Szukasz typów VIP z 90% skutecznością? Dobrze trafiłeś! Myślę, że od 1 do 5% ludzi to oszuści. Żerują na ludzkiej naiwności i łatwowierności. Zawsze byli i zawsze będą, dlatego możesz jedynie nauczyć się jak nie dać się oszukać albo jak poradzić sobie z dużą stratą. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz mądrzejszym człowiekiem.
Spis treści
- 1. Bukmacherzy i kasyna oszuści
- 2. Strony www oszustów
- 3. Emaile oszustów
- 4. Celebryci — kanały YouTube
- 5. Oszuści na twitterze
- 6. Oszuści na Instagramie
- 7. Fałszywa weryfikacja
- 8. Dlaczego dajemy się oszukać?
- 9. Jak uchronić się przed oszustami?
- 10. Dałem się oszukać — co teraz?
- 11. Czy oszuści są potrzebni?
- Literatura
1. Bukmacherzy i kasyna oszuści
W Internecie znajdziesz strony internetowe, które wyglądem bardzo przypominają stronę operatorów hazardowych (albo inne strony oryginalne, np. banku). Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy. Jak więc poznać czy masz do czynienia z wiarygodną stroną czy oszustem?
Polecany bukmacher:
1.1. Sprawdź licencję
Pierwsze co powinieneś sprawdzić, to informacje dotyczące wydanej licencji. Powinny się zawsze znajdować w stopce na stronie głównej. Jeżeli ich nie ma, to jest to znak, że właściciel strony chce je ukryć albo nie posiada licencji:
1.2. Sprawdź Regulamin
Bardzo rzadko zdarza się, że informacje dotyczące licencji i właściciela nie są one umieszczone w stopce. Warto i wtedy poszukać w regulaminie ogólnym (General Betting Rules). Jeżeli na stronie bukmachera czy kasyna nie ma w pierwszych punktach informacji o licencji i tego kto jest właścicielem, to masz już 100% pewność, że masz do czynienia z oszustem.
Zwróć uwagę, że strona SureBety.pl nie ma w stopce informacji o licencji czy właścicielu. SureBety.pl nie przyjmują pieniędzy od graczy (są stroną czysto informacyjną, zachęcającą do dbania o swoją anonimowość), a strony operatorów hazardowych mają określone wymagania jako Ci, którzy pieniądze przyjmują. Spełniamy inne kryteria wiarygodności.
1.3. Użyj google, aby znaleźć opinie
Jeśli podany jest właściciel (może być podany fałszywy → do kogo należy domena?), to wygooglaj o nim więcej informacji. Czy można mu zaufać czy może ludzie się na niego skarżą?
Najprościej wpisać “nazwę domeny + SCAM”, np. “worldcasino-bet.com SCAM“. Można wtedy zobaczyć w jednej z recenzji, że strona została niedawno założona i ma ranking 1/100 w google MozRank i nikt do niej nie linkuje! To cud, że na nią trafiłeś! Ktoś Ci ją “polecił”, prawda? Kto to był? Ktoś mało zaufany, a ty mu uwierzyłeś? Zdarza się. Wszystko jest w porządku, o ile to był ostatni raz.
Ostatnim, łatwym elementem weryfikacji może być sprawdzenie historii strony na archive.org. Nie ma żadnych zrzutów ekranu? To znaczy, że strona ma mniej niż kilka miesięcy.
2. Strony www oszustów
2.1. Lista oszukańczych stron
Oszustwa dotyczą nie tylko operatorów hazardowych bez licencji. Jako gracz zakładów możesz natrafić na bardzo wiele stron, które oferują usługi płatnych typów. Zazwyczaj im bardziej atrakcyjna oferta, tym większe prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustem.
Oto alfabetyczna lista domen oszustów. Możesz zapoznać się z metodami oszustw jakie stosują, by się na nie uodpornić:
-
- AkademiaWygrywania.pl (+fanpage) — nieprawdziwe informacje na stronie głównej, pozory kontaktu, brak wiarygodnej historii typów itp.
- banktips.pl – zobacz artykuł na SureBety.pl
- Bukmacherzy z klasą (facebook) — doczekali się nawet swojego kontr-fanpage’a
- online-bet365.com – strona wykorzystują metodę phishingu
- MatematyczneKupony.pl (opis poniżej)
- Pattern Trader — nieaktywna, piramida finansowa z wypozycjonowanymi opiniami w google
- PewneKupony.pl – wysyłają na email dowód zakupu, a nie podają danych adresowych firmy (dlaczego?) i kilka innych rzeczy, których nie będę oszustom podpowiadał
- Piłka nożna to my (fanpage na facebooku) — 2015-2021 nie mieli jeszcze żadnego miesiąca na minus; pod każdym postem komentuje/like’uje ciągle ta sama garstka osób; najtańszy pakiet 10 kuponów za 115 PLN; Czytelnik: po 8 kuponach trafionych były 3, po czym umieściłem u nich komentarz o kuponach które dostałem – w ciągu minuty komentarz został usunięty, ja zostałem zablokowany i nie dostałem oststnich 2 kuponów :D wstawiają zestawienia miesięczne, gdzie pokazują, że na 35 kuponów 4-5 nie trafili; po zwróceniu uwagi gracz otrzymał serię obraźliwych słów pod swoim adresem
- playandwin.pl — Play&Win działa jako pośrednik przesyłając typy typerów takich jak Komso, ProITF, Devilman itp.
- PremiumBull.pl (wcześniej sportbiznes.com.pl) — nieaktywna, oszust promujący progresję po kursach @1.20; powstaje wiele kopii tego SCAM-u
- SwiftBet.pro (opis poniżej)
- Typerek.pro — rozbawili mnie tym tekstem: “Ponad 55000 typerów z całej Europy już zaufali naszym ekspertom” (błąd gramatyczny i rzeczowy, bo działają od 2022 roku) :D
2.2. MatematyczneKupony.pl
MatematyczneKupony.pl są świetnym przykładem, aby pokazać wiele metod oszustów.
Zrobiłem “na szybko” analizę serwisu.
Włączyłem nagrywanie i zacząłem analizę bez przygotowania…
To był BŁĄD!
… nie mogłem się przestać śmiać! :D
Tutaj możesz zobaczyć pełną recenzję (jeśli jesteś niecierpliwy, to przewiń do 6:45):
Można puszczać na poprawę humoru :D
Typy MatematyczneKupony.pl były monitorowane przez jednego z Czytelników SureBety.pl i wyniki były takie:
MatematyczneKupony.pl zainspirowały także Buka w Berecie do nagrania poniższego filmu.
Znalazł kilka “smaczków”, których nie uwzględniłem w swoim wideo (i pokazał wykres po 141 typach), więc polecam jako ciekawe studium przypadku:
2.3. SwiftBet.pro
Czy to jest strona bukmachera?
To jest strona internetowa, która imituje wygląd strony bukmachera!
Temat omawiam szerzej w tym artykule:
3. Emaile oszustów
Oszustom jest ciężko publikować linki do oszukańczej strony na bukmacherskich stronach branżowych czy w portalach społecznościowych, ponieważ są one zwykle blokowane.
Dlatego oszuści bardzo często używają e-maili do znalezienia swoich ofiar. Jest to metoda łatwa, szybka i tania.
Alfabetyczna lista emaili oszustów:
- best.decision@wp.pl
- blogabet.com@interia.pl
- forumbukmacherskie1@tlen.pl
- inwestycja120@onet.pl (sportbiznes)
- izzy28@autograf.pl (sportbiznes)
- kamil.betclic@gmail.com znany jako Kamil S.
- kontakt.surebety.pl@o2.pl
- monitoring.typow@onet.pl
- sebastian.football.tips@interia.pl
- soccerbetting@wp.pl
- sportbiznes@adres.pl
- www.forum.bukmacherskie.com@gmail.com
4. Celebryci — kanały YouTube
Celebryci stanowią coraz większe zagrożenie dla zwykłych graczy zainteresowanych zakładami bukmacherskimi.
Wielu z nich używa do tego celu YouTube‘a. Zrobienie własnego “studio telewizyjnego”, nie jest już barierą.
W dzisiejszych czasach tak zwanym “ekspertem” (często od siedmiu boleści) może zostać każdy.
Mało kto weryfikuje wiarygodność takiego celebryty, ulegając efektowi aureoli: skoro ten celebryta zna się na MMA, to na pewno zna się też na bukmacherce.
Prawda? Gówno prawda!
Weźmy przykład Mateusza Kaniowskiego, który aspiruje do miana dziennikarza sportowego. Jest związany ze światem sportu MMA. W praktyce stara się zmonetyzować swój ruch za pośrednictwem kanału na YouTube “Kanu typuje“.
O ile w samym typowaniu i dzieleniu się typami nie ma nic złego, o tyle używanie takich zwrotów jak “pewna wygrana” czy “pewniaczki” robi się po prostu ludziom krzywdę…
Powiedzmy wprost: jest to okłamywanie ludzi.
Kanał “Kanu typuje” służy do osiągnięcia celów autora i celów bukmachera, który finansowo wspiera te działania.
Świetnie podsumował to “Buk w berecie“:
5. Oszuści na twitterze
Media społecznościowe są kolejnym miejscem, gdzie oszuści starają się zwabić swoje ofiary.
Często używają przekierowań linków ze stron typu bit.ly. Nie każdy tego typu link prowadzi do podejrzanej strony, bo marketingu często się ich używam by skrócić jakiś adres URL. Jeśli spodziewasz się że League może prowadzić do podejrzanej lub zawirusowanej strony, a chciałbyś bezpiecznie sprawdzić jego zawartość to użyj narzędzia VirusTotal.
- VIPHTFT – sprzedaje typy na rzekomo ustawione mecze za 150$/typ, prezentując nagrania z trafionych kuponów (wygląda to na pograne surebety)
6. Oszuści na Instagramie
Wielu oszustów będzie próbowało zrobić “wrażenie eksperta“, które można po prostu kupić.
Serduszka mogą nabić boty, a zdjęcia można zrobić w PhotoShopie.
Jeśli nie zetknąłeś się z taką manipulacją wcześniej, to Twoja podświadomość może ci wysyłać “sygnały alarmowe”, a świadomość mówić, że przecież to bogacz jest!
Nazywa się to dysonans poznawczy. Jest na to prosty test:
Jeżeli coś brzmi zbyt pięknie (super zysk w krótkim czasie), aby było prawdziwe, to masz do czynienia z oszustem.
7. Fałszywa weryfikacja
Niektórzy oszuści idą krok dalej i budują całe zaplecze stron, aby uwiarygodnić swoją działalność. Przykładem takiej osoby jest Shakal, który w 2017 roku miał kilka oszukańczych serwisów linkujących do siebie nawzajem, z czego jednym z nich była strona mająca rzekomo weryfikować wiarygodność typów na pozostałych stronach-satelitach.
8. Dlaczego dajemy się oszukać?
Użyłem celowo liczby mnogiej “dajemy się oszukać”, ponieważ nie jestem wyjątkiem. Kiedy byłem graczem początkującym i niedoświadczonym, też nie wiedziałem na co zwracać uwagę. Byłem łatwowierny. Mój poziom doświadczenia był niski. Zawsze znajdą się takie osoby i dlatego oszuści nie przestają działać.
Dlaczego dajemy się nabrać?
- Strona oszusta przypomina wyglądem prawdziwe strony hazardowe.
- Gracze mają za mało doświadczenia i wiedzy – nie wiedzą na co powinni zwracać uwagę.
- Znaczna większość stron jest uczciwa, więc gracze nie weryfikują wiarygodności firmy przed wpłatą.
- Gracze uważają, że wpłacają niewielkie środki i zakładają, że wszystko będzie dobrze.
- Gracze chcą wierzyć, że NIE zostali oszukani, nawet gdy sygnały temu przeczą. Uważają, że byłoby to przyznanie się do błędu, a niedojrzałe emocjonalnie osoby nie lubią przyznawać się do błędów. W rezultacie brną w beznadziejną sytuację, zamiast jak najszybciej z niej wyjść i uciąć straty. Karmią się złudną nadzieją, że może się jeszcze coś uda odzyskać.
9. Jak uchronić się przed oszustami?
Stare porzekadło mówi, że jeżeli coś wygląda zbyt pięknie, aby było prawdziwe, to pewnie tak jest.
Jak widzisz jest kilka ogólnych metod sprawdzania czy ktoś jest oszustem. Nie wyczerpują one jednak tematu więc ogólna zasada jest taka by kierować się zdrowym rozsądkiem i logiką. Racjonalne myślenie czasem nas zawodzi Zwłaszcza gdy Emocje biorą górę. Kiedy najlepiej poradzić się osoby trzeciej, która nie jest zaangażowana w sprawę emocjonalnie i zapytać ją o opinię. Im mądrzejsza i bardziej doświadczona osoba, tym lepiej.
10. Dałem się oszukać — co teraz?
10.1. Wyegzekwowanie swoich praw
Swoich praw możesz dochodzić przed sądem:
10.2. Proces uporania się ze stratą
Jeśli padłeś ofiarą oszusta, to na pewno czujesz ból.
Potrzeba czasu, aby uleczyć duszę ze straty.
Każde bolesne doświadczenie czegoś uczy. Jeśli wyciągniesz dobre wnioski, to zwiększasz poziom mądrości życiowej:
Strata (Fakt) → Ból (Emocje) → Czas → Proces zdrowienia (Racjonalizacja) → Mądrzejszy człowiek
To, co teraz przeżywasz, to proces żałoby (ważna ludzka potrzeba), który składa się z 5 faz:
- Szok i niedowierzanie.
Może pojawić się wypieranie faktów. Możesz utracić kontakt z rzeczywistością i otoczeniem.
W tej fazie najważniejsze jest wsparcie ze strony najbliższych, którzy NIE będą oceniać — wystarczy, że wysłuchają i będą po prostu obok. - Tęsknota i żal.
Do świadomości przebija się świadomość realnej straty, która jest bardzo silna i bolesna.
To najtrudniejszy etap, w którym pojawia się całe spektrum emocji — od smutku po wściekłość na siebie i otoczenie. Zmienność nastroju jest wysoka. Pojawia się poczucie winy i gdybanie. Trzeba przeżyć te emocje. Omówić je z kimś bliskim albo z terapeutą. Nie warto ich tłumić. Wyrzucenie ich z siebie jest procesem uzdrawiania. - Dezorganizacja.
Duża strata zmienia żyje raz na zawsze. Już nigdy nie będzie takie jak kiedyś. Zmieniają się cele, plany, samoocena. Stara rutyna zawiodła. Poczucie bezpieczeństwa runęło. Trzeba przeorganizować wszystko niemal od nowa. Trzeba się nauczyć żyć w “nowej rzeczywistości”. Silne emocje mogą Ci nadal towarzyszyć. Czy masz siłę sam lub z pomocą na wdrożenie zmian? - Reorganizacja.
Natężenie emocji jest nadal obecne, ale już mniejsze. Nowy model funkcjonowania zaczyna się klarować. Reorganizacja może trwać bardzo długo. - Akceptacja (nowej sytuacji).
Dopiero po zakończeniu reorganizacji i akceptacji nowych warunków można mówić o zakończeniu procesu żałoby.
Moja propozycja:
- Krok 1: działanie.
Jeśli da się coś naprawić i uważasz, że warto, to zrób to.
Jeśli NIE, to rozpocznij proces żałoby wg powyższego schematu.
Powstrzymaj się przed ryzykownymi decyzjami, dopóki proces żałoby się nie zakończy. - Krok 2: Postaraj się zracjonalizować stratę.
Na pewno będziesz się obwiniał, że mogłeś temu zapobiec.
Może coś (intuicja lub ktoś inny) Ci podpowiadało, żeby tego nie robić, ale nie posłuchałeś.
Gdybyś posłuchał, to nie miałbyś teraz straty.
Prawda jest taka, że z tymi informacjami jakie miałeś, będąc takim człowiekiem jakim byłeś, z taką intuicją jaką miałeś, z takim zestawem znajomych jaki miałeś, prawdopodobnie podjąłbyś identyczną decyzję, gdybyś cofnął się w czasie. Wtedy wydawała Ci się decyzją najlepszą z możliwych! Moim zdaniem nie mogłeś temu zapobiec. Wysokość Twojej straty jest kosztem lekcji, którą prędzej czy później musiałbyś przejść.
Dobra wiadomość: ta lekcja życia zmieni Twoje przyszłe decyzje i zapobiegnie podobnym, być może dużo większym, stratom w przyszłości! - Krok 3: wybaczenie sobie.
Proces przebaczania jest ważny przede wszystkim dla Ciebie. Oszustowi jest to obojętne.
Przeszłości nie zmienisz. Nie masz wpływu na przeszłość. Masz wpływ jedynie na przyszłość.
Pamiętaj, że to tylko pieniądze. Jest wiele cenniejszych rzeczy na świecie.
Ja przyjmuję postawę: “Straciłem. Jeśli pojawi się możliwość odzyskania tych pieniędzy, to będzie to jedynie miła niespodzianka. W mojej głowie te pieniądze są już stracone. Nie odzyskam ich. Trudno. Znałem ryzyko. Życie to sztuka podejmowania ryzykownych decyzji.”
Ryzyko: jeśli sobie NIE wybaczysz, to możesz stać się zgorzkniały. Żaden zysk nie będzie cieszył. Masz w sobie siłę, by przeboleć bardzo bolesne straty i przejść do następnego etapu. - Krok 4: Wyciągnij wnioski.
