W co warto zainwestować? Trendy sektorów na 2022 rok

Zarobione na zakładach pieniądze staram się lokować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Polska giełda jest sporo niedowartościowana w stosunku do amerykańskie, co daje duży potencjał do wzrostu w ramach migracji kapitału z przewartościowanej giełdy amerykańskiej na rynki wschodnie. Dlatego pozwolę sobie dzisiaj na lekki offtopic, który zainspiruje może niektórych czytelników do budowania “drugiej nogi finansowej”.

Świat biznesu zmienił się radykalnie w latach 2020-2021. To, co pierwotnie przewidywano jako dobrze prosperujące branże, teraz straciło na znaczeniu, podczas gdy inne sektory biznesu nieoczekiwanie podniosły się z popiołów (np. środki do dezynfekcji rąk). Do tego odrodziło się zainteresowanie giełdą papierów wartościowych i inwestycjami, przyspieszone przez rewolucję GameStop (ogrywanie dużych graczy przez zorganizowane grupy drobnych inwestorów). Przy tak wielu nowych inwestorach dołączających do zabawy, pomyśleliśmy, że omówimy niektóre z najważniejszych branż, w które warto zainwestować w roku 2022. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, o czym mowa!

Poniższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji.

Palec biznesmena wskazuje na czytelnika i tworzy na szybie okręgi

Cyberbezpieczeństwo w sieci Internet zyskuje na znaczeniu,
Źródło: Internet Cyber Network – Free photo on Pixabay

Cyberbezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach prawie wszystko jest online. Nasze dane osobowe, nasze dane bankowe, miejsce zamieszkania i dla kogo pracujemy. W rezultacie cyberataki stały się ogromnym problemem (także dla SureBety.pl). Wycieki danych są powszechne, wiadomości phishingowe są niemal wszędzie, a wirusy mogą zainfekować nasze komputery jednym błędnym kliknięciem.

Biznes, rozrywka, finanse i branża IT z około 60000 atakami w roku 2021. Dalej Podróże, Telecom, Jedzenie, Sprzedaż, Prawo, Edukacja, Gry, Styl życia

Biznes, rozrywka, finanse i branża IT jako najczęstsze cele ataku,
Źródło: Imperva

Większe zapotrzebowanie na cyberbezpieczeństwo oznacza, że ​​ta branża technologiczna wygląda na szczególnie opłacalną dla inwestorów. Jako że cyberbezpieczeństwo jest teraz bardzo ważne, poniżej znajdziecie porównanie najczęściej wybieranych oprogramowań dla firm.

Oprogramowanie SolarWinds Security Event Manager Intruder Syxsense
Dla kogo najlepsze? Małe i duże firmy Małe i duże firmy Małe i duże firmy
Główne funkcje Analiza zagrożeń, bezpieczeństwo i monitorowanie SIEM, korelacja i analiza logów Sprawdza ponad 9000 luk w zabezpieczeniach, sprawdza pod kątem błędów aplikacji webowych, powiadomienia o pojawiających się zagrożeniach Skaner luk w zabezpieczeniach, zarządzanie poprawkami, kwarantanna urządzeń, monitorowanie zagrożeń i alerty, mapy lokalizacji urządzeń na żywo
Kategoria Narzędzie oparte na chmurze dla SIEM Skaner podatności oparty na chmurze Oprogramowanie do cyberbezpieczeństwa

Zalety płynące z tych narzędzi są wielkie, a ich ominięcie przez firmy można wręcz traktować w pewnych przypadkach za nierozsądne posunięcie. Ale od czego zacząć? Jakie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego mogą naprawdę coś zmienić? Które z nich są obiecujące, a które spadną?

Po raz kolejny zalecamy stanie się ekspertem w wybranej dziedzinie inwestycji przed zakupem akcji w czymkolwiek. O tym, które obszary cyberbezpieczeństwa są najbardziej obiecujące dla potencjalnych inwestorów, będą najlepiej informowane czasopisma biznesowe i naukowe poświęcone tej tematyce.

Przetwarzanie w chmurze

Organizacje każdego typu, wielkości i branży korzystają z chmury do różnych zastosowań, takich jak tworzenie kopii zapasowych danych, odzyskiwanie danych po awarii, poczta e-mail, wirtualne komputery stacjonarne, tworzenie i testowanie oprogramowania, analiza dużych zbiorów danych oraz aplikacje internetowe skierowane do klientów.

Na przykład firmy opieki zdrowotnej wykorzystują chmurę do opracowywania bardziej spersonalizowanych terapii dla pacjentów. Firmy świadczące usługi finansowe wykorzystują chmurę do wykrywania i zapobiegania oszustwom w czasie rzeczywistym. A twórcy gier wideo wykorzystują chmurę do dostarczania gier online milionom graczy na całym świecie.

Zwróćmy uwagę na korzyści:

 • elastyczność,
 • oszczędność kosztów,
 • wdrażaj globalnie w kilka minut,
 • szeroka gama technologii.

Pandemia uświadomiła niektórym ludziom, że wolą pracować w domu. Nawet w przypadku złagodzenia ograniczeń profesjonaliści mogą zdecydować się na połączenie pracy zdalnej z pracą na miejscu. To spowodowało, że przetwarzanie w chmurze stało się wielką sprawą. Dzięki chmurze możemy łatwo udostępniać sobie nawzajem pliki, usprawniając operacje biznesowe i podnosząc wydajność. Co więcej, wciąż rozwija się przetwarzanie w chmurze. Kto wie, co może się wydarzyć dalej? Jest to więc zdecydowanie rozsądna branża, którą warto rozważyć do inwestycji w 2022 roku.

Transport

Tak, pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na branżę transportową. W rzeczywistości ten sektor biznesowy prawdopodobnie miał najgorzej ze wszystkich. W rezultacie ceny akcji są niżej niż kiedykolwiek wcześniej. To może być dobry moment na zbadanie tego sektora. Warto sprawdzić, które firmy transportowe przetrwały kryzys dość gładko. Może to świadczyć o dobrej w kadrze zarządzającej która w długim terminie powinna zapewnić przewagę konkurencyjną w branży transportu.

Świat jaki pamiętamy nie będzie już taki sam po zakończeniu pandemii koronawirusa. Ludzie w większym stopniu przestawili się na pracę zdalną. Rośnie sprzedaż kamperów na rynku wtórnym. Środki transportu będą szły w kierunku pojazdów elektrycznych. Być może nawet niewymagających kierowcy perspektywie 5-20 lat.

Zainteresowanie podróżami wzrośnie, gdy pandemia przycichnie, ale czy wrócą do poprzednich poziomów? Wątpię. Myślę, że więcej ludzi zacznie doceniać zalety okolicznych atrakcji. Jeśli dobrze znasz się na autach, pociągach, statkach czy samolotach, to branża transportu być może jest dla ciebie?

Giełda znana jest z nieprzewidywalności. Pamiętaj, aby rozważyć wskaźnik ryzyko/zysku i nie spiesz się z żadnymi decyzjami!

Technologia informacyjna

Wiele amerykańskich spółek technologicznych jest już bardzo przewartościowana. Czy wśród nich są jeszcze jakieś, które już idę rozważyć? Znalezienie w branży niedowartościowane jej spółki tego typu może być trudne, ale nie niemożliwe. Technologie nadal rozbudzają wyobraźnię inwestorów, co często przekłada się na wyniki akcji.

Sektor technologiczny ma najlepsze wyniki w roku 2021. Silny wzrost może sprawić, że niektórzy inwestorzy będą się martwić, że akcje spółek technologicznych są drogie, przejście na pracę zdalną sprawiło, że usługi przetwarzania w chmurze i infrastruktura stały się bardziej wartościowe, mówi Luke Lloyd, doradca majątkowy i strateg inwestycyjny w Strategic Wealth Partners.

Nie przewidujemy, aby to zniknęło w najbliższym czasie”, mówi Lloyd, dodając, że wiele małych firm nie stworzyło systemów, które pozwolą im być konkurencyjnymi w nowym krajobrazie technologicznym. Dzięki temu firmy takie jak Microsoft Corp. (ticker: MSFT) z usługą w chmurze Azure mogą się rozwijać. Ponadto perspektywa niskich stóp procentowych przez długi czas oznacza, że wzrost jest niewielki, a inwestorzy są gotowi za to zapłacić, co jest czynnikiem wspierającym akcje spółek technologicznych, mówi Matthew Fox, założyciel Ithaca Wealth Management.

Technologia informacyjna niesie za sobą szereg zróżnicowanych korzyści, a jedną z nich jest niewątpliwie wpływ na rozwój sektora rozrywki. Dzięki dostępnym możliwościom gracze z całego świata mogą przykładowo cieszyć się wysokiej jakości automatami online. Zanim jednak zdecydujemy się na wejście w branżę kasyn, warto sprawdzić samemu jak wygląda ten biznes od strony gracza. Można to sprawdzić bez inwestowania środków pieniężnych. W celu sprawdzenia kilku kasyn, wystarczy przejrzeć darmowe bonusy bez depozytu. Dzięki temu wybrane sloty online mogą oferować nieco dodatkowych możliwości, które zwiększą szansę na wygraną – pod podanym linkiem znajdziecie na bieżąco uzupełnianą listę w tym zakresie.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja od dawna znajduje się na szczycie listy „dobrych inwestycji”. Ta wschodząca technologia może całkowicie zmienić nasze życie, jakie znamy. Od dostarczania opieki zdrowotnej po wytwarzanie produktów, możliwości sztucznej inteligencji są praktycznie nieograniczone. W efekcie jest to jedna z najlepszych branż do inwestowania w 2022 roku. Warto jednak zauważyć, że inwestycje w sektorze AI są konkurencyjne.

Zalety sztucznej inteligencji to głównie:

 • redukcja błędu ludzkiego,
 • podejmuje ryzyko zamiast ludzi,
 • dostępne 24×7,
 • pomoc w powtarzalnych pracach,
 • pomoc cyfrowa,
 • szybsze decyzje,
 • aplikacje codzienne,
 • nowe wynalazki.

Wszyscy wiedzą, że jest to obecnie pionierska technologia na świecie. Niektóre wątpliwe start-upy technologiczne mogą również próbować wykorzystać ten impet, więc nie daj się zbyt łatwo wciągnąć. Upewnij się, że przeprowadziłeś badania. Jeśli myślisz o inwestowaniu w sztuczną inteligencję, pamiętaj, aby alokować swoje aktywa na wszystkie strony, korzystając z techniki portfela na każdą pogodę, aby ograniczyć ryzyko.

Firmy wydają rocznie prawie 20 miliardów dolarów na produkty i usługi AI. Giganci technologiczni, tacy jak Google, Apple, Microsoft i Amazon, wydają miliardy na tworzenie tych produktów i usług, a uniwersytety czynią sztuczną inteligencję bardziej widoczną częścią ich programów nauczania (spada sam MIT 1 miliard dolarów na nową uczelnię poświęconą wyłącznie informatyce, z naciskiem na sztuczną inteligencję).

Departament Obrony USA ulepsza swoje działania w zakresie AI, by utrzymać swoją militarną dominację. Żyjemy w czasach gdy zdalnie sterowane roboty walczące ze sobą w ramach turnieju “przegrany odpada”. Jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu kiedy niektóre z tych robotów zostaną wzbogacone o pewnego rodzaju sztuczną inteligencję. Pokusa pójścia w tą stronę jest ogromna ale miejmy nadzieję że nie obróci się to przeciwko ludzkości tak, jak możemy to obserwować w niektórych filmach.

Niektóre ze zmian sztucznej inteligencji są na dobrej drodze do pełnego urzeczywistnienia. Niektóre są tylko teoretyczne i mogą tak pozostać. Wszystkie mogą być destrukcyjne w pewnym sensie, ale ten kierunek rozwoju będzie już trudny albo wręcz niemożliwy do zatrzymania.

Rzeczywistość wirtualna

Mężczyzna z urządzeniem na oczach uczestniczy w wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość ma skłonić ludzi do czerpania przyjemności z nowych doświadczeń, które trudno zrealizować w świecie rzeczywistym.

Źródło: VR – Virtual Reality – Free photo on Pixabay

Rzeczywistość wirtualna to kolejna wschodząca technologia, która od kilku lat jest szalona. W tej chwili jedynym powszechnym zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości są gry wideo, zanurzające ludzi w fotorealistycznych symulacjach 3D, z którymi mogą wchodzić w interakcje.

Jednak rzeczywistość wirtualna ma wiele innych zastosowań, które naukowcy dopiero teraz odkrywają. Na przykład psychologowie wykorzystują wirtualną rzeczywistość do przeprowadzania bardziej etycznych eksperymentów na uczestnikach.

W międzyczasie branża opieki zdrowotnej opracowuje programy VR, które uczą studentów, jak przeprowadzać operacje bez konieczności ćwiczenia pacjenta, co znacznie zmniejsza ryzyko. Służby przeciwpożarowe wykorzystują VR w podobny sposób, tworząc symulacje, które wymagają od uczestników szkolenia poruszania się w trudnych warunkach bez faktycznego ryzyka. Nauka praktycznych umiejętności a’la Matrix?

VR ma wiele niewykorzystanego potencjału, który inwestorzy mogą pomóc naukowcom wydobyć dzięki ich finansowaniu. Aby zminimalizować ryzyko, dobrym pomysłem może być rozpoczęcie od małych i stopniowe zwiększanie płatności, gdy masz pewność, że firma VR, w którą zainwestowałeś, ma wystarczającą przyczepność i długowieczność, aby wygenerować realny zysk.

