SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Bukmacherzy muszą weryfikować tożsamość i źródło pochodzenia majątku graczy. Dla graczy początkujących wynikają z tego pewne niedogodności. Dla graczy średniozaawansowanych i zawodowych może się to wiązać z utratą kapitału. Dlatego warto znać przepisy ustawy AML.

  1. Ustawa AML w Polsce

  Def. Anti Money Laundering (AML) oznacza po angielsku "Przeciwdziałanie Praniu Pieniędzy" (skrót PPP nie jest w użyciu).

  Celem ustawy AML (każdy kraj ma swoją ustawę AML) jest przede wszystkim wykrywanie prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Ma to służyć lepszej uszczelnieniu systemu podatkowego, zwiększenie bezpieczeństwa, ale także ograniczenia swobód obywateli.

  W Polsce ustawa Anti Money Laundering (AML) jest podyktowana szeregiem nowelizacji pierwotnej ustawy AML z 2000 roku.

  System AML w Polsce jest oparty na wytycznych unijnych, które są zawarte w IV Dyrektywie Unijnej z 20 maja 2015 roku.

  Obowiązująca w Polsce ustawa AML opiera się na ustawie z dnia 1 marca 2018 (obowiązującą od 13 lipca 2018): Treść ustawy z dnia 1 marca 2018 o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

  Nowelizacja ustawy AML została wprowadzona dnia 30 listopada 2019 (Ustawa AML 2019).​

  Tekst jednolity określa metodykę kontroli i informowania organów państwowych lub międzypaństwowych o możliwym wykorzystywaniu kraju, instytucji, firmy, grup ludzi lub innego podmiotu do nielegalnego obrotu pieniędzmi.

  2. AML u legalnych bukmacherów

  Z punktu widzenia zakładów bukmacherskich ustawa w obecnej formie nakłada na bukmacherów szereg obowiązków.

  Do najważniejszych obowiązków bukmacherów należą:

  • identyfikacja gracza (procedury w ramach KYC) oraz archiwizowanie tych danych,

  • monitorowanie aktywności finansowej gracza,

  • gromadzenie informacji o zakładach gracza,

  • wykrywanie i informowanie odpowiednich instytucji o ewentualnych nieprawidłowościach w finansowaniu zakładów przez gracza – istnieje odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia tego typu działalność,

  • implementowanie ewentualnych nowelizacji ustawy AML: bukmacherzy muszą wprowadzać wszelkie zmiany w przewidzianym przez prawo czasie.

  To, co dotyka bezpośrednio samych graczy, to wymóg weryfikacyjny. Wiąże się z procedurami KYC (Know Your Customer), obejmującymi m.in. wysyłanie skanu dowodu tożsamości oraz innych wymaganych przez bukmachera danych.

  Objawia się to na przykład tym, że należy podać, i w razie żądania udowodnić, źródło swoich dochodów:

  ustawa-aml-fortuna.png Bukmacher Fortuna już na etapie rejestracji wymaga podania źródła swojego dochodu, co jest sprawiedliwą praktyką wobec klienta (weryfikację tą i tak trzeba będzie potem zrobić)

  Opcje źródeł dochodów (dochód = przychód - koszty uzyskania przychodu - podatki) jakie są do wyboru:

  • wynagrodzenie za pracę lub inne umowy cywilnoprawne
  • działalność gospodarcza
  • dochody z kapitałów pieniężnych
  • spadek
  • darowizna
  • emerytura lub renta
  • wygrane w grach hazardowych lub konkursach
  • oszczędności
  • dochód z najmu
  • dochód ze zbycia ruchomości lub nieruchomości

  Ciekawe jest to, że na liście brak jest opcji "Inne". W razie wątpliwości coś trzeba wybrać, a potem się z tego najwyżej wytłumaczyć. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  W ramach ustawy AML w Polsce legalni bukmacherzy są zobowiązani do współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF). Zgodnie z jej zasadami, jak również na żądanie GIIF, muszą implementować następujące procedury:

  • wstrzymywać przelewy przychodzące od podejrzanych graczy,

  • zablokować wypłaty z konta gracza.

  Przy stwierdzeniu nieprawidłowości i zgłoszeniu ich do GIIF dalsze kroki są prowadzone z poziomu tej instytucji finansowej.

  3. Kary za złamanie przepisów ustawy AML

  Ewentualne kary określa kodeks wykroczeń lub kodeks przestępstw.

  Dla bukmacherów kary za złamanie przepisów AML wynoszą:

  • do 10.000 PLN dla pracownika, który jest na stanowisku kierowniczym odpowiedzialnym za AML
  • do 1.000.000 PLN dla firmy

  Za pranie pieniędzy grozi kara z tytułu art. 299 kodeksu karnego:

  • pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za samodzielność działalność,
  • pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat, działając w porozumieniu z innymi osobami.

  Jeśli wyrok będzie nie większy niż 1 rok, skazany nie był karany i są mocne przesłanki, że skazany nie wróci do przestępstwa, to sąd najprawdopodobniej zawiesi wykonanie kary ograniczenia wolności dając skazanemu szansę poprawy.

  W przypadku wyroku skazującego, przedmioty i środki pieniężne pochodzące z przestępstwa podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności skazanego, chyba że powinny zostać zwrócone pokrzywdