Najważniejszym pojęciem w zakładach bukmacherskich jest valuebet (czyt. waljubet), czyli wartościowy zakład. Dowiedz się czym jest i jak znajdować zakłady tak, by osiągać zysk w długim okresie czasu.

Założę się, że ten osiłek nie wie ile wynosi sinus 30. Zakład przyjęty. Odpowiedział poprawnie. Ty go znasz? Kumpel z klasy zawsze był dobry z matmy.

#9. Osiłek, Źródło: SureBety.pl

1. Co to jest valuebet?

postrzelony-procent.jpg

Wartość value zależy od
prawdopodobieństwa,
fot. ShutterStock

Czasami zdarza się tak, że kurs bukmachera jest wyższy niż wynikałoby to z obiektywnej szansy wygrania zakładu. Mówimy wtedy, że kurs ma value, czyli wartość, a sam zakład nazywamy valubetem.

Def. Valuebet (ang. value=wartość, bet=zakład) – jest to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną, czyli spełniający nierówność p*k > 1, gdzie:

 • p – obiektywne prawdopodobieństwo wygrania zakładu
 • kkurs dziesiętny zakładu

Aby dowiedzieć się czy zakład ma value, potrzebujesz znaleźć najwyższą wartość kursu jaką uda ci się postawić i oszacować/policzyć szansę trafienia tego kursu.

1.1. Przykład: value = 1.10

Jeśli gracz będzie teoretycznie znajdował ciągle zakłady o value = 1.10, to jego długoterminowa wartość yield będzie dążyć do wartości 10%. W dłuższej perspektywie będzie zarabiał średnio 10% z każdego zakładu.

Jeśli zatem widzisz, że typer po 500 typach ma yield=10%, można przyjąć, że gra on średnie value na zakład o wartości 1.10. W praktyce każdy zakład ma inną wartość value, stawki na zakład nie zawsze są równe, a do tego dochodzi czynnik szczęścia, który odchyli wynik od wartość yield=10% na plus lub minus.

W praktyce nie da się policzyć dokładnej wartości value dla każdego zakładu. Wynika to z tego, że w sporcie nigdy nie wiadomo jakie dokładnie szanse na wygraną ma dany zawodnik/drużyna. Musiałbyś znać wszystkie czynniki i ich wpływ na wynik końcowy. Czy będzie to zatem 63%, 65% a może 67%? Można to jedynie oszacować różnymi metodami statystycznymi w długim terminie.

Aby zarabiać regularnie na zakładach, musisz szukać kursów, które są błędne.

UWAGA:
Zwrot “zakład ma value” stosuje się najczęściej do pojedynczego zakładu, ale użycie go w stosunku do kuponu (kupon ma value) też może być prawidłowe.

2. Jak wygląda valuebet?

value-pod-lupa.jpg

Badanie value,
fot. ShutterStock

Poniżej przedstawiam przykład typowego valuebetu z dużą wartością (>1.20).

Andy Roddick (USA) – Nikolay Davydenko (RUS), Tenis ziemny, korty twarde, USA

Kurs na Davydenko wynosi @3.0, mimo iż jest on wyżej w rankingu ATP i dobrze sobie radzi na kortach twardych. Na podstawie programów czy własnej intuicji gracz szacuje, że obaj gracze mają szanse 50% na 50% (czyli p=1/2), mimo tego iż Davydenko gra z gospodarzem. Obliczamy:

value = p * k = 1/2 * 3,00 = 1,50 > 1

Wynik jest większy od 1, więc według gracza jest to valuebet i decyduje się on postawić na Davydenko. Po meczu okazało się, że Davydenko wygrał 7-6 6-2.

UWAGA:
Wynik pojedynczego meczu nie ma wpływu na to czy zakład był valuebetem czy nie. Valuebetami są zarówno wygrane jak i przegrane zakłady. To czy miały wartość da się określić na podstawie przebiegu meczu (czy założenia o błędnym kursie były właściwe?) lub wyników wielu meczy.

3. Jak szacować kursy?

kalkulator-wykresy.jpg

Obliczanie wartości valuebetu,
fot. ShutterStock

Zakłady bukmacherskie nie są tak łatwo “obliczalną” dziedziną jak poker czy ruletka. Do obliczania szans poszczególnych drużyn czy zawodników stosuje się najczęściej metody statystyczne.

3.1. Analiza wstępna

Nikt normalny nie będzie przeglądał całej oferty bukmachera i sprawdzał po kolei czy dany kurs ma value. Istnieją wstępne metody, które zrobią wstępny “przegląd” danych.

Do metod analizy wstępnej zaliczam:

 1. Tabele za statystykami – szacowanie szans na podstawie ilości zdobytych punktów, wygranych u siebie i na wyjeździe, liczby zdobytych bramek itp. Jest to metoda bardzo szacunkowa i niedokładna, którą stosują bez sukcesów początkujący gracze.
 2. Przewidywarki wyników – znajdziesz tam gotowe prawdopodobieństwa sukcesu oparte jedynie na statystykach. Jest to lepsza metoda niż analizowanie tabel “na oko” lub z kalkulatorem, bo przy dobrym algorytmie komputer obliczy dane szybciej i dokładniej. Opiera się wyłącznie na suchych wynikach, dlatego nie jest to pełnowartościowa metoda. Może być jedną ze składowych przy podejmowaniu decyzji.
 3. Sztuczna inteligencja – to bardziej zaawansowana przewidywarka wyników, oparta najczęściej na algorytmach stosowanych w turniejach szachowych. Metoda bardzo efektywna, ale powinno się jej używać w połączeniu z dodatkowymi informacjami, które mają wpływ na wynik, a nie są uwzględniane w wynikach końcowych spotkań.
 4. Darmowe i płatne typy czyli poleganie na typach innych graczy. Zobacz temat Selekcja typerów.
 5. Porównywarki kursów – podane valuebety nie zawsze nimi są, dlatego mogą one posłużyć tylko do wstępnej selekcji. Nie grałbym tego przed sprawdzeniem opłacalności tych typów. Granie wszystkiego prawie na pewno się nie opłaca. Natomiast jeśli by wyselekcjonować jakieś podgrupy wg algorytmu (określony przedział kursów, określone ligi itp.), to może znajdzie się podgrupa, która daje zysk. Takie badania wymagają wiedzy i wiele pracy. To głównie praca z Excelem i ściąganiem danych z tego typu stron.
 6. Gra pod spadki – stosowana często przez zawodowych graczy. Gdy widzą gwałtowne spadki kursów albo grają je od razu (zgodnie z wcześniej przyjętymi kryteriami) albo szukają dalszych informacji.

3.2. Analiza szczegółowa

Po zawężeniu zakresu danych, gdzie spodziewasz się znaleźć valuebety, czas na szczegółową analizę.

Do metod analizy szczegółowej zaliczam:

 1. Analiza informacji dodatkowych – liczą się tylko te, które mają znaczący wpływ na wynik. Należą do nich:

  Bukmacherzy korzystają z tych informacji często tylko w najbardziej popularnych ligach (ograniczony czas i liczba pracowników). W niższych klasach rozgrywkowych często opierają się wyłącznie na statystykach lub po prostu kopiują kursy od konkurencji, dlatego jest to bardzo dobra metoda uzupełniająca.

 2. Intuicja – oparta na doświadczeniach z przeszłości może działać na korzyść lub niekorzyść gracza. Przez doświadczonych graczy jest stosowana z powodzeniem w zakładach na żywo, gdzie kluczowym czynnikiem jest szybkość reakcji.

Temat analizy meczu jest szeroki, dlatego poświęciłem mu osobny artykuł.

3.3. Jak nie szacować kursów?

Bardzo ważne jest to, aby NIE sugerować się wysokością wystawionego kursu. Początkujący gracze często myślą: “niski kurs – duża szansa wygranej, wysoki kurs – mała szansa wygranej”.

Nie ma takiej zależności, że “kurs @1.33 to szansa trafienia 75%“. W zakładach bukmacherskich szansa trafienia kursu @1.33 może równie dobrze wynosić 90% jak i 50%. Osoby, które potrafią to prawidłowo oszacować, zarabiają na zakładach bukmacherskich.

4. Valuebety a wysokie kursy

wznoszaca-zolta-strzalka.jpg

Większe value występuje zwykle
na wysokich kursach,
fot. ShutterStock

typerzy, którzy obstawiają tylko wysokie kursy, bo tam występuje wiele valuebetów. Długie serie porażek wystawiają na próbę odporność psychiczną gracza, jednakże dobrze przewidujący gracze, mimo to, osiągają znaczne zyski poprzez odpowiednie zarządzanie kapitałem.

Po drugiej stronie bieguna są typerzy, którzy grają głównie niskie kursy. Praktyka pokazuje, że o wiele trudniej jest znaleźć valuebet o niskim kursie i wymaga to większych umiejętności analitycznych, dlatego zalecam granie kursów minimum @1.50.

5. Obliczanie valuebetów w praktyce

Zwykle nie oblicza się za każdym razem wartości p*k. Robi się to tylko na początku przygody z zakładami bukmacherskimi. Potem robi się to “na czuja”, wiedząc jakie kursy powinny być przy danych parametrach albo w danej minucie meczu przy zadanych kursach początkowych. Dopóki nie znasz “krzywych wzorcowych kursów”, warto policzyć wiele takich iloczynów p*k, by oswoić się z zależnością prawdopodobieństwa i kursu.

