Początkujący gracze często dodają zdarzenie do kuponu z kursem mniejszym od 1.12 aby zniwelować stawkę podatku 12%. Niestety, czasami zdarza się, że wśród wszystkich zdarzeń właśnie te “pewniaki”, czyli teoretycznie pewne typy na zakłady bukmacherskie,  okazują się przegrane. Jak tego uniknąć?

Założę się, że ten osiłek nie wie ile jest sinus 30 stopni. Założyli się a on dobrze odpowiedział. Gienek ty go znasz? Pewnie, zawsze był dobry z matmy.

#9. Osiłek, Źródło: SureBety.pl

1. Dlaczego gramy pewniaki?

Pewniaki najczęściej “dorzucamy” do kuponu u bukmachera, aby zniwelować stawkę 12% podatku nakładanego na każdy stawiany kupon. Podatek ten występuje oczywiście tylko w przypadku legalnych bukmacherów.

Pewniaki są dodawane do kuponu w celu zwiększenia wysokości potencjalnej wygranej. W ten sposób gracze tworzą często tzw. taśmy:

Szczegóły kuponu złożonego z 18 zdarzeń rozliczonych, z czego 1 zdarzenie jest nietrafione po kursie @1.01. Stawka 100 złotych, możliwa wygrana 1060,14zł.

Na swoje nieszczęście, wielu początkujących graczy przekonało się już o tym, że często właśnie te najniższe kursy psują cały kupon.

Kupon Bwin z czterema zdarzeniami i pewniakiem.

Pewniak po kursie @1.09.

2. Co to jest pewniak?

Czarne kości z białymi szóstkami na każdej ściance

Pewny wynik

Def. Pewniak jest to zakład, który z punktu widzenia stawiającego musi być wygrany.

U niektórych bukmacherów do zakładów systemowych można dodawać pewniaki. Oznacza to dodanie “pewniaków” do każdego kuponu wygenerowanego przez system (rysunek po prawej).

W zakładach systemowych pewniak oznacza, że dany typ zawarty jest w każdym pojedynczym zakładzie kombinacyjnym. Jeśli zatem chcemy zagrać (rozpis 2 z 3 + pewniak), to otrzymamy wszystkie podwójne kombinacje 2 z 3 w połączeniu z pewniakiem, czyli w sumie 3 zakłady. Jeśli pewniak nie będzie wygrany, to wszystkie 3 kupony są przegrane.

Zasadniczo pewniaka cechuje niski kurs i dlatego są one grane głównie przez mało doświadczonych graczy, którzy są przekonani, że stawiany zakład, w przeciwieństwie do zakładu na wyższy kurs, jest niemal pozbawiony ryzyka. Przekonania te okazują się jednak niejednokrotnie błędne.

3. Przykłady pewniaków do obstawiania

Pewniaki w piłce nożnej ⚽️

Dla gracza rekreacyjnego pewniakiem jest zwykle typ na mecz piłki nożnej ⚽️, w którym gospodarze z góry tabeli grają u siebie przeciwko drużynie z końca tabeli. W takiej sytuacji gracz często sugeruje się kursem, bez wnikania w szczegóły dotyczące składów czy motywacji zespołów rozgrywających dane spotkanie.

Tenis ziemny

Kobieta z rakietką tenisową w dłoni i piłka tenisowa w powietrzu.

Serw kobiecy,
fot. Shutterstock

W tenisie wielu amatorów uważa, że zdobycie w secie przewagi 2 breaków wystarcza w zupełności do wygrania seta. Zatem przy stanie 4-0, 5-0 czy 5-1, według tych typerów, nie da się już przegrać seta. Ciężko im sobie wyobrazić co by się musiało stać, aby zawodnik nie wykorzystał tak dużej przewagi.

Kurs na zwycięstwo seta przy takim stanie waha się zwykle w granicach 1.01 – 1.10 i jest uważany przez wielu amatorów za pewniaka.

Jednak w praktyce zdarza się, że przegrywającemu udaje się doprowadzić do wyrównania, a następnie do zdobycia seta. Ponadto, jeśli underdog jest tym, który prowadzi, to można się spodziewać, że coś może się zmienić w jego grze. Wystarczy, niewielki błąd, aby stracił pewność siebie, a to już jest przysłowiowa “woda na młyn” dla faworyta.

Zwłaszcza w turniejach kobiet (WTA) bezpieczna przewaga w secie praktycznie nie istnieje. Z kolei w turniejach mężczyzn (ATP), jedynie gdy duży faworyt zdobywa 2 przełamania przewagi na twardej nawierzchni, można się spodziewać, że prawie na pewno wygra seta.

4. Skąd brać pewniaki dla początkujących graczy?

Pojęcie pewniaka funkcjonuje głównie wśród amatorów. Profesjonalni gracze doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż tak naprawdę PEWNIAKI NIE ISTNIEJĄ. Istnieją jedynie typy o bardzo wysokim prawdopodobieństwie. Aby opłacało się zagrać (teoretycznie pomijając zasady zarządzania kapitałem) typ po kursie @1.01, potrzebne jest prawdopodobieństwo sukcesu większe od 99%.

Zdziwiony mężczyzna ze szklanką przyłożoną do ściany.

Zdobywanie informacji,
fot. Shutterstock

Szukanie “pewniaków” na dany dzień w piłce nożnej czy na inny sport powinno się zatem sprowadzać do szukania valuebetów o niskich kursach. Profesjonalny gracz nie stawia zakładu bez przeanalizowania czy dany zakład jest valuebetem. Niski kurs nie jest dla niego równoważny z małym ryzykiem stawianego zakładu.

Bukmacherzy sami sugerują granie pewniaków na kuponie. Choć może się to wydawać paradoksalne, to właśnie gracze typujący popularne zdarzenia przynoszą największe zyski. Twoja wygrana nie leży w interesie bukmachera, dlatego nie sugeruj się sugestiami bukmachera w trakcie gry, aby zwiększać swoje szanse na wygraną.

Jaka jest prosta droga do bankructwa? Okazuje się, że granie pewniaków! Bezmyślne stawianie zakładów po kursie @1.01 z łatwością może doprowadzić do ruiny nawet bardzo duży kapitał. Aby podwoić budżet, trzeba zaryzykować cały kapitał aż 100 razy. Wystarczy jedna, dwie “niespodzianki” z pewniakami, by przegrać wszystko.

Ciekawe mecze

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.