Samowykluczenie

Może się zdarzyć, że bukmacher nałoży ci limity stawek, a ty w przypływie złości ustawisz samowykluczenie na pół roku. To może mieć poważniejsze skutki niż myślisz.

Widok z boku na związane łańcuchem ręce w nadgarstkach

Samowykluczenie z gry może przynieść negatywne skutki uboczne.
fot. Shutterstock

1. Czym jest samowykluczenie?

Chyba u każdego bukmachera internetowego jest taka opcja jak samowykluczenie.

Gracz, który z niej skorzysta, będzie miał zamrożony dostęp do konta przez wybrany przez siebie okres. To gracz ustala czy będzie to 24 godziny, tydzień, miesiąc, pół roku czy bezterminowo (ta ostatnia opcja jest zwykle niedostępna).

W tym czasie gracz:

  • nie będzie mógł logować się na swoje konto
  • nie będzie mógł dokonywać żadnych transakcji na koncie
  • nie może zamknąć konta
  • pozostawione na koncie środki pieniężne będą dostępne jedynie do wypłaty albo po upłynięciu okresu samowykluczenia (w zależności od bukmachera)

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Przebieg samowykluczenia

Zobacz jak można się samowykluczyć u jednego z bukmacherów:

KROK 1: wejście w “Moje konto” i odnalezienie opcji “Samowykluczenie”.

Profil Moje konto w którym wybiera się czas samowykluczenia 24 godziny 7 dni 1 miesiąc 2 miesiące 3 miesiące albo 6 miesięcy

U niektórych bukmacherów nie ma możliwości wykluczenia się na zawsze. Jeśli ktoś chce to zrobić, należy zlecić zamknięcie konta.

KROK 2: okno potwierdzenia z informacjami podsumowującymi co zamierzasz zrobić.

Podsumowanie z wybranym samowykluczeniem na 24 godziny i prośba o potwierdzenie Tak albo Nie.

Podsumowanie samowykluczenia i prośba o ostateczne potwierdzenie wykluczenia na 24 godziny.

KROK 3: wprowadzenie samowykluczenia w czyn.

Zostałeś wylogowany a twoje konto zablokowane.

Potwierdzenie po złożeniu dyspozycji samowykluczenia.

3. Idea samowykluczenia

Możliwość samowykluczenia została stworzona przez bukmacherów dla osób, które mogą mieć problemy z hazardem. To narzędzie powinno być dedykowane tylko i wyłącznie dla kompulsywnych hazardzistów, którzy nie kontrolują swojej gry i chciałyby “ochłonąć”.

“Wspaniałomyślna” możliwość samowykluczenia ma pomóc graczom, którzy widzą problem z hazardem, ale mają na tyle słabą wolę, że nie potrafią się powstrzymać od dalszej gry.

W praktyce jest to żadne zabezpieczenie dla gracza, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzył konto u innego z kilkuset bukmacherów dostępnych w internecie. Prawo zwykle wymaga takiego zabezpieczenia od bukmacherów, więc ci je stosują.

4. Dlaczego gracze wykluczają się z gry?

4.1. Niewiedza

Przyznam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłem opcję “samowykluczenie” nie miałem pojęcia do czego to służy. Co prawda nazwa wiele sugeruje, ale u owego bukmachera nie było napisane z czym dokładnie wiąże się proces samowykluczenia. Na wszelki wypadek więc nie klikałem aż do czasu.

4.2. Limity stawek

Drugim powodem, by skorzystać z samowykluczenia jest zazwyczaj chęć zamknięcia konta u danego bukmachera, ale z jakiegoś powodu bukmacher nie daje takiej możliwości. U graczy średniozaawansowanych może to wynikać z napotkania limitów stawek.

W takim przypadku zalecam:

  1. poczekanie na rozliczenie zakładów,
  2. wypłacenie wszystkich środków,
  3. wypisanie się z wszystkich newsletterów bukmachera
  4. zaprzestanie logowania

Bukmacher po kilku latach sam usunie nas z bazy.

4.3. Bonusy powitalne

Wielu początkujących graczy tak sobie myśli: skoro wykorzystałem już bonus powitalny i nie dostanę następnego w danym bukmacherze, to może wystarczy, że zamknę konto lub wykluczę się żebym za jakiś czas znów mógł otworzyć nowe konto i żebym dostał ponownie bonus powitalny.

Niestety jest to błędne myślenie. Większość bukmacherów ma obowiązek przetrzymywania wszystkich danych dotyczących klientów przez okres 5-6 lat po zamknięciu konta przez gracza.

5. Konsekwencje samowykluczenia

5.1. Zablokowanie kont bliźniaczych

Bardzo negatywnym skutkiem samowykluczenia może być niespodziewane zablokowanie kont u innych bukmacherów, którzy należą do tej samej grupy kapitałowej.

Na przykład, gdy kiedyś wybrałem opcję samowykluczenia na pół roku. Zostałem automatycznie zablokowany przed możliwością zalogowania się we wszystkich klonach (inni bukmacherzy, którzy mają tego samego właściciela) tego bukmachera! Na tym drugim koncie nie miałem jeszcze limitów, więc bardzo mnie to zabolało, bo nieświadomie odciąłem się od możliwości obstawiania zakładów u dobrego bukmachera.

Samowykluczenie jest oczywiście procesem, którego NIE można zatrzymać ani skrócić. Argumentacja, że chciałem zablokować sobie konto, bo napotkałem tam limity stawek, a konta nie dało się zamknąć, zupełnie nie trafiała do obsługi klienta klona. Trzeba uważać co się robi, bo mogą być efekty uboczne.

5.2. Zablokowanie środków pieniężnych

Może się zdarzyć tak, że po samowykluczeniu bukmacher nie będzie chciał wypłacić środków z konta gracza dopóki nie upłynie wyznaczony przez gracza termin (środki zawsze musi wypłacić prędzej czy później). Jeśli więc z jakiegoś powodu decydujesz się na samowykluczenie mocno zalecam poczekanie aż wszystkie zakłady zostaną rozliczone. Wtedy można realizować wypłatę wszystkich środków przed ustawieniem samowykluczenia.

5.3. Baza osób uzależnionych

Moje samowykluczenie nie miało wpływ na innych bukmacherów spoza grupy kapitałowej. Pewnie trafiłem na jakąś listę uzależnionych graczy i posłużyłem do danych w raporcie do komisji nadzoru. Nie byłem natomiast dyskryminowany u konkurencyjnych bukmacherów – tego typu informacje nie są (jeszcze) między nimi wymieniane. Główny wpływ na to mają regulacje prawne i powiązania kapitałowe między bukmacherami.

6. Podsumowanie

Jeśli jesteś pewien, że przez najbliższe 6 lat nie będziesz chciał obstawiać u danego bukmachera, polecam po prostu zamknięcie konta gracza. Sprawdź wcześniej czy wszystkie zakłady zostały już rozliczone i zleć wypłatę.

Nie widzę powodu, by korzystać z opcji samowykluczenia. Jeżeli masz problem z hazardem, to raczej ci ona nie pomoże. Poszukaj lepiej dobrego specjalisty od uzależnień.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.