Doświadczeni gracze szacują valuebety w pamięci. Każdej wartości kursu odpowiada określone prawdopodobieństwo graniczne o wartości 1/k i widząc kurs, wiedzą jaka jest obiektywna szansa. Jeśli kurs jest dużo atrakcyjniejszy niż wynika to z szansy, pojawia się valuebet. To czy warto obstawić czy nie, zależy od wybranej strategii na danym koncie bukmacherskim (aby uniknąć limitu stawek na przykład), ilości środków na koncie, wysokości kursu, sposobu stawkowania i jeszcze kilku czynników. Dla uproszczenia przyjmijmy, że jak jest valuebet, to stawiaj płaską stawkę.

Na przykład dla kursu @2.0 prawdopodobieństwo graniczne wynosi 50% (bez podatku oczywiście). Jeśli szansa na trafienie będzie większa (55%, 60% lub 65%), to kurs @2.0 można rozważyć do obstawienia. Zalecam grać tylko valuebety z value min. 1.05, a najlepiej min. 1.10, jeśli ilość typów nie idzie w tysiące. Policz od razu jakie wartości value wychodzą dla tych prawdopodobieństw 55%, 60% i 65%.

To czy gracz stawia odpowiednie zakłady będzie widać po tym, czy w dłuższej perspektywie czasu zarabia na zakładach czy nie. Odpowiednie stawkowanie uchroni cię przed zniweczeniem trudu poświęconego na szukanie odpowiednich zakładów.

Jedna rzecz to wiedzieć czym jest valuebet, a druga to umieć go znaleźć. Aby w pełni zrozumieć valuebet, potrzeba od 6 do 24 miesięcy praktyki.

Zachęcam do wracania do tego artykułu, gdy widzisz, że twoje zakłady nie przynoszą zysku w długim okresie czasu.

6. Jak szukać valuebetów?

Najprostszą metodą sprawdzenia, czy dobrze typujesz jest wytypowanie czegoś w teorii, zapisanie w Excelu, a potem sprawdzenie czy kurs w momencie rozpoczęcia meczu jest niższy niż ty “zagrałeś” w teorii.

To oczywiście tylko Warunek Konieczny, a nie Warunek Wystarczający albo raczej “drogowskaz”.

Prawdziwa weryfikacja to historia 100-200 typów, które postawiłbyś płaską stawką i zobaczenie czy zarobiłbyś na nich czy nie. Oczywiście zwykle nie chcemy tak długo czekać. Można zacząć od zbadania historii kursów i szukania zależności w meczach, które już się odbyły. W którą stronę były spadki kursów? Przy jakich kryteriach opłacałoby się je postawić? To żmudna praca bez gwarancji sukcesu, ale wnioski z niej płynące na pewno będą owocne.

To takie 2 najważniejsze metody szukania valuebetów.

7. FAQ – pytania dotyczące value

7.1. Jak odróżnić mecz z 5% value od tego z 10% value?

To trzeba po prostu policzyć. Oszacować szanse sukcesu i pomnożyć p*k. Dla value 5% wyjdzie p*k=1,05 a dla value 10% wyjdzie p*k=1,10.

W przyszłości nie musisz liczyć każdej wartości value przed postawieniem, ale w początkowej fazie dobrze by było przypisywać każdemu zakładowi szanse trafienia i obliczać tą wartość. Wtedy zobaczysz czy rzeczywiście grasz wartościowe kursy, czy tylko Ci się wydaje, że grasz wartościowe kursy.

7.2. Ile potrzeba czasu, by zrozumieć valuebet?

Aby zrozumieć pojęcie valuebet potrzebujesz najpierw wielu godzin, aby zrozumieć teorię.

Potem potrzebujesz sprawdzić teorię w praktyce. Potrzeba min. 100 zakładów, aby mieć co analizować.

Zrozumienie pojęcia valuebetu zajęło mi około 1 roku. W 2005 roku nie miałem do pomocy zaawansowanych artykułów teoretycznych. Opierałem się na wiedzy matematycznej, obserwacjach i intuicji. Dopiero po okresie 1-2 lat “czułem” co to jest valuebet i potrafiłem powiedzieć co nie jest valuebetem. Potrafiłem większość przypadków zaklasyfikować albo określić warunki do klasyfikacji.

Zrozumienie czym jest valuebet jest procesem. Nie nauczysz się go z dnia na dzień. Jest kamieniem milowym nie tylko dla zakładów sportowych, ale dla wszystkich Twoich decyzji związanych z ryzykiem. Proponuję nie nastawiać się na szybkie efekty, lecz na małe sukcesy (postępy, bo finansowo raczej straty) każdego dnia.

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna