SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Malta jest kolebką hazardu europejskiego. Pod jej egidą działa setki bukmacherów, kasyn, pokerroomów i innych firm hazardowych. W ostatnich latach na szczęście poprawili jakość rozpatrywania roszczeń graczy.

  1. Fakty dotyczące MGA

  LGA 2001-2015

  W 2001 roku stworzono na Malcie akt prawny, który dawał życie organizacji LGA (Lotteries and Gaming Authority of Malta). Ten Organ Nadzorczy stał się kolebką wielu europejskich bukmacherów i stąd wywodzi się większość największych marek.

  Do 2015 roku gracze niestety nie mogli liczyć na aktywną pomoc LGA w sytuacjach spornych, przez co bukmacherzy z Malty byli postrzegani jako tacy z przeciętną lub nawet niską wiarygodnością. LGA działała głównie w interesie bukmacherów i swoim.

  MGA od 2015

  W 2015 roku LGA zmieniło nazwę na MGA (Malta Gaming Authority). Wizerunek jurysdykcji LGA był bardzo zły, dlatego zapewne podjęto działania by to poprawić, zaczynając od nowej nazwy.

  logo Malta Gaming Authoritylogo MGA

  MGA jest samodzielnym organem rządowym, powołanym przez ministra finansów, odpowiedzialnym za nadzorowanie na Malcie wszelkich aktywności związanych z grami. W MGA jest zatrudnionych ponad 50 osób.

  Zachowanie operatorów licencjonowanych przez MGA reguluje rozporządzenie Remote Gaming Regulations (2004). Ustawa określa wszelkie zasady i wymagania dotyczące maltańskiej licencji. Są tam takie zapisy jak: możliwość zawieszenia lub odwołania licencji, jeśli posiadacz licencji nie spełnia zobowiązań wobec graczy (Part III/13/1/h) czy konieczność wypłaty środków w ciągu 5 dni roboczych (Part VIII/37/1).

  W związku z ustawą hazardową, jaka weszła w Polsce z dniem 1.04.2017, wielu bukmacherów z jurysdykcji maltańskiej wycofało się z polskiego rynku. Jeśliby tego nie zrobili, utraciliby maltańską licencję.

  Misja MGA

  W 2001 roku została ustalona następująca misja MGA:

  Regulować kompetentnie różne sektory branży gier i loterii, które mieszczą się w ramach Urzędu, zapewniając granie sprawiedliwe i przejrzyste dla graczy, zapobieganie przestępczości, korupcji i praniu pieniędzy oraz ochrona drobnych i słabych graczy.[1]

  Chciałbym zwrócić uwagę na "drobnych i słabych graczy". Zwykle jednak problemy graczy są znacznie bardziej poważne niż "drobne". Już w samej misji MGA pokazuje, że ma "głęboko w poważaniu" grających. Liczy się dla nich przede wszystkim to, by bukmacher zapłacił za kolejny rok licencji. Na swojej stronie komisja wymienia bardzo szczytne cele:

  • Chronić małoletnich i osoby szczególnie narażone na hazard.
  • Zabezpieczanie praw gracza.
  • Promowanie bezpiecznej gry w bezpiecznym środowisku.
  • Zapewnienie integralności gier i urządzeń do gier.
  • Zapewnienie hazardu wolnego od działalności przestępczej.

  Nasze działania:

  • Prowadzenie badań naukowych nad różnymi aspektami grania.
  • Udzielanie licencji dotyczących gier.
  • Monitorowanie licencjonowanych gier.
  • Pobieranie podatków od gier w imieniu Maltańskiego rządu.
  • Wspieranie akcji charytatywnych.
  • Zapewnienie że sektor hazardowy przyczynia się do rozwoju Malty.

  W sierpniu 2019 roku Malta Gaming Authority ogłosiła utworzenie jednostki ds. Integralności sportowej (Sports Integrity Unit). Rola Jednostki polega na gromadzeniu informacji dotyczących podejrzanych zakładów. Ma wymieniać informacje z tworzoną platformą krajową, lokalnymi i zagranicznymi organami regulacyjnymi, organami ścigania, systemami monitorowania zakładów, organami sportowymi i operatorami gier w celu w celu zbadania nieprawidłowych i podejrzanych zakładów. Bukmacherzy licencjonowani na Malcie mają obowiązek zgłaszania podejrzanych meczów.

  Gdzie leży Malta?

  Malta to państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym na południe od Sycylii. Jest niezależną republiką jako członek Wspólnoty Narodów. Układ obronny ma podpisany z Wielką Brytanią. Jest także członkiem Unii Europejskiej. Gospodarka na Malcie to głównie turystyka i usługi[2].

  Malta jest ciekawym kierunkiem emigracji dla graczy zakładów bukmacherskich czy pokera.

  2. Bezwartościowa licencja LGA?

  Dla potrzeb archiwizacji zachowuję historyczne porażki LGA, dopóki MGA nie udowodni swojej wartości jako sprawiedliwego regulatora, także dla graczy.

  BookMakersReview

  Admin drugiego najbardziej poważanego rankingu bukmacherów BookMakersReview podsumował MGA następująco[3]:

  W moich notatkach, licencja LGA (przyp. obecnie MGA) jest mniej warta niż papier, na którym jest napisana.
  /admin BMR, 20.09.2008/

  Stryyke 2008

  Wiele osób kojarzy Stryyke, który działał w latach 2007-2010. Problemy z wypłatami pojawiły się w maju 2008 roku. Od tego czasu nastąpiło nasilenie skarg na tego bukmachera aż do lipca 2010, gdy Stryyke wyłączył stronę na dobre. MGA zawiesił bukmacherowi licencję dopiero 3 września 2010.

  Niektórzy gracze czekali na swoje płatności prawie rok. Można jednak śmiało powiedzieć, że MGA przycisnęło Stryyke nie z powodu wielu skarg, a tylko dlatego, że bukmacher-scam nie przedstawił najnowszych sprawozdań finansowych, co oznaczało, że MGA nie otrzyma opłaty za rok 2010.[4]

  Gold Victory 2009

  Wielu graczy pamięta bukmachera Gold Victory, który działał w latach 2007-2009. Przyciągał on bardzo atrakcyjnymi bonusami powitalnymi rzędu 100% do 200€. Warunki obrotu były tak łatwe, że mogło się to skończyć tylko na dwa sposoby: bankructwem albo oszustwem.

  Założyciel Gold Victory, Grek Dimitrios Drosos 30.08.2012 został uznany winnym zdefraudowania €500,000 ze środków graczy i skazany na 14 miesięcy i utratę €70,000 wpłaconej kaucji.

  Skandal Gold Victory zaczął się w lutym 2009, gdy MGA rozpoczęło śledztwo po otrzymaniu licznych skarg. W marcu 2009 odkryli wyczerpanie środków z kont graczy. Nawet wtedy MGA zwlekało do 5 maja 2009, by Drosos uzupełnił konto bukmachera.

  Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego Drosos dostał możliwość zajęcia kluczowego urzędu w Gold Victory, pomimo tego, że nie był rezydentem Malty, wbrew regulacjom MGA?

  Berand Zarb, kierownik dochodzeń MGA, zeznał że był odpowiedzialny w 2007 za sprawdzenie Drososa, na co składało się dostarczenie policyjnego certyfikatu, kopia paszportu i kopia certyfikatu urodzenia. Oto jak im zależy na tym, aby właściwe osoby prowadziły firmy hazardowe.[5]

  BetKlass 2009

  Kolejnym przykładem z 2009 roku jest przypadek jednego z graczy, który wypłacił $2300 i został obciążony opłatą $400 przez BetKlass! Jak się potem okazało, winy nie ponosił Moneybookers, a BetKlass, który miał tylko konto w Euro i przy wypłacie musiał zamienić euro na dolary, a potem z dolarów na euro, do czego sami się przyznali. Jednak MGA stwierdził, że wina leży po stronie Moneybookers.[6]

  Wniosek z tego prosty. MGA kryje bukmacherów kosztem graczy lub w MGA pracują osoby niekompetentne. Oba scenariusze się nie wykluczają.

  Sunderlands 2010

  W maju 2010 roku MGA złamało swoje własne zasady, które wymagają zbadania czy nowy właściciel jest zdolny do prowadzenia firmy hazardowej online. Mimo wyrażenia obaw przez pracowników Sunderbet, MGA rzekomo nie zrobił żadnego dochodzenia, gdy nowym właścicielem Sunderlands Online został Baron Menzel.[7]

  Komentarz SureBety.pl 2013

  Na koniec komentarz czytelnika SureBety.pl. Na podstronie innego maltańskiego bukmachera unibet, możemy przeczytać następujący komentarz:

  pradzynski, 19.01.2013 15:41:55
  Ja natomiast przeciwnie niż Pani Monica, oceniam tę firmę. 1,5 roku trafiłem w slocie Mega Fortune jackpota i wygrałem 150 tysięcy. Przy wypłacie z miejsca zażądali stos dokumentów i zablokowali konto. Do chwili obecnej konto nie jest odblokowane ani nie wypłacili mi pieniędzy zasłaniając się tym że konto zarejestrowałem z nieodpowiedniego linka w związku z czym konto pozostanie zablokowane a pieniądze na koncie zamrożone. Odwołanie do LGA nic nie wniosło do sprawy, bo ci zwyczajnie mają gdzieś grających. Oczywiście można złożyć skargę, ale odpowiedzi się nigdy nie otrzyma... to tyle można zrobić w walce z Unibet - czyli gracz zawsze na straconej pozycji. Nauczką dla mnie jest gra u buków, które mają jurysdykcję inną niż maltańską, np. z Gibraltaru albo wyspy man. Tam przynajmniej ecogra, która czuwa nad całością, nigdy nie zezwoliłaby na podobne praktyki.

  3. Formularz skarg i zażaleń

  W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji MGA złóż skargę tutaj:

  Procedura składania skarg

  Dane kontaktowe

  W stopce na stronie są podane wszystkie niezbędne dane kontaktowe, czyli adres, email, telefon, fax i formularz kontaktowy z możliwością otrzymania kopii wysłanego emaila.

  Do wiadomości publicznej podany jest także skład Zarządu MGA.

  4. Podsumowanie

  Malta jest postrzegana jako kolebka europejskiego hazardu. Licencja u nich nie jest najtańsza, mają wysokie wymagania przy zakładaniu bukmachera. Jakość ochrony graczy poprawia się stopniowo.

  Na licencji MGA działa bardzo wielu bukmacherów, którzy swoją ofertę kierują na rynek europejski. Malta jest lepszą jurysdykcją niż Kostaryka czy Curacao, ale gorszą niż wymagająca Komisja w UK czy na Gibraltarze.

  Literatura

  [1] About MGA - misja MGA

  [2] Malta - Wikipedia

  [3] Mario Galea and the Malta Lotteries And Gaming Authority: the lies and the corruption of this puppet online gambling licensing body - o kłamstwach dyrektora MGA i podejrzeniu o korupcję, 22.10.2008

  [4] Remember Mario Galea? - wywiad z Mario Galea dla Buissness Today, 6.05.2009

  [5] Malta - koszty licencji na Malcie, opis na CalvinAyre

  [6] Malta – licencja hazardowa dla organizatorów gier, rezydencja podatkowa dla graczy - autorem jest Robert Nogacki ze Skarbiec.biz

  Czytaj poprzedni:
  Kahnawake Gaming Commission

  Czytaj następny:
  UK Gambling Commission

  Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (13)  • anonim IP: 178.37.***.***
   03-05-2020 20:02 (nd)

   dzisiaj też nie mogą liczyć na pomoc , MGA interesuje tylko nabicie sobie kabzy

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1446)
   04-07-2019 10:21 (czw)

   MGA opublikowała raport za poprzedni rok:

   MGA Annual Report 2018

   Załączam ciekawsze screeny w komentarzach do tego komentarza :)

   Odpowiedzi: 4
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1446)
   06-03-2019 09:05 (śr)

   4 marca 2019 wchodzi w życie nowe porozumienie pomiędzy hazardowymi organami Szwecji a MGA:

   The Malta Gaming Authority signs MoU with the Swedish Gambling Authority

   The Malta Gaming Authority (MGA) and the Spelinspektionen (the Swedish Gambling Authority) have entered into a Memorandum of Understanding (MoU) for the purposes of enhanced cooperation between the two authorities in furtherance of the authorities’ public policy objectives and mutually common values.

   The aim of this MoU is to facilitate on-going close communications between the two authorities, and to support effective sharing of information on matters of mutual interest and policy areas. Both authorities have also agreed to provide the best possible operational assistance to one another, on a continuous basis, in accordance with both their respective procedures and regulatory policies.

   The Director General of the Swedish Gambling Authority, Camilla Rosenberg said that: “Many of the companies that have received a Swedish license also have technical equipment and a license in Malta. By opening the communication channels between the authorities we become stronger in our supervisory activities. This is the beginning of a broad and long-term cooperation, and our plan is to initiate corresponding collaborations with more gambling authorities in Europe.”

   The MGA’s Chief Executive Officer, Heathcliff Farrugia, also expressed his satisfaction on this agreement whereby he stated that: “The MGA is always actively seeking to foster relationships with fellow authorities and other international regulatory bodies as we firmly believe that such relationships are key to reaching our objectives, especially in the area of remote gaming which is fundamentally cross-border in nature. 

   This MoU, signed with the Swedish Gambling Authority, is an important step towards achieving both our respective regulatory goals in vital areas of mutual interest, especially since the MGA and the Swedish Gambling Authority share a significant number of operators licensed by both regulators. We are eager to start this mutually beneficial journey with our Swedish counterpart.”

   The MoU came into force as of the 4 of March 2019.


   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1446)
   03-07-2018 10:22 (wt)

   MGA opublikowała raport za rok 2017.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1446)
   13-03-2018 21:53 (wt)

   Otrzymałem streszczenie co najważniejszego się zmieni:

   Key highlights of the new Gaming Act include:

   • Replacing the current multi-licence system with a system in which there will be two different types of licences – a Business-to-Consumer (B2C) licence and a Business-to-Business (B2B) licence – covering different types of activities across multiple distribution channels;

   • Moving towards an objective-based rather than excessively prescriptive regulatory approach, to allow for innovation whilst ensuring that the regulatory objectives are attained;

   • Broadening the regulatory scope to increase MGA oversight and allow for intervention where necessary and in a proportionate manner;

   • Widening the MGA’s powers under the compliance and enforcement functions to better achieve the regulatory objectives, in line with concurrent developments on anti-money laundering and funding of terrorism obligations;

   • Segmenting the Key Official role into various key functions within a licensed activity, requiring approval, for direct scrutiny and targeted supervisory controls, thereby raising the bar for persons of responsibility within a gaming operation;

   • Strengthening the player protection framework by formalising the mediatory role of the MGA’s Player Support Unit, enshrining segregation of player funds at law and moving towards a unified self-exclusion database across both remote and land-based delivery channels;

   • Introducing new and more effective processes for criminal and administrative justice, including the allocation of appeals from decisions of the Authority to the Administrative Review Tribunal and the introduction of a distinction between administrative and criminal offences;

   • Introducing the concept of administration to protect an operation in distress and, if necessary, to assist the winding down of an operation, thereby protecting jobs and player funds;

   • Moving towards automated reporting, facilitating adherence to regulatory obligations and strengthening the Authority’s oversight;

   • Bolstering the Authority’s role in the fight against manipulation of sports competitions by introducing new obligations on operators to monitor sports betting and report suspicious bets, in line with the efforts being made by the National Anti-Corruption Task Force in which the Authority also actively participates;

   • Exempting B2B licensees from gaming tax, thus increasing Malta’s competitiveness as a hub for B2B activities.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1446)
   05-03-2018 09:36 (pon)

   MGA wypuściło czwartą dyrektywę przeciwko praniu pieniędzy i terroryzmowi.

   http://www.mga.org.mt/fiau-publishes-legal-notice-372-2017-prevention-money-laundering-funding-terrorism-regulations/

   Szczerze powiedziawszy, nie chciało mi się wgłębiać w ten prawniczy tekst. Powinny to zrobić osoby, które wypłacają od "maltańskiego" bukmachera kwoty powyżej 2.000€, a zwłaszcza powyżej 10.000€.

   Na przykład, jeśli zlecasz wypłatę min. 2000€, to czeka cię każdorazowo dodatkowa weryfikacja tożsamości :)

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1446)
   18-07-2017 07:35 (wt)

   MGA chce i musi się zmieniać. W lipcu 2017 opublikowali "White paper" proponując główne zmiany funkcjonowania MGA.
   Otwierają się na dialog i propozycje ze strony branży hazardowej. Nie to co w Polsce :)

   Poniżej zamieszczam oryginalny tekst otrzymanego newslettera (wypunktowane są główne propozycje zmian):

   THE MALTA GAMING AUTHORITY PUBLISHES A WHITE PAPER PROPOSING MAJOR REFORMS TO MALTA’S GAMING LEGAL FRAMEWORK

   The Malta Gaming Authority (MGA) has today published a White Paper proposing major reforms to Malta’s Gaming Legal Framework. The main objective behind this proposed overhaul is to repeal all the existing legislation and replace it with a singular primary Act of Parliament entitled the Gaming Act, together with subsidiary legislation covering horizontally the main areas of regulation as well as a series of directives and guidelines issued by the Malta Gaming Authority as the single regulator of this sector. The proposed regulatory framework empowers the MGA to be more agile in its decision-making, and decreasing unnecessary regulatory burdens which are not conducive to the regulatory objectives, whilst concurrently strengthening supervision and focusing the regulator’s efforts on the areas which present a higher risk profile. Furthermore, the proposed reform proposes the enhancement of best-in-class consumer protection standards, responsible gaming measures, a risk-based approach towards regulation and wider powers for the MGA in compliance and enforcement. It also establishes objective-orientated standards to encourage innovation and development.

   These proposals are underpinned by a number of initiatives which have been undertaken throughout the preparatory period for this proposed legal overhaul, including various public consultations, technical studies and economic and financial impact assessments. They also reflect the experience which the MGA has garnered from years of experience regulating the sector. Concurrently, the proposals embrace a forward-looking regulatory ethos which seeks to ensure that regulation can cater for new potential sectors whilst reacting proportionately to societal risks.

   Key highlights of the changes envisaged include:

   • Replacing the current multi-licence system with a system in which there will be two different types of licences – a Business-to-Consumer (B2C) licence and a Business-to-Business (B2B) licence – covering different types of activities across multiple distribution channels;

   • Moving towards an objective-based rather than excessively prescriptive regulatory approach, to allow for innovation whilst ensuring that the regulatory objectives are attained;

   • Broadening the regulatory scope to increase MGA oversight and allow for intervention where necessary and in a proportionate manner;

   • Widening the MGA’s powers under the compliance and enforcement functions to better achieve the regulatory objectives, in line with concurrent developments on anti-money laundering and funding of terrorism obligations;

   • Segmenting the Key Official role into various key functions within a licensed activity, requiring approval, for direct scrutiny and targeted supervisory controls, thereby raising the bar for persons of responsibility within a gaming operation;

   • Strengthening the player protection framework by formalising the mediatory role of the MGA’s Player Support Unit, enshrining segregation of player funds at law and moving towards a unified self-exclusion database across both remote and land-based delivery channels;

   • Introducing new and more effective processes for criminal and administrative justice, including the allocation of appeals from decisions of the Authority to the Administrative Review Tribunal and the introduction of a distinction between administrative and criminal offences;

   • Introducing the concept of administration to protect an operation in distress and, if necessary, to assist the winding down of an operation, thereby protecting jobs and player funds;

   • Moving towards automated reporting, facilitating adherence to regulatory obligations and strengthening the Authority’s oversight;

   • Bolstering the Authority’s role in the fight against manipulation of sports competitions by introducing new obligations on operators to monitor sports betting and report suspicious bets, in line with the efforts being made by the National Anti-Corruption Task Force in which the Authority also participates actively;

   • Streamlining taxation into one flow with two main layers; and

   • Exempting B2B licensees from gaming tax, thus increasing Malta’s competitiveness as a hub for these services providers.

   The white paper can be accessed from here. Queries and requests for clarifications with respect to the content of the document, as well as contributions/feedback from interested parties may be sent by email to legaloverhaul.mga@mga.org.mt or in writing to:

   Dr Edwina Licari
   Chief Officer – Legal and EU/International Affairs
   Malta Gaming Authority
   Level 4, Building SCM02-03,
   SmarCity Malta,
   Kalkara SCM1001,
   Malta.

   Closing date for feedback on the aforementioned consultation is Wednesday, 23rd August, 2017.

   Regards
   Malta Gaming Authority

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 77.112.***.***
   09-03-2017 14:08 (czw)

   Warto składać skargę on-line do Malta Gaming Authority jeśli macie jakiś problem z bukmacherem. Na rozpatrzenie mojej sprawy czekałem ok. 3 tygodni i dzięki pomocy MGA otrzymałem wypłatę środków, których wcześniej nie chciano mi wypłacić.

   1 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top