SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  MMA

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,67/5
  Głosów: 3
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  MMA czyli Mixed Martial Arts to wszechstylowa walka wręcz, w której dwóch zawodników walczy ze sobą, korzystając z ogromnego wachlarzu technik. Jest to bardzo brutalny sport, ale i widowiskowy, szczególnie dla osób mających podstawową wiedzę dotyczącą aspektów technicznych.

  mma-icon.jpg Walka MMA, spox.com

  Spis treści

  1. Organizacje MMA
  2. Zasady walki i kategorie wagowe
   • Klatka
  3. Dominacja UFC
  4. Kto powinien typować MMA?
  5. Sędziowie i przepisy
  6. Porady dla typerów
   • Miejsce walki
   • Ważenie
   • Ruchy kursów
   • Uważaj na kobiety
   • Młodzi zawodnicy
  7. Bukmacherzy do MMA

  1. Organizacje MMA

  Do grona 10-ciu czołowych organizacji MMA zrzeszających zawodników, możemy zaliczyć:

  Nie wymieniam Invicta FC (2012), ponieważ kobiece MMA, choć mocno promowane, jest nadal w powijakach.

  Polskie MMA rośnie w siłę dzięki organizacji KSW i początkowej trampolinie medialnej za sprawą Mariusza Pudzianowskiego. Nie bez kontrowersji, gdyż w walce Pudzianowski – Thompshon Polak był wyraźnie faworyzowany (tak wynika z ruchu kursów przed meczem i tego co się działo na ringu). Zawodnicy nie mają kontroli antydopingowej przed zawodami.

  MMA nadal wydaje się dla większości Polaków egzotyczne i obce, ale już gdzieś sam termin tli się w zakamarkach świadomości, a to dużo!

  UFC

  Organizacja Ultimate Fighting Championship (UFC) braci Fertitta stanowi centrum wszechświata MMA. Nadaje całej reszcie kierunek rozwoju. Z roku na rok podbija kolejne kraje i kontynenty. W jej barwach walczy światowa elita, ponieważ dziecko spółki Zuffa wysysa najbardziej perspektywicznych zawodników pomniejszych organizacji świata. „Odpady” z UFC trafiają do Bellatora i WSOF. W dalszej kolejności do mniejszych organizacji.

  mma-ekspansja-ufc.jpg Ekspansja UFC, ReviewJournal.com

  Dla wielu synonimem MMA są walki w ramach UFC, która to organizacja w znacznej mierze wykuwa współczesny wizerunek tego sportu. Dlatego na UFC skupię się w tym artykule.

  2. Zasady walki i kategorie wagowe

  Zasady walki MMA są dostępne na stronie UFC w języku angielskim. Krótkie i proste.

  Na uwagę zasługuje system punktowania każdej rundy od 10-10 do 10-7 oraz zasady dotyczące fauli.

  Klatka

  Kobietom i laikom o pacyfistycznym nastawieniu, słowo „klatka” kojarzy się bardzo nieprzyjemnie. Dwóch ociekających potem, owłosionych goryli, z rozbieganymi oczami i pianą w ustach, próbuje się pozabijać. A klatka jest pewnie po to, żeby któryś przypadkiem nie uciekł, a wściekły tłum mógł zaspokoić żądzę krwi.

  mma-klatka.jpg Klatka MMA na KSW

  Całe szczęście, że ten obrzydliwy i krzywdzący wizerunek MMA definitywnie odchodzi do lamusa. Za czasów Brazylijskiego Vale Tudo rzeczywiście zawodnicy nie posiadali rękawic, nie było kategorii wagowych, a walki często trwały dopóki jeden z zawodników nie został znokautowany lub się nie poddał.

  Jednak taka formuła miała niewiele wspólnego ze współczesnym sportem. MMA gęsto obrosło regułami, a nad zdrowiem zawodników i przepisami czuwają niezależne komisje sportowe jak: Nevada State Athletic Commission czy brazylijska CABMMA.

  Oktagon (ośmiokątny ring z siatką) wyparł typowy ring, ponieważ jest znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia zawodnika. Zdarzało się, że zawodnicy przy próbie obaleń przeciwnika wypadali za ring, nabawiając się poważnych kontuzji. Trzymania lin przez bocznych sędziów lub przerywania pojedynku i przenoszenia walki na środek ringu, nie będę nawet komentował (z całym szacunkiem dla fanów świętego PRIDE). Klatka wpłynęła również pozytywnie na dynamikę walki.

  Gale numerowane UFC (te ekskluzywne) mają dużą klatkę. Z kolei gale z cyklu fight night mają najczęściej małą klatkę. Większe sprzyjają fighterom, którzy lubią walkę w pełnym dystansie i dużo pracują na nogach. Mniejsze lubią zapaśnicy i grapplerzy, którzy brylują na ziemi lub w klinczu.

  3. Dominacja UFC

  1. 80% informacji płynących z portali branżowych i blogów pasjonatów dotyczy UFC.
  2. Organizacja ta skupia największą ilość zawodników mających dłuższą historię walk: bardzo trudno właściwie ocenić i wyodrębnić profil sportowy fightera, który stoczył 3-4 zawodowe walki. A właśnie tacy zawodnicy są produktem mniejszych organizacji. Jeżeli uda im się „wyhodować” niepokonaną gwiazdę, która przyciąga publiczność, szybko zgarnie ją UFC i zweryfikuje jej rzeczywistą wartość.
  3. Ponad 50 gal rocznie i liczba ta wciąż rośnie.
  4. Największa oferta wśród bukmacherów i najwyższe limity.
  5. Płatna platforma UFC fight pass: największa Biblioteka MMA, oprócz UFC zawiera również pełną historie gal wielu innych organizacji („wymarłych i nadal żyjących”).
  6. Fight metric: niezwykle przydatne narzędzie - oficjalnie statystyki z walk każdego zawodnika UFC.
  7. Obstawianie mniejszych gal niezależnych od UFC, wymaga wysokiej specjalizacji i dostępu do informacji, które płyną z małych, lokalnych środowisk.

  4. Kto powinien typować MMA?

  • Dla tych, których irytuje sezonowość danej dyscypliny sportowej, walki trwają cały rok w zadaszonych halach, stadionach (zdarza się!) czy innych obiektach sportowych.
  • Dla ludzi, których nie przeraża brutalność - zdarzają się walki, po zakończeniu których matę oktagonu spowija nuta wyrazistej czerwieni.
  • Dla opanowanych - MMA to jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów. Zawodnicy bardzo często wypadają z gal i wtedy przedmeczowy zakład z value można „podrzeć”.
  • Dla fanów zakładów przedmeczowych – podstawa.
  • Dla preferujących rozstrzygnięcia dwudrogowe (remisy zdarzają się rzadko i znaczna większość bukmacherów w takiej sytuacji zwraca stawkę). Kursy na remisy oscylują często wokół 100 i więcej.

  MMA już teraz jest sportem międzynarodowym. W przeciwieństwie do NFL czy innych sportów amerykańskich, wystarczy rzut oka i człowiek niezależnie od płci, kultury czy wykształcenia, pojmie zasady. Nawet jeżeli ogląda coś podobnego pierwszy raz: dwóch sportowców walczy w klatce i jeden zwycięży. Proste i intuicyjne.

  • MMA jest dynamiczne, jeden cios diametralnie zmienia przebieg walki, niejednokrotnie kilkanaście sekund przed końcem rundy/walki.
  • Z uwagi na dynamikę MMA, obstawianie na żywo wymaga pancernej siły woli i sporego doświadczenia (prawdopodobnie większego niż np. w piłce nożnej, bo napięcie prawie nie spada, a pojedynki trwają czasami kilkadziesiąt sekund).
  • Walka trwa do 15 min, więc nawet jeżeli nie jest porywająca, to da się wytrzymać do kolejnej, a na gali jest ich przynajmniej 10.

  • Sport dla lubiących noc: większość gal rozgrywa się w USA, KANADZIE i BRAZYLII. Gala zaczyna się najczęściej z soboty na niedzielę między 00:00-02:00 w nocy polskiego czasu i trwa do rana. Dlatego polscy fani czują się tak nietypowo jak np. leci transmisja z australijskiej gali koło południa, tak dziwnie jasno i oczy nie są przekrwione…
  • Sport dla mających czas: na niemal każdej gali pojawiają się debiutujący zawodnicy. Poznanie ich i znalezienie walk z gal, które rozgrywały się w jakichś mniejszych miastach, bywa niezmiernie uciążliwe i czasochłonne. To szansa dla poszukiwaczy informacji. Im mniej wiadomo o zawodniku X, tym większe szanse niepoprawnego kursu i znalezienia value.

  5. Sędziowie i przepisy

  Sędziowie to jeden z najpodlejszych aspektów MMA. Panowie w garniturkach niejednokrotnie przekreślają kariery zawodników i typerów, o ich psychikach nie wspominając.

  mma-decyzje.jpg Decyzje sędziów, MMA OddsBreaker

  Sędziowie mają ogromny wpływ na ostateczny wynik walki. Jeżeli zawodnik nie zwyciężył przez poddanie (odklepanie lub słownie), nokaut, techniczny nokaut lub dyskwalifikację, werdykt pozostaje w rękach trzech sędziów.

  Wykres po prawej stronie dokładnie to obrazuje: split decisions (decyzje, które teoretycznie mogą iść w dwie strony - sędzia A opowiedział się za zawodnikiem X, a sędziowie B, C za zawodnikiem Y).

  MMA ewoluuje. Epoka Pride'owskich killerów, którzy za wszelką cenę dążą do zakończenia walki, niestety przemija. Zawodnicy od najmłodszych lat są trenowani przekrojowo (boks+zapasy+parter+profesjonalne zbijanie wagi+dieta+aspekty wydolnościowe).

  Nowe pokolenia szkolone w duchu taktycznym, stawiają na wyrachowanie - liczy się zwycięstwo, więc zawodnicy sięgają po właściwe narzędzia i mniej ryzykują. To zjawisko będzie sprzyjać eskalacji bardzo wyrównanych pojedynków, trudnych do oceny i również skandalicznych decyzji sędziowskich. Trzeba to znosić, choć boli niemal zawsze tak samo. Czy jesteś początkujący czy zaawansowany :]

  6. Porady dla typerów

  Miejsce walki

  Uważaj na miejsce, w którym rozgrywa się gala. W szczególności groźna jest Brazylia. Pewien gracz na jakimś forum użył trywialnego komentarza: „Brazylijczycy na swoim podwórku mają +2 do skilla”. Zapadło mi to w pamięć.

  Brazylia jest specyficzna bo:
  1) Inna strefa klimatyczna, konieczność lotu w dalszy zakątek świata, inne jedzenie, stres zawodnika związany z logistyką tego wszystkiego.
  2) Brazylijczycy dopingują swoich zawodników jak opętali: przypominają rozwścieczoną hordę… fanatycznych patriotów, mikroklimat takiej gali potrafi wstrząsnąć psychiką zawodnika, który walczy tam pierwszy raz
  3) Mówi się, że jeżeli wpadasz na dopingu w Brazylii, to musiałeś mieć sporo w organizmie, Brazylijczycy mogą sobie pozwolić na znacznie więcej, przepisy i kontrole nie są aż tak restrykcyjne jak w USA [ale to trudny temat na inny artykuł]

  Meksyk jest specyficzny, bo to miasto położone na wysokości 2240 m n.p.m, a to sprawia, że czasami przeciętni Meksykanie tam trenujący, wygrywają z lepszymi technicznie zawodnikami, którzy po dwóch rundach „wypluwają płuca”, mimo standardowo nienagannej kondycji.

  Ważenie

  Uważaj na ważenie: zawodnik nie robi wagi w przeddzień walki: „wiedz, że coś się dzieje”.

  Kontuzja, choroba, słaby obóz przygotowawczy, a może samo podejście? [np. zawodnik Jorge Masvidal uwielbia w dniu ważenia zjeść burgera, nie robi wagi i zbija w ostatniej chwili w doliczonym czasie] A w dniu walki prezentuje się dobrze…

  Ruchy kursów

  Największe ruchy kursów są na kilka godzin przed galą między 15:00 a 23:30 polskiego czasu i oczywiście w trakcie trwania gali.

  UWAGA:
  Czasami nasz osąd jest przesiąknięty chęcią wygranej, warto wtedy sprawdzić jaki wynik typują czołowe portale branżowe, np. MMAdecisions.com

  Uważaj na kobiety

  To dosyć uniwersalna porada. Kobiety są nieprzewidywalne, mają spore wahania formy, ich poziom techniczny jest żenujący (nie wliczam tych najwybitniejszych), mają znacznie uboższą historię walk. Kobiece MMA rośnie w siłę i pewnie za kilka/kilkanaście lat poziom się znacznie bardziej wyrówna. Jednakże jest to proces trudny i powolny, ponieważ baza potencjalnych zawodniczek jest znacznie skromniejsza niż w przypadku mężczyzn.

  Młodzi zawodnicy

  Zawodnicy 20-letni rozwijają się znacznie szybciej niż oszlifowani zawodnicy po 30. roku życia. Jedna walka może być ogromnym przeskokiem w umiejętnościach. Zawodnik 40-letni jest dziadkiem: garstka fighterów w historii UFC była w stanie rywalizować w tym wieku na najwyższym poziomie.

  mma-40-lat.jpg Wyniki 40-letnich wojowników, MMA OddsBreaker

  7. Bukmacherzy do MMA

  Najwyższe limity i bardzo często najwyższe kursy ma najlepszy bukmacher dla zawodowych graczy pochodzenia amerykańskiego. Największa giełda zakładów o dziwo nie przoduje w MMA. W tej dyscyplinie przoduje druga co do popularności giełda zakładów na świecie.

  Notowany na szwedzkiej giełdzie bukmacher ma szeroką ofertę nietypowych gal, np. fińskich Cage. Zdarza mu się wystawić kursy wcześniej niż reszta i wtedy można złapać okazje.

  Rosyjscy bukmacherzy dotychczas fatalnie wystawiali kursy na M-1 Challenge i niektóre zdarzenia MMA. Od 2015 roku raczej kopiują kursy.

  Ciekawych kursów i promocji można też szukać u bukmacherów, którzy jako swoich ambasadorów mają zawodników MMA.

  Poproś o listę najlepszych bukmacherów do MMA

  Literatura

  [1] Mieszane sztuki walki - Wikipedia
  [2] UFC.com - oficjalna strona UFC
  [3] Skąd wywodzi się MMA - MMARocks.pl
  [4] How every UFC fight went down through the years - MMA OddsBreaker (archive.org)
  [5] The Brazil effect: a home cage advantage - MMA OddsBreaker (archive.org)
  [6] This is 40 in the UFC - MMA OddsBreaker (archive.org)

  Pomocne w typowaniu:

  [1] BestfFightOdds.com – kursy z amerykańskich bukmacherów tylko pod MMA
  [2] LowKing.pl - absolutnie najlepszy polski blog o MMA, prowadzony przez fachowców; sporo analiz i wartościowych artykułów (np. 7 grzechów stójki), ciągle aktywnie rozwijany
  [3] MMARocks.pl - polski kombajn o MMA, w tym słowniczek terminów anglojęzycznych
  [4] Fight24.pl - newsy w przystępnej formie
  [5] forums.sherdog.com - kopalnia wiedzy o MMA, choć przebić się przez to nie jest łatwo
  [6] MMADecisions.com - decyzje MMA
  [7] Tapology.com - pokazuje trendy odnośnie typowania walk, ale populacja jest specyficzna i liczy ok. 500-1000 wpisów na galę, podchodzić ze sporą dawką sceptycyzmu
  [8] FightMatrix.com - wstępne narzędzie WSTĘPNEJ diagnozy walki - jeżeli różnica pomiędzy zawodnikami jest ogromna, a kursy na to nie wskazują, to warto się zainteresować pojedynkiem
  [9] https://twitter.com/frontrowbrian - jeżeli wydarzyło się coś odnośnie zawodnika/walki/ kochanki zawodnika/jego rodziny/psa/chomika etc., ten człowiek wie o tym pierwszy
  [10] UFCstats.com - święty Graal, statystyki
  [11] MMA-portal.com - przegląd MMA

  Zobacz też:
  Baseball
  Futbol amerykański

  Ostatnia aktualizacja: 2.08.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,67/5
  Głosów: 3
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (4)  • (1417)
   03-12-2015 12:41 (czw)

   Joanna Jędrzejczyk sięgnęła po najwyższe trofeum - pas UFC - pokonując Valerie Letourneau.

   Joanna Jędrzejczyk nominowana do plebiscytu PS i TVP

   93 105 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1)
   30-09-2015 18:02 (śr)

   świetny materiał, dziekuję!

   114 112 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1417)
   29-09-2015 13:35 (wt)

   Kontrowersje wokół dzieci w MMA

   Kalifornia jest pierwszym stanem, który nałożył sankcje za walki dzieci w klatkach.

   Dzieci uczą się tych samych technik co dorośli, ale podobno bez krwi. 

   - Różnica polega na poziomie kontroli, na który im pozwalamy i walczą w ochraniaczach.

   Czy dzieci w wieku 3-7 lat powinny się okładać pięściami, by zwiększyć poczucie pewności siebie?
   Wątpię.

   https://www.youtube.com/watch?t=553&v=CB-HmX2NnmY

   Czego to w Ameryce jeszcze nie wymyślą...
   Komercha wdziera się wszędzie, a potem dziwić się, że w szkole zabija się uczniów.

   Odpowiedzi: 1
   105 114 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top