SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Baseball

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Baseball to jedna z najbardziej mierzalnych dyscyplin. Bardzo bogate statystyki pozwalają dokładnie oszacować szanse obu zespołów w tym amerykańskim sporcie. Marża bukmacherów na kursy meczu wynosi zaledwie 2-5%, a limity są wysokie. Daje to wystarczające powody, by zainteresować się baseballem.

  baseball-palkarz.jpg
  Batter przygotowany do uderzenia

  Baseball to jedyny sport narodowy Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie został stworzony na podstawie zasad krykieta. Po II wojnie światowej był to najpopularniejszy sport w USA. W XXI wieku trochę stracił na znaczeniu na rzecz futbolu amerykańskiegoBaseball to typowy sport rodzinny, gdzie na mecze często chodzą rodzice z niemowlakami czy emeryci.

  Baseball jest najbardziej popularny w Ameryce Północnej i Południowej oraz we wschodniej Azji. Do najlepszych lig baseballa poza USA należą: Japonia, Korea Południowa, Meksyk, WenezuelaKuba. W Polsce istnieje liga baseballowa, ale nie cieszy się dużą popularnością. 

  Spis treści

  1. Zasady gry w baseball
   • Ligi baseballa w USA
   • Przebieg gry
  2. Porady dla graczy
   • Pre-season
   • Statystyki w baseballu
   • Starting pitcher
   • Zakłady przedmeczowe
   • Zakłady na żywo
  3. Bukmacherzy do baseballa

  1. Zasady gry w baseball

  Ligi baseballa w USA

  W Ameryce są dwie zawodowe ligi:

  • liga Major League Baseball (MLB) dla USA i Kanady, która dzieli się na ligi National League oraz American League, a każda z nich dzieli się na 3 dywizje: wschodnią, centralną i zachodnią; jest to najbardziej popularna liga baseballa na świecie
  • liga rezerwowa Minor Baseball League (MiLB) stanowi źródło pozyskiwania graczy dla MLB oraz miejsce, gdzie zawodnicy mogą odbudowywać formę podczas sezonu bądź po kontuzji.

  Rozgrywki MLB zaczynają się w marcu. Podobnie jak w NFL – nazywa się to pre-season – gdzie trenerzy testują umiejętności i formę zawodników. Sezon zasadniczy zaczyna się w kwietniu i trwa do października/listopada (faza play offs).

  Przebieg gry

  W MLB gra się 9 inningów (rund). W każdym inningu są dwie połówki: top i bottom. Raz jedna drużyna atakuje, druga broni, a potem zmiana. W przypadku gdy po 9 inningach jest remis, gra się dogrywkę, aż do wyłonienia zwycięzcy. Mecz bez dogrywki trwa średnio 3,5 godziny. Mecz + dogrywka może zająć nawet 5 godzin.

  W każdej drużynie jednym z najważniejszych graczy jest pitcher (miotacz) zawodnik, który rzuca piłką tak aby wyautować batter'a (pałkarza). Podczas rzutu mogą się zdarzyć następujące sytuacje:

  • strike (zbicie) gdy pałkarz nie trafił w piłkę wykonując pełny zamach, a łapacz (catcher) drużyny broniącej ją złapał albo gdy odbita piłka została złapana zanim dotknęła ziemi albo gdy pałkarz trzykrotnie nie podjął próby odbicia prawidłowo rzuconej piłki; trzy striki eliminują pałkarza z inningu;
  • foul (faul) gdy pałkarz trafia w piłkę, ale ta po odbiciu nie pozostaje w polu gry; faule są liczone jako strike;
  • walk gdy pitcher czterokrotnie popełni błąd przy rzucaniu piłki, pałkarz otrzymuje bazę za darmo;
  • wybicie gdy pałkarz trafi przepisowo w piłkę zamienia się w biegacza i może biec do 1, 2, 3 albo 4 bazy.

  W jednym inningu trzeba wyeliminować 3 batterów strony atakującej.

  Ogólne zasady gry i więcej informacji: Baseball - Wikipedia

  2. Porady dla graczy

  baseball-pilka200.jpg Piłka na bazie

  Pre-season

  Odradzam obstawianie pre-season. Trudno znaleźć informacje na temat składów, a jeśli znajdziemy to i tak trener może zmienić np. startowego miotacza po 3 rundach. Zbyt dużo zmiennych. Jeśli drużyna przegrywa, któryś mecz z rzędu, warto poszukać na klubowych stronach. Zazwyczaj trener stara się przerwać złą passę i wystawia najmocniejszy skład.

  Podstawą analizy przedmeczowej jest analiza składów obu drużyn. Pomogą w tym bogate statystyki. Są odbijający, którzy, gdy są w formie, są omijani przez pitcherów w obawie przed home run (wybicie piłki poza boisko i zdobycie tyle punktów ile jest biegaczy).

  Statystyki w baseballu

  Baseball jest jednym z niewielu sportów najbardziej policzalnych. Dostępna jest olbrzymia ilość statystyk zawodników. Dlatego bukmacherzy mogą sobie pozwolić na marżę rzędu jedynie 2%.

  Można próbować samemu liczyć i śledzić spadki, bo wiele osób gra na faworytów, więc value możemy szukać w underdogach albo tradować przed meczem. Mimo to, lata 2012-2015 były latami faworytów, gdzie bardzo rzadko kursy powyżej 2.50 dawały wygraną na rynku moneyline 1-2.

  Starting pitcher

  Liczba punktów jest obliczona przy pomocy starting pitchera (oczywiście nie tylko) i jego statystyk - głównie ERA (ang. Earned Runs Average). Im niższa ERA tym lepiej pitcher rzuca i trudniej batterom trafić. Jednak bardzo rzadko się zdarza, aby starting pitcher rzucał cały mecz. Każdy pitcher z czasem traci siły. W zależności jak mecz się potoczy, możemy założyć, że w 6-7 inningu zejdzie i wejdzie za niego reliever-pitcher.

  Tutaj jest nasza szansa. Bardzo często Ci rzucający są słabi (mają wysoką ERA) i często się zdarza, że nie zdołają utrzymać prowadzenia, bądź doprowadzą nawet do jego utraty.

  Zakłady przedmeczowe

  baseball-sprzet200.jpg Kij, rękawica i piłka do baseballa

  Jeśli chodzi o rynek przedmeczowy, warto grać pierwszy miesiąc bądź dwa. Bardzo łatwo wtedy trafnie typować zwycięzców. Handicapy przedmeczowe należy omijać szerokim łukiem. Value jest po stronie +1.5, ale kursy są zbyt niskie, a marża wyższa.

  Dobrą opcją jest granie rynku przedmeczowego 1st 5 innings (zakładamy, że obaj starting pitchers będą rzucać do 5. rundy).

  Warto przeszukiwać także rynki under/over oraz rynki dodatkowe typu Player Specials. W tym pierwszym mogą pomóc programy sztucznej inteligencji.

  UWAGA:
  Zmiana startowego pitchera u wielu bukmacherów powoduje anulowanie głównych zakładów na dane spotkanie (patrz regulamin rozliczania sportów u danego bukmachera).

  Zakłady na żywo

  Niestety mecze MLB są rozgrywane głównie w nocy czasu polskiego. Można wtedy śledzić mecz i zagrać w 5, 6, 7 inningu, gdzie kursy są atrakcyjne na 1-2, handicap lub under/over, ponieważ coraz bliżej końca meczu. Polecam rozważyć obstawianie handicapów na żywo - oczywiście na tych dodatnich.

  W zakładach na żywo ważne jest która drużyna rozpoczęła mecz. Drużyna, która prowadzi po rozegraniu top w 9 inningu, nie musi odbijać w bottom 9 inningu, bo i tak ma wygraną. Dla rynku moneyline 1-2 nie ma to znaczenia, ale dla rynku handicap oraz under/over ma bardzo duże. Trzeba brać to pod uwagę podczas szacowania linii/kursów.

  3. Bukmacherzy do baseballa

  Najlepszymi bukmacherami do obstawiania MLB są "bukmacherzy amerykańscy" i ci z najmniejszymi marżami.

  UWAGA:
  Z uwagi na prawo hazardowe w Polsce nie mogę publicznie podać nazw zagranicznych bukmacherów. Napisz do mnie, to prześlę Ci je emailowo.

  Poproś o listę najlepszych bukmacherów do baseballa

  Autor artykułu:
  Tomasz Balicki - zawodowy typer baseballa

  Literatura

  [1] MLB.com - oficjalna strona Major Baseball League w USA

  [2] baseball.pl - strona polskiego baseballu

  [3] ESPN.com - portal informacyjno-rozrywkowy

  [4] CBSsports.com - portal informacyjno-rozrywkowy

  [5] Covers.com - portal informacyjny

  [6] osa-baseball.blogspot.com - prywatny blog o baseballu w Polsce

  [7] FilmWeb.pl - filmy o baseballu, polecam szczególnie Moneyball

  Ostatnia aktualizacja: 1.08.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (3)  • (187)
   13-01-2016 16:34 (śr)

   Kiedyś gdzieś przeczytałem, że baseball jest jedną z najbardziej nudnych do oglądania dyscyplin sportowych.

   103 78 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 91.233.**.**
   13-01-2016 13:50 (śr)

   i obejrzeli filmik :)

   85 75 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1422)
   13-01-2016 12:37 (śr)

   Czy wy też zrobiliście unik w lewo?

   Zrozumieją tylko Ci, którzy przeczytali cały artykuł ;)

   81 79 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top