Czas płynie, a ty nie robisz postępów? Ustal priorytety, ułóż plan działania, pracuj póki nie skończysz i odpoczywaj – tak w skrócie brzmi złota zasada zarządzania czasem.

Biznesman odwrócony plecami na tle szarej tarczy zegara z białymi cyframi

Zarządzanie czasem to jedna z najtrudniejszych rzeczy do opanowania w życiu, fot. Shutterstock

1. Na jakim etapie życia jesteś?

1.1. Ile masz czasu?

Równowaga między zieloną a czerwoną kulką

Porównanie priorytetów życiowych,
fot. ShutterStock

Wszystko zależy od tego na jakim etapie życia jesteś i ile możesz poświęcić czasu na zakłady. Przeczytaj artykuł życie gracza zawodowego, aby zorientować się jak etap życia powinien wpływać na Twoje planowanie.

Zwykle im jesteś młodszy, tym masz więcej czasu, a mniej pieniędzy.
Im jesteś starszy, tym masz mniej czasu do dyspozycji, a więcej pieniędzy.

W młodości możesz poświęcić 1-2 lata na naukę po kilka godzin dziennie, by czerpać potem z tego korzyści. W dojrzałym wieku warto sobie przekalkulować czy wchodzenie w zakłady dla zarobku w ogóle Ci się opłaca. Załóż, że etap nauki zajmie Ci 2 lata od startu do pierwszych zysków. Wszystko zależy od poziomu zaangażowania.

1.2. Jakim jesteś graczem?

Jeśli jesteś początkującym graczem, to będziesz tracił pieniądze na początku. Większe znaczenie na tym etapie będzie miała ilość poświęconego czasu na naukę niż czasu na praktykę. Wielkość kapitału nie ma na tym etapie znaczenia. Można nawet powiedzieć, że im większy kapitał na tym etapie, tym gorzej.

Gdy już zaczniesz zarabiać małe kwoty, postaraj się zachować balans między ilością poświęcanego czasu na grę, a innymi priorytetami w Twoim życiu.

Gracze zawodowi traktują już zakłady bukmacherskie jako regularną pracę. Proponuję sesje gry 1-6 razy w tygodniu po 4-6 godzin.

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna

2. Zaplanuj rok

Sezonowość jest bardzo ważna.

  1. Jaką dyscyplinę sportową będziesz obstawiał? Jedną czy więcej?
  2. Kiedy są najważniejsze ligi/turnieje?
  3. Czy zarobki będą takie same w każdym miesiącu?

Każda dyscyplina sportowa podlega cyklom rozgrywek. Na przykład tenis ziemny jest rozgrywany jest od stycznia do listopada z 4 wielkimi turniejami w roku: Australia, Francja, Wielka Brytania i USA. Z uwagi na duże opóźnienia obstawianie Australii w zakładach na żywo po każdej piłce możesz sobie podarować, chyba że obstawianie między gemami czy setami ci odpowiada. Każdy turniej ma inną wagę. Nie możesz skupić się na wszystkich – musisz wybrać które będziesz śledził i ewentualnie obstawiał na żywo.

Analogicznie z rozgrywkami piłki nożnej. Ligi europejskie trwają od sierpnia do czerwca, ale w Azji okres wakacyjny jest wypełniony. Czy będziesz wtedy odpoczywał czy chcesz obstawiać inne ligi, gdy Twoje “kluczowe” będą miały przerwę?

Początek i koniec sezonu jest kluczowy. Wtedy dochodzi do największych roszad w składzie (dyscypliny zespołowe: okna transferowe). Forma zawodników też często nie jest znana. Bywa, że jest rozregulowana. Zawodnicy indywidualnie “śrubują” formę na konkretne turnieje (w tenisie na Wielkie Szlemy).

Aby zaplanować sezonowość, powinieneś mieć wybraną konkretną dyscyplinę, jaką chcesz obstawiać. Kluczem do sukcesu często jest specjalizacja w danej dyscyplinie sportowej, chyba że Twoja strategia gry tego nie wymaga. Okresy przejściowe możesz wykorzystać na odpoczynek lub obstawianie innych dyscyplin (np. hokeja na lodzie w przerwie zimowej, gdy twoja liga piłki nożnej nie gra).

3. Zaplanuj tydzień

Gracze ustawiający piłkę nożną zwykle mają najwięcej pracy w weekend, bo wtedy jest najwięcej spotkań w ofercie bukmacherów. Warto więc zaplanować czas w taki sposób, aby w piątek, sobotę czy niedzielę, móc poświęcić najwięcej czasu na zakłady. Oczywiście zależy to od przyjętej strategii, ale dla większości graczy takie podejście się sprawdzi. Jeśli obstawiasz zakłady przedmeczowe, to zwykle w piątek powinna być już pełna oferta zakładów na weekend u każdego bukmachera.

Analogicznie najbardziej luźnym dniem dla graczy piłki nożnej będzie zwykle poniedziałek. W ofercie jest już bardzo mało spotkań i wtedy można sobie zrobić dzień wolny, jeżeli pracujesz w niedzielę. Pamiętaj o odpoczynku, bo inaczej szybko się wypalisz.

Warto rozważyć jeden dzień na naukę teorii zakładów (np. lektura SureBety.pl), zwłaszcza gdy jesteś początkującym graczem. Możesz też przeplatać naukę z obstawianiem, to wtedy trzeba to uwzględnić w dziennym planie gry.

Dla każdej dyscypliny sportowej w inne dni tygodnia będą miały inne znaczenie. Niektóre będą bardziej wartościowe a inne mniej wartościowe. Postaraj się ułożyć plan w ten sposób, aby obstawiać zakłady wtedy, kiedy sprzyja to najbardziej twojej strategii.

4. Zaplanuj dzień

Aby codzienna praca była efektywna, skupiłbym się na kilku elementach:

  1. Wyznacz priorytety życiowe (gdzie jest miejsce zakładów w tych priorytetach?).
  2. Wyznacz cel ogólny dla zakładów.
  3. Ustal strategię gry.
  4. Ustal ramy czasowe realizacji strategii.
  5. Zaczynaj dzień od najważniejszego zadania (pierwsze 2h) – staraj się wyrobić dobre nawyki.

5. Literatura

[1] Zarządzanie czasem (2012, miękka oprawka ze skrzydełkami) – Brian Tracy, jak w krótkim czasie osiągnąć więcej, lepiej zarabiać i bardziej cieszyć się życiem; dostępna także w wersji audiobook 2014

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna