lepszy przykład niż wykład;)):

Argentyna – Paragwaj (Copa America) 1.55 3.45 6.00

Powyższe liczby oznaczają kursy odpowiednio na: wygraną gospodarzy, remis, wygraną gości.

Załóżmy, że chcemy obstawić wszystkie możliwe zdarzenia, tak aby nasza wygrana była jednakowa niezależnie od wyniku. Niech nasza wygrana wynosi 100 PLN. Na kolejne opcje stawiamy zatem odpowiednio:

100 PLN / 1.55 = 64,52 PLN
100 PLN / 3.45 = 28,99 PLN
100 PLN / 6.00 = 16,67 PLN

Czerwone 1,85 - 1,85 a poniżej zielone 1,9 - 2,11?

Kursy 1,85-1,85 są obciążone marżą bukmachera 8%, a kursy 1,9-2,11 nie są. Poza tym kurs 2,11 może się opłacać postawić, jeśli np. szansa wygranej jest powyżej 50%.
Źródło: materiał SureBety.pl

Sumując prawą stronę równań otrzymujemy, że chcąc obstawić wszystkie możliwości musielibyśmy zainwestować 110,18zł aby wygrać 100zł. Różnica między tym, co musielibyśmy postawić a wygraną (w tym przypadku 10,18zł), to właśnie zysk bukmachera. Jak widać, przy proporcjonalnie rozłożonych stawkach, bukmacher zarabia ok. 10% wszystkich postawionych stawek.

W dużym uproszczeniu właśnie na takich różnicach zarabiają bukmacherzy. Kursy przez nich wystawiane są obciążone marżą bukmachera (w powyższym przykładzie 10%), która mieści się zwykle w przedziale 5-15%. Wysokość marży zależy zazwyczaj od bukmachera, popularności spotkania, sumy już przyjętych zakładów itp.

O bukmacherach oferujących kursy z wysoką marżą, mówi się potocznie, że mają słabe kursy.

Bukmacherzy najczęściej wystawiają kursy na podstawie statystyk i swojej wiedzy o drużynach/zawodnikach. Jeśli w jakimś spotkaniu pojawia się czynnik, który znacząco wpływa na szanse drużyn/zawodników, może się okazać, że oszacowane kursy są błędne, gdyż bukmacher wystawił je na podstawie błędnych założeń.

Ponieważ bukmacherzy wystawiają w swojej tygodniowej ofercie tysiące kursów, muszą się oni zabezpieczyć przed ewentualnymi stratami za pomocą marży i limitów stawek. Z kolei gracz jest w tej szczęśliwej sytuacji, że wystarczy kilka lub kilkanaście dobrych typów, aby na nich zarobił.

Przeczytaj więcej w artykule:

Marża bukmachera

2. Dlaczego bukmacherzy naziemni odchodzą do lamusa?

Mężczyzna w niebieskiej koszuli przewija palcem półokrągły ekran stron www na białym tle

W Internecie są setki bukmacherów oferujących hazard.
Źródło: Shutterstock 56454184

2.1. Bukmacherzy naziemni

Większość graczy swój pierwszy kontakt z zakładami bukmacherskimi miała poprzez bukmachera naziemnego. Mam na myśli punkty przyjmowania zakładów sportowych/wzajemnych w których na wielkich tablicach mniej czy bardziej urodziwe panie wypisują ofertę. Po wybraniu i zapisaniu numerów zdarzeń, które chcieliśmy zagrać, musimy udać się do okienka w celu zakupienia kuponu stanowiącego dowód zawarcia zakładu.

W Polsce tego typu zakłady bukmacherskie prowadzą: eFortuna, STS oraz ETOTO.

Niewątpliwą zaletą tego typu bukmacherów jest możliwość nawiązania znajomości z innymi graczami czy choćby samymi pracownikami tych punktów (naocznymi świadkami naszych porażek i sukcesów). Ponadto gracz ma stały dostęp do środków pieniężnych, którymi obraca. Niestety, jeśli ktoś myśli poważnie o zarabianiu na zakładach, musi rozszerzyć swoje horyzonty poza najbliższe punkty bukmacherskie i spróbować swoich sił w Internecie.

2.2. Bukmacherzy internetowi

W Internecie można znaleźć bez trudu przynajmniej kilkanaście firm bukmacherskich mających strony w języku polskim. Większość z nich oferuje, oferowała lub zamierza oferować bonusy powitalne dla nowych graczy, to znaczy tych, którzy dopiero założyli u nich swoje konta. Jednak wiele z tych firm organizuje również różnego rodzaju promocje dla swoich stałych klientów.

Wszyscy bukmacherzy internetowi mają zarejestrowana działalność gospodarczą poza granicami naszego kraju w rajach podatkowych (np. Malta, Curacao, Antigua i Barbuda). Dlaczego tak jest? Ponieważ podatek od gier hazardowych (w tym również zakładów) wynosi w Polsce 12% (a nawet dodatkowe 10% podatku dochodowego, jeśli wygrana wynosi powyżej 2.280 PLN).

Stawianie zakładów u bukmacherów internetowych zgodnie z prawem Unii Europejskiej jest legalne. Powszechna dezinformacja w tej kwestii prowadzi tylko do tego, że gracze w obawie przed karą za granie w sieci, stawiają zakłady w punktach naziemnych i płacą podatek od każdego kuponu niezależnie od wyniku zakładu.

2.3. Zalety zakładów w Internecie

 • brak podatku 12% od kuponu (ważne zwłaszcza w przypadku przegranego kuponu)
 • wyższe kursy niż u bukmacherów naziemnych
 • atrakcyjne bonusy i promocje
 • zakład zawieramy w domu
 • możliwość obstawiania zakładów na żywo (w trakcie trwania spotkania)
 • zakłady są szybko zawierane i szybko rozliczane

2.4. Wady zakładów w Internecie

Każdy bukmacher internetowy ma w swoim Regulaminie klauzulę typu:

Firma ma prawo anulować zakład przyjęty w wyniku błędu (ustawiony wynik, zakład zawarty po rozpoczęciu spotkania, misprint).

Zakład może zostać anulowany także po zakończeniu spotkania.

Nigdy nie stawiaj zakładów w takich przypadkach, gdyż jedyna sytuacja w której nie zostają one anulowane to ta, kiedy gracz przegrywa. Mało opłacalne, prawda?

U renomowanych bukmacherów prawo to nie jest nadużywane, a jego zadaniem jest ochrona przed zwykłymi ludzkimi błędami odds makerów.

U bukmacherów naziemnych nie ma co prawda takiego zastrzeżenia, ale w praktyce przy odrobinie wprawy, można dość łatwo stwierdzić czy bukmacher się pomylił przy wystawianiu kursów (i zrobi nam zwrot) czy też nie. Zawsze tez można porównać wystawiony kurs z kursami u innych bukmacherów.

Bukmacherzy różnią się między sobą ofertą bonusów, kursów na dane spotkania czy choćby uprzejmością i skutecznością działania obsługi klienta. Najważniejszym jednak czynnikiem jest wypłacalność bukmachera. Przed założeniem konta i wpłaceniem pierwszych pieniędzy zawsze należy sprawdzić opinię o danej firmie. Informacji na temat wiarygodności najlepiej szukać w dziale bukmacherzy lub też forach bukmacherskich.

Co więcej, do oceny bukmacherów używa się specjalnego rankingu wiarygodności, o którym będę wspominał jeszcze wiele razy.

3. Strona bukmachera

Co można znaleźć na stronie bukmachera? Przede wszystkim 3 rzeczy:

 • aktualne wiadomości/promocje
 • ofertę kursów
 • pole do zalogowania

Zanim będziesz mógł postawić zakład u jakiegokolwiek bukmachera internetowego, musisz założyć u niego konto. Pamiętaj, aby wpisywać zawsze tylko prawdziwe dane! Chyba nie chcesz mieć kłopotów przy wypłacie pieniędzy? :)

Po dokonaniu rejestracji dostaniesz zwykle maila potwierdzającego założenie Twojego konta. Po otrzymaniu takiej wiadomości należy zalogować się na konto i wpłacić pieniądze jedną z dostępnych form płatności online.

Listę bukmacherów wraz z ich opisem znajdziesz w rankingu bukmacherów.

4. Jak postawić pierwszy zakład?

Postawienie zakładu u bukmachera internetowego naprawdę nie jest trudne. Wystarczy tylko uważnie i ze zrozumieniem czytać wyświetlane komunikaty.

Gdy wpłacone przez Ciebie pieniądze dotrą już na konto, jesteś już gotowy do postawienia zakładu. Aby tego dokonać wybierz zdarzenie, które chcesz obstawić. Po prawej stronie u góry powinno wyskoczyć okienko z wybranym zdarzeniem (zdarzeniami jeśli wybrałeś ich więcej). Wpisz stawkę i kliknij “postaw”. Zwykle wyświetli się wtedy podsumowanie Twojego zakładu. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij “potwierdź”.

Jeżeli kurs się nie zmienił, stawka jaką wpisałeś nie przewyższa limitu ustanowionego przez bukmachera i nie jest wymagane postawienie większej liczby zdarzeń wraz z wybranym, to Twój zakład powinien zostać przyjęty przez system.

Czasami przy stawianiu zakładu zdarza się, że system informuje o różnego rodzaju błędach. Oto niektóre komunikaty z którymi możesz się spotkać:

 • “nie masz wystarczająco środków na koncie” (spróbuj zmniejszyć wtedy nieznacznie stawkę jeśli widzisz, że masz wystarczającą ilość środków)
 • “za niska stawka” (wyświetli się jaka jest minimalna stawka na zakład)
 • “inny błąd” (wyloguj się i zaloguj ponownie – powinno pomóc)

Po przyjęciu zakładu saldo Twojego konta powinno się zmniejszyć o wartość postawionego zakładu, chociaż nie u wszystkich bukmacherów działa to automatycznie i czasem trzeba odświeżyć stronę. Świeżo postawiony zakład można podejrzeć w “Historii zakładów” (szukaj w “Moje konto”).

W razie jakichkolwiek problemów warto poczytać FAQ danego bukmachera. W OSTATECZNOŚCI pisz do obsługi klienta.

5. Bonusy bukmacherskie

Aby przyciągnąć klientów, bukmacherzy oferują różnego rodzaju bonusy. Dla nowych graczy są to najczęściej bonusy od depozytu (zwykle dodawane jest 50 lub 100% depozytu do pewnej maksymalnej kwoty) lub freebety (zwykle 25€). Gdzie jest haczyk i na czym te bonusy polegają?

Bonus od depozytu polega na tym, że bukmacher dodaje nam na konto jednorazowo pewną kwotę w zależności od tego jak duży depozyt złożyliśmy. Jednak zanim będziesz mógł wypłacić wpłacona kwotę wraz z bonusem, musisz spełnić pewne warunki, czyli obrócić bonusem.

Jeśli na przykład wpłaciliśmy 100zł i dostaliśmy bonus 100%, to na koncie mamy 200zł. Załóżmy, że wymagany jest 5-krotny obrót z minimalnym kursem 1.50. Oznacza to, że musimy obstawić zakłady na łączną kwotę 200zł x 5 = 1000zł, aby móc wypłacić pieniądze z konta (chyba że jest napisane inaczej). Dodatkowym warunkiem jest to, że do wymaganego obrotu będą się liczyły tylko te zakłady, które były obstawiane po kursie 1.50 lub większym.

Bukmacherzy dopuszczają jakąkolwiek wypłatę zwykle dopiero po zrobieniu wymaganego obrotu. U niektórych z każdym zakładem uwalniamy część możliwej do wypłacenia kwoty, a u innych bonus jest wypłacany dopiero po spełnieniu warunków obrotu.

Drugi rodzaj bonusu to tak zwany freebet. Polega on na tym, że stawiamy zakład z własnych pieniędzy. Jeśli wygramy, to jest on rozliczany jak normalny zakład. Jeśli natomiast przegramy, to jest nam zwracana postawiona stawka, ale do pewnej kwoty określonej w regulaminie (np. do 25€). Aby móc wypłacić tę zwróconą kwotę, trzeba nią zwykle obrócić 3 razy.

Zobacz Najlepsze bonusy bukmacherskie

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.