Czy e-sport zagraża popularności piłki nożnej?

E-sport bardzo szybko zyskuje na popularności. Mistrzostwa Świata w League of Legends są już bardziej popularne niż wiele z meczów piłki nożnej! Bukmacherzy starają się nadążyć za wzrostem zainteresowania elektroniczną rywalizacją. Rośnie nowe pokolenie młodych mężczyzn. Czy będą zainteresowani oglądaniem polskiej Ekstraklasy, czy wybiorą raczej pełną dynamiki, zwrotów akcji oraz symfonii kolorów i dźwięków rozgrywkę e-sportową na stadionie z telebimami?

Ciemny widok z boku gracza który gra na komputerze a w tle wiszące reklamy League of Legends

Jedną z najbardziej popularnych rozgrywek esportowych jest tzw. LoL, czyli League of Legends

Autor zdjęcia: Florian Olivo
Źródło: unsplash.com/photos/Mf23RF8xArY

Dziś typerzy mogą obstawiać także mecze ważnych eventów rodem z League of Legends, StarCrafta, Rocket League, czy Counter-Strike: Global Offensive. Możliwości nie brakuje. Oczywiście zdarzeń w zakładach bukmacherskich jest znacznie więcej niż tych związanych z e-sportem. Niemniej jednak liczba zdarzeń e-sportowych regularnie rośnie. 

Popularność e-sportu rośnie

Spójrzmy na liczby w zakresie oglądalności, czyli widowni przed telewizorem.

Niezaprzeczalnym liderem popularności wśród dyscyplin sportowych jest piłka nożna. Jest nią zainteresowane 40% badanych w Europie.
Starcie hiszpańskiego “El Clasico” pomiędzy Barceloną a Realem Madryt obejrzało dla przykładu 688.000 widzów w samej stacji Eleven Sports. Łącznie na pewno przekroczyła milion zainteresowanych w Polsce.

Jak to się ma do wydarzeń e-sportowych?

Mistrzostwa Świata w League of Legends obejrzało w październiku 2022 ponad 5 milionów osób! (1.6 mln Anglicy, 1.2 mln Korea, 0.9 Hiszpania)
Chińskie źródła nie są uwzględnione w tych statystykach.

Zainteresowanie w Polsce nie jest jeszcze tak duże, jak za granicą, ale to się zmieni.

Jeśli młody chłopak będzie miał do wyboru oglądanie polskiej Ekstraklasy, w której “niewiele się dzieje”, a poziom gry jest słaby, to czy nie wybierze dynamicznej akcji z atrakcyjnymi efektami wizualnymi i emocjonującymi efektami dźwiękowymi? Może to wyglądać tak:

roccat-lol.jpg

Dla młodych mężczyzn, szukających rozrywki, a nie “zadymy” na stadionie, wybór jest prosty.

Ja też wolę oglądać potyczki e-sportowe niż piłkę nożną. Oczywiście każda z tych dyscyplin ma swój urok.
Myślę jednak, że trend e-sportowy już się rozpoczął i będzie przybierał na sile.

Tradycyjne dyscypliny czy jednak e-sport?

E-sport już dziś jest szalenie ważną gałęzią zakładów bukmacherskich.

To sprawia, że znajduje się on w pierwszej piątce największych rynków wielu bukmacherów! Oczywiście bukmacherzy nie ograniczają się tylko do e-sportu, ale biorą pod uwagę też tak zwane sporty wirtualne i wiele innych produktów, które podniosą poziom twojej adrenaliny. Ludziom brakuje “naturalnych wrogów”, a wystrzał adrenaliny bywa przyjemny. Co więcej, elektroniczna rozrywka stale się rozwija. Potwierdzają to coroczne sprawozdania finansowe sektora hazardowego.

Można było przypuszczać, że i w tym przypadku zadziała dewiza głosząca, że „nowe jest wrogiem starego”.

Po części tak jest, jednak w świecie bukmacherskim e-sport i tradycyjne dyscypliny sportowe więcej łączy, niż dzieli. Świadczy o tym choćby fakt, że typerzy sięgający po piłkę nożną, równie chętnie obstawiają turnieje w popularną serię gier FIFA. Ponadto e-sport bazuje na schematach sprawdzonych w innych dyscyplinach.

Najpopularniejsze gry do obstawiania w e-sporcie

W branży gier komputerowych istnieje cała masa tytułów, które regularnie pojawiają się na największych turniejach e-sportowych na świecie. To sprawia, że są one dostępne w ofercie zakładów sportowych. Typerzy wręcz uwielbiają tryb Battle Royal (tryb rozgrywki wieloosobowej, w których gracze walczą na wirtualnym polu bitwy indywidualnie lub drużynowo). Dlatego popularne u „buków” jest typowanie zwłaszcza takich gier jak Fortnite, Apex Legends, PUBG czy Call of Duty Warzone.

Równie atrakcyjny wydaje się rynek symulatorów, a więc gier sportowych.
Znajdziemy tu przykładowo serię FIFA czy NBA 2K.

Co jeszcze obstawiają gracze z Polski, jak i całego świata?

Wymieniać można długo, niemniej warto wspomnieć choćby o:

 • Clash Royale,
 • Hearthstone,
 • Street Fighter,
 • Vainglory,
 • Overwatch,
 • Halo,
 • Rainbow 6,
 • jak też World Of Warcraft.

Solidnych tytułów do typowania u „buka” nie brakuje.
W miarę wzrostu popularności poszczególnych tytułów, rośnie szerokość oferty bukmacherów.

Jak można obstawiać? 

Możliwości typowania zdarzeń e-sportowych rzecz jasna nie brakuje. Bazują one na rozwiązaniach znanych z tradycyjnych sportów.

Możemy obstawiać na przykład zwycięzcę danego meczu, sięgnąć po typy poniżej/powyżej, wytypować dokładny wynik, czy przyjąć zakład z handicapem. To jednak nie wszystko.

Możemy też skorzystać z innych rozwiązań, znanych głównie z branży e-sportowej. Mamy tutaj między innymi możliwość postawienia na najlepszego gracza mapy, założyć się o to, kto wykona First Blood (zabije pierwszego rywala). Pierwsze zabójstwo jest znane choćby z CS:GO.

Obstawianie e-sportu może być bardzo ciekawe. Jeśli ma dawać zyski, to nie powinno być realizowane w sposób chaotyczny, lecz zaplanowany (tego nauczysz się ze strony SureBety.pl). Najlepiej sięgać po ulubione gry, o których już coś wiesz. Ta wiedza z pewnością ułatwi Ci obstawienie zakładów. Wiedzę możesz budować małymi krokami i, jeśli robisz to systematycznie i w sposób uporządkowany, to rezultaty nie każą na siebie długo czekać.

Nadchodzące turnieje e-sportowe 

Chociaż koniec 2022 roku zbliża się nieuchronnie, to ostatnie tygodnie przyniosą nam sporo e-sportowej rozrywki. Do naszej dyspozycji będzie wiele turniejów, które z całą pewnością pojawią się w ofercie zakładów bukmacherskich.

W kalendarzu czekają na nas między innymi:

 • Intel Extreme Masters XVII — Rio Major 2022,
 • PUBG Global Championship 2022,
 • Esport Tour 2022 Finals,
 • RLCS 2022-23,
 • czy choćby IEM Rio 2022 Legends Stage.

To oznacza, że dobrej zabawy w najbliższym czasie nie zabraknie!

Bukmacherzy do esportów – lista

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.