System cover

Długopis przy trzeciej pustej kratce i dwie zaznaczone na zielono wyżej kratki

W systemie cover wybiera się więcej niż jedną opcję danego zdarzenia, ale nie wszystkie, fot. Shutterstock

1. Co to jest system cover?

System cover to obstawienie 2 z 3 możliwych wyników tak, aby w jednym przypadku uzyskać wygraną, a w drugim (zwykle z większym kursem) uzyskać zwrot stawki. Jeśli wypadnie trzecia opcja, której nie obstawiliśmy, tracimy całą stawkę.

1.1. Przykład covera

Rozważmy przykładowy mecz piłki nożnej Arsenal – Marseille.

Kursy 1X2: 1.80 (Fortuna) – 3.60 (LVbet) – 5.0 (totolotek)


system-cover-kursy1x2.jpg

W modelu bez podatku obrotowego 12% i podatku dochodowego 10% będzie to wyglądało jak poniżej.

Załóżmy, że chcemy postawić covera na 1X ze zwrotem stawki przy remisie. Jeśli uwzględnimy najwyższe kursy na rynku, to stawiając 72,22 zł w Fortunie, możemy wygrać 130 zł, a stawiając 27,78 zł w totolotku możemy wygrać 100 zł.

Obliczenia można szybko zrobić w gotowym arkuszu excel Podporka:

system-cover-obliczenia.jpg

W naszym przypadku jeśli wygra Arsenal, zyskamy 30%. W przypadku remisu otrzymamy zwrot stawki, a gdy wygra Marsylia przegrywamy stawkę. Ten zakład jest więc równoważny z zakładem draw no bet po kursie 1,30. Poniżej oferta bukmacherów na rynek DNB:


system-cover-dnb.jpg

Okazuje się, że oferta bezpośrednia jest mniej atrakcyjna:

Kursy DNB: 1.29 (Fortuna) – 3.70 (totolotek)

Gdyby nie było podatku, lepiej więc sobie “zrobić” opcję DNB z kursów 1X2 za pomocą dwóch zakładów niż brać gotową ofertę bukmachera za pomocą jednego zakładu.

W przypadku bukmacherów z podatkiem obrotowym 12%, pierwszy kurs do obliczeń wyniesie 1.80*0.88 = 1.65, a drugi na remis 3.60 * 0.88 = 3.17. Z zagrania kurs 1.65 na gospodarzy i 3.17 na remis wyjdzie kurs na DNB = 1.13. Porównując to z bezpośrednim kursem na DNB 1.25 * 0.88 = 1.10 nadal pierwsza opcja wychodzi nieco atrakcyjniej i będzie to ogólna zależność.

Przyjrzyjmy się jeszcze rynkowi podwójnej szansy na mecz Arsenal – Marseille:

Kurs 1X: 1.15 (Fortuna), kurs 12: 1.29 (LVbet), kurs X2: 2.03 (totolotek)


system-cover-podwojna-szansa.jpg

Kursy na podwójną szansę muszą być niższe od kursów na DNB, bo w przypadku remisu nie ma zwrotu, a jest wygrana.

Obstawienie dwóch zakładów, z których powstaje opcja DNB jest zwykle bardziej opłacalne niż obstawienie jednego zakładu na DNB z oferty bukmachera. Przewaga takiego rozwiązania wynika głównie z tego, że do tych dwóch zakładów możemy znaleźć najwyższe oferty, dostępne na rynku, przez co wypadkowy kurs wychodzi lepszy niż pojedynczy kurs u każdego z tych dwóch bukmacherów.
Stosowanie systemu cover polecam szczególnie w przypadku, gdy szansa na remis jest duża, drużyny wyrównane, ale jesteśmy przekonani, że jeśli szala zwycięstwa się przechyli w którąś ze stron, to będzie to strona, którą chcemy obstawić zakładem DNB.

2. Czym różni się system cover od DNB?

Jak widać powyżej system coverDNB to prawie to samo. Różnica jest taka, że rynek DNB nie zawsze jest oferowany. Warto więc wiedzieć jak zrobić go sobie samemu z kursów meczu 1X2.

Warto zauważyć, że w powyższym przypadku kursy meczu mają średnią marżę 7% (payback 92,8%), zaś rynek DNB ma średnią marżę zwykle mniejszą. W omawianym meczu 6% (payback 93,7%).

Jeśli uwzględnimy tylko najwyższe kursy (‘, 1,80 – 3,60 – 5,0 i 1,30 – 3,70), to marże są podobne. Wynika to z tego, że te wartości są od siebie zależne. Jeśli chcesz obstawić DNB, to warto szybko sprawdzić czy lepszy kurs otrzymamy stawiając dwa zakłady u różnych bukmacherów metodą cover czy stawiając jeden zakład z oferty jednego bukmachera.

3. Zalety i wady systemu cover

Do wad systemu cover należy na pewno fakt, iż powstałe w ten sposób kursy często mają małą wartość. Jest to logiczne zgodnie z zasadą, że im mniejsze ryzyko, tym mniejszy kurs.

Zaletą tego systemu jest na pewno to, że w przypadku stawiania na underdoga możemy “podeprzeć” się remisem. Często warto skorzystać z tej opcji i pograć po kursie 4.50 DNB zamiast czystą “2” po 9.0 (bo zwykle goście są po wysokim kursie).

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.