SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Boks

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Od Starożytności mężczyźni uwielbiają oglądać walki. Obecnie boksem rządzą wielkie pieniądze, dlatego zarabiają na nim tylko najlepsi... pięściarze i gracze zakładów.

  boks-muhammad-ali-joe-frazier.jpg
  "Walka stulecia" (1971) Muhammad Ali - Joe Frazier (fot. Angelo Dundee Collection)

  Spis treści

  1. Realia boksu
  2. Zasady boksu
   • Długość walki
   • Kategorie wagowe
   • Federacje bokserskie
   • Rola sędziów
  3. Porady dla typerów
   • Oferta bukmacherów
   • Miejsce walki
   • Warunki fizyczne bokserów
   • Sztab szkoleniowy
  4. Linki do analiz
   • RingPolska.pl
   • BoxRec.com
   • Twitter
  5. Transmisje walk bokserskich
  6. Bukmacherzy do obstawiania boksu

  1. Realia boksu

  Boks, zwany przez fachowców szermierką na pięści, jest dyscypliną sportu, w której wielkie pieniądze zarabiają tylko najlepsi i najbardziej medialni zawodnicy.

  Floyd Mayweather noszący pseudonim "Money" zarobił 420 milionów dolarów i jest najlepiej zarabiającym sportowcem. Manny Pacquiao w swojej ojczyźnie uchodzi za niemal boga.

  Z drugiej strony przy wielkich pieniądzach na ringach zawodowych występuje problem w boksie amatorskim, gdzie często brakuje pieniędzy i zawodnicy nie mają perspektyw na rozwój. Dotyczy to szczególnie polskiego boksu.

  Boks kocha pieniądze. Wielcy bokserzy tacy jak Mike Tyson czy Evander Holyfield zarobili krocie na ringu, jednak nie potrafili dobrze zainwestować swoich pieniędzy i obecnie są w tarapatach finansowych.

  2. Zasady boksu

  Długość walki

  Obecnie w boksie zawodowym walki mistrzowskie rozgrywane są na dystansie 12 rund po 3 minuty.

  Kiedyś walki mistrzowskie liczyły 15 rund i były morderczym wysiłkiem dla organizmu, ale najwięksi bokserzy w historii potrafili przetrwać te wielkie boje - słynne pojedynki Muhammada Aliego z Joe Frazierem i George Foremanem. Ten drugi pojedynek na zawsze pozostanie w historii boksu zawodowego nazywany jako "The Rumble in the Jungle", czyli "Bijatyka w Dżungli", gdyż walka rozgrywana została na terenie RPA.

  Idea walk 15 rundowych została w latach 80. zniesiona głównie z powodu śmierci koreańskiego zawodnika, który w 14. rundzie walki mistrzowskiej został znokautowany, a cztery dni później zmarł wskutek poniesionych obrażeń.

  Kategorie wagowe

  Boks zawodowy podzielony jest na 17 kategorii wagowych od słomkowej (47 kg) do ciężkiej (90,5 kg). Trochę inaczej wygląda podział wag w boksie amatorskim, czyli olimpijskim. Każda kategoria wagowa posiada mistrza świata, chociaż z tym wiąże się wiele kontrowersji.

  Federacje bokserskie

  Największe federacje bokserskie prześcigają się w niezliczoną ilość pasów czy pasków (do zdobycia jest również pas Cyfrowego Polsatu na galach Polsat Boxing Night). Oczywiście zabawna konwencja tego fragmentu nie jest bezpodstawna, gdyż posiadacze pasów mistrzowskich, bądź zawodnicy wyznaczeni do takich walk, często nie zasługują na takie pojedynki, a to wszystko podyktowane jest rankingiem federacji, którym rządzą promotorzy i pieniądze.

  Usystematyzujmy zatem 5 najbardziej znanych federacji bokserskich:

  1. World Boxing Association (WBA) - najbardziej prestiżowa federacja utworzona w 1962 roku z siedzibą w Nowym Jorku w USA.

  2. World Boxing Council (WBC) - federacja najwięcej znacząca obok WBA utworzona w 1963 roku. Jej siedzibą jest Mexico City.

  3. International Boxing Federation (IBF) - federacja ta została utworzona na bazie United States Boxing Association oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założona została w roku 1983, a jej siedziba znajduje się w New Jersey.

  4. World Boxing Organization (WBO) - jedna z najważniejszych federacji świata z siedzibą w San Juan w Portoryko.

  5. European Boxing Union (EBU) - europejska federacja boksu z siedzibą w Brukseli

  Rola sędziów

  Sędziowie punktowi pełnią w boksie zawodowym kluczową rolę. To oni wskazują zwycięzcę pojedynku, punktując walkę runda po rundzie, a jej wynik wpisują na karty punktowe.

  Jeśli zdaniem sędziego bokser wygrał rundę, to przyznaje punktację 10-9. Jeśli zawodnik zaliczył knockdown, czyli padł na matę ringu, to od jego konta odliczany jest jeden punkt. Zatem wynik wygląda 10-8. Czasem rundy są tak wyrównane, że sędzia ma prawo przyznać rundę remisową 10-10. Na koniec walki podliczana jest punktacja wszystkich trzech sędziów, a ringowy anonser przedstawia wynik.

  W walce bokserskiej poza pięściarzami znajduje się też sędzia ringowy - to w jego gestii jest rozdzielanie zawodników z klinczu, liczenie bokserów po knockdownie i ewentualnym przerwaniu walki. Sędzia główny może czasem uchronić zdrowie, a nawet życie zawodnika - zbyt późne przerwanie walki może doprowadzić do tragedii.

  Przy okazji - dzięki anonsowaniu walk i konferansjer może się dorobić niemałej fortuny, np. Michael Buffer.

  3. Porady dla typerów

  Oferta bukmacherów

  Trzeba uczciwie przyznać, że bokserskie rynki zakładów bukmacherskich są spychane na boczny tor z uwagi na dużo mniejsze zainteresowanie niż w przypadku piłki nożnej czy tenisa ziemnego. W walkach mistrzowskich, poza zwycięzcą walki (opcja z remisem lub bez), jest możliwość obstawiania innych kombinacji takich jak:

  • Suma rund - linia under/over w zależności od linii występują kursy raczej 1,85-1,85

  • Wynik walki zawierający 3 możliwe rozstrzygnięcia - KO, TKO, dyskwalifikacja

  • Wynik walki zawierający 2 możliwe rozstrzygnięcia: decyzja lub techniczna decyzja

  Jest też możliwość obstawienia remisu w walce. Trafić takie rozstrzygnięcie jest niezwykle ciężko. Kursy na remis zwykle oscylują w granicach ok. @25.

  Miejsce walki

  Ważnym aspektem, z którym trzeba się liczyć przy obstawianiu walk jest miejsce, w którym walczą zawodnicy. Sędziowie punktowi niejednokrotnie wręcz oszukiwali zawodnika, który wygrał walkę. Trójka arbitrów potrafiła tak wypunktować walkę, by oczekiwany przez promotora zawodnik zwyciężył.

  Dla niesłusznych zwycięzców z czasem przychodzi weryfikacja umiejętności, gdy walczą na neutralnym terenie. Wtedy przegrywają walki mimo, że na swoim ringu byli nie do pokonania.

  Warunki fizyczne bokserów

  Przy typowaniu walk bokserskich, ważnym elementem jest wiedza na temat warunków fizycznych zawodników. Kluczowymi aspektami są z pewnością:

  • wzrost - wyższy pięściarz ma większą kontrolę nad walką,
  • zasięg ramion - zawodnik o dłuższym zasięgu ramiom skuteczniej walczy na dystans,
  • dominująca ręka - zawodnik leworęczny walczy z odwrotnej pozycji, co jest utrudnieniem dla praworęcznych (doświadczenie po stronie leworęcznego).

  Sztab szkoleniowy

  ​Zawodnik do walki nie przygotowuje się sam. Najlepsi bokserzy posiadają sztab szkoleniowy, który jest odpowiedzialny za poszczególne etapy przygotowań takie jak:

  • przygotowanie fizyczne,
  • przygotowanie mentalne,
  • omówienie strategii nadchodzącej walki,
  • poznanie mocnych i słabych stron przeciwnika.

  4. Linki do analiz

  RingPolska.pl

  Warto posiłkować się wiedzą z branżowych portali, takich jak RingPolska.pl, który skupia w sobie informacje z polskiego jak i zagranicznego świata bokserskiego.

  BoxRec.com

  Kolejnym z ważnych serwisów jest niewątpliwie baza danych jaką oferuje strona BoxRec.com. Zawiera ona ogromną bazę sylwetek pięściarzy, historie ich walk.

  UWAGA:
  Ranking BoxRec.com jest wynikiem algorytmu - nie można brać go jako główny wyznacznik umiejętności pięściarza.

  Twitter

  Wielu pięściarzy ma swoje konta na Twitterze, gdzie piszą na temat swoich przygotowań do walki, sparingach itp. Warto ich obserwować. 

  Co ciekawe na Twitterze doszło do pomysłu walki pomiędzy Arturem Szpilką a Deontayem Wilderem. Na tweet polskiego boksera szybko zareagował Wilder. Sama potyczka obu pięściarzy skończyła się bolesną lekcją dla Polaka, który został ciężko znokautowany w 9. rundzie.

  Polscy dziennikarze zajmujący się tematem boksu to przede wszystkim Mateusz Borek. Kolejnym dziennikarzem, którego warto śledzić jest Przemysław Garcarczyk, mieszkający na stałe w USA i piszący dla FightNews.com. Dostarcza sporo informacji dotyczących boksu zza oceanu. Oczywiście w języku polskim.

  5. Transmisje walk bokserskich

  Jeśli chodzi o transmisje walk bokserskich, to na czoło wysuwa się telewizja Polsat, która pokazuje największe walki ze Stanów Zjednoczonych oraz gale organizowane przez polskich promotorów - Babilon Promotions i Knockaut Sferis Promotions.

  Ponadto w systemie PPV cyklicznie organizowane są gale Polsat Boxing Night, gdzie konfrontowani są polscy pięściarze. W dotychczasowej karcie walk Polsat Boxing Night występował Tomasz Adamek, jednak po zakończeniu kariery przez "Górala" będą potrzebni następcy.

  Kolejną ciekawą pozycją dla fanów boksu jest program publicystyczny Puncher, który można oglądać na antenie Polsat Sport News, prowadzony przez Mateusza Borka, który wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutuje na temat boksu. Wśród gości jest Janusz Pindera - znakomity znawca boksu, szczególnie amatorskiego.

  6. Bukmacherzy do boksu

  Oferta nie jest zbyt bogata.

  Najbogatszej oferty kursów na boks trzeba szukać wśród największych bukmacherów europejskich, którzy mają ofertę na wszystkie większe walki. Czasem też oferują zakłady na żywo, w których można stawiać, np. czy walka potrwa pełen dystans.

  UWAGA:
  Z uwagi na prawo hazardowe w Polsce nie mogę publicznie podać nazw zagranicznych bukmacherów. Napisz do mnie, to prześlę Ci je emailowo.

  Poproś o listę najlepszych bukmacherów do boksu

  Jeśli chodzi o polskich bukmacherów to Fortuna ma bardzo biedną ofertę. W STS jest ciut lepiej. Zdarza się, że STS popełnia błędy przy wystawieniu kursów i potrafi rozliczyć zdarzenie po kursie @1.00.

  Literatura

  • RingPolska.pl - najnowsze informacje dotyczące polskich pięściarzy jak i boksu za granicą
  • BoxRec.com - największa baza danych walk bokserskich
  • Boks - Wikipedia.pl
  • BorekMati - konto twitterowe dziennikarza Mateusza Borka
  • garnekmedia - konto twitterowe dziennikarza Przemysława Garcarczyka
  • boxingfun - konto twitterowe promotora Andrzeja Wasilewskiego
  • szpilka_artur - konto twitterowe Artura Szpilki

  Zobacz też:
  Futbol amerykański
  MMA

  Ostatnia aktualizacja: 1.08.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (2)  • (22)
   29-12-2016 12:30 (czw)

   Bokser.org też dobra strona

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (11)
   17-09-2016 09:18 (sob)

   Wymieniając federacje bokserskie autor tekstu zapomniał wymienić o IBO. IBO jest uznawana na świecie jako piąta najbardziej prestiżowa federacja bokserska na świecie. Tytuł mistrzowski IBO jest o wiele bardziej prestiżowe niż tytuł federacji EBU, która została wymieniona w teksie

   19 15 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top