Przygotuj nowy plan działania, który będzie odporny na oszustów. Jakie elementy powinieneś rozważyć? Przede wszystkim badanie wiarygodności!
Pomoże Ci artykuł o odpowiedzialności i Podręcznik typowania.
Postaraj się, aby Twoje przyszłe lekcje nie były takie drogie. A jeśli będą drogie, to żeby były tego warte (dobry współczynnik zysku do ryzyka). - Krok 5: akceptacja “nowego ja”.
Kiedy uporasz się z bólem, warto pozostać otwartym na nowe możliwości. Nie oznacza to naiwności. To oznacza większą ostrożność. Twoja strata otwiera nowe drzwi. Jesteś nowym człowiekiem. Jesteś teraz mądrzejszy. Jak możesz to wykorzystać na swoją korzyść? - Krok 6: wybaczenie?
Niektórzy sugerują wybaczyć oszustowi. Może uda się to w przyszłości. Nie jest to konieczne, ale może być dobrym kierunkiem pracowania nad swoim charakterem.
10.3. Ryzyko zemsty
Gdy zostałeś oszukany, może pojawić się chęć zemsty.
Zemsta najczęściej pogarsza sytuację. Podążając nią możesz tylko kogoś zranić. Ty lub ktoś będzie cierpiał.
Karma wraca. Zło prędzej czy później wróci do oszusta. Możesz być tego pewien.
Co zmieni zemsta?
Nauczy czegoś oszusta czy może sprawi, że będzie chciał się zemścić i nakręci spiralę nienawiści?
Zemsta to błędne koło negatywnych emocji…
Na pewno słyszałeś/widziałeś wiele historii opartych na motywie zemsty.
Wiesz jak się kończą.
Polecam wykład “Cztery sposoby na to, jak odpuścić“.
Mnie przekonuje.
Obiecuję, że warto poświęcić godzinę na tą lekcję wybaczania (sobie):
11. Czy oszuści są potrzebni?
11.1. Oszuści a zaspokajanie potrzeb
Kiedy już uporałem się ze swoim gniewem i próbą zracjonalizowania sobie swoich błędów, zastanawiałem się czy oszuści są potrzebni w społeczeństwie?
To sprowadziło moje myśli do pytania:
– Czy nigdy nie oszukiwałem?
– Czy okłamałem kiedyś kogoś dla własnej korzyści?
Gdy zastanowisz się w jakich sytuacjach ludzie oszukują, to dojdziesz do wniosku, że zawsze idzie za tym jakaś korzyść.
Oszustwo zaspokaja jakąś potrzebę.
11.2. Oszuści leczą z naiwności
Świat nie zna próżni: jeżeli istnieją na świecie ludzie, którzy szukają zysków 100-200% miesięcznie, to pojawią się w końcu osoby, które obiecają zaspokojenie takiej potrzeby. To prosty wynik prawa popytu i podaży.
Teraz postrzegam oszustów jak osoby wypełniająca próżnię: oszuści przyspieszają proces dojrzewania, “lecząc” ludzi z naiwności. To “sprzedawcy marzeń“. Kiedyś byłem bliżej niszczącej nienawiści i potrzebowałem wyleczyć się z dziecięcej naiwności.
Jeżeli zostałeś oszukany, to paradoksalnie może to być jedna z najlepszych rzeczy, jaka Ci się w życiu przydarzyła! Brzmi to głupio i paradoksalnie, ale zastanów się nad tym. Wiele jest relacji ludzi, którym wydawało się, że spotkała ich najgorsza rzecz w życiu, a tak naprawdę wiele lat później okazywało się, że to było bardzo uwalniające doświadczenie.
Może dzięki temu wyleczyłeś się z naiwności i unikniesz wielu dużo kosztowniejszych strat w przyszłości?
Kto wie?
Nie pochwalam oszukiwania. Nie masz wpływu na oszustów.
Masz wpływ na siebie i swoją empatię.
Ludzie wolni od negatywnych emocji są szczęśliwsi.
Czy i ty chciałbyś być szczęśliwy?
Zebraną wiedzę proponuję uporządkować tutaj:
Literatura
[1] Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła – książka znanego hakera Kevina Mitnicka, który przeszedł “na dobrą stronę mocy”Polecany bukmacher:
Jak możemy poprawić artykuł?
Jeśli chciałbyś dać nam możliwość odpowiedzi, to podaj email:
Dziękujemy za przesłanie opinii.