Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty do bukmacherów?

Najbardziej uniwersalną kryptowalutą do transakcji hazardowych jest USDT. Jednak wszystko ma wady i zalety. Warto więc znać zastosowania różnych kryptowalut. Przeczytaj o kluczowych cechach najbardziej popularnych kryptowalut, mających zastosowanie w zakładach bukmacherskich, i nie daj się negatywnie zaskoczyć zmianami na rynku elektronicznych monet.

Mężczyzna w garniturze na czarno złotym tle podtrzymuje rękami jak waga dwie złote monety: USD i BTC

Na rynku są tysiące kryptowalut. Które są najbardziej wartościowe do użycia w zakładach bukmacherskich?

1. Wprowadzenie

1.1. Czym są kryptowaluty i jak działają?

Kryptowaluty to po prostu rodzaj pieniądza elektronicznego. Mają pomagać w przesyłaniu pieniędzy na odległość. Są formą zapisanych danych na dyskach komputerowych. Różnią się pomiędzy sobą pod względem zastosowań.

Jak na waluty przystało, kryptowaluty mają swój kurs, czyli cenę wyrażoną w postaci ilorazu jednej jednostki danej kryptowaluty w stosunku do jednego USDT. Ceny różnią się w zależności od miejsca wymiany (są to tak zwane giełdy kryptowalut). Korzystając z pośredników finansowych, możesz wymieniać waluty fiducjarne (np. PLN / EUR / USD) na kryptowaluty i na odwrót. Przykładem takiego pośrednika jest Binance (tzw. giełda kryptowalut).

Poszczególne kryptowaluty nazywamy monetami.

1.2. Znaczenie kryptowalut w zakładach bukmacherskich

W sytuacji gdy system bankowy jest poddawany coraz większej presji inwigilacji obywateli, kryptowaluty wydają się być nowym rozwiązaniem, które umożliwi transfer pieniędzy na odległość w sposób bardziej anonimowy. Wyżej wymieniony Binance nie zapewnia stuprocentowej anonimowości, ale są rozwiązania, które są bliższe ideału w tym zakresie. Jest to bardzo zaawansowany temat i dlatego skupię się na podstawach w zakresie wyboru kryptowaluty do zakładów bukmacherskich.

Kryptowaluty można postrzegać jako alternatywę dla portfeli internetowych czy przelewów bankowych. Płatności bankowe są już mocno nadzorowane i transfer pieniędzy z polskiego konta bankowego do zagranicznych operatorów hazardowych nie jest bezpieczny w świetle ustawy hazardowej 2017. Pewnego rodzaju rozwiązaniem pozostają jeszcze portfele internetowe, ale prawo w tym zakresie zmieni się na przełomie 2025/26 w ramach wprowadzenia CRS (ang. Common Reporting Standard = Wspólny Standard Raportowania).

Może się więc okazać, że kryptowaluty znakomicie wypełnią lukę po wykluczeniu przelewów bankowych oraz portfeli internetowych, a transfer pieniędzy z Polski za granicę i z powrotem nadal będzie bezpieczny.

2. Wady i zalety obstawiania kryptowalutami

Kryptowalutom zazwyczaj przypisuje się poniższe wady i zalety.
Diabeł tkwi w szczegółach, więc omówiłem poniżej krótko każdą z nich.

Wady:

 • Brak regulacji
 • Konieczność zdobycia szerokiej wiedzy
 • Zmienność

Zalety:

 • Anonimowość
 • Szeroki zakres rynków
 • Szybkie i bezpieczne transakcje

Wada: Brak regulacji

Trzeba pamiętać, że transakcje są nieodwracalne i jest to jedna z największych wad kryptowalut. 

Wystarczy, że raz na 200 transakcji pomylisz się przy realizacji przelewu i może Cię to słono kosztować. Najczęstszy błąd może nastąpić na:

 • etapie kopiowania adresu kryptowaluty
 • albo
 • na etapie wyboru niewłaściwego standardu przesyłu (np. przesłanie za pomocą kanału Tron zamiast Ethereum).

Nie zdarzył mi się jeszcze tego typu błąd, bo staram się realizować transakcje, tylko i wyłącznie, po przeskanowaniu komputera programem antywirusowym gdy jestem wypoczęty i się nie spieszę. W klasycznym systemie bankowym pieniądze często do Ciebie wrócą (z ewentualnym potrąceniem kosztów pośredników bankowych), ale w przypadku kryptowalut możesz utracić całe w środku bezpowrotnie.

Pojawia się wielu nowych bukmacherów, którzy starają się wybić na nowym trendzie braku lub ograniczonych regulacji. Wiąże się to oczywiście z podwyższonym ryzykiem dla środków gracza. Stąd konieczność szczegółowego zbadania wiarygodności danego bukmachera, zanim zostaną do niego wpłacone pieniądze. W tym zakresie możesz liczyć na pomoc SureBety.pl.

Można więc powiedzieć, że zarządzanie własnymi kryptowalutami jest wskazane jedynie dla osób bardzo dobrze zorganizowanych i odpowiedzialnych.

Wada: Konieczność zdobycia szerokiej wiedzy

W związku z brakiem regulacji występuje konieczność zdobycia szerokiej wiedzy na temat kryptowalut i bukmacherów oferujących płatności kryptowalutowe.

Najlepiej zanim zacznie się korzystać z operatorów hazardowych do kryptowalut, gdyż wiele popełnionych błędów jest nieodwracalnych. Zdobycie takiej wiedzy na poziomie zadowalającym zajęło mi około 1-2 lata, a i tak jeszcze bardzo wielu rzeczy nie wiem. Podstawy bezpieczeństwa możesz zdobyć w ciągu 1-3 miesięcy.

Wada: Zmienność

Rynek kryptowalut nie jest jeszcze ustabilizowany. Ciągle się rozwija. Niektóre kryptowaluty znikają z rynku na zawsze. Niektóre giełdy kryptowalut upadają (np. jedna z największych giełd FTX w listopadzie 2022) lub stają się celem ataku crackerów/cyberprzestępców.

Zmienność samych podmiotów rynku kryptowalutowego stwarza wiele ryzyk dla posiadanych aktywów kryptowalutowych. Stąd właśnie duży nacisk na konieczność zdobycia przynajmniej wiedzy podstawowej.

Ponadto większość kryptowalut cechuje ogromna zmienność cenowa. Rynkowa cena kryptowalut potrafi spaść/wzrosnąć w ciągu jednego dnia o 80%. Dzienne wahania cen potrafią sięgać 5-10%, co przy dużej wartości portfela może mieć ogromne znaczenie. Oczywiście są też takie kryptowaluty, które ma cechować bardzo niska zmienność, np. USDT czy USDC (tzw. stable coiny z prawie niezmiennym kursem cenowym). Omówię je krótko poniżej.

Większość kryptowalut należy zaklasyfikować do najwyższego poziomu ryzyka i aktywa te traktować jako coś, co może przynieść stuprocentową stratę. Dlatego wielu użytkowników stara się dywersyfikować zarówno posiadane monety jak i miejsca przechowywania kryptowalut.

Tam gdzie jedni widzą wysokie ryzyko, inni widzą wysokie zyski.

Wysoka zmienność może działać na rzecz wyższych strat, ale w rękach odpowiedniego gracza kryptowaluty mogą być źródłem bardzo wysokich zysków. Do końcowego sukcesu kluczowa jest wiedza, umiejętności oraz zaangażowanie, w czym SureBety.pl starają się pomóc.

Zaleta: Anonimowość

Jedną z głównych idei powstania pierwszej kryptowaluty (Bitcoin) było to, aby stała się alternatywnym środkiem płatności dla walut fiducjarnych (typu PLN, EUR, USD) w formie zdecentralizowanej. Miało to w założeniu oddać “władzę w ręce ludu“, ale w praktyce historię wszystkich transakcji Bitcoina można prześledzić, więc bankierzy i rządy wkrótce przejęły bitcoina dla swoich korzyści.

Obecnie Bitcoin nie jest i już nie będzie anonimowy.

Kod Bitcoina (opisany w białej księdze) został uruchomiony i ma określony algorytm działania w sposób zdecentralizowany. Kryptowaluta ta nie może jednak wisieć w próżni. Nabywanie i zbywanie bitcoina w sposób anonimowy jest w pewnym zakresie możliwe, ale wymaga wykorzystania wyłącznie z anonimowych źródeł transferu pieniędzy. Oznacza to, że korzystanie z najbardziej popularnych giełd kryptowalut będzie wykluczone (jeśli komuś zależy na prawie 100% anonimowości) i pozostaje zakup/sprzedaż bezpośrednio od innych użytkowników sieci Bitcoin.

Można więc powiedzieć, że Bitcoin jest pseudoanonimowy. Jeśli tylko pojawi się ktoś wystarczająco wnikliwy, to prędzej czy później zapewne będzie umiał połączyć dane i wyciągnąć wnioski na temat właścicieli poszczególnych kont. Należy pamiętać, że w przyszłości będzie się tym zajmowała sztuczna inteligencja z dostępem do ogromnej bazy danych.

Aby utrudnić proces śledzenia transakcji, niektórzy stosują tak zwane mieszarki kryptowalut. Metoda polega zazwyczaj na rozproszeniu jednej dużej płatności i przesłaniu jej przez bardzo wiele kont, aby po długim czasie zgromadzić wszystkie środki na jednym lub kilku kontach kryptowalutowych.

Niektóre kryptowaluty zapewniają maksymalną anonimowość, na przykład DASH czy Monero.

Temat jest bardzo szeroki. To tylko ogólne informacje. Jeśli interesują Cię szczegóły, to trzeba warto ich poszukać na stronach poświęconych kryptowalutom.

Zaleta: Szeroki zakres rynków

Kryptowaluty wchodzą powoli do głównego trendu, dzięki implementacji ich zakupu, w ramach oferty bankowej, czy oferty portfeli internetowych.

Coraz więcej stron internetowych oferuje płatności za pomocą kryptowalut. Wiąże się to często z koniecznością rozliczenia ich w walutach fiducjarnych (PLN/EUR/USD), co powoduje kłopoty z księgowaniem takich przychodów. Niektóre firmy robią z tego natomiast swoją przewagę konkurencyjną i możemy to zaobserwować właśnie na rynku zakładów bukmacherskich.

Co więcej, każdy może obserwować ilość nieanonimowych kryptowalut na portfelu danego bukmachera (np. Ether Scan, znając adres ETH), co może być jednym z wielu wyznaczników do określenia wiarygodności danego bukmachera.

Zaleta: Szybkość transakcji

Kryptowaluty cechuje generalnie szybka realizacja transakcji, w porównaniu do transakcji bankowych. Od kilku sekund do kilku godzin. Zależy to od rodzaju kryptowaluty.

Szybkość transferu jest związana z kosztem transakcji, który może zależeć od wysokości przesyłanej kwoty oraz natężenia ruchu w sieci danej kryptowaluty.

Obrócony tyłem biznesmen drapie się w głowę na czarnym tle notowań giełdowych ma po lewej spadającego dolara a po prawej rosnącebo bitcoina

3. Najpopularniejsze kryptowaluty w zakładach bukmacherskich

3.1. Trzy główne kryptowaluty do zakładów

U większości bukmacherów zagranicznych spotkasz zazwyczaj trzy podstawowe kryptowaluty:

 1. Bitcoin (BTC): jest to najstarsza i najbardziej znana kryptowaluta, akceptowana przez większość bukmacherów oferujących płatności kryptowalutowe.
 2. Ethereum (ETH): druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, zyskująca na popularności wśród bukmacherów — możesz za jej pośrednictwem przesyłać USDT (opłata wyrażona w ETH, czyli drogo).
 3. Tether (USDT): stabilna kryptowaluta powiązana z dolarem amerykańskim (dąży do proporcji 1 USDT = 1 USD), oferująca minimalną zmienność.

Domyślnym wyborem będzie USDT, z uwagi na stabilny kurs.

Gracze, którzy chcą spekulować na wzrost wartości BTC czy ETH, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i obstawiać zakłady w Bitcoinie lub Ethereum. Istotną wadą tych dwóch kryptowalut jest jednak relatywnie wysoki koszt transferu. W maju 2024 obserwowaliśmy tak zwany halving bitcoina. W poprzednich latach, na kilka miesięcy przed halvingiem, rozpoczynała się hossa (długotrwały wzrost aktywów), która obejmowała w pierwszej fazie głównie bitcoina, a w drugiej fazie mniej znaczące kryptowaluty (tzw. altcoiny).

Jeżeli jeszcze nic nie wiesz na temat kryptowalut, to prawdopodobnie jest za późno, aby “wskakiwać do jadącego już pociągu”, bo nie zdążysz uzupełnić wiedzy tak, aby to było bezpieczne. Okazje są jak autobusy — za chwilę będzie kolejna. Zalecam transakcje w USDT i uzupełnianie wiedzy na przyszłą hossę.

3.2. Alternatywy USDT

Warto wiedzieć, że powstają także alternatywne dla USDT stable coiny (inicjatorem jest amerykańska korporacja) w postaci:

 1. USDT
  • jeden z najpopularniejszych i najstabilniejszych stablecoinów na rynku
  • wspierany rezerwami depozytów dolarów amerykańskich przechowywanych w różnych instytucjach finansowych na całym świecie
  • integrowany z platformami DeFi (decentralized finance), co pozwala użytkownikom na pożyczanie, pożyczanie i zarabianie odsetek od swoich tokenów USDT
  • Tether planuje wprowadzić nowe produkty i usługi oparte na USDT, takie jak karty debetowe i kredytowe
  • USDT wzbudził pewne kontrowersje z powodu braku przejrzystości rezerw i zarzutów o manipulację rynkiem → Tether pracuje nad zwiększeniem przejrzystości swoich rezerw i operacji, aby zbudować zaufanie użytkowników
  • Tether kilkakrotnie zmieniał swoją politykę dotyczącą rezerw, co dodatkowo podważyło zaufanie do stablecoina
  • USDT był również oskarżany o manipulację ceną bitcoina (BTC) i innych kryptowalut. Istnieją doniesienia, że ​​Tether był drukowany i wykorzystywany do sztucznego podnoszenia cen kryptowalut, co miało na celu zwiększenie popytu i zysków inwestorów. Te zarzuty nie zostały ostatecznie udowodnione.
 2. USDC
  • jeden z najpopularniejszych i najstabilniejszych stablecoinów na rynku
  • ma silne wsparcie ze strony firmy Circle i jest notowany na wielu głównych giełdach kryptowalut
  • oparty o blockchain Solana, co zwiększyło szybkość i skalowalność transakcji USDC
  • w 2023 Circle ogłosiło partnerstwo z Mastercard, aby umożliwić płatności USDC za pomocą kart debetowych i kredytowych
  • Circle współpracuje z deweloperami, aby zintegrować USDC z większą liczbą zdecentralizowanych aplikacji (DApps)
  • Circle planuje opracowanie nowych funkcji dla USDC, takich jak możliwość zarabiania odsetek od posiadanych tokenów
 3. BUSD
  • wspierany depozytami dolarów amerykańskich przechowywanymi w nowojorskim banku Paxos Trust Company
  • integrowany z platformami DeFi (decentralized finance), co pozwala użytkownikom na pożyczanie i zarabianie odsetek od swoich tokenów BUSD
  • Binance planuje wprowadzić nowe produkty i usługi oparte na BUSD, takie jak karty debetowe i kredytowe
  • Binance pracuje nad zwiększeniem przejrzystości rezerw BUSD i operacji, aby zbudować zaufanie użytkowników

Oto lista 5 stablecoinów z największymi rezerwami:

 1. Tether USD (USDT): 73 miliardów dolarów
 2. USD Coin (USDC): 55 miliardów dolarów
 3. Binance USD (BUSD): 16 miliardów dolarów
 4. Dai (DAI): 6 miliardów dolarów
 5. Pax Dollar (USDP): 2 miliardy dolarów
 6. USDF: >100 milionów dolarów
 7. FDUSD: >50 milionów dolarów

Żaden z tych podmiotów nie jest w stanie pokryć wszystkich zobowiązań (nawet Stany Zjednoczone nie są w stanie pokryć wszystkich swoich zobowiązań), bo mówimy o rynku długu. Trzeba więc pamiętać, że w sytuacjach paniki na rynkach kryptowalut może dochodzić do znacznych wahań tych teoretycznie stabilnych kryptowalut. Dlatego rekomendowane jest wypłacanie nadwyżek do walut fiducjarnych (USD / EUR / PLN), z uregulowaniem podatku od zysków kapitałowych, aby nie narazić się na problemy z Urzędem Skarbowym.

Wielu graczy zakładu bukmacherskich korzysta z alternatywnych kryptowalut, które jednak są bardzo wiarygodne i mają niskie opłaty za transfer środków:

 1. Litecoin (LTC): tzw. “odchudzony” Bitcoin, czyli szybszy i tańszy w transakcjach.
 2. Ripple (XRP): skupia się na ułatwianiu szybkich i tanich transgranicznych płatności dla instytucji finansowych.

Warto wyróżnić kryptowaluty, które są platformą blockchainową zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Możesz za ich pośrednictwem przesyłać USDT, a opłata transferowa jest wyrażona w danej kryptowalucie. Każda jest ciekawa na swój sposób:

 1. Cardano (ADA): pierwsza kryptowaluta do dApps oparta na recenzowanej metodzie naukowej, co oznacza, że protokół jest stale badany i ulepszany przez naukowców i inżynierów (cel: zapewnienie bezpieczeństwa, stabilności, skalowalności i energooszczędności). Zdecentralizowana struktura zarządzania z głosowaniem posiadaczy tokenów ADA. Oferuje tzw. “staking“, co pozwala posiadaczom tokenów ADA zarabiać nagrody poprzez udział w walidacji transakcji.
 2. EOS: Platforma blockchainowa dążąca do obsługi milionów transakcji na sekundę, przeznaczona do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Niestety złożona struktura zarządzania, spory i podziały w społeczności.
 3. Solana (SOL): szybka i skalowalna platforma blockchainowa z naciskiem na zdecentralizowane finanse (DeFi).
 4. Tron (TRX): platforma blockchainowa zdecentralizowanych aplikacji (dApps) skoncentrowana na rozrywce i przemyśle gier z silną społecznością. Niestety mniejsza skalowalność w porównaniu z EOS i centralizacja władzy w rękach fundacji Tron.

Jeśli Twoim priorytetem jest anonimowość i prywatność, to warto rozważyć bukmacherów, którzy oferują jedną z tych kryptowalut:

 1. Dash (DASH):
  • oferuje szybkie czasy i niskie opłaty transakcyjne, czyli przydaje się do częstych przesyłów niedużych kwot
  • miesza transakcje z innymi transakcjami w sieci, aby ukryć pochodzenie i przeznaczenie środków
  • posiada zdecentralizowaną strukturę zarządzania, w której propozycje dotyczące rozwoju sieci są głosowane przez posiadaczy masternode’ów (zmodyfikowane węzły sieciowe, które zapewniają dodatkowe funkcje)
  • odporny na ASIC: wydobywanie monety jest bardziej dostępne dla zwykłych użytkowników komputerów osobistych, a nie dla dużych firm górniczych z wyspecjalizowanym sprzętem typu ASIC, co poprawia bezpieczeństwo
 2. Monero (XMR):
  • transakcje Monero mogą być wolniejsze i droższe niż w przypadku innych kryptowalut
  • ukrywa kwoty transakcji i adresy portfeli, zapewniając anonimowość zarówno nadawcy, jak i odbiorcy, a transakcje są mieszane z innymi transakcjami w sieci, co dodatkowo utrudnia ich śledzenie
  • odporny na ASIC: wydobywanie monety jest bardziej dostępne dla zwykłych użytkowników komputerów osobistych, a nie dla dużych firm górniczych z wyspecjalizowanym sprzętem typu ASIC, co poprawia bezpieczeństwo
  • dobra skalowalność
  • duża i aktywna społeczność zdecentralizowanych programistów
  • anonimowość Monero może ułatwiać pranie pieniędzy i inne nielegalne działania, co może się negatywnie odbić na zwykłych użytkownikach tej sieci (jej przyszłość nie jest pewna)

Istnieje też kilka popularnych kryptowalut, dla których NIE widzę zastosowania do zakładów bukmacherskich:

 • Bitcoin Cash (BCH): odnoga Bitcoina, oferująca szybsze transakcje i niższe opłaty, ale LiteCoin jest lepszy wg mnie
 • Binance Coin (BNB): token stworzony przez giełdę kryptowalut Binance, który ma dawać korzyść w postaci niższych opłat transakcyjnych na giełdzie Binance (jeśli dużo korzystasz z tej giełdy, to warto rozważyć)
 • Dogecoin (DOGE): stworzona dla żartu kryptowaluta, która nie ma żadnej fundamentalnej wartości; Dogecoin zyskał dużą popularność w 2021 roku i jest akceptowany przez niektórych bukmacherów

Bukmacherzy mogą akceptować również inne kryptowaluty.

Należy pamiętać, że popularność kryptowalut może się zmieniać w czasie. Przed skorzystaniem z danej kryptowaluty u bukmachera należy sprawdzić czy ją zaakceptuje, jakie są warunki ich użytkowania oraz jakie perspektywy rozwoju ma dana kryptowaluta.

4. Jaką kryptowalutę wybrać?

Główne kryteria wyboru kryptowaluty do obstawiania zakładów bukmacherskich:

 • Wysokie bezpieczeństwo
 • Dostępność u bukmacherów
 • Niskie opłaty transakcyjne
 • Szybkie transakcje
 • Niskie wahania kursu kryptowaluty

4.1. Wysokie bezpieczeństwo

Wysokie bezpieczeństwo danej monety jest oparte przede wszystkim na renomie i perspektywach rozwoju w przyszłości. Im dłużej dana moneta jest na rynku, im więcej ma praktycznych zastosowań, tym więcej osób wspierających i używających danej kryptowaluty, a co za tym idzie stabilność i wiarygodność.

Jeżeli nie masz wiele czasu na dokładne badanie każdej kryptowaluty, to polecam skupić się na 2-3 kryptowalutach z TOP20 pod względem kapitalizacji rynkowej.

Należy pamiętać, że NIE jest to gwarancja bezpieczeństwa, gdyż zdarzyło się już tak, że duże kryptowaluty upadały (do zera). Przykładem jest Luna w maju 2022 roku (należała wówczas do TOP10 z kapitalizacją 30 mld USD). Głównymi przyczynami upadku były błędy w algorytmie stabilnego coina TerraUSD (UST), który był powiązany z Luną. Wywołało to panikę na rynku i brak płynności na giełdach kryptowalutowych dokończył dzieła zniszczenia.

4.2. Dostępność u bukmacherów

Kiedy zapoznałeś się już z ogólnym opisem kryptowalut, to możesz przejrzeć kilku bukmacherów i zobaczyć jakie kryptowalut najczęściej się powtarzają.

Powinno to zawęzić twój wybór do kilku kluczowych monet. Wybór tych dwóch, trzech ostatecznych zależy od kolejnych kryteriów omawianych poniżej.

4.3. Niskie opłaty transakcyjne

Obstawiając zakłady bukmacherskie, powinieneś pozostawać elastyczny i NIE trzymać zbyt wielu pieniędzy u bukmacherów. Dotyczy to zwłaszcza bukmacherów specjalizujących się w kryptowalutach, gdyż są to zazwyczaj relatywnie nowi bukmacherzy na rynku i stanowią podwyższone ryzyko bankructwa lub defraudacji środków.

W związku z tym bardzo istotne jest, abyś nie był ograniczony wysokimi opłatami. Z tego powodu NIE polecam depozytów w formie Bitcoina czy Ethereum (chyba że są powody, dla których jest to dla Ciebie opłacalne). Lepiej wykorzystać kryptowaluty, które pobiorą na przykład 2-4$ od pojedynczej transakcji, zamiast 10-20 dolarów, nie wspominając o dużych wahaniach cen.

Dbałość o niskie opłaty są jednym z najbardziej kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę.

4.4. Szybkie transakcje

Może się zdarzyć, że między momentem zlecenia a realizacją zlecenia upłynie kilka godzin. Przy bardzo dynamicznej zmianie kursu kryptowaluty może się okazać, że koszt twojej transakcji ulegnie znacznemu podwyższeniu do na przykład 5-10% wartości transferu. Przy powtarzalnych transakcjach jest to sytuacja niedopuszczalna.

Jeżeli rozważasz konkretne kryptowaluty, to dowiedz się jakiego czasu realizacji możesz się spodziewać po stronie bukmachera i jak duże wahania kursów mogą wystąpić. W ten sposób uda ci się wykluczyć najbardziej ryzykowne monety.

4.5. Niskie wahania kursu kryptowaluty

Jeżeli tak jak ja nie lubisz dużych opłat transakcyjnych i nadmiernego ryzyka, to warto rozważyć tak zwane Stable coiny, których kurs teoretycznie ma być możliwie stabilny w czasie. Należy tu wymienić USDT czy USDC.

Z niskich opłat i w miarę stabilnych kursów będziesz zadowolony prawdopodobnie w przypadku Litecoina, Ripple czy Trona.

Wybór ulubionej kryptowaluty polecam dokonać na podstawie bliższego poznania każdej z wymienionych monet.

5. Porady dotyczące obstawiania kryptowalutami

Ze strategicznego punktu widzenia zarządzania kapitałem, proponowałbym zwrócenie uwagi na trzy rzeczy:

 1. Wydziel z kapitału na grę dedykowany budżet na zakłady kryptowalutach (zalecam nie więcej niż 10-20%).
 2. Pamiętaj o najwyższym poziomie ryzyka i dywersyfikacji w razie potrzeby.
 3. Wybierz renomowanego bukmachera.

Obstawiając zakłady w kryptowalutach podnosisz podwójne ryzyko:

 • pierwsze związane z faktem wykorzystania kryptowalut,
 • drugie związane z faktem krótkiego istnienia bukmacherów kryptowalutowych na rynku zakładów.

Rozsądnie jest więc założyć, że możesz stracić całość środków i będzie to zupełnie od Ciebie niezależne. Nawet jeżeli doskonale się przygotujesz. Element ryzyka jest nieodłączny w dziedzinie zakładów bukmacherskich, prawda?

Tutaj możesz przejrzeć przykładowych bukmacherów i kryptowaluty jakie oferują bukmacherzy:

najlepsze zakłady bukmacherskie

Polecam sprawdzić które kryptowaluty się powtarzają i zrobić własną listę kryptowalut, które chcesz dokładniej poznać.
A jeśli dany bukmacher Ci się spodoba, to oczywiście możesz skorzystać z jego oferty.

6. Przyszłość kryptowalut w zakładach bukmacherskich

Po roku 2024 mogą nastąpić pewne roszady w zakresie stabilnych kryptowalut. Mam tu na myśli sytuację, w której USDT czy USDC może zostać wyparte z rynku przez elektronicznego dolara. Wiemy, że w starciu rządu z korporacją, interesy tego pierwszego zapewne przechylą szalę. Pytanie czy rynek jest wystarczająco szeroki, aby wszystkie podmioty mogły razem funkcjonować? Po wprowadzeniu cyfrowego dolara zapewne któryś stable coin wypadnie z rynku.

Będziemy także obserwować wprowadzanie cyfrowych kryptowalut przez inne kraje na całym świecie, na przykład cyfrowy funt (Wielka Brytania) czy cyfrowy juan (Chiny). Debaty i analizy są już prowadzone, a dodatkowym motywatorem dla rządów jest możliwość eliminacji gotówki, co byłoby idealną sytuacją do uszczelnienia ściągania podatków, a tym samym pełnej kontroli wolności obywateli.

Wygląda na to, że kryptowaluty będą z czasem przybierać na znaczeniu na rynku finansowym. Część z nich na pewno upadnie. Te monety, które pozostaną, mogą stanowić trzon nowej, i miejmy nadzieję lepszej, rzeczywistości.

Pamiętaj, że obstawianie zakładów u bukmacherów zagranicznych może być uzależniające i wiąże się z ryzykiem. Graj w sposób zorganizowany i odpowiedzialny. Możesz się edukować na SureBety.pl w tym zakresie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.