Branża hazardowa w Polsce jest od 2009 roku wykorzystywana do ciemnych interesów przekupnych w polityków. Jedną z możliwości dostosowania się do nowych warunków jest emigracja z Polski.

Czerwono białe ludziki wychodzą z Polski na Zachód

Emigracja z Polski pozwala obstawiać zakłady bez podatku obrotowego

Jeśli w ominięciu blokady do bukmachera nie pomogą techniczne sztuczki, takie jak VPN czy podmiana serwerów DNS, ostatnim (i z pewnością najskuteczniejszym) rozwiązaniem będzie emigracja do kraju, gdzie hazard jest legalny albo przynajmniej nieograniczony technicznie/prawnie.

Prezentujemy ranking państw, do których najkorzystniej wyjechać w celu legalnego zarabiania na bukmacherce, uwzględniając nie tylko kwestie prawne i opłacalność gry, ale też pozostałe czynniki: tj. koszty życia, zarobki, pogodę, odległość kraju od Polski i inne.

1. Malta

Maltę umieszczamy na 1. miejscu. Zgodnie z lokalnym prawem, obowiązuje tam 0.5% podatek od obrotu, jednak w praktyce ciężko znaleźć tam punkty naziemne – gracze obstawiają tam przez Internet.

Dla bukmacherów jest to raj podatkowy – płacą tylko 3% od zysków, w związku z czym zarejestrowanych jest tam najwięcej bukmacherów (500+), co generuje bardzo łatwy dostęp do bukmacherki i najszerszą ofertę spośród wszystkich państw na świecie.

Malta to przede wszystkim mekka bukmacherów i pokerzystów. Znajdziesz tu nawet osiedla Polaków, którzy wybudowali swoje domy z basenem.

Zarobki kierowników i menedżerów są dobre, jednakże jeśli chciałbyś pracować jako odds compiler lub obsługa klienta, pensja cię nie zadowoli.

Wiele osób, które pracuje teraz na Malcie, zostało przeniesionych z innych państw, po tym jak pracowali w swoim kraju.

Sprzyja to na pewno w budowaniu dobrej relacji i kontaktów w świecie bukmacherskim. Bez aktywnego obstawiania nie polecam się tam przenosić, z uwagi na niskie zarobki. A muszę dodać, że branża bukmacherska coraz bardziej idzie w kierunku automatyzacji prowadzenia meczów przez zaawansowane algorytmy, których pracy będą doglądać zatrudnione osoby.

Zarobki i koszty życia

W 2016 roku średnie zarobki na Malcie wynoszą 1700 EUR na osobę. Dla porównania w Polsce 1000 EUR. Koszty życia są nieco wyższe niż w Polsce, co i tak sprawia, że Malta jest numerem 1, jeśli chodzi o stosunek zarobki/koszty życia w połączeniu z bardzo niskim podatkiem od zakładów oraz ogromną ilością bukmacherów do wyboru.

Pogoda

Malta leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, typu śródziemnomorskiego, co oznacza, że praktycznie cały rok jest tam ciepło. Niestety, z uwagi na to, większość mieszkań nie posiada ogrzewania. W praktyce bywają bardzo deszczowe tygodnie, temperatury po 5 stopni, mieszkania są nieogrzewane, więc warto załatwić sobie jakiś grzejniczek, by nie spędzać Sylwestra z nogami w gorącej wodzie.

W miesiącach wakacyjnych w ogóle nie występują opady, a zimą są one niewielkie (do ok. 100 mm miesięcznie).

Inne informacje

Językami urzędowymi jest maltański i angielski. Znajomość tego drugiego w zupełności wystarcza do poradzenia sobie ze wszystkim.

Wielu, średniej klasy bukmacherów, działa na maltańskiej licencji, co sprawia, że w razie konfliktu z bukmacherem istnieje szansa na realny kontakt z maltańską Komisją nadzorującą jego działalność. Choć skargi do licencjodawcy to ostatnia droga w sporze z bukmacherem, nie można tego nie poczytać jako zaletę.

Malta jak na Europę znajduje się bardzo daleko od Polski. Jest to kraj dość konserwatywny i trudno o założenie własnego biznesu jako obcokrajowiec. Obywatelstwo maltańskie jest bardzo trudne do uzyskania.

Dla zainteresowanych wywiad z wieloletnią mieszkanką Malty – niestety z 2011 roku. Może ktoś znajdzie nowszy, branżowy, to podmienię link 🙂

2. Wielka Brytania

Brytyjczycy to naród, który od wieków para się hazardem. Przemierzając ulice Londynu zobaczysz liczne punkty naziemne tak znanych bukmacherów jak William Hill, Ladbrokes, betfred czy Paddy Power. Swoje korzenie ma tu też największa giełda zakładów na świecie – betfair.

Wielka Brytania to przede wszystkim kolebka wyścigów konnych, darta czy dżentelmeńskiego snookera i matka jednej z najlepszych lig piłkarskich na świecie Premier League. Duża część Polonii znalazła tutaj swoje miejsce i upodobała sobie zarabianie w funtach.

Gracz nie płaci tutaj ani grosza podatku obrotowego, a rozsądny 15% podatek od zysków bukmachera netto (przychody minus koszty) sprawia, że na Wyspach zarejestrowanych jest ponad 200 podmiotów (w tym wszystkie największe), w których można stawiać zakłady. Wiele z nich posiada swoje liczne punkty naziemne, więc obstawianie jest dostępne niemal na wyciągnięcie ręki.

Zarobki i koszty życia

Wielka Brytania znajduje się w czołówce państw, jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie. Średnie miesięczne zarobki, według danych z 2014 roku, to 2700 GBP miesięcznie. Jeśli nie zarabiasz na bukmacherce na tyle, by się z niej bezproblemowo utrzymywać, warto rozważyć dodatkową pracę. Tym bardziej, że koszty życia na Wyspach są bardzo wysokie. Według portalu PracujwUnii.pl utrzymanie 1 osoby na przyzwoitym poziomie, bez ekstrawagancji, to 1200 GBP. A zatem żeby żyć z samej bukmacherki potrzebowałbyś regularnych dochodów na poziomie ~6000 PLN miesięcznie.

Pogoda

Wielka Brytania jest państwem wyspiarskim, które charakteryzuje klimat morski, oznaczający w większości pochmurną i deszczową pogodę. Do tego łagodne zimy i niezbyt ciepłe lata. Ciekawostką jest, że Polacy są nacją, która statystycznie najwięcej narzeka na aurę w Zjednoczonym Królestwie 🙂

Pozostałe informacje

Z dodatkowych plusów warto odnotować, że w Wielkiej Brytanii znajduje się duża liczba Polaków (według stanu z końcówki 2015 roku było to 916 tys, bardzo możliwe, że aktualnie jest już nas ponad milion) co sprawia, że stosunkowo łatwo natknąć się na rodaka. Językiem urzędowym jest oczywiście angielski, powszechnie używany i uczony w polskich szkołach, dzięki czemu nie powinno być problemów z komunikacją. Osoby mające jakieś trudności również podszlifują komunikację w tym języku, który jest podstawą w biznesie i wymianie informacji w Europie i na świecie.

Minusy

We wrześniu 2016 roku na Wyspach odnotowano wzrost nastrojów nacjonalistycznych i odnotowano kilka ataków na Polaków na tle narodowościowym. Choć z końcówką roku sytuacja znacznie się uspokoiła, zdarzenia te trzeba uwzględnić jako potencjalne zagrożenie w razie emigracji na Wyspy.

Brexit (wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) stawia pod znakiem zapytania przyszłą łatwość emigracji na Wyspy oraz swobodę przepływu kapitału, osób i usług między krajami członkowskimi, a Zjednoczonym Królestwem, a także kwestie podwójnego opodatkowania.

Z bardziej przyziemnych spraw – może być ciężko znaleźć dobre jedzenie, które trafia w polskie podniebienie 🙂

3. Włochy

Włochy to stosunkowo niedawno uregulowany rynek bukmacherów, gdzie gracz nie jest zobowiązany do płacenia jakiegokolwiek podatku z własnej kieszeni. Bukmacherzy w modelu GGR odprowadzają wysoki 22% podatek GGR, ale mimo to zarejestrowanych jest tam ponad 100 czołowych operatorów. Głównie dlatego w naszym rankingu emigracji są oni na wysokim 3. miejscu. Więcej bukmacherów, to bardziej konkurencyjne kursy i lepsza oferty dla graczy.

Zarobki i koszty życia

Średnia miesięczna płaca we Włoszech to 2500 EUR. Koszty życia nie należą do najniższych i oscylują wokół poziomu 1000 EUR/osobę. Pod kątem zarobków i kosztów życia im dalej na południe tym taniej.

Pogoda

Włochy są dość rozciągniętym równoleżnikowo krajem, dlatego klimat zależy od konkretnego regionu. Na północy jest on bardziej alpejski (podnóże Alp). Im bardziej na południe, tym jest on bardziej zwrotnikowy, czyli łagodniejszy i cieplejszy. Upalne lata są w Rzymie i na południe od stolicy naturalną sytuacją w lecie.

Inne informacje

We Włoszech znajduje się mnóstwo zabytków starożytnej kultury i architektury. Wieczne Miasto Rzym, akwedukty, Wenecja czy choćby obiekty geograficzne – wulkan Etna lub Pireneje. Fani podróży na pewno nie będą się nudzić.

Minusy

W 2016 roku we Włoszech doszło do kilku trzęsień ziemi. W środkowych Włoszech było ono najsilniejsze od 36 lat. W efekcie bez dachu nad głową pozostało 46.000 mieszkańców. Potencjalne ryzyko takiej katastrofy naturalnej trzeba wkalkulować w zagrożenie związane z przeprowadzką na Półwysep Apeniński.

Ponadto podstawą komunikacji jest język włoski. Młodzi Włosi uczą się angielskiego, ale także hiszpańskiego, który wydaje im się łatwy. Włosi niechętnie uczą się obcych języków, podobnie jak Francuzi uważając, że ich języka powinni się uczyć pozostali.

Bez znajomości podstaw włoskiego, będzie w pojedynkę ciężko. Przy słabej znajomości języka dobrze wyjechać do turystycznego miasta i trzymać się z młodymi Włochami lub z czarnoskórymi imigrantami 🙂

4. Irlandia

Irlandii występuje podatek obrotowy w wysokości 1%, który pokrywa gracz. Licencję posiada ok. 60 operatorów. Koszty życia oraz zarobki są nieco niższe niż w Wielkiej Brytanii, więc generalnie traktowałbym ten kraj jako słabszą alternatywę dla Zjednoczonego Królestwa.

Dużą zaletą będzie możliwość komunikacji w języku angielskim.

5. Hiszpania

W Hiszpanii gracz nie jest obciążony żadnym podatkiem obrotowym. Z kolei bukmacherzy płacą wysoki 25% podatek GGR. Liczba zarejestrowanych firm pod koniec 2016 roku wynosiła 51, więc mimo dużych kosztów operacyjnych w Hiszpanii funkcjonują największe serwisy bukmacherskie.

Zarobki i koszty utrzymania

Średnie zarobki w Hiszpanii kształtują się na poziomie 2200 EUR. Koszty utrzymania są jednymi z niższych, gdyż wynajęcie mieszkania oraz wyżywienie to kwota oscylująca w przedziale 250-400 EUR miesięcznie. Do tego trzeba oczywiście doliczyć wszelki transport, media, rozrywki itd. Kwota ta powinna zamknąć się w pojedynkę w przedziale 700-800 EUR.

Pogoda

Hiszpania jest jednym z najcieplejszych krajów Europy Zachodniej. Średnie temperatury wynoszą 12°C w styczniu i 25°C w lipcu. Roczna ilość opadów sięga 250 mm, przy czym im bardziej na północ tym klimat bardziej wilgotny. Analogicznie na południe bardziej zwrotnikowy – suchy i ciepły.

Inne zalety

Hiszpania to kraj bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Mowa tu o dostępie do morza, oceanu, a także licznych walorach kulturowych do zobaczenia w Barcelonie czy Madrycie. Nie sposób nie wspomnieć o aspekcie sportowym – Gran Derbi (derby Hiszpanii) – jednego z najbardziej elektryzujących świat sportu meczu piłkarskiego.

Minusy

W Hiszpanii utrzymuje się jeden z najwyższych poziomów bezrobocia (tuż za Grecją) i wynosi on w 2016 roku aż 22,7%! Jeśli nie utrzymujesz się wyłącznie z bukmacherki, musisz bardzo poważnie wziąć tę statystykę pod uwagę.

Podstawą komunikacji jest język hiszpański. Znajomość angielskiego jest jedną z najgorszych w Europie. Im dalej na południe tym gorzej.

6. Dania

Nie bez powodu podatek GGR nazywa się modelem duńskim. Dania jest wzorcowym przykładem kraju, który dzięki podatkowi GGR ożywił branżę hazardową, zlikwidował szarą strefę i sprawił, że obroty z gry zaczęły znacząco zasilać budżet państwa. Gracz nie jest tu obciążony żadnymi kosztami, a rozsądny, 20- procentowy podatek sprawił, że od wprowadzenia GGR w 2012 roku, mimo stosunkowo niewielkiego rynku (w porównaniu np. z polskim), zarejestrowało się tam 38 firm hazardowych. Nie jest to duża liczba. Brak najlepszego-bukmachera-do-zakładów-przedmeczowych może doskwierać. Można się wspomóc wtedy ofertą betbrokera.

Zarobki i koszty utrzymania

Dania znajduje się na podium państw europejskich, jeśli chodzi o zarobki. Średnie zarobki wynoszą tam aż 3000 EUR, natomiast koszty utrzymania są w stosunku do nich niskie, bo ok. 750 EUR.

Pogoda

Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany, ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Temperatura w styczniu oscyluje wokół zera stopni, a w lipcu wynosi 16-17 stopni Celsjusza.

Inne informacje

Dania jest blisko Polski, więc ewentualny koszt i czas częstych podróży do tego kraju jest znacznie zminimalizowany.

7. Pozostałe kraje europejskie

Dla gracza istotną kwestią jest przede wszystkim liczba licencjonowanych bukmacherów, to czy zagraniczni bukmacherzy są blokowani i ewentualnie brak podatku od obrotu.

W Austrii operatorzy offshore (nielicencjonowani) jeszcze NIE są blokowani. Osoby z południa Polski mogą rozważyć cykliczne delegacje pod kątem obstawiania zakładów. Podobnie ze Szwecją.

Szczegółowe regulacje, w zakresie zakładów wzajemnych online, możesz zobaczyć na stronie 23 raportu Roland Berger z 2016 roku[1].

Raport nie obejmuje Białorusi i Ukrainy. Niestety nie wiem jak sprawa wygląda w obwodzie Kaliningradzkim. Rosja nie posiada komisji nadzoru hazardu, dlatego jeśli tylko płatności i internet nie są blokowane, warto się zainteresować tą alternatywą.

Państwa NIE warte emigracji hazardowej

1. Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuję 5% podatek obrotowy (w Polsce 12%), co sprawia, że tylko najlepsi mają tam szansę na regularne zarobki. W dodatku hazard regulowany jest przez poszczególne landy, z których większość surowo zakazuje zakładów wzajemnych.

2. Francja

Francja stosuje bardzo restrykcyjne podejście do zakładów wzajemnych i obarcza gracza podatkiem obrotowym w wysokości 9,3%, co także praktycznie uniemożliwia zyskowne obstawianie. Liczba zarejestrowanych operatorów wynosi jedynie 16. Warto dodać, że spadła z 50-ciu do tej wartości w 2010 roku po zaostrzeniu przepisów hazardowych we Francji.

3. Portugalia

Portugalia jest chyba jedynym krajem, który pod względem podatku w Europie wypada gorzej od nas. Gracz zobowiązany jest odprowadzać podatek od obrotu 8-16%, co sprawia, że gra jest tam kompletnie nieopłacalna w dłuższej perspektywie czasu. Na dodatek licencję posiada tylko dwóch operatorów, co z pewnością odbija się na jakości oferty i proponowanych kursach.

4. Słowacja

Słowacja w lipcu 2017 zaczęła blokowanie popularnych bukmacherów europejskich. Ten kierunek emigracji odpada. Ich ustawa hazardowa nie ma notyfikacji UE.

Wnioski

Bardzo przykre jest to, iż nowelizacja ustawy hazardowej może spowodować, że gracze zawodowi zostaną zmuszeni do opuszczenie granic Ojczyzny.

Wstępne kierunki rozważania emigracji zawęziłbym do TOP4. Największe koszty generuje przeważnie wynajem mieszkania, więc jeśli występują jakieś szczególne okoliczności (rodzina za granicą, darmowe mieszkanie w postaci np. domku letniskowego), koszty utrzymania mogą znacząco spaść i wtedy ranking ten trzeba indywidualnie dostosować do swojej sytuacji życiowej.

Potrzebujesz minimalnych, regularnych zarobków na poziomie co najmniej 750 EUR/miesiąc, by móc żyć na przyzwoitym poziomie, powroty do Ojczyzny czy inwestycje w np. kurs językowy.

Warto wziąć zastrzyk gotówki na start, by nie musieć szybko szukać słabo płatnej pracy, jeśli coś pójdzie nie tak.

Decyzja o emigracji to bardzo poważna zmiana. Jeśli już raz ją podejmiesz, nie będziesz chciał szybko wrócić do kraju. Rozważ zatem solidnie plusy i minusy.

Wyjazd nie jest koniecznością. Zanim podejmiesz tak radykalny krok sprawdź jacy bukmacherzy zagraniczni są dostępni w Polsce.

UWAGA:
Artykuł ma charakter poglądowy, a prezentowane dane mogą ulec dezaktualizacji. Szczegółowe warunki obstawiania z danego kraju, wymagają bardziej szczegółowej analizy. Jeśli zauważysz jakąś niezgodność, zostaw komentarz.

Literatura

[1] Raport Roland Berger 2016 – Regulacje w zakresie rynku zakładów wzajemnych online w Polsce

[2] Wynagrodzenia.pl – polskie pensje na tle innych krajów

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna