Branża hazardowa w Polsce jest od 2009 roku wykorzystywana do ciemnych interesów przekupnych w polityków. Jedną z możliwości dostosowania się do nowych warunków jest emigracja z Polski.

Czerwono białe ludziki wychodzą z Polski na Zachód

Emigracja z Polski pozwala obstawiać zakłady bez podatku obrotowego

Jeśli w ominięciu blokady do bukmachera nie pomogą techniczne sztuczki, takie jak VPN czy podmiana serwerów DNS, ostatnim (i z pewnością najskuteczniejszym) rozwiązaniem będzie emigracja do kraju, gdzie hazard jest legalny albo przynajmniej nieograniczony technicznie/prawnie.

Prezentujemy ranking państw, do których najkorzystniej wyjechać w celu legalnego zarabiania na bukmacherce, uwzględniając nie tylko kwestie prawne i opłacalność gry, ale też pozostałe czynniki: tj. koszty życia, zarobki, pogodę, odległość kraju od Polski i inne.

1. Malta

Maltę umieszczamy na 1. miejscu.

Zgodnie z lokalnym prawem, na Malcie obowiązuje 0.5% podatek od obrotu. Jednak w praktyce ciężko znaleźć tam punkty naziemne. Gracze obstawiają zazwyczaj przez Internet.

Dla bukmacherów jest to raj podatkowy – płacą tylko 3% od zysków, w związku z czym zarejestrowanych jest tam najwięcej bukmacherów (500+), co generuje bardzo łatwy dostęp do bukmacherki i najszerszą ofertę spośród wszystkich państw na świecie.

Malta to przede wszystkim mekka bukmacherów i pokerzystów. Znajdziesz tu nawet osiedla Polaków, którzy wybudowali swoje domy z basenem.

Zarobki kierowników i menedżerów są dobre, jednakże jeśli chciałbyś pracować jako odds compiler lub obsługa klienta, pensja cię nie zadowoli.

Wiele osób, które pracuje teraz na Malcie, zostało przeniesionych z innych państw, po tym jak pracowali w swoim kraju.

Sprzyja to na pewno w budowaniu dobrej relacji i kontaktów w świecie bukmacherskim. Bez aktywnego obstawiania nie polecam się tam przenosić, z uwagi na niskie zarobki. A muszę dodać, że branża bukmacherska coraz bardziej idzie w kierunku automatyzacji prowadzenia meczów przez zaawansowane algorytmy, których pracy będą doglądać zatrudnione osoby.

Zarobki i koszty życia

W 2016 roku średnie zarobki na Malcie wynoszą 1700 EUR na osobę. Dla porównania w Polsce 1000 EUR. Koszty życia są nieco wyższe niż w Polsce, co i tak sprawia, że Malta jest numerem 1, jeśli chodzi o stosunek zarobki/koszty życia w połączeniu z bardzo niskim podatkiem od zakładów oraz ogromną ilością bukmacherów do wyboru.

Pogoda

Malta leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, typu śródziemnomorskiego, co oznacza, że praktycznie cały rok jest tam ciepło. Niestety, z uwagi na to, większość mieszkań nie posiada ogrzewania. W praktyce bywają bardzo deszczowe tygodnie, temperatury po 5 stopni, mieszkania są nieogrzewane, więc warto załatwić sobie jakiś grzejniczek, by nie spędzać Sylwestra z nogami w gorącej wodzie.

W miesiącach wakacyjnych w ogóle nie występują opady, a zimą są one niewielkie (do ok. 100 mm miesięcznie).

Inne informacje

Językami urzędowymi jest maltański i angielski. Znajomość tego drugiego w zupełności wystarcza do poradzenia sobie ze wszystkim.

Wielu, średniej klasy bukmacherów, działa na maltańskiej licencji, co sprawia, że w razie konfliktu z bukmacherem istnieje szansa na realny kontakt z maltańską Komisją nadzorującą jego działalność. Choć skargi do licencjodawcy to ostatnia droga w sporze z bukmacherem, nie można tego nie poczytać jako zaletę.

Malta jak na Europę znajduje się bardzo daleko od Polski. Jest to kraj dość konserwatywny i trudno o założenie własnego biznesu jako obcokrajowiec. Obywatelstwo maltańskie jest bardzo trudne do uzyskania.

Dla zainteresowanych wywiad z wieloletnią mieszkanką Malty – niestety z 2011 roku. Może ktoś znajdzie nowszy, branżowy, to podmienię link :)

2. Wielka Brytania

Brytyjczycy to naród, który od wieków para się hazardem. Przemierzając ulice Londynu zobaczysz liczne punkty naziemne tak znanych bukmacherów jak William Hill, Ladbrokes, betfred czy Paddy Power. Swoje korzenie ma tu też największa giełda zakładów na świecie – betfair.

Wielka Brytania to przede wszystkim kolebka wyścigów konnych, darta czy dżentelmeńskiego snookera i matka jednej z najlepszych lig piłkarskich na świecie Premier League. Duża część Polonii znalazła tutaj swoje miejsce i upodobała sobie zarabianie w funtach.

Gracz nie płaci tutaj ani grosza podatku obrotowego, a rozsądny 15% podatek od zysków bukmachera netto (przychody minus koszty) sprawia, że na Wyspach zarejestrowanych jest ponad 200 podmiotów (w tym wszystkie największe), w których można stawiać zakłady. Wiele z nich posiada swoje liczne punkty naziemne, więc obstawianie jest dostępne niemal na wyciągnięcie ręki.

Zarobki i koszty życia

Wielka Brytania znajduje się w czołówce państw, jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie. Średnie miesięczne zarobki, według danych z 2014 roku, to 2700 GBP miesięcznie. Jeśli nie zarabiasz na bukmacherce na tyle, by się z niej bezproblemowo utrzymywać, warto rozważyć dodatkową pracę. Tym bardziej, że koszty życia na Wyspach są bardzo wysokie. Według portalu PracujwUnii.pl utrzymanie 1 osoby na przyzwoitym poziomie, bez ekstrawagancji, to 1200 GBP. A zatem żeby żyć z samej bukmacherki potrzebowałbyś regularnych dochodów na poziomie ~6000 PLN miesięcznie.

Pogoda

Wielka Brytania jest państwem wyspiarskim, które charakteryzuje klimat morski, oznaczający w większości pochmurną i deszczową pogodę. Do tego łagodne zimy i niezbyt ciepłe lata. Ciekawostką jest, że Polacy są nacją, która statystycznie najwięcej narzeka na aurę w Zjednoczonym Królestwie :)

Pozostałe informacje

Z dodatkowych plusów warto odnotować, że w Wielkiej Brytanii znajduje się duża liczba Polaków (według stanu z końcówki 2015 roku było to 916 tys, bardzo możliwe, że aktualnie jest już nas ponad milion) co sprawia, że stosunkowo łatwo natknąć się na rodaka. Językiem urzędowym jest oczywiście angielski, powszechnie używany i uczony w polskich szkołach, dzięki czemu nie powinno być problemów z komunikacją. Osoby mające jakieś trudności również podszlifują komunikację w tym języku, który jest podstawą w biznesie i wymianie informacji w Europie i na świecie.

Minusy

We wrześniu 2016 roku na Wyspach odnotowano wzrost nastrojów nacjonalistycznych i odnotowano kilka ataków na Polaków na tle narodowościowym. Choć z końcówką roku sytuacja znacznie się uspokoiła, zdarzenia te trzeba uwzględnić jako potencjalne zagrożenie w razie emigracji na Wyspy.

Brexit (wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) stawia pod znakiem zapytania przyszłą łatwość emigracji na Wyspy oraz swobodę przepływu kapitału, osób i usług między krajami członkowskimi, a Zjednoczonym Królestwem, a także kwestie podwójnego opodatkowania.

Z bardziej przyziemnych spraw – może być ciężko znaleźć dobre jedzenie, które trafia w polskie podniebienie :)

3. Włochy

Podatek GGR 22%

Włochy mają 22% podatek GGR, który jest korzystny dla graczy ze względów podatkowych (brak podatku obrotowego od kuponu). We Włoszech jest legalnie zarejestrowanych ponad 100 operatorów hazardowych. To bardzo duża liczba w porównaniu do innych krajów. Więcej bukmacherów to bardziej konkurencyjne kursy i lepsza oferty dla graczy.

Przed wyjazdem za granicę na pewno warto sprawdzić listę legalnych bukmacherów.

Blokada stron www

Nielegalni bukmacherzy są we Włoszech blokowani przez rząd. Włoska Komisja ds. Gier za pomocą narzędzia nazwanegoGreat Firewall of Italy blokuje dostęp do stron internetowych, które naruszają włoskie przepisy dotyczące hazardu.

Betbrokerzy są również blokowani przez rząd włoski, ponieważ betbrokerzy oferują dostęp do nielegalnych bukmacherów.

Oznacza to, że gracze NIE mogą uzyskać dostępu do niektórych stron internetowych. Aby uzyskać dostęp do tych witryn, użytkownicy muszą korzystać z pośredników (np. VPN).

Blokada płatności

We Włoszech istnieje blokada płatności do bukmacherów nielegalnych we Włoszech. Włoskie banki i instytucje finansowe są zobowiązane do blokowania wszelkich transakcji, których celem jest uzyskanie dostępu do nielegalnych bukmacherów. Właściciele nielegalnych bukmacherów mogą zostać nakłonieni do zaprzestania działalności i zapłacenia kar lub wykonania innych czynności w celu uregulowania spraw zgodnie z włoskim prawem.

Gracze, którzy chcą utrzymać dostęp do zagranicznych bukmacherów, potrzebują skorzystać z zagranicznych płatności.

Zarobki i koszty życia we Włoszech

Średnia miesięczna płaca we Włoszech to 2500 EUR. Koszty życia nie należą do najniższych i oscylują wokół poziomu 1000 EUR/osobę. Pod kątem zarobków i kosztów życia im dalej na południe tym taniej.

Pogoda we Włoszech

Włochy są dość rozciągniętym równoleżnikowo krajem, dlatego klimat zależy od konkretnego regionu. Na północy jest on bardziej alpejski (podnóże Alp). Im bardziej na południe, tym jest on bardziej zwrotnikowy, czyli łagodniejszy i cieplejszy. Upalne lata są w Rzymie i na południe od stolicy naturalną sytuacją w lecie.

Włoska Kultura

We Włoszech znajduje się mnóstwo zabytków starożytnej kultury i architektury. Wieczne Miasto Rzym, akwedukty, Wenecja czy choćby obiekty geograficzne – wulkan Etna lub Pireneje. Fani podróży na pewno nie będą się nudzić.

Kataklizmy

W 2016 roku we Włoszech doszło do kilku trzęsień ziemi. W środkowych Włoszech było ono najsilniejsze od 36 lat. W efekcie bez dachu nad głową pozostało 46.000 mieszkańców. Potencjalne ryzyko takiej katastrofy naturalnej trzeba wkalkulować w zagrożenie związane z przeprowadzką na Półwysep Apeniński.

Język włoski

Podstawą komunikacji jest język włoski. Młodzi Włosi uczą się angielskiego, ale także hiszpańskiego, który wydaje im się łatwy. Włosi niechętnie uczą się obcych języków, podobnie jak Francuzi uważając, że ich języka powinni się uczyć pozostali.

Jeśli nie znasz języka włoskiego, to miejsca, do których warto wyemigrować we Włoszech, to:

  • Rzym,
  • Mediolan,
  • Neapol,
  • Florencja,
  • Bolonia,
  • Padwa,
  • Werona,
  • Turyn.

Wszystkie te miasta są doskonałymi miejscami do życia dla osób, które nie mówią po włosku, ponieważ mają one dobrze rozwinięte społeczności międzynarodowe, które są bardzo przyjazne wobec obcokrajowców.

4. Irlandia

Irlandii występuje podatek obrotowy w wysokości 1%, który pokrywa gracz. Licencję posiada ok. 60 operatorów. Koszty życia oraz zarobki są nieco niższe niż w Wielkiej Brytanii, więc generalnie traktowałbym ten kraj jako słabszą alternatywę dla Zjednoczonego Królestwa.

Dużą zaletą będzie możliwość komunikacji w języku angielskim.

5. Hiszpania

W Hiszpanii gracz nie jest obciążony żadnym podatkiem obrotowym. Z kolei bukmacherzy płacą wysoki 25% podatek GGR. Liczba zarejestrowanych firm pod koniec 2016 roku wynosiła 51, więc mimo dużych kosztów operacyjnych w Hiszpanii funkcjonują największe serwisy bukmacherskie.

Zarobki i koszty utrzymania

Średnie zarobki w Hiszpanii kształtują się na poziomie 2200 EUR. Koszty utrzymania są jednymi z niższych, gdyż wynajęcie mieszkania oraz wyżywienie to kwota oscylująca w przedziale 250-400 EUR miesięcznie. Do tego trzeba oczywiście doliczyć wszelki transport, media, rozrywki itd. Kwota ta powinna zamknąć się w pojedynkę w przedziale 700-800 EUR.

Pogoda

Hiszpania jest jednym z najcieplejszych krajów Europy Zachodniej. Średnie temperatury wynoszą 12°C w styczniu i 25°C w lipcu. Roczna ilość opadów sięga 250 mm, przy czym im bardziej na północ tym klimat bardziej wilgotny. Analogicznie na południe bardziej zwrotnikowy – suchy i ciepły.

Inne zalety

Hiszpania to kraj bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Mowa tu o dostępie do morza, oceanu, a także licznych walorach kulturowych do zobaczenia w Barcelonie czy Madrycie. Nie sposób nie wspomnieć o aspekcie sportowym – Gran Derbi (derby Hiszpanii) – jednego z najbardziej elektryzujących świat sportu meczu piłkarskiego.

Minusy

W Hiszpanii utrzymuje się jeden z najwyższych poziomów bezrobocia (tuż za Grecją) i wynosi on w 2016 roku aż 22,7%! Jeśli nie utrzymujesz się wyłącznie z bukmacherki, musisz bardzo poważnie wziąć tę statystykę pod uwagę.

Podstawą komunikacji jest język hiszpański. Znajomość angielskiego jest jedną z najgorszych w Europie. Im dalej na południe tym gorzej.

6. Dania

Nie bez powodu podatek GGR nazywa się modelem duńskim. Dania jest wzorcowym przykładem kraju, który dzięki podatkowi GGR ożywił branżę hazardową, zlikwidował szarą strefę i sprawił, że obroty z gry zaczęły znacząco zasilać budżet państwa. Gracz nie jest tu obciążony żadnymi kosztami, a rozsądny, 20- procentowy podatek sprawił, że od wprowadzenia GGR w 2012 roku, mimo stosunkowo niewielkiego rynku (w porównaniu np. z polskim), zarejestrowało się tam 38 firm hazardowych. Nie jest to duża liczba. Brak najlepszego-bukmachera-do-zakładów-przedmeczowych może doskwierać. Można się wspomóc wtedy ofertą betbrokera.

Zarobki i koszty utrzymania

Dania znajduje się na podium państw europejskich, jeśli chodzi o zarobki. Średnie zarobki wynoszą tam aż 3000 EUR, natomiast koszty utrzymania są w stosunku do nich niskie, bo ok. 750 EUR.

Pogoda

Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany, ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Temperatura w styczniu oscyluje wokół zera stopni, a w lipcu wynosi 16-17 stopni Celsjusza.

Inne informacje

Dania jest blisko Polski, więc ewentualny koszt i czas częstych podróży do tego kraju jest znacznie zminimalizowany.

7. Pozostałe kraje europejskie

Dla gracza istotną kwestią jest przede wszystkim liczba licencjonowanych bukmacherów, to czy zagraniczni bukmacherzy są blokowani i ewentualnie brak podatku od obrotu.

W Austrii operatorzy offshore (nielicencjonowani) jeszcze NIE są blokowani. Osoby z południa Polski mogą rozważyć cykliczne delegacje pod kątem obstawiania zakładów. Podobnie ze Szwecją.

Szczegółowe regulacje, w zakresie zakładów wzajemnych online, możesz zobaczyć na stronie 23 raportu Roland Berger z 2016 roku[1].

Raport nie obejmuje Białorusi i Ukrainy. Niestety nie wiem jak sprawa wygląda w obwodzie Kaliningradzkim. Rosja nie posiada komisji nadzoru hazardu, dlatego jeśli tylko płatności i internet nie są blokowane, warto się zainteresować tą alternatywą.

8. Państwa NIE warte emigracji hazardowej

1. Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuję 5% podatek obrotowy (w Polsce 12%), co sprawia, że tylko najlepsi mają tam szansę na regularne zarobki. W dodatku hazard regulowany jest przez poszczególne landy, z których większość surowo zakazuje zakładów wzajemnych.

2. Francja

Francja stosuje bardzo restrykcyjne podejście do zakładów wzajemnych i obarcza gracza podatkiem obrotowym w wysokości 9,3%, co także praktycznie uniemożliwia zyskowne obstawianie. Liczba zarejestrowanych operatorów wynosi jedynie 16. Warto dodać, że spadła z 50-ciu do tej wartości w 2010 roku po zaostrzeniu przepisów hazardowych we Francji.

3. Portugalia

Portugalia jest chyba jedynym krajem, który pod względem podatku w Europie wypada gorzej od nas. Gracz zobowiązany jest odprowadzać podatek od obrotu 8-16%, co sprawia, że gra jest tam kompletnie nieopłacalna w dłuższej perspektywie czasu. Na dodatek licencję posiada tylko dwóch operatorów, co z pewnością odbija się na jakości oferty i proponowanych kursach.

4. Słowacja

Słowacja w lipcu 2017 zaczęła blokowanie popularnych bukmacherów europejskich. Ten kierunek emigracji odpada. Ich ustawa hazardowa nie ma notyfikacji UE.

9. Wnioski

9.1. Alternatywa dla hazardowej emigracji

Jeśli widzisz ogromne bariery dla twojego rozwoju branży zakładów bukmacherskich, to niekoniecznie musisz od razu wyjeżdżać za granicę.
To tylko jedno z wielu rozwiązań.

Warto sprawdzić najpierw te rozwiązania, które są najłatwiejsze w zastosowaniu, czyli dostępne z terytorium Polski, np. skorzystanie z pośredników: betbrokerów.
Jeśli uznasz, że to niewystarczające, możesz przejść do kolejnego etapu poszukiwań.

9.2. Za i przeciw emigracji

Decyzja o emigracji jest zbyt poważną decyzją, aby podjąć ją bez szczegółowej analizy (mogę w tym pomóc).
Ostatecznie może się okazać, że jest dużo prostsze rozwiązanie albo warto skierować swoją uwagę na inne tory.
Może twoim celem wcale nie jest zarobienie na zakładach, ale zarabianie na tym, na czym znasz się bardzo dobrze?

Największe koszty generuje przeważnie wynajem mieszkania, więc jeśli występują jakieś szczególne okoliczności (rodzina za granicą, darmowe mieszkanie w postaci np. domku letniskowego), koszty utrzymania mogą znacząco spaść i wtedy ranking ten trzeba indywidualnie dostosować do swojej sytuacji życiowej.

Potrzebujesz minimalnych, regularnych zarobków na poziomie co najmniej 750 EUR/miesiąc, by móc żyć na przyzwoitym poziomie, powroty do Ojczyzny czy inwestycje w np. kurs językowy.

Warto wziąć zastrzyk gotówki na start, by nie musieć szybko szukać słabo płatnej pracy, jeśli coś pójdzie nie tak.

Decyzja o emigracji to bardzo poważna zmiana. Jeśli już raz ją podejmiesz, nie będziesz chciał szybko wrócić do kraju. Rozważ zatem solidnie plusy i minusy.

9.3. GPW jako alternatywa dla emigracji

Jak już dobrze wiesz, rynek zakładów bukmacherskich w Polsce jest bardzo ograniczony, z dwóch prostych powodów:

  • limitowanie stawek
  • niekorzystne przepisy prawne w Polsce

Z tych dwóch powodów ciężko dojść do milionowych zarobków na tym rynku.

Znacznie większe możliwości daje rynek giełdy papierów wartościowych czy kryptowalut, na którym rozwijam się intensywnie od 2020 roku.
Piękno GPW polega na tym, że jest to rynek niedowartościowany. Gdy w USA trwała hossa przez wiele lat, na giełdzie GPW był trend boczny. Przez to akcje USA są przewartościowane, a nasze polskie niedowartościowane… To dobrze wróży na lata postcovidowe.

Piszę ci o tym, bo widzę zakłady bukmacherskie jako świetne wprowadzenie do zdobycia cennych umiejętności, które mogą się przydać także na rynku notowania akcyjnych.

Jeśli interesuje cię ten temat, to dołącz do obserwujących mnie na Twitterze. Jakie są pespektywy zarobku na tym rynku?
Rafał Zaorski w ciągu kilku tygodni zarobił 10% na bitcoinie, co przełożyło się na zysk 5.000.000 $.

https://twitter.com/rafal_zaorski/status/1508486709276729353?s=20&t=21TJRYDe16sb0gXCylz0JQ

To już są pieniądze, które robią na mnie wrażenie. Co o tym myślisz? :) Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane rozwojem w tym kierunku ;)

 

Bukmacherzy dla Polaków

 

10. FAQ – najczęstsze pytania dot. emigracji

10.1. Czy mogę wynająć mieszkanie, żeby podać zagraniczny adres do weryfikacji?

Jeśli uda ci się zdobyć dokument potwierdzający związek z danym miejscem zamieszkania, to może to rozwiązać problem weryfikacji zagranicznego adresu.

Trzeba jednak wiedzieć, że Wynajmujący zazwyczaj nie będzie chciał cię zameldować pod danym adresem. W Polsce nie ma to znaczenia, bo osoba Wynajmująca może bez zgody Wynajmującego zameldować się pod danym adresem (na podstawie umowy najmu). Nie wiem jak to wygląda w innych krajach i trzeba by sprawdzać przepisy dotyczące wynajmu w konkretnym kraju.

10.2. Gdzie powinienem płacić podatki?

Kryterium rozstrzygającym o rezydencji jest “gdzie najdłużej przebywałeś w roku podatkowym?“.

Jeśli przebywałeś w Polsce przynajmniej 184 dni w danym roku, to twoja rezydencja jest w Polsce.

Złożenie deklaracji niezgodnej z rezydencją naraża Cię na karę (finansową).
Organy skarbowe mogą dosyć łatwo zweryfikować miejsce twojego pobytu, na podstawie lokalizacji twojego telefonu.

Znane są przypadki osób, które płaciły (bardzo małe) podatki w Szwajcarii, ale mieszkały we Włoszech.
Włoski Urząd Skarbowy nałożył karę takim osobom, na podstawie m.in. lokalizacji telefonu.
Faktyczny “ośrodek życia” tych osób znajdował się we Włoszech, bo we Włoszech spędzili ponad 50% czasu roku rozliczeniowego.

Literatura

[1] Raport Roland Berger 2016 – Regulacje w zakresie rynku zakładów wzajemnych online w Polsce

[2] Wynagrodzenia.pl – polskie pensje na tle innych krajów

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.