SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Frustracja

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Nie trafiłeś jednego zdarzenia na kuponie? Twoja drużyna wygrywała 2-0 by przegrać 2-3? Takie sytuacje dołują, ale nie możesz pozwolić, by frustracja opanowała Twój umysł. Jak sobie z nią poradzić?

  samokrytycyzm200.jpg Samokrytycyzm,
  ShutterStock

  Samokrytycyzm

  Patrick Veitch, milioner który dorobił się na wyścigach konnych, pisze, że są tylko 2 sytuacje, w których samokrytycyzm po wyścigu jest usprawiedliwiony: wyraźne przeoczenie faktu i brak działania, gdy było to konieczne.

  Oczywiste przeoczenie

  Po pierwsze, samokrytycyzm jest uzasadniony, gdy wyścig/mecz ujawnia, że coś oczywistego zostało przeoczone podczas analizy zdarzenia.

  Przykładem może być postawienie na konia, który normalnie nosi blinkersy (zasłonki na oczy), bez uwzględnienia, że nakrycie głowy zostało pominięte w najbliższym wyścigu.

  Dokładna analiza powinna zapobiec tego typu błędom, ale zdarzają się one od czasu do czasu. Przyczynami nie uwzględnienia ważnego czynnika są najczęściej błędy poznawcze, z efektem potwierdzenia na czele.

  Nie podjęcie działania

  Po drugie, samokrytycyzm jest uzasadniony, gdy miałeś bardzo silne podstawy, by coś postawić, ale tego nie zrobiłeś. Dotyczy to także sytuacji, w których nie skontrowałeś zakładu, a powinieneś był, bo pojawiły się nowe, ważne ku temu powody.

  Przykładem jest sytuacja z US Open 2015.

  PRZYKŁAD:

  11 września 2015 Serena Williams (USA) grała w półfinale z Robertą Vinci (ITA). Kursy na Amerykankę spadały przed meczem z @1.08 na @1.05. Serena wygrała zdecydowanie pierwszego seta 6-2, jednak w końcówce drugiego wyglądało na to, że boryka się z jakąś kontuzją, bo grymas bólu pojawiał się na jej twarzy wielokrotnie w przerwach między piłkami. Momentami doprowadzał ją do łez. W poprzednich meczach było widać, że nie jest w szczytowej formie. Zdarzyło jej się stracić seta.

  Przy stanie około 6-2 3-4 sprzedałem zwycięstwo na nią po @1.10, ale nie wierzyłem, że ta kontuzja przeszkodzi jej w wygraniu meczu. Postanowiłem, że zagram przeciwko niej w finale i odstawiłem się 2 gemy później po tym samym kursie. Liczyłem, że Serena jednak odłamie i wygra 2-0. Tak się nie stało. Kurs na Serenę po drugim secie wynosił tylko @1.15. Ostatecznie Vinci wygrała nie bez problemu 2-6 6-4 6-4 sprawiając największą sensację całej imprezy.

  Moja silna intuicja (zbudowana na doświadczeniu i znajomości zawodników) podpowiedziała mi co mam zrobić, ale coś zawiodło. Kurs lay @1,10 a nawet lay @1.15 był obiecujący i warty ryzyka. W tej sytuacji samokrytycyzm jest jak najbardziej usprawiedliwiony i powinien pchnąć mnie do lepszych decyzji w przyszłości.

  Patrick dodaje, że taki pomeczowy samokrytycyzm powinien być okazjonalny i pojawiać się tylko wtedy, gdy nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że powinno się było podjąć bardzo silnie podpartą decyzję, ale zawiodło działanie.

  Bardzo często jest tak, że po przeczuwanym wydarzeniu, rodzą się opinie na temat rezultatu. Przeczucia powinny być ignorowane lub podpierane przed meczem faktami. Przeczuwane rezultaty są zawsze prawdziwe po rozegranym meczu. Przeczucia nie są jednak powodem do postawienia zakładu. Powodem są zawsze fakty, które najwyżej wynikają z przeczuć.

  Frustracja

  Po przegranym czy wygranym zakładzie czas pójść dalej.

  UWAGA:
  Następna decyzja powinna być wolna od negatywnych emocji, związanych z niekorzystnym rezultatem.

  Podobnie (wielka) wygrana nie powinna mieć wpływu na przyszłe decyzje.

  Umiejętność zdystansowania się, to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych umiejętności jakie musi opanować typer, by osiągnąć mistrzostwo.

  Większość zawodowych graczy zwierza się, że ich najgorsze decyzje są z drugiej połowy dnia, który fatalnie rozpoczęli, po tym jak frustracja wzięła nad nimi górę.

  Wygląda na to, że jeśli zaczniesz fatalnie dzień, nie powinieneś już więcej grać tego dnia, bo łatwo wpaść w tilt. Jeśli jesteś amatorem, prawdopodobnie będzie to dobre rozwiązanie. Czy warto jednak spisywać na straty każdy dzień, który źle zaczniesz? Co z determinacją, wolą walki i nie poddawaniem się?

  Profesjonaliści są zdeterminowani, by zrealizować założony cel. Są jednak ludźmi i frustracja też ich dopada. Jeśli chcesz wyrzucić negatywne emocje z głowy, musisz zastąpić je czymś innym. Umysł nie może pozostać pusty! A kontynuacja pracy wymaga uspokojenia się.

  By oderwać myśli, nawet w trakcie najbardziej pracowitego tygodnia, Patrick wykonuje na przykład telefon do znajomego, by 5 minut pogadać na tematy zupełnie nie związane z wyścigami konnymi. Ta prosta technika działa i chroni umysł przed nakręcaniem spirali frustracji.

  Długofalowa inwestycja

  Zakłady bukmacherskie to długofalowa inwestycja. Jeśli stawiasz odpowiednie zakłady, w dłuższej perspektywie przyniosą Ci profit, jeśli zadbasz o odpowiednie kursy i stawkowanie. Jeden zakład nie przesądza niczego. Zmienia chwilowo stan Twojego budżetu, ale nie możesz pozwolić by ta zmiana miała na Ciebie negatywny wpływ.

  Podjąłeś decyzję o rozpoczęciu gry, wyznaczyłeś budżet, który możesz stracić bez uszczerbku dla życia prywatnego (wyznaczyłeś taki budżet, prawda?) i musisz spojrzeć na to jak na długofalową inwestycję. Musisz oprzeć swoje decyzje na faktach. Nie możesz pozwolić, by emocje nad tobą panowały. To ty musisz panować nad emocjami i budżetem. Jak generał, który zarządza armią. Możesz przegrać bitwę, ale wojna trwa nadal i będziesz miał jeszcze wiele okazji, by odwrócić jej losy.

  Zobacz też:
  Błędy poznawcze
  Wyznaczanie limitu strat
  Problemy z hazardem

  Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (3)  • (1443)
   16-09-2015 09:58 (śr)

   Zauważyłem, że przy zakładach długoterminowych, często pojawia się efekt przywiązania.

   Ja już jestem go świadomy i gdybym widział, że Federer może nie wygrać tego spotkania, na pewno bym skontrował.
   Ale wiele osób nawet mimo to, zostałoby przy swoim zakładzie.

   Inną kwestią jest jeszcze wiedza gracza - czy on w ogóle wie, że można korzystnie skontrować swój zakład {#emotions_dlg.sealed}

   106 122 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (179)
   15-09-2015 20:52 (wt)

   A co ja mam powiedziec wczoraj dalem na wygranie 1 seta przeciw chirico za 2k....prowadzila i coz 30:15 5:4 i potem przegrywa 7:5 zdazylem sprzedac bo bylo pewne ze przegra.....Coz.....Tj tennis i sa walki nieziemskie.......POZDRO

   123 127 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 78.11.***.**
   15-09-2015 08:55 (wt)

   Po twoim artykule również puściłem na wygraną Federera w tym turnieju 5,7 zdążyłem złapać, ale jakoś wszystkie spotkania oglądałem bo coś mnie wątpliwości brały i tak przed finałem zrobiłem kontre i oglądałęm już bez emocji, a skłonił mnie do tego półfinał kobiet gdzie nie wyszedłem z zakładu po pierwszym secie Sereny a potem się posypało i nie wierzyłem w to co widze i że to tak się może skończyć. to był dzień mojej frustracji, dobę mnie trzymało zanim się ogarnąłem :) pozdrawiam, Dawid

   136 123 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top