SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Hokej na lodzie

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Hokej na lodzie to zimowy sport dla prawdziwych twardzieli. Jest świetną alternatywą dla piłki nożnej w okresie zimowym. Dynamiczna akcja, wysokie limity i możliwość znalezienia niszy zachęcają do zainteresowania się tym amerykańskim sportem.

  hokej-na-lodzie-strzal.jpg

  Spis treści

  1. Historia hokeja na lodzie
  2. Zasady gry w hokeja na lodzie
   • Jak długo trwa mecz?
   • Jakie są kary w hokeju?
  3. Kto powinien typować hokej na lodzie?
   • Sezon hokeja na lodzie
   • Ciemna strona hokeja
  4. Porady dla typerów
   • Zakłady przedmeczowe
   • Zakłady na żywo
  5. Bukmacherzy do hokeja na lodzie

  1. Historia hokeja na lodzie

  Za kolebkę hokeja uznaje się Kanadę, gdzie angielscy żołnierze stworzyli hokej na lodzie w 1855 roku. Korzenie hokeja sięgają właśnie do Anglii i Francji końca XV wieku, gdzie rozgrywano gry na zamarzniętych stawach.

  Hokej na lodzie jest dyscypliną zaliczaną do sportów zimowych, mimo iż mecze rozgrywane są w halach. Hokej jest najbardziej popularny w Kanadzie i USA, a także w Rosji i Skandynawii. Te państwa dominują w tym sporcie.

  Czym jest hokej na lodzie? [VIDEO]

  Hokej na lodzie jest świetną alternatywą dla piłki nożnej, dlatego jest tak bardzo popularny w zakładach bukmacherskich. Każdy gracz może spokojnie obstawić sobie mecz rozgrywany w godzinach popołudniowych przed startem najważniejszych lig piłkarskich lub w nocy, gdy gra największa liga amerykańska - NHL. Sprzyja także duża liczba rozgrywanych spotkań. Mecze rozgrywane są praktycznie codziennie, a drużyny z reguły grają 3 razy w tygodniu.

  2. Zasady gry w hokeja na lodzie

  hokej-na-lodzie-zawodnik200x300.jpg Strój hokeisty

  Jak długo trwa mecz?

  Mecz hokeja na lodzie składa się z 3 części zwanymi tercjami — każda tercja trwa po 20 minut (przerwy między tercjami wynoszą 15 minut). Regularny czas gry trwa zatem 60 minut netto, bo czas gry jest zatrzymywany w przerwach.

  W przypadku remisu następuje dogrywka, która z reguły trwa 5 minut. Jeśli nie przynosi rezultatu, zarządzane są rzuty karne. W zależności od ligi czy turnieju dogrywka może trwać dłużej lub od razu mogą być organizowane rzuty karne.

  W dogrywce gra się do pierwszej zdobytej bramki, czyli obowiązuje tzw. zasada sudden death. Warto pamiętać, że w rozgrywkach najpopularniejszej ligi świata, czyli amerykańskiej NHL, w fazie play-off, w przypadku remisu, nie ma rzutów karnych ani 5-minutowej dogrywki. Gra się kolejną tercję aż do zwycięskiej bramki. Na przykład w 2015 roku do rozstrzygnięcia wyniku potrzebne były aż 3 tercje dogrywki!

  Seria rzutów karnych obejmuje po trzy ataki na bramkę dla każdej z drużyn. W przypadku remisu dodawane jest jedna seria rzutów i tak aż do rozstrzygnięcia.

  Rzut karny wygląda nietypowo, bo jest wykonywany ze środka tafli — zawodnik atakujący ma zabrać krążek ze środka tafli i bez zatrzymywania, ani cofania na swoją połowę, zaatakować bramkę. Wygląda to widowiskowo:

  Najlepsze rzuty karne w hokeju na lodzie? [VIDEO]

  Szanse na strzelenie bramki z rzutu karnego są dużo mniejsze niż w piłce nożnej.

  Jakie są kary w hokeju?

  W hokeju, tak jak w piłce nożnej, występują faule, spalone oraz rzuty karne. Najbardziej istotne dla przebiegu meczu i dla graczy obstawiających dany mecz są kary dla zawodników. Sędziowie sygnalizują je za pomocą podniesienia ręki i obowiązuje przywilej korzyści, dlatego gra jest przerywana dopiero kiedy drużyna faulująca dotknie krążka. Kary mogą trwać 2 lub 5 minut dla zawodnika i wtedy drużyna poszkodowana gra w przewadze - tzw. power play (oznaczany często PP lub 2PP w przypadku podwójnej przewagi).

  Szerzej o zasadach można przeczytać na Wikipedii[4] lub na oficjalnych stronach związków hokeja[1][2][3].

  3. Kto powinien typować hokej na lodzie?

  hokej-na-lodzie-bramkarz300.jpgAtak na hokejową bramkę

  Ci którzy mają dostęp do informacji o osłabieniach (hokeiści czasem masowo chorują), szczegółowych statystyk, sprawdzonych systemów, które dobrze szacują szanse drużyn mają duże szanse zdobyć przewagę nad bukmacherem przede wszystkim w zakładach przedmeczowych, który ma ograniczony dostęp do informacji. Niektóre z tych informacji przydadzą się tak w zakładach na żywo.

  Ci którzy znają bardzo dobrze statystyki nietypowych sytuacji w hokeju (gra w przewadze czy podwójnej przewadze, wpływ wykluczenia określonego zawodnika, szanse na zdobycie bramki przy wycofanym bramkarzu z określonym czasem do końca) powinni dobrze sobie radzić w zakładach na żywo.

  Sezon hokeja na lodzie

  Sezon hokeja trwa od września do czerwca. Na koniec sezonu, co roku, rozgrywane są Mistrzostwa Świata w hokeja, które kolidują z finałami rozgrywek NHL. Ze względu na coroczny hokejowy mundial, rozgrywki te nie są już tak prestiżowe i ważniejsze są co 4 lata igrzyska olimpijskie, gdzie do kadr narodowych dołączają nawet gwiazdy ligi NHL.

  Ciemna strona hokeja

  Hokej na lodzie należy do sportów kontaktowych, stąd spora liczba kontuzji. Wielu hokeistów nie ma już własnego kompletu zębów, a rany od kija, łyżwy czy krążka bywają bardzo bolesne.

  Zdarza się, że w nadmiarze adrenaliny hokeiści zrzucają rękawice i zaczynają regularną bójkę. Bywają sytuacje, że mecz przeradza się w bijatykę. Stukaniem kija o bandę/lodowisko wyraża się aprobatę dla walczących. Są zawodnicy, których wypuszcza się na taflę specjalnie po to, by obili konkretnego hokeistę drużyny przeciwnej. Hokeistom przydaje się więc mocna postura i umiejętności bokserskie. 

  Bójki są elementem amerykańskiego show, na co zwykle sędziowie przystają przez jakiś czas, także w trosce o swoje zdrowie. Tłum wiwatuje niczym na arenie gladiatorów w starożytnym Rzymie.

  Jeśli ktoś lubi tego typu ostrą rywalizację, nie będzie zawiedziony brakiem wrażeń. Są zawodnicy, którzy biorą udział w kilkunastu walkach w sezonie. Dlatego pewnie HockeyFights.com cieszy się taką popularnością.

  Bardzo rzadko, ale czasem zdarza się przerwanie meczu z powodu bójki. Grając surebety trzeba wiedzieć jak bukmacher rozliczy to zdarzenie, jeśli taka sytuacja wystąpi.

  4. Porady dla typerów

  Zakłady przedmeczowe

  W hokeju kadra zespołu składa się zwykle z 22 zawodników, w tym 2 bramkarzy. Trenerzy wymieniają na zmianach całe piątki, więc kontuzje pojedynczych zawodników nie mają dużego znaczenia na kursy przedmeczowe i ich fluktuacje. Oczywiście jeżeli w drużynach kontuzje mają gwiazdy, to wtedy kursy są korygowane, ale na mniejszą skalę niż w sportach z mniejszą ilością zawodników.

  Podobnie jak w innych sportach, czym popularniejsze rozgrywki i drużyny, tym łatwiejszy dostęp do informacji i trudniej o złapanie value w kursach. Dlatego warto skupić się na niszowych rozgrywkach, jeśli chce się mieć wysokoprocentowy zysk.

  Przy graniu zakładów na tercje warto zwrócić uwagę, że:

  • najmniej bramek pada w 1. tercji,
  • 2. tercja jest za to najbardziej overowa,
  • w 3. tercji mamy często do czynienia z wycofaniem bramkarza (tzw. empty net) w ostatnich sekundach lub minutach w zależności od sytuacji i kursy na ostatnie momenty meczu są często blokowane lub obniżane na bramkę w meczu.

  Zaczynając zabawę z hokejem lub surebetami, warto zwrócić uwagę na różnice w regulaminach rozliczania zakładów under/over. Część bukmacherów ma zakłady tylko na 60 minut gry. Inni na sumę goli z dogrywką. Ten sam regulamin jest zwykle stosowany w zakładach na żywo. Dlatego warto wcześniej sprawdzić regulamin rozliczania sportów.

  Zakłady na żywo

  Ze względu na mały rozmiar krążka i mnogość zdarzeń na lodowisku, podczas obstawiania hokeja na żywo, trzeba zwracać baczną uwagę na sędziów! Podniesienie ręki w górę oznacza karę i zmianę szans drużyn na kolejną bramkę.

  Niektórzy bukmacherzy w meczach NHL stosują normy amerykańskie i często gospodarz jest na miejscu gościa. Obstawiając lub middlując jakieś zdarzenia trzeba pamiętać by nie kliknąć złego kursu późną nocą czy w pośpiechu.

  Hokej na lodzie to sport do typowania dla każdego - kwestia odpowiedniego śledzenia statystyk, tabel oraz newsów.

  5. Bukmacherzy do hokeja na lodzie

  Hokej na lodzie to dla bukmacherów bardzo istotny sport ze względu na dużą popularność. Należy do kluczowych rynków w ofercie największych bukmacherów. 

  Bukmacherzy dbają o ofertę hokejową i w kursach przedmeczowych możemy znaleźć zakłady na:

  • kursy meczu,
  • liczbę bramek w regulaminowym lub doliczonym czasie,
  • zakłady na tercje.

  W większych ligach czy turniejach można też obstawiać zakłady na gole zawodników. Dzięki dużej ilość transmisji, streamów i scoutów w halach, oferta zakładów na żywo też jest ogromna. Kursy są ogólnodostępne, a limity wysokie w zależności od renomy ligi.

  Najlepszym bukmacherem do obstawiania hokeja na lodzie, oferującym najniższy marże i najwyższe limity jest najlepszy bukmacher dla zawodowych graczy. Inni europejscy bukmacherzy, głównie skandynawscy, też nie odbiegają wiele od tych standardów i spokojnie można u nich znaleźć coś wartościowego.

  Z uwagi na popularność, warto przejrzeć także oferty topowych bukmacherów europejskich a także giełdy zakładów. Właśnie na giełdach istnieją rynki hokeja, które nie są blokowane po bramce, co daje pole do dużych zarobków!

  Poproś o listę najlepszych bukmacherów do hokeja

  Literatura

  [1] NHL.com

  [2] IIHF.com - międzynarodowa organizacja hokeja na lodzie, założona w 1908 roku przez Anglię, Francję, Belgię, Szwajcarię i Czechy

  [3] PZHL.org.pl - Polski Związek Hokeja na Lodzie, przepisy gry 2018-2022

  [4] Hokej.net - najpopularniejsza polska strona o hokeju

  [5] Najstarsi zawodnicy NHL

  Zobacz też:
  Baseball
  Futbol amerykański

  Ostatnia aktualizacja: 2.08.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (2)  • anonim IP: 93.105.**.*
   08-04-2016 14:35 (pt)

   jakie były kursy wtedy hehe? :D

   52 64 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1417)
   08-04-2016 09:33 (pt)

   Dziś mija 40. rocznica historycznego zwycięstwa Polaków nad CCCP.

   Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) umieściła ten mecz jako jedno ze 100 najważniejszych wydarzeń na 100-lecie swojego istnienia.

   http://www.hokej.net/pl/news,artykul,8,39444,tomasz-labedz-shockey-40-rocznica-najwiekszej-sensacji-w-historii-swiatowego-hokeja.html

   81 49 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top