SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Ograniczenia UK Gambling Commission sprawiają, że w Wielkiej Brytanii działają tylko najwięksi i najbardziej poważni bukmacherzy.Jest to jurysdykcja raczej wiarygodna dla graczy zakładów.

  Gambling CommissionUK Gambling Commission

  1. Fakty dotyczące UK Gambling Commission

  W związku z ustawą hazardową, jaka weszła w Polsce z dniem 1.04.2017, wszyscy bukmacherzy spod tej jurysdykcji zaprzestali swoich usług dla rezydentów Polski. W przeciwnym razie mogliby utracić brytyjską licencję.

  1.1. Co to jest UK Gambling Commission?

  UK Gambling Commission powstała i działa na podstawie The Gambling Act 2005, by regulować hazard w Wielkiej Brytanii. Komisja utrzymuje się z opłat licencyjnych i podatków. Jest to największa komisja pod względem ilości osób, bo zatrudnia ich ponad 200. Komisja pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

  Od 1.11.2014 zgodnie z Amendments to the Gambling (Licensing and Advertising) Act wymagane jest, aby wszystkie firmy, które reklamują się lub prowadzą usługi hazardowe dla Brytyjczyków posiadały licencję brytyjską.

  1.2. Podatki

  Komisja UK Gambling Commission nie jest atrakcyjna dla operatorów branży hazardowej z uwagi na wysoki podatek dochodowy w wysokości 15%.[1] Z tego powodu więksi bukmacherzy z Wielkiej Brytanii przenieśli się na Gibraltar.

  1.3. Biała lista

  Dużą zaletą licencji UK Gambling Commission jest możliwość legalnego reklamowania swojej marki w Wielkiej Brytanii (także w telewizji). Cóż jednak z tego, skoro bukmacherzy mogą przenieść się do jurysdykcji objętej białą listą UK Gambling Commission i dalej reklamować się legalnie w UK?

  Uchwalenie białej listy było strzałem samobójczym dla finansów UK.
  We wrzeniu 2013 na białej licie znajdują się takie jurysdykcje jak (przyjmowanie nowych czonków zostało zawieszone):

  UWAGA:
  Bukmacherzy korzystają z licencji UK tylko dla Brytyjczyków. Dla mieszkańców pozostałych krajów stosują inną licencję, którą jest zazwyczaj Gibraltar, Alderney lub Isle of Man.

  2. Opinie o Gambling Commission

  Paul Mundy, członek Izby Gmin z Komitetu Kultury, Mediów i Sportu Wielkiej Brytanii pisze[8]:

  20. The Gambling Commission ma bardzo złą reputację wśród graczy. Są traktowani jak nieskuteczni i nie zainteresowani prawdziwymi skargami przeciwko bukmacherom. Kontaktowaem się z The Gambling Commission przy kilku okazjach w ciągu ostatnich 3 lat w sprawie, jak czułem, powanych skarg przeciwko bukmacherom i za każdym razem nie udało im się dać mi tego, co uważałem za odpowiednią reakcję. Nie jestem pewien, czy pracownicy, którzy odpowiadają na telefony i e-maile potrafią rzeczywiście odróżnić błahą skargę od poważnej. Bardzo często ich seryjna odpowiedź to "Skontaktuj się z IBAS", co budzi moje obawy, że pracownicy The Gambling Commission dają zbyt duży zakres działania IBAS'owi i że w rzeczywistości nie rozumieją, co powinno być ich rolą jako organ regulujący.

  3. Formularz skarg i zażaleń

  W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji UK Gambling Commission procedurę składania skarg możesz przeczytasz tutaj:

  Support online do składania skarg

  1. Kliknij link powyżej.
  2. Kliknij "Resolver frequently asked questions" (otworzy się w nowej zakładce), aby zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami dot. rozwiązywania problemów przez Resolver.
  3. Wróć do poprzedniej zakładki i kliknij "Resolver website". Otworzy się nowa zakładka.
  4. Zacznij wpisywać nazwę firmy bukmacherskiej, z którą masz problem i wybierz z rozwijanego menu tą, której szukasz.
  5. Wyświetlą się informacje nt. firmy. 
  6. Kliknij "Get started" i przejdź wyświetlony proces złożony z serii formularzy do wypełnienia.

  4. Podsumowanie

  UK Gambling Commission jest jedną z bardziej rygorystycznych jurysdykcji, jeśli chodzi o przyznawanie i egzekwowanie zapisów licencji. Gracze raczej nie powinni się obawiać, że ich skarga zostanie zignorowana. 

  Gracz musi jednak pamiętać, że żadna jurysdykcja nie gwarantuje w 100% bezpieczeństwa środków. Przekonali się o tym m.in. gracze bukmachera Canbet.

  UK Gambling Commission to jurysdykcja nieatrakcyjna podatkowo dla dużych bukmacherów. To powoduje, że działają tam tylko najwięksi i najbardziej poważni.

  Literatura

  [1] Gambling codes of practice - kody praktyk UK Gambling Commission (bukmacherzy muszą spełnić szereg wymagań przed akceptacją i w trakcie działalności)

  [2] Independent Betting Adjudication Service - IBAS to niezależny arbiter do rostrzygnięć sporów z bukmacherem, który ma licencję UK Gambling Commission, dla sporów o kwotę powyżej £10,000 bukmacher może żądać rozprawy sądowej

  [3] Bankructwo Canbet poza kontrolą UK Gambling Commission - bukmacher bezkarnie podniósł wartość bonusu powitalnego, po czym zamknął działalność

  Zobacz też:
  Problem z bukmacherem
  Komisje nadzorujące hazard

  Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (1)  • (1417)
   24-08-2015 11:44 (pon)

   Dodałem opinię Paul'a Mundy'ego na temat GC.

   149 148 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top