Jak obrócić bonus u bukmachera?

Jeżeli chcesz założyć konto u bukmachera internetowego, to zapewne dostaniesz od niego bonus powitalny. Bonus będzie twój dopiero po spełnieniu warunków obrotu i skutecznej wypłacie. Anulowanie bonusu wiąże się także z anulowaniem wygranych! Dowiedz się jak obrócić bonus u bukmachera!?

1. Obrót bonusu – co to jest obrót?

Piłka do koszykówki leży na wachlarzu z dolarów

W zakładach sportowych trzeba umieć obracać pieniądze,
fot. Shutterstock

Każdy bukmacher posiada własne warunki bonusu opisane w regulaminie bonusu. Pojawia się tam wtedy zwrot typu “obrócić bonus“, “zrobić obrót“, “obrócić stawki” itp. Listę wszystkich promocji, z linkami do regulaminów, znajdziesz na stronie bukmachera pod “Promocje”, “Promotions”, “Promo” czy “Bonusy”.

Obrócić bonus to znaczy postawić jeden lub wiele zakładów, których suma stawek daje kwotę równą przynajmniej wartości wymaganego obrotu.

Przykładowe warunki obrotu bonusem mogą być takie:

 1. Wartość bonusu: 100% do 200 PLN
 2. Minimalny obrót: 6*bonus
 3. Minimalny kurs: 1.50 (AKO nie jest wymagane)
 4. Ważność bonusu: 90 dni
 5. Moment przyznania bonusu: po obróceniu depozytu

Sam regulamin bonusu jest bardziej szczegółowy, ale informacje dot. obrotu są najważniejsze.

Powyższe wymagania spełnia np. taka seria rozliczonych zakładów:

 • 100 PLN x 2.10;
 • 100 PLN x 1.70; (bonus ma być przyznany po obróceniu depozytem, czyli trzeba poczekać po rozliczeniu tego zakładu aż system przyzna bonus, który musi być zaksięgowany przed postawieniem kolejnego zakładu; czasem trzeba o niego poprosić emailowo)
 • 100 PLN x 1.90;
 • 100 PLN x 1.50;
 • 150 PLN x 1.80;
 •  50 PLN x 3.0,
 • 200 PLN x 2.0,
 • 200 PLN x 2.0,
 • 200 PLN x 2.0.

W tym przykładzie NIE ma znaczenia czy zakłady są wygrane czy przegrane. Ważne, żeby NIE było “zwrotu”, czyli rozliczenia po kursie 1.0 (bo spotkanie zostało anulowane np.). Suma stawek wyniosła 1200 PLN. Wszystkie zakłady zostały postawione po kursie 1.50 lub większym. Zakłady akumulowane mogły być stawiane, ale nie było to wymagane. Wszystkie zakłady musiały zostać postawione pomiędzy zaksięgowaniem depozytu a upływem 90 dni od momentu zaksięgowania wpłaty. Tylko w tym przedziale czasowym są liczone do obrotu.

Omówię poniżej bardziej szczegółowo każdy z wymienionych parametrów bonusu.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Wartość bonusu u bukmachera

Jak obrócić bonus u bukmachera? W regulaminie bonusu powinna być określona minimalna i maksymalna kwota depozytu uprawniająca do bonusu powitalnego.

Dla omawianego przykładu bonusu 100% do 200 PLN przyznawanego po obróceniu 1x depozytem mamy takie opcje:

 • po wpłaceniu kwoty 40 PLN i postawieniu zakładów z kursem 1.50 lub większym za min. 40 PLN, stan twojego konta powiększy się o 40 PLN
 • po wpłaceniu kwoty 200 PLN i postawieniu zakładów z kursem 1.50 lub większym za min. 200 PLN, stan twojego konta powiększy się o 200 PLN
 • po wpłaceniu kwoty 400 PLN i postawieniu zakładów z kursem 1.50 lub większym za min. 400 PLN, stan twojego konta powiększy się o 200 PLN

Zatem najbardziej opłaca się wpłacić dokładnie 200 PLN.

Są bonusy, w których teoretycznie można zrealizować obrót bonusu obstawiając jeden zakład za bardzo dużą stawkę (przy odpowiednio wysokim depozycie). W praktyce zostanie to negatywnie odebrane przez bukmachera jako nadużycie promocji celem uzyskania bonusu.

3. Minimalny kurs do obrotu bonusem

Jeśli w regulaminie bonusu jest napisane, że liczą się zakłady z kursem minimum 1.50 (jak w naszym przykładzie), to zakłady z mniejszym kursem po prostu nie są wliczane do obrotu. W amatorskich bukmacherach może zdarzyć się, że po wzięciu bonusu powitalnego, nie będziesz mógł obstawić żadnego zdarzenia z kursem mniejszym od 1.50, bo te zakłady będą systemowo zablokowane.

Niektórzy bukmacherzy mogą sobie także zastrzec, że tylko zakłady AKO lub określony rodzaj zakładów będzie się wliczał do obrotu (np. wykluczone będą handicapy azjatyckie).

3.1. Bukmacherzy amerykańscy

Wielkość minimalnego kursu powinna być określona w regulaminie bonusu. Jeśli brakuje takiej informacji, ma wtedy zwykle zastosowanie amerykański system naliczania obrotu, w którym do obrotu jest brana mniejsza z wartości: stawka albo zysk.

Zatem dla kursów 2.0 i większych do obrotu jest wliczana stawka, a dla 2.0 i mniejszych wartość zysku (nie mylić z wygraną=stawka+zysk). Stawiając np. 100 PLN po kursie 3.0 do obrotu będzie się liczyło 100 PLN, a po kursie 1.50 będzie się liczyło 50 PLN.

Gracz może stawiać zakłady akumulowane. Ważna jest wtedy wysokość kursu końcowego na kuponie, a nie wysokości kursów składowych, chyba że jest to określone inaczej.

3.2. Zakłady wykluczone z obrotu

Do obrotu liczą się tylko zakłady rozliczone (wygrane albo przegrane). Oznacza to, że zakłady odwołane, anulowane, unieważnione, zakończone zwrotem itp., których kurs całkowity wyniósł @1.0, nie liczą się do kalkulacji obrotu.

Balance betting jest domyślnie zabroniony. Jest to logiczne, dlatego zwykle nie ma tego zapisu w regulaminu bonusu.

4. Moment przyznania bonusu

Z regulaminu bonusu powinno wynikać kiedy bonus zostanie przyznany. Są 4 możliwości:

 1. po zaksięgowaniu depozytu gracza na koncie bukmachera (bonus jest przyznawany automatycznie albo ręcznie zwykle do 48h od zaksięgowania),
 2. po obstawieniu zakładów za kwotę złożonego depozytu (w przypadku freebetów powitalnych zwykle trzeba postawić całość depozytu na pierwszy zakład),
 3. po ukończeniu obrotu,
 4. bonusy uwalniany etapami (najrzadziej spotykana opcja).

Najbardziej korzystna dla gracza jest pierwsza opcja.

UWAGA:
Czas na obrót bonusu jest liczony od momentu aktywacji bonusu (dla bonusów wypłacanych przed zrobieniem wymaganego obrotu) lub od momentu zaksięgowania wpłaty gracza (dla bonusów wypłacanych po zrobieniu wymaganego obrotu), co powinno być określone w regulaminie bonusu.

Do obrotu liczą się wszystkie rozliczone zakłady, których rozpoczęcie zaplanowano w przedziale czasowym przeznaczonym na obrót bonusu. Nie powinno się zatem obstawiać zakładów długoterminowych, bo takie zakłady zwykle nie zostaną wliczone do obrotu.

5. Kiedy mogę wypłacić pieniądze?

5.1. Blokada depozytu do ukończenia obrotu

Każdy bukmacher po aktywowaniu bonusu blokuje kwotę depozytu przed wypłatą do czasu spełnienia warunków obrotu.

Z raz aktywowanego bonusu NIE da się zrezygnować. Są rzadkie przypadki, kiedy bukmacher na to pozwala zabierając dodatkowo wszystkie wygrane, wynikające z przyznanego bonusu.

UWAGA:
Jeśli otrzymałeś bonus, stawiaj nie więcej niż wynosi kwota depozytu. W przypadku problemów z dokończeniem obrotu (bukmacher nałoży Ci limit, upłynie czas na spełnienie warunków itp.), zostanie Ci zabrany tylko bonus.

5.2. Monitorowanie postępów obrotu bonusem

U niektórych bukmacherów jest miejsce na koncie gracza, gdzie gracz cały czas ma dostęp do śledzenia postępów bonusu. Jest to jednak rzadkość.

Jeśli spełni się warunki obrotu przed upływem czasu na zrobienie obrotu, można wypłacić całość środków, chyba że regulaminu bonusu mówi inaczej.

5.3. Najpierw środki pieniężne

Zwykle żaden bukmacher o tym nie pisze w regulaminu bonusu, ale musisz pamiętać, że wszelkie wygrane na bonusowych pieniądzach pozostaną bonusowymi pieniędzmi. Jeśli zostanie Ci odebrany bonus, to wraz z wygranymi, które dzięki uzyskaniu bonusu uzyskałeś.

Druga niepisana zasada mówi, że: grając z aktywnym bonusem, prawdziwe pieniądze są odejmowane od salda jako pierwsze. W rozumieniu bukmachera jeśli przegrywasz, to najpierw kwotę depozytu, a potem ewentualnie kwotę bonusu. Czyli jeśli przegrasz 100 PLN przy stanie konta 200 PLN (100 PLN wpłaty i 100 PLN bonusu), to na koncie pozostanie 100 PLN bonusu, a nie 100 PLN depozytu.

Jeśli bonus został dodany do środków gracza, to na pokrycie stawki zakładów najpierw idą środki pieniężne gracza, a dopiero potem środki bonusowe.

PRZYKŁAD:

Gracz wpłacił 200 PLN i otrzymał bonus 200 PLN od razu, to na koncie ma 400 PLN. Jeśli jego pierwszy zakład będzie za 300 PLN, to znaczy, że 200 PLN pochodzi z jego depozytu, a 100 PLN z bonusu (stawka>środki gracza). Gracz dzięki bonusowi może zatem więcej wygrać. Jeśli był to zakład po kursie @2.0 i gracz go wygra, to na koncie zobaczy 600 PLN. Ale z tego 300 PLN stanowi jego środki, a drugie 300 PLN jest kwotą bonusu, czego na pierwszy rzut nie widać.

Załóżmy, że gracz nie postawił więcej zakładów, a okres czasu na zrobienie obrotu minął. Zostanie mu zabrane z konta 300 PLN (bonus + wygrane z niego pochodzące), a nie 200 PLN (kwota bonusu).

6. Wypłata obróconego bonusu

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś uprawniony do określonego bonusu, bo korzystasz np. z wynajmowanego mieszkania i ktoś mógł się już zarejestrować z tego IP do bukmachera, napisz email do supportu z prośbą o sprawdzenie, czy przysługuje ci bonus. Odpowiedź zachowaj do momentu, gdy wpłynie pierwsza wypłata bonusu od bukmachera.

Kiedy wiesz już, jak obrócić bonus u bukmachera i dokończysz obrót oraz zlecisz wypłatę, przychodzi moment na weryfikację tożsamości. To dopiero na tym etapie może się okazać, że bonus Ci nie przysługiwał lub że złamałeś warunek regulaminu bonusu lub regulaminu ogólnego.

Jeśli gracz zleci wypłatę przed spełnieniem wymagań obrotu bonusem, bonus wraz z wygranymi pochodzącymi z użycia bonusu są odejmowane z konta gracza przed realizacją wypłaty bonusu!

Gracz może nie być tego do końca świadomy, dlatego prawie wszyscy bukmacherzy pytają dla pewności gracza, który próbuje wypłacić nieobrócony bonus, czy na pewno chce uszczuploną wypłatę. Tam, gdzie nie ma możliwości śledzenia postępów obrotu bonusem, można dla pewności zapytać obsługi klienta przed poleceniem wypłaty, czy już spełniło się wymagania obrotu albo ile jeszcze brakuje.

7. FAQ — najczęstsze pytania dotyczące obrotu bonusem

7.1. Co się stanie, jeśli nie zrobię obrotu na czas?

Jeśli nie spełnisz warunków obrotu na czas, to zostanie Ci zabrany bonus oraz wszystkie wygrane jakie z niego uzyskałeś. Bukmacher odda Ci zapewne jedynie sumę depozytów, o ile te nie zostały przegrane.

7.2. Które środki są brane do obrotu najpierw?

Po dodaniu bonusu do salda konta, masz do dyspozycji sumę bonusu i depozytu. Środki za prawdziwe pieniądze są w domyśle obstawiane w pierwszej kolejności (bukmacher interpretuje to na swoją korzyść). Jeśli nie zdążysz zrobić obrotu, to utracisz nie tylko bonus, ale też środki, których nie mógłbyś zarobić, gdyby bonus na koncie nie był aktywny.

Gdybyś najpierw przegrał wartość bonusu, to mógłbyś pozostałe środki wypłacić, prawda? To naturalnie nie jest logiczne, bo wtedy każdy by tak robił niczym nie ryzykując, a bukmacher tylko by na tym tracił.

Wniosek: obstawiaj stawki tak, by nie korzystać z depozytu. Jeśli wpłaciłeś 100 PLN i dostałeś 100 PLN bonusu, to stawiaj tyle, by zawsze zostało min. 100 PLN na koncie. Jeśli bonus zostanie Ci odebrany, to bukmacher zabierze tylko 100 PLN.

Niektórzy bukmacherzy rozdzielają saldo depozytu i bonusu. Jest to bardziej przejrzyste, ale wymaga technicznych usprawnień na stronie bukmachera.

7.3. Czy muszę kończyć obrót, gdy wyzeruję saldo konta?

U znacznej większości bukmacherów wyzerowanie salda konta, przed spełnieniem warunków obrotu, zwalnia z obowiązku dokończenia warunków obrotu bonusem. To logiczna interpretacja — nie ma już bonusu, więc jak nim obracać?

Może się zdarzyć, że bukmacher zastrzeże sobie inną interpretację w regulaminie bonusu. Wtedy możesz spotkać się z tego typu zapisem:

Jeśli gracz przegra całość środków, to aby dokończyć warunki obrotu bonusem potrzebna jest dodatkowa wpłata, aby suma stawek zakładów została postawiona wymaganą ilość razy.

Taki zapis stanowi dla Ciebie realne zagrożenie, jeśli go zignorujesz.

Załóżmy, że miałeś 180 dni na zrobienie obrotu. Po 30 dniach wyzerowałeś stan konta, ale nie skończyłeś obrotu. Zapomniałeś o sprawie. Wróciłeś do bukmachera po 60 dniach i zrobiłeś depozyt. Grasz sobie dalej, aż pewnego dnia bukmacher zabrał Ci wartość bonusu z konta i wygrane z niego pochodzące! Dlaczego? Bo nie dokończyłeś obrotu w ciągu 180 dni…

W niektórych przypadkach może to nawet spowodować pojawienie się ujemnego salda na koncie. Jeśli chcesz kontynuować grę u tego bukmachera, to trzeba do niego napisać, aby wyzerował saldo konta. Jeśli będzie wymagał uzupełnienia salda, to nie robiłbym tego, jeśli kwota długu nie przekracza 500 PLN (sąd umorzy postępowanie w takim przypadku, z uwagi na zbyt małą szkodliwość czynu).

7.4. Co zrobić, gdy kończy mi się czas na bonus?

Jeśli widzisz, że możesz nie zdążyć z wymaganym obrotem w określonym czasie, wyślij emailowo prośbę o przedłużenie czasu na obrót. Czasami bukmacherzy się na to zgadzają.

7.5. Co zrobić, gdy bukmacher zabrał mi bonus z wygranymi?

Bukmacherzy interpretują swój regulamin zazwyczaj na swoją korzyść.

Łac. Ignorantia iuris nocetnieznajomość prawa szkodzi.

 

Zacznij od sprawdzenia warunków bonusu, na które się zgodziłeś. Trzeba sprawdzić czy jest zapis, które środki pieniężne są brane jako pierwsze pod uwagę.
Prawdopodobnie w regulaminie bonusu, albo gdzieś w ogólnym regulaminie bonusu, albo gdzieś w ogólnym regulaminie bukmachera jest napisane, że jako pierwsze brane są do obrotu bonusu środki gracza, a dopiero potem środki z bonusu.
W takim wypadku, po przegraniu depozytu, używałeś bonusu do dalszego obrotu i bukmacher traktował bonus jako swoją własność.

Jeżeli obrót bonusu nie zostaje dokończony, albo bonus został anulowany, to bonus, wraz z wygranymi, które z niego pochodzą, są graczowi odbierane.

Jeżeli bukmacher uznał, że zasady przydzielania bonusu zostały złamane, to graczowi przysługuje zwrot depozytu i o taki bym wnioskował, jeśli nie chciałbym kierować sprawy do sądu powszechnego w Polsce.
Jeżeli zdaniem gracza zasady bonusu nie zostały złamane, to obowiązują przepisy regulaminu bonusu i pozostałe regulaminy bukmachera, na które gracz się zgodził podczas rejestracji konta u bukmachera.

W którymś z regulaminów prawdopodobnie jest zapis w stylu “bonus jest uznaniowy i bukmacher zastrzega sobie anulowanie go dla dowolnego gracza, jeśli uzna że…“. Zapis taki może być jednak interpretowany przez sądy jako zapis abuzywny, czyli niedozwolony. Nie wiem jak interpretują taką sytuację sądy w Polsce i jest to raczej zależne od konkretnego przypadku. Zadaniem bukmachera będzie udowodnić w sądzie, że gracz złamał przepisy regulaminu i to pewnie wystarczy do odebrania całej kwoty bonusu wraz z wygranej. Zadanie gracza ograniczy się pewnie do znalezienia prawnika i złożenia zeznań. Wynik rozprawy będzie zależy głównie od dowodów bukmachera i decyzji sądu.

Jest jeszcze Urzędem Ochrony Praw Konsumenta, ale jeszcze nigdy nie słyszałem, aby kontakt z nimi dała jakieś zadowalające efekty w branży bukmacherskiej. Ostatecznością jest zawsze sprawa w sądzie.

Najlepsze Bonusy Bukmacherskie

7.6. Jak bezpiecznie obrócić bonus AKO2 czy AKO3?

Bonus typu AKO2, AKO3, AKO4 można obrócić w miarę bezpiecznie wykorzystując strategię surebetów.

Nie ma 100% bezpiecznej metody, aby bez ryzyka obrócić bonus, ale można to ryzyko zminimalizować poniższą metodą.

Zasady:

 • wybierz AKO takie jakie jest wymagane do minimalnego obrotu bonusu (np. AKO3)
 • znajdź tyle surebetów ile wskazuje AKO (np. 3 surebety) z udziałem danego bukmachera
 • zdarzenia powinny być od siebie oddalone w czasie (im mniej tym lepiej, byle tylko udało się zagrać w tym okienku czasowym zakład)
 • obstaw AKO z tymi surebetami u danego bukmachera z bonusem i skontruj pierwsze spotkanie
 • jeśli AKO będzie przegrane po pierwszym meczu, to kontra powinna zrekompensować w całości lub dużej części postawione AKO
 • jeśli AKO będzie przegrane po pierwszym meczu, to czas skontrować drugie spotkanie itd. w zależności od ilości zdarzeń na kuponie

Stawki do AKO i do kontrowania trzeba sobie samemu wyliczyć – nie robiłem takiego kalkulatora, bo nie miałem takiej potrzeby. Jest to proste zadanie matematyczne na poziomie szkoły średniej.

Ryzyka:

 • może być ciężko znaleźć wiele surebetów u danego bukmachera – wtedy trzeba obniżyć oczekiwania i poszukać valuebetów wśród kursów, które najwyżej procentowo odstają w stosunku do innych bukmacherów
 • pomiędzy postawieniem zakładu AKO a rozstrzygnięciem pierwszego spotkania kursy się pewnie zmienią i kontra będzie musiała być realizowana po niższym kursie niż zakładano (można przewidzieć zakres spadku kursu i uwzględnić w obliczeniach opłacalności); przy wygranej na kuponie AKO pierwszego zdarzenia trzeba będzie zrealizować małą stratę

Nie jest to super precyzyjne wyjaśnienie, ale myślę, że wystarczające dla osób, które szukają rozwiązania ;)

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.