SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Skoki narciarskie

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Rodzaj skoczni i sposób przeliczania wiatru faworyzuje określoną grupę skoczków narciarskich. Odkrycie tych zależności pozwala nieźle zarobić, bo limity stawek u bukmacherów na skoki narciarskie są przyzwoite.

  Adam-Malysz-Innsbruck-2011.jpg
  Adam Małysz leci po drugie miejsce w Innsbrucku 3 stycznia 2011, Stanko Gruden

  Skoki narciarskie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin zimowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w krajach nordyckich (Norwegia, Finlandia), krajach alpejskich (Austria, Szwajcaria) oraz Niemczech, Słowenii i Czechach. Poza Europą liczy się tylko Japonia. W Polsce, przy okazji wielkich imprez, widownia przed telewizorem sięga nawet 10 milionów widzów.

  Spis treści

  1. Zasady skoków narciarskich
   • Ogólne zasady skoków
   • Punkty do klasyfikacji generalnej
   • Rodzaje skoczni
   • Turniej Czterech Skoczni
   • Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata
  2. Skoki narciarskie w Polsce
  3. Porady dla typerów
   • Wiatr i belka
   • Wielkość skoczni
   • Profil skoczni
   • Znajomość skoczni
   • Lepsi/gorsi skoczkowie
  4. Bukmacherzy do skoków narciarskich

  1. Zasady skoków narciarskich

  Ogólne zasady skoków

  Ogólne zasady nie są zbyt skomplikowane. Rywalizacja odbywa się na trzech szczeblach. Najbardziej prestiżowy jest Puchar Świata, gdzie prezentują się najlepsi skoczkowie. Tzw. zapleczem jest Puchar Kontynentalny. Ostatni w hierarchii jest FIS Cup, głównie przepustka dla najmłodszych adeptów, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie międzynarodowej.

  Każde zawody jakiejkolwiek rangi rozpoczynają się od kwalifikacji poprzedzonymi co najmniej jedną sesją treningową. Konkurs składa się z dwóch serii, gdzie w pierwszej skok oddaje 50 zawodników (40 najlepszych w kwalifikacjach oraz 10 najwyżej sklasyfikowanych w klasyfikacji generalnej). W drugiej serii skok oddaje 30 najlepszych skoczków. Zawody wygrywa zawodnik, który otrzymał najwięcej punktów za obydwa skoki (suma punktów pierwszej i drugiej próby).

  Na wynik punktowy za skok składają się:

  • punkty za odległość - za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego zawodnik otrzymuje 60 punktów (na obiekcie mamucim 120 punktów). Za każdy metr więcej dodaje się punkty, za każdy metr mniej odejmuje. W zależności od rozmiaru skoczni jest to 2 punkty na skoczniach normalnych, 1.8 punkty na skoczniach dużych i 1.2 punkty na skoczniach mamucich. Odległość skoku mierzy się z dokładnością do 0,5m.
  • noty za styl - styl oddanego skoku ocenia 5 sędziów. Każdy z nich oddaję notę według określonych kryteriów z przedziału 0-20 punktów. Najwyższa i najniższa nota jest odrzucana, natomiast pozostałe 3 są sumowane i dodawane do dorobku zawodnika.
  • bonus za wiatr i belkę - od 2009 roku zawodnik otrzymuje bonus w postaci puntów dodawanych bądź odejmowanych za wiatr w zależności od kierunku oraz siły wiatru. Dodatkowo w bonus za wiatr wchodzą punkty za zmianę belki, które są określone z góry przed zawodami i zależą od obiektu, na którym się skacze.

  Punkty do klasyfikacji generalnej

  Punkty do klasyfikacji generalnej otrzymuje 30 najwyżej sklasyfikowanych skoczków w danych zawodach, czyli przeważnie wszyscy uczestnicy drugiej serii. Za zwycięstwo przyznawane jest 100 punktów, za drugie miejsce 80 punktów, za trzecie 60 punktów, aż do 30. miejsca - 1 punkt. Zawodnik, który w ciągu sezonu uzbiera najwięcej punktów, otrzymuje trofeum w postaci kryształowej kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

  Rodzaje skoczni

  Obecnie większość zawodów odbywa się na skoczniach dużych (rozmiar skoczni HS: 110-184 m) oraz na obiektach mamucich (HS: powyżej 185 m). W przeszłości rozgrywki odbywały się także na skoczniach normalnych (HS: 85-109 m). W 2015 roku trwa intensywny lobbing nad powtórnym wprowadzeniem ich do kalendarza skoków.

  Turniej Czterech Skoczni

  Turniej Czterech Skoczni to najbardziej prestiżowy turniej w kalendarzu Pucharu Świata. Odbywa się na przełomie grudnia i stycznia. Składa się z 4 konkursów rozgrywanych na 4 różnych skoczniach: dwóch niemieckich i dwóch austriackich. Turniej wygrywa zawodnik z największą ilością punktów po zsumowaniu wszystkich ośmiu skoków.

  Poza sporymi nagrodami finansowymi, dodatkowym uatrakcyjnieniem jest rozgrywanie pierwszej serii konkursowej w systemie KO. Skoczkowie rywalizują w parach według miejsca zajętego w kwalifikacjach: 1 z 50, 2 z 49 itd. Lepszy zawodnik z pary awansuje do drugiej serii skoków. 5‑ciu przegranych z największą ilością punktów również awansuje do drugiej serii jako tzw. lucky looser.

  Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata

  Igrzyska OlimpijskieMistrzostwa Świata to najbardziej prestiżowe zawody.

  Igrzyska Olimpijskie odbywają się co 4 lata (2002, 2006, 2010, 2014, ...) Mistrzostwa Świata rozgrywane są co 2 lata, w lata nieparzyste. Nieco mniejszą rangę mają Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich rozgrywane co 2 lata, w lata parzyste.

  2. Skoki narciarskie w Polsce

  Skoki narciarskie w Polsce stały się zimowym sportem narodowym dzięki postaci Adama Małysza (kariera 1995-2011). Choć starsze pokolenie pamięta jeszcze mistrza olimpijskiego z Sapporo Wojciecha Fortunę (skakał 1969-1979) czy brązowego medalistę w lotach narciarskich Piotra Fijasa (1979-1988).

  Za jego następcę uważa się Kamila Stocha, który zdobył 2 złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014. 

  W latach 90. młodzież spędzała długie godziny przed kultową grą komputerową o nazwie Deluxe Ski Jump.

  3. Porady dla typerów

  Skoki narciarskie z roku na rok stają się coraz większym rynkiem, jeżeli chodzi o zakłady bukmacherskie. Dzieje się tak, dlatego, że podczas zawodów występuje wiele czynników zmiennych, dzięki czemu dobry gracz dosyć łatwo znajdzie błąd oddsmakerów, bądź niedowartościowanie kursu przez rynek.

  Wiatr i belka

  Bardzo ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę to wiatr, który jest nieodzownym elementem, a często też reżyserem każdego konkursu.

  Popularne jest twierdzenie, że zawodnik w formie potrafi sobie poradzić w każdych warunkach, jednak można wyróżnić grupę skoczków, którzy uwielbiają przednie wiatry. Do takich należą chociażby Peter Prevc, Piotrek Żyła czy np. Japończycy.
  Przy wietrze z tyłu jest dużo węższa grupa, która się wyróżnia na tle pozostałych. Do takich zawodników należał chociażby Adam Małysz. W 2015 roku do tej grupy można zaliczyć np. Severina Freunda oraz Kamila Stocha.

  Opór powietrza (aerodynamiczny) jest wprostproporcjonalny do kwadratu prędkości. Liniowy wzór Δw = TWS * (HS - 36)/20 [TWS - siła wiatru w m/s; Hs - rozmiar skoczni w m] przelicznika odległości ze względu na wiatr jest zapewne dostosowany do średniego wyniku. Nie da się ustalić sprawiedliwej rekompensaty dla każdego skoczka. Moim zdaniem, przy sprzyjającym wietrze (wiatr z przodu), lepsi zawodnicy lepiej wykorzystają wiatr, niż wynikałoby to ze wzoru, a gorsi uzyskają gorszy wynik niż rekompensata wzorcowa. I odwrotnie przy wietrze w plecy.

  Dana skocznia i określona belka faworyzuje zatem określony typ zawodników. Skoki mogą się okazać rozgrywką taktyczną między trenerami a ich zawodnikami.

  Wielkość skoczni

  Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość skoczni. Skoczkowie tacy jak Robert Kranjec, Bjorn Einar Romoren, Jurij Tepes znani są ze świetnych predyspozycji do latania na skoczniach mamucich. Nie radzi sobie np. Wolfgang Loitzl, który nawet w swoich najlepszych okresach nie potrafił stanąć na podium zawodów na mamutach. Na skoczniach normalnych prym wiodą zawodnicy świetnie wyszkoleni technicznie oraz o mocnym odbiciu z progu.

  Profil skoczni

  Istotnym czynnikiem jest także profil skoczni. Tutaj decydują takie indywidualne predyspozycję skoczków jak czucie progu czy trajektoria lotu. Za przykład może posłużyć np. skocznia w Lillehammer, gdzie uwielbia skakać i osiąga świetne wyniki Gregor Schlierenzauer. Adam Małysz świetnie czuł się na skoczni w Oslo, skąd wzięło się określenie "Król Holmenkollen". Nie bez znaczenia jest też przygotowanie zeskoku. W cyklu są zawodnicy jak chociażby Simon Amman, który ma problemy przy lądowaniu. Miękki zeskok przy padającym śniegu potęguje problemy z lądowaniem.

  Znajomość skoczni

  Warto także zwrócić uwagę na znajomość skoczni. Polacy osiągają dużo lepsze wyniki na Wielkiej Krokwi w Zakopanem czy w Engelberu, czyli obiektach, które dobrze znają i odbyli na nich wiele treningów.

  Oprócz umiejętności skoczka, stylu skoku, może w małej mierze decydować także rodzaj nart czy kombinezonu. Czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest o wiele - nakreśliłem te najważniejsze. Warto zrobić sobie notatki, np. w formie tabeli, o każdym z zawodników.

  Lepsi/gorsi skoczkowie

  Ogólnie lepiej wykorzystują wiatr przedni zawodnicy, z predyspozycjami lotnymi, którzy w powietrzu potrafią skorygować błędy i mówiąc kolokwialnie wyciągnąć skok. Na obiektach większych od ok. HS 130,  przy przednim wietrze wiejącym z prędkością większą niż ok. 0.5 m/s, różnica klas się nieco zaciera. Umiejętności uwidaczniają się przy trudnych warunkach, czyli wietrze z tyłu. Słabsi zawodnicy sobie kompletnie nie radzą. Im większa jest skocznia i im większy wiatr z przodu, tym łatwiej skorygować błędy popełnione na progu czy przy najeździe. Na skoczniach normalnych każdy błąd na progu (najczęściej spóźnione odbicie) mocno przekłada się na odległośc i nawet mocny wiatr pod narty na niewiele się zda. Na mamucie spóźnione odbicie nie gra jakiejś większej roli, kiedy ma się ciąg z dołu. Wtedy słabsi zawodnicy technicznie mogą wiele nadrobić w locie.

  UWAGA:
  Wybitni zawodnicy potrafią radzić sobie w każdych warunkach, natomiast jest grupa skoczków, którzy przy korzystnym wietrze są w stanie rywalizować z najlepszymi.

  4. Bukmacherzy do skoków narciarskich

  Najpopularniejsze rodzaje zakładów to: zakład na zwycięzcę, TOP3, TOP6, H2H.

  Największą ofertę posiadają bukmacherzy z krajów, gdzie skoki narciarskie są bardzo popularne. Będą to zatem bukmacherzy ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, a także bukmacherzy z Polski. Najwięksi brytyjscy bukmacherzy także przyłączają się do rywalizacji.

  Bukmacherzy z najwyższymi limitami zwykle mają dość ubogą ofertę, szczególnie na początku sezonu. Limity stawek wynoszą od 300 PLN do nawet kilku tysięcy w szczycie sezonu.

  Poproś o listę najlepszych bukmacherów do skoków narciarskich

  Sezon skoków narciarskich trwa mniej więcej od 3. weekendu listopada do 3. weekendu marca.

  Literatura

  [1] FIS - Międzynarodowa Federacja Narciarska (Federation Internationale de Ski); mnóstwo informacji z pierwszej ręki, świetne wyniki na żywo; z ich aplikacji z relacją na żywo, która relacjonuje treningi, kwalifikacje i same zawody, korzysta większość dużych i mniejszych serwisów jak choćby Onet.pl

  [2] SkiJumping.pl - obowiązkowy i moim zdaniem najlepszy serwis o skokach narciarskich w Polsce; materiały, wideo, wywiady ze skoczkami i trenerami, przygotowywanie skoczni, warunki bezpośrednio nadawane przez ich korespondenta z miejsca większości zawodów

  [3] SkokiNarciarskie.pl - najstarszy polski serwis ze sporą dawką wartościowych informacji

  [4] Najgroźniejsze upadki w historii skoków - kanał Jumper TV jest dedykowany skokom narciarskim; bardzo ciekawy, polecam

  Zobacz też:
  Zakłady na hokeja
  Zakłady polityczne

  Ostatnia aktualizacja: 1.08.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (11)  • (1443)
   27-12-2017 14:38 (śr)

   Ciekawy artykuł o różnych wariantach skoków narciarskich, który miałby uatrakcyjnić zawody :)

   http://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie,alternatywne-pomysly-na-rozgrywanie-skokow-narciarskich,artykul,837765,1,300.html

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1443)
   25-11-2016 09:27 (pt)

   Najważniejsze zmiany w skokach narciarskich 2016/2017 (VIDEO 3:19)

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (50)
   11-01-2016 17:17 (pon)

   Nie dwóch a trzech :) Jest jeszcze Cene, najmniej utalentowany chyba ( 96 rocznik ). Narazie jest na poziomie turniejów kontynentalnych, choc zdobywał już "marne" punkty w PŚ. Peter to faktycznie dominator ale ja ciekaw jestem co pokaże Domen ! To jest dopiero kozak. Niesamowita odwaga w powietrzu, skacze bardzo ryzykownie, w powietrzu nieprawdopodobnie aktywny. Na przednich wiatrach rzecz jasna odlatuje. TRochę bierze przykład z Kasai'ego aby łapac powierzchnię nośną. Nie ma jeszcze mocy aby przy tylnych sobie poradzic. To prawdziwy fighter, numerologiczna "11" z resztą ( mistrzowska liczba ). Tego zawodnika poprostu nie da się zepsuc. 

   Co do mierzenia odległości. Nie tylko na tym są wałki niestety. Kombinezony nadal są oszukiwane na różne sposoby. Obecnie podejrzewa się o to właśnie Prevca, jest nawet filmik w necie z rzekomym tańcem Jacksona gdzie niby to naciąga swój kombinezon. Nigdy nic nie wiadomo ale specjaliści twierdzą, że Prevc ma świetne warunki ( skłonności do anoreksji także niestety ) a jego kolega z reprezentacji Robert Kranjec uważa, że gdyby każdy miał taki sam kombinezon to Prevc wygrywałby każdy konkurs. 2 lata temu to my potrafiliśmy oszukac świat skoków, stąd tak dobre wyniki naszych zawodników. Taki Ziobro uzbierał grubo ponad 300 pkt w sezonie choc to prawdziwy "nielot" jest. Zawodnik bez talentu tak naprawdę ale nikt o tym głośno nie powie. Podobnie Murańka. Może z Pilcha coś kiedys będzie. Poza tym w skokach rządzą też pieniądze.

   I na koniec taka mała uwaga co do buków, w których grac skoki. Jest 1 buk, który lubi się pomylic w wystawianiu kursów :D Wczoraj kursy na : kto lepszy : Wank czy Hula dali po 1.85 - myślę, że Wank przegrałby z Hulą w 1 na 10 skoków ;) Na Hulę z Descombes takie Pinnacle dało proporcje 1.634 do 2.389. No ludzie :D Descombes w porównywalnych warunkach odleci Huli w 7 - 8 skokach na 10. Swego czasu Simonn Ammann lubił w treningach i kwalifikacjach walic ściemę i zajmowac odległe miejsca skacząc w rezerwowym sprzęcie. Później można było znaleźc kurs, że Ammann stanie podium, w okolicach 5 a on na luzie wygrywał konkursy :) Na zwycięstwo dawali po 15-20 :) 

   82 76 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1443)
   11-01-2016 11:50 (pon)

   Niesamowity jest ten Prevc. Dominator w tym sezonie. A żeby było śmieszniej to jest dwóch Prevców :)

   Dodałem do artykułu filmik o tym jak mierzy się długość skoku. Można się zdziwić :)

   84 78 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (50)
   29-12-2015 19:18 (wt)

   W piłce nożnej przeszkodzi Ci sędzia, a w skokach wiatr. To cud, że PREVC dziś nie wygrał. Lepszy o kilka poziomów od całej reszty, dostaje metr w plecy i pozamiatane. Freund metr pod narty i pozamiatał. Tak jak 2 lata temu Biegun :D 

   89 76 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 77.253.***.**
   28-12-2015 15:58 (pon)

   Dobry spis :)

   113 92 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (50)
   18-12-2015 17:07 (pt)

   Witam,

   W porządku artykuł ale ... skoki narciarskie dużą popularnością cieszą się także w SŁOWENII ! Obok piłki nożnej i lekkoatletyki to mój ulubiony sport od czasów Małysza więc muszę wtrącic swoje 5 groszy :P Słoweńcy to w tej chwili moim zdaniem 3-cia siła zaraz po Niemcach i Norwegach. Peter Prevc to prawdopodobnie przyszły zdobywca kryształowej kuli i to już może w tym sezonie. Sam Kamil Stoch powiedział, że to wybitny skoczek i w generalce może wygrac nawet kilka razy. Słoweńcy mają też młode talenty jak bracia Petera : Domen i Cene. Domen ma 16 lat a już wskakuje do czołówki. Lanisek też wyskoczył jak filip z konopii. Gdy my Polacy mieliśmy złoty sezon 2 lata temu : kryształowa kula Stocha oraz wysokie miejsca : Żyły, Kota, Ziobry, zwycięstwo na inaugurację Bieguna - Słoweńcy wtedy też byli od nas lepsi w klasyfikacji narodów. Słowenia to wysyp talentów. A tak swoją drogą to chyba najbardziej fuksiarski kraj w sporcie jaki znam. Ciągle gdzieś o nich słychac :P

   Odpowiedzi: 1
   86 89 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1443)
   14-12-2015 10:22 (pon)

   Najgorsze skoki narciarskie XXI wieku (youtube)

   87 91 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top