SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Surebet

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4/5
  Głosów: 4
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Surebet to sytuacja, w której wygrywasz bez względu na wynik końcowy. W praktyce jest wiele sytuacji, które mogą sprawić, że poniesiesz stratę. Poznaj te przeszkody, aby dowiedzieć się czy obstawianie surebetów jest dla Ciebie.

  1. Co to jest surebet?
  2. Przykłady surebetów
  3. Do czego służą surebety?
  4. Czy surebety to zakłady, w których niczym nie ryzykujemy?
  5. Przyszłość surebetów
  uderzenie-do-bliskiego-dolka-golf.jpg Pewne trafienie w golfie, fot. ShutterStock

  1. Co to jest surebet?

  Surebet (czyt. "szurbet", z ang. "zakład, który jest pewny", znany także jako surebets, sure bet, sure win, arb, arbitraż, pewny zakład) jest to zestaw zakładów stawianych jeden po drugim, postawiony u przynajmniej dwóch bukmacherów, dzięki którym masz pewność wygranej niezależnie od wyniku obstawianego meczu.

  Kluczową częścią tej definicji jest moment obstawienia zakładów.

  Jeśli stawiasz jeden zakład, a potem czekasz aż kursy się zmienią, to uprawiasz trading, a nie stawiasz surebet. Trading jest bardzo zaawansowaną techniką obstawiania, gdzie podlegasz ryzyku zmiany kursów. W surebecie również, ale przez bardzo krótki czas bliski zeru. Ryzyk związanych z surebetem jest więcej i omówimy je poniżej.

  Wartość surebetu mierzymy w procentach.

  2. Przykłady surebetów

  Jak wyobrazić sobie surebet?

  Przykład 1

  Rozpatrzmy najpierw sytuację ogólną. Weźmy pojedynczy rzut TĄ SAMĄ symetryczną monetą, gdzie mamy tylko 2 możliwości wyników: orzeł albo reszka (teoretycznie jeszcze sztorc).

  Załóżmy, że bukmacher zaoferuje nam kurs na wyrzucenie orła 2,10 (>2,00), a drugi bukmacher 2,10 na reszkę (>2,00).

  Ilustracja surebetu o stawkach 1zł i kursach na orła i reszkę 2,10.

  Jeśli postawimy po 1 PLN na każdą z tych dwóch opcji, wygramy 1 PLN  x 2,10 = 2,10 PLN niezależnie od tego czy wypadnie reszka czy orzeł. Suma zainwestowanej gotówki to 1 PLN+1 PLN=2 PLN. Czyli niezależnie od wyniku wygramy 0,10 PLN, co daje surebet 0,10PLN/2PLN=5% (5% zysku od sumy stawek).

  Zauważ proszę, że przy kursach 2,0-2,0 wyjdziesz "na zero", zaś przy kursach 1,90-1,90 masz 5% stratę.

  Opcja "sztorc" symbolizuje zdanie "co może pójść nie tak?", czym zajmiemy się niżej.

  Przykład 2

  Weźmy trudniejszy przypadek, w którym kursy nie są sobie równe. Na przykład jeden bukmacher wystawił na określone zdarzenie 1,60 - 2,20, a drugi 1,33 - 3,20.

  Szukając surebetu będziemy obstawiać najwyższe oferowane kursy, czyli w tym przypadku 1,60 - 3,20.

  Okazuje się, że dają one surebet 6,67%. Jest kilka sposobów na obliczenie tej wartości. Możemy sobie przyjąć, że po kursie 1,60 postawimy 100. Wtedy wygrana wyniesie 160.

  Aby obliczyć ile trzeba postawić na drugą opcję, należy podzielić wartość wygranej 160 przez 3,20 (aby wygrać tyle samo w obu przypadkach), co da potrzebną stawkę 50. Zatem stawiając 100 na pierwszą opcję i 50 na drugą wygramy 160 niezależnie czy wygra opcja 1 czy 2.

  Inwestując kwotę 100PLN+50PLN zyskamy 160PLN-150PLN=10PLN. Daje to surebet 10PLN/150PLN=6,67%.

  Idąc tym tokiem myślenia, można wyprowadzić wzór na surebet, który nie zależy od wartości stawek, a jedynie od kursów k1 i k2 (zadanie dla Czytelnika na poziomie szkoły średniej).

  Do obliczeń zwykle wykorzystuje się kalkulator surebetów, aby obliczenia szły sprawnie i bezbłędnie. Szybkość obliczeń ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w zakładach na żywo.

  Przykład 3 (pomiń, jeśli jesteś początkującym graczem)

  Poprzednie 2 przykłady były typu postaw/postaw (BACK/BACK). Oznacza to, że oba zakłady robisz z bukmacherem. Zajmiemy się teraz typem postaw/wystaw (BACK/LAY), gdyż obecnie jest również możliwość zakładania się pośrednio z innymi graczami za pomocą giełd zakładów.

  Na takiej giełdzie możesz stawiać zakłady normalnie, jak u bukmachera, po oferowanych przez innych graczy kursach lub sam pełnić rolę bukmachera (oferujesz kurs/kursy).

  Przykład: Zwycięzca Miami 2009: Serena Williams. Kurs bukmachera P postaw (BET): @4.52. Kurs na giełdzie zakładów B wystaw (LAY): @3.95 (684 PLN).

  Wartość potrzebnych do postawienia stawek wyliczysz za pomocą kalkulatora surebetów.

  Jeśli postawisz (BET) u bukmachera P po kursie @4.52 i jednocześnie wystawisz (LAY) na giełdzie zakładów B po kursie @3.95 (maksymalna kwota jaka czeka na przyjęcie to 684 PLN), to zyskasz bez ryzyka 2.89%. 

  Ponieważ bukmacher P oferuje większy kurs, niż ktoś jest skłonny postawić, to przyjmując mu zakład na giełdzie i obstawiając u bukmachera P możesz zarobić na różnicy kursów ~2,29% netto.

  Przedstawiony surebet został znaleziony za pomocą programu do szukania surebetów, o czym będzie szerzej potem.

  3. Do czego służą surebety?

  1euro-banknot-100euro.jpg Surebet to mały, ale pewny zysk
  fot. ShutterStock

  Surebet ma wiele zastosowań. Oto niektóre z nich:

  1. Obracanie bonusów (budowanie kapitału początkowego)
  2. Mały zysk w zakładach przedmeczowych (zwykle rzędu 0-5%)
  3. Duży zysk w zakładach na żywo (zwykle rzędu 1-10%) za wyższe stawki
  4. Transfer środków pomiędzy kontami (w zależności od tego, która drużyna wygra)
  5. Przewalutowanie, gdy obstawiasz u dwóch bukmacherów (suma stawek przepłynie zależnie od wyniku zależnego od kursów)
  UWAGA:
  U bukmacherów legalnych surebetów raczej nie znajdziesz, z uwagi na ogromny podatek 12% od każdego zakładu. Czasem zdarza się surebet między legalnym bukmacherem a zagranicznych, ale również jest rzadkość. Granie surebetów u legalnych bukmacherów ma sens tylko wtedy, gdy możesz skorzystać z promocji "gra bez podatku".

  Swoje dalsze rozważania ograniczę zatem do bukmacherów zagranicznych, gdzie podatku obrotowego nie ma (wynosi 0%).

  3.1. Jak obrócić bonus za pomocą surebetów?

  Wyobraź sobie, że wpłaciłeś do bukmachera 100 PLN. Po dodaniu bonusu masz już 200 PLN na koncie. Warunki mówią, że przed wypłatą musisz zrobić obrót depozytu i bonusu 6x po kursie min. @1.40 (czyli na kwotę 1200 PLN).

  Załóżmy, że obstawiasz u bukmacherów zagranicznych (bez podatku 12% od zakładu) np. mecz tenisa (surebet +0,47%):

  Obracanie bonusem
    kurs na gospodarza kurs na gościa
  bukmacher 1 1,40 2,70
  bukmacher 2 1,60 2,30

  Sugerując się kursami załóżmy, że większa szansa jest, że wygra gospodarz.

  Jeśli postawisz u bukmachera 1 kurs @2.70 za 200 PLN (potencjalna wygrana 540 PLN), a u bukmachera 2 po kursie @1.60 za 337,5 PLN (540 PLN/1.60), to jest duża szansa, że po tym meczu u bukmachera 1 zostanie 0 PLN, natomiast u bukmachera 2 będzie 540 PLN gotowe do wypłacenia (chyba że tam też był bonus). Przegrywając wszystko u bukmachera 1, bonus nie musi już być obracany, bo nie ma czego obracać. Jeżeli się nie uda przegrać, to może w następnym surebecie się uda (a obrót na 200 PLN już masz).

  wiezienie-pieniedzy-wozek.jpg Granie surebetów dla zysku,
  fot. ShutterStock

  W teorii wszystko wygląda pięknie i ładnie. W praktyce musisz dokładnie zapoznać się z regulaminem bonusu, aby nie mieć potem problemów z wypłatą wygranej.

  3.2. Granie surebetów dla małego zysku w zakładach przedmeczowych

  Granie dla zysku najlepiej zacząć od jak najmniejszych kwot. Wynika to z zagrożeń, jakie niesie ze sobą obstawianie surebetów. Bukmacherzy nie lubią tracić pieniędzy i bronią się przed tą strategią bezpiecznego ogrywania ich. W wyniku tej obrony wiele rzeczy może pójść nie tak podczas obstawiania, o czym będzie szerzej za chwilę.

  Jeśli nie masz bonusu powitalnego, nie musisz się spieszyć. Zacznij od niskich stawek. Jeśli masz bonus, musisz dobierać stawki tak, abyś zdążył zrobić obrót w wymaganym terminie.

  Jeśli jesteś początkującym graczem, nie radzę przekraczać 40PLN/zakład. Bukmacherzy monitorują stawki i jeśli będziesz grał tylko surebety, "spalisz konto" (bukmacher nałoży na ciebie bardzo niskie limity maksymalnych stawek).

  3.3. Granie surebetów dla dużego zysku w zakładach na żywo

  Gracze doświadczeni, oswojeni z surebetami i znający doskonale zagrożenia wynikające z obstawiania surebetów, mogą grać dla zysku w zakładach na żywo, gdzie można stawiać wyższe stawki, a ryzyko wykrycia, że gra się surebety jest niższe.

  Tutaj rekomenduje się stawki do 99 EUR/zakład, a czasem do 49 EUR/zakład w przypadku bardziej restrykcyjnych bukmacherów.

  3.4. Surebet jako metoda transferu

  Do wyjaśnienia transferu środków powyższy przykład tenisa z kursami 1.60-2.70 jest dobry. W wyniku zestawu zakładów następuje transfer środków od jednego bukmachera do drugiego (+mały zysk).

  trzy-worki-waluty.jpg Surebet może posłużyć jako metoda
  transferu waluty, fot. ShutterStock

  3.5. Przewalutowanie (tylko dla zawodowców)

  Stawiając surebet, możesz przelać pieniądze między bukmacherami po ustalonym przez siebie kursie walutowym (najbezpieczniej przyjąć wartość kursu zbliżoną do aktualnego kursu PLN/EUR lub innej pary walut).

  Wadą tego rozwiązania jest to, że nigdy nie masz 100% pewności w którą stronę pójdzie gotówka. Jeśli zależy Ci na skumulowaniu jej po którejś ze stron, warto rozważyć tą metodę transferu środków za pomocą surebetu.

  1. Pierwsza metoda może polecać na tym, by środki, które chcesz przegrać postawić po wysokim kursie. Jeśli jednak wygrasz, będziesz miał dużo więcej do "przegrania" na drugie konto. Tą metodę możesz stosować, gdy nie masz wiele czasu na szukanie surebetów i chcesz "zaryzykować". Jak się nie uda, to zapłacisz więcej za wypłatę.
  2. Moja praktyka pokazuje, że lepiej sprawdza się "przegrywanie" po niskim kursie. Stawiasz niski kurs <1.50 tam, gdzie chcesz stracić środki i kontrujesz tam, gdzie chcesz je przelać. Często wygrasz, ale twój kapitał nie będzie rósł tak szybko jak w pierwszej metodzie. Jeśli masz więcej czasu i łatwo ci znaleźć surebety, to ta metoda będzie najbardziej optymalna moim zdaniem.

  Teoretycznie możesz ustawić dużo wyższy kurs waluty niż wynika to z kursu na rynku. Np. 5,0 PLN/EUR zamiast 4,40 PLN/EUR. Jeśli uda Ci się "przegrać" środki na właściwe konto, to zyskasz na tym różnicę kursów. Ale jeśli Ci się nie uda, to stracisz różnicę w kursach.

  Mamy tu do czynienia z rodzajem błędu poznawczego polegająca na księgowaniu mentalnym.

  Sukces transferu może zależeć od doboru pary bukmacherów (zwykle jeden bukmacher szacuje lepiej kursy niż drugi).

  4. Czy surebety to zakłady, w których niczym nie ryzykujemy?

  spadajace-pieniadze-rece.jpg Surebet to nie zawsze
  darmowe pieniądze,
  fot. ShutterStock

  Jeżeli obstawisz 2 przeciwne zdarzenia, to teoretycznie powinieneś wygrać u jednego, bądź u drugiego bukmachera. Tak będzie, jeśli dane spotkanie zakończy się i rzeczywiście postawiliśmy na zdarzenia przeciwne.

  W praktyce może się pojawić wiele problemów po drodze.

  Oto co może pójść nie tak i jak sobie radzić:

  • regulaminy bukmacherów różnią się w przypadku nierozstrzygnięcia w normalnym terminie (zwykle przerwanie, przełożenie, walkower, zmiana boiska, zamieszki kibiców itp.) ⇒ sprawdzaj odpowiednio wcześniej regulaminy dyscyplin, które zamierzasz grać
  • postawisz u jednego bukmachera, a u drugiego natrafisz na limit stawki i nie będziesz mógł dokończyć surebetu ⇒ realizuj stratę po niższym kursie grając u innego bukmachera (odrobisz ją na innych surebetach)
  • postawiłeś u jednego bukmachera, a w międzyczasie drugi, u którego miałeś postawić, zmienił kursy lub nawet wycofał mecz ⇒ realizuj stratę
  • postawiłeś u jednego bukmachera, a drugi zażyczył sobie, aby dane zdarzenie było na kuponie z min. 3 zdarzeniami, czego nie zauważyłeś (najczęściej w niższych ligach) ⇒ dorzucamy pewniaki po kursach @1.01 (takie, że na giełdzie zakładów najwyższy kurs wynosi @1.01) lub kontrujemy gdzieś indziej nawet ze stratą
  • spotkanie jest różnie określone (np. podane różne daty, drużyny są zamienione kolejnością gospodarz z gośćmi (nie dot. terenu neutralnego), wynik jest rozpatrywany u jednego z dogrywką, a u drugiego bez dogrywki (takie rozbieżności są często np. w hokeju, MLB)) ⇒ jeśli zorientujesz się w porę, to kontruj ze stratą na jednym/obu rynkach lub czekaj aby skontrować w zakładach na żywo (duże ryzyko, niezalecane)
  • postawisz u bukmacherów na dwie różne drużyny, np. na Ajax Cape Town (South Africa) zamiast na Ajax Amsterdam; błąd ten może się zdarzyć w pośpiechu w zakładach na żywo, gdy akurat dwie grają 2 drużyny podobne nazwą w tym samym momencie. ⇒ realizuj stratę lub ryzykuj (czego możesz żałować)
  • gdy surebet przedmeczowy jest powyżej 5%, zwykle nie warto się nim zajmować (na darmowych stronach z surebetami będzie już zwykle "przeterminowany") – jeden bukmacher mógł się pomylić i może zrobić "zwrot stawki" (każdy bukmacher ma taką możliwość zagwarantowaną w regulaminie w przypadku omyłkowo podanych kursów; zwykle da się rozpoznać czy źle oszacował czy pomylił się przy wpisywaniu kursów, o czym będzie poniżej) ⇒ nie graj surebetów u bukmacherów gdzie praktykują zwroty czy zmiany zatwierdzonych kursów; graj za niskie kwoty, gdy nie jesteś pewien czy dostaniesz zwrot stawki u któregoś z bukmacherów; graj u renomowanych bukmacherów
  • padnie Ci internet lub będzie powolny z powodu dużej liczby otworzonych programów ⇒ zamknij zbędne programy; zorganizuj sobie zapasowy internet, jeśli to możliwe; biegnij do sąsiada z hasłami dostępu (nie wybieraj u niego "zapamiętaj hasło"); przygotuj sobie procedurę postępowania na ten wypadek
  • bukmacher zrobił OCZYWISTY błąd - np. kurs na wygraną jest @1.70, a na handicap (+1,5) jest wyższy 3.50 (bo miał być handicap -1,5) ⇒ jest to tzw. misprint, nie graj takich zakładów: prawie zawsze zostanie rozliczony jako "zwrot stawki"; możesz tylko przegrać
  • rodzina będzie Cię rozpraszała za plecami i mówiła, że na tych zakładach nic się nie da zarobić! już ona to wie! ⇒ pracuj tylko w sprzyjających warunkach i popraw relacje w otoczeniu
  • ostatnia w formie rady: NIGDY nie stawiaj po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu ⇒ zakłady przynoszą wtedy więcej frajdy, ale to kosztuje

  Z ww. powodów wiele osób uważa, że granie surebetów nie jest warte zachodu, gdyż straty mogą być o wiele większe niż potencjalny profit (uzyskany rzekomo bez ryzyka). Częściowo mają rację. Nie każdy nadaje się do obstawiania surebetów, bo do tego potrzebna jest wiedza.

  5. Przyszłość surebetów

  Czasy Eldorado na obstawianie surebetów w dużej mierze już minęły. Z każdym rokiem jest coraz ciężej, bo bukmacherzy starają się bronić jak tylko mogą przed pewną wygraną bez ryzyka, jaką zapewnia obstawianie surebetów.

  Warunki bonusów idą w stronę obstawiania zakładów akumulowanych, aby wykluczyć możliwość surebetów. Bukmacherzy starają się wyeliminować nawet dołożenie "pewnego" kursu @1,01 do kuponu AKO, wyznaczając minimalny kurs każdej składowej kuponu.

  1. Strategia obstawiania surebetów raczej nie sprawdzi się w długim okresie czasu, chyba że ktoś mieszka za granicą i ma dojścia do osób, które mogłyby założyć nowe konta u bukmacherów.

  2. Obstawianie surebetów na początku drogi grozi "spaleniem konta" (nałożenie niskiego limitu stawek, np. 10€/zakład), przez co zastosowanie innych strategii będzie niemożliwe.

  3. Jeżeli ktoś ma doświadczenie w obstawianiu surebetów i wie jak ich używać, to w ten sposób może zgarnąć bonusy u nowych bukmacherów. Trzeba to jednak dobrze połączyć z oceną wiarygodności nowego bukmachera, aby nie było problemów z wypłatą.

  4. Stabilnymi strategiami ogrywania bukmacherów jest raczej obstawianie valuebetów, a w przypadku zaawansowanych graczy trading.

  Czytaj dalej:
  Surebety - taktyka

  Ostatnia aktualizacja: 3.08.2020

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4/5
  Głosów: 4
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (113)  • anonim IP: 212.180.***.***
   03-07-2018 10:40 (wt)

   Ciekawe wyliczenia … jednak cała to bukmaherka to nic innego jak szczęście ;-) Zdecydowanie lepiej chyba analizować wydarzenia pod względem akutualnej sytuacji i stawiać na jednego typa.

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (132)
   26-09-2017 11:08 (wt)

   was using this betburger , and for me was good , quick refreshing and actual odds , many options , price not cheap , but for me was worth of it , now i plan to buy it again , when i start to play live 

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.15.***.**
   26-09-2017 09:37 (wt)

   What do you think about the https://www.betburger.com ? Good service?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.4.***.***
   30-04-2017 09:31 (nd)

   nie zgadzam się 

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   16-02-2017 14:28 (czw)

   Bardzo interesuje mnie w jaki sposób w trzecim przykładzie wyliczyłeś zysk na poziomie 2,89 % (rozumiem, że nie zawiera on prowizji). Według moich wyliczeń wynosi on około 3,3 % (stawiam 100 po kursie 4,52, oraz LAY za 337,78 po kursie 3,95). Wtedy w przypadku gdy wygra pierwsza opcja mam 352-337,78=14,22, a w drugim przypadku 114,5-100=14,5. Teraz mam łączną ekspozycję na poziomie 337,78+100=437,78, czyli zgodnie z tym jak w omawiany był zysk w tym artykule mam 14,36/437,78=0,33.

   Czy gdzieś popełniłem błąd?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.9.*.***
   05-02-2017 17:17 (nd)

   Mam pytanie, czy bezpieczne jest obstawianie ze strony na którą przekierowuje https://en.surebet.com po kliknięciu na kurs? Czy bukmacher widzi, że przekierowuje nas wyżej wymieniona strona?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (30)
   20-12-2016 12:50 (wt)

   to ile wyciągniesz zależy w głównej mierze od Ciebie:) ja jestem zadowolony i nie są to małe kwoty jak dla mnie. I tak jak pisał anonim jest to bezpieczne o ile gra sie u sprawdzonych buków, i jesteś zawsze na plus chyba, że zonk ale zdarzają się też miłe niespodzianki w postaci middlbeta. Nom ale jak wejdzie ustawa hazardowa to już ciul wie co bedzie pozdr

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 195.135.***.**
   20-12-2016 11:16 (wt)

   Najlepiej grać z yieldem 100%:)

   A poważnie to 2% na surebecie, do tego w ciągu weekendu obracasz całym bankiem (gdzie na typy yield 30% nie rzucisz najczęściej nawet 1 %), no i tydzień w tydzień to samo. Parę groszy wpadnie, plus do tego pewność że nie wpadniesz w jakaś czarną serię a kapitał pod koniec dnia będzie większy niż na początek (przy założeniu że błędów nie zrobisz ale po tylu latach to nic trudnego).

   Poza tym ten yield 30 % w dłuższym okresie brzmi dość abstrakcyjnie.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top