Energia odnawialna

Kryzys klimatyczny wydaje się być niepokojącym zjawiskiem, które obserwujemy w XXI wieku. W perspektywie kilkudziesięciu lat zniszczenia planety mogą być bardzo dotkliwe. Oczywiście ta wiadomość zmobilizowała ludzi do działania. Dzięki czemu branża energii odnawialnej zyskała wiele uwagi. Energia odnawialna lub alternatywna może zapewnić naszej planecie nieskończone źródło energii, która nie powoduje zanieczyszczeń. Gdy dostawy węgla, gazu i ropy zaczną się kurczyć, możemy być zmuszeni do polegania na energii odnawialnej. Tak więc jest to niezbędne nie tylko ze względów środowiskowych.

Na energię odnawialną warto stawiać też ze względu na poniższe elementy:

 • mniej globalnego ocieplenia,
 • poprawa zdrowia publicznego,
 • niewyczerpana energia,
 • praca i inne korzyści ekonomiczne,
 • stabilne ceny energii.

Inwestorzy wpływowi mogą uznać branże zielonej energii za najbardziej atrakcyjne, ponieważ ich pieniądze mogą namacalnie zmienić świat. Oczywiście przed inwestycją należy przeprowadzić badania dotyczące energii odnawialnej. Jakie nowe technologie mogą naprawdę zmienić naszą planetę? Jakie rozwiązania energetyczne są dobrym pomysłem, ale po prostu nie są praktyczne? Uzyskanie lepszego wglądu w ogólny rynek pomoże ci podjąć właściwe decyzje dotyczące Twojej inwestycji i tę radę powinieneś tak naprawdę stosować w przypadku wszystkich elementów, które zamieściliśmy w ramach powyższej listy.

Rynek srebra

Z energią odnawialną i transportem niewątpliwie związane jest rynek srebra. Samo srebro nie jest mieszanką metalu wartościowego i przemysłowego. Srebro ma wiele tysięcy zastosowań w przemyśle (w tym do aut elektrycznych i paneli fotowoltaicznych), a od lat jego cena jest mocno i sztucznie zaniżona.

Pod koniec stycznia 2022 za uncję srebra trzeba zapłacić około 24 dolarów. W perspektywie 1-2 lat cena może dojść do 40 $, a pozytywne scenariusze mówią o granicy 80-200 $ za uncję perspektywie kilku lat. Scenariusz negatywny to zejście do granicy 8-16$/oz, która to cena jest graniczną wartością, wynikającą z kosztów produkcji srebra.

Istnieje tutaj wiele ryzyk, z którymi trzeba się zapoznać, przed podjęciem decyzji o inwestycji. Początkujący inwestor powinien się dowiedzieć także czym się różni srebro papierowe od srebra fizycznego i na jakiej podstawie są wyceniane oba instrumenty. Pewnego rodzaju barierą będzie także podatek VAT od monet bulionowych (wartość surowca, bez wartości numizmatycznej) zakupionych w Polsce. Są metody, by kupić takie monety za granicą bez podatku, ale jest opłacalne tylko przy zamawianiu większej ilości.

Temat jest dość szeroki, jak na ramy tego artykułu, ale być może warty z badania, z uwagi na duży potencjał wzrostu w stosunku do niewielkiego ryzyka straty na inwestycji.

Uran

Moim faworytem na najbliższe lata jest uran. Żeby zobrazować jak bardzo pesymistyczne sentyment panuje na rynku powiem że jedna ze spółek uranowych była wyceniana w 2007 roku na 240 $ a teraz 1 jej akcja kosztuje 6 $. Minimum notowań było w okolicach 4 dolarów. Sentyment do uzyskiwania energii z elektrowni atomowych powraca do łask. W Polsce zaplanowano już lokalizację dla nowej elektrowni atomowej. Zużywamy ogromne ilości energii. Energia odnawialna ma swoje ograniczenia i są potrzebne źródła, które będą działały niezależnie od pogody.

W 2011 roku mieliśmy awaria elektrowni atomowej w Fukushimie. Notowania omawianej spółki spadły po tym incydencie z 80 $ do około 10. Inwestycja w uran jest więc obarczona sporym ryzykiem ale przy tak pesymistycznym nastawieniu inwestorów obecne wyceny spółek wydobywających uran wydają się być bardzo atrakcyjne pod względem współczynnika potencjał zysku do ryzyka.

Podsumowanie

Inwestor, który zamierza kupować akcje, powinien przede wszystkim wyznaczyć kapitał startowy, którego nie żal mu stracić w całości. Bardzo wskazane jest opracowanie strategii działania, przed zakupem pierwszych akcji, oraz scenariuszy na sytuacje kryzysowe, które na pewno będą miały miejsce. Polecam rozpoczęcie gry na akcjach od grania “na papierze” albo od najniższych możliwych stawek.

Oprócz tego trzeba się cały czas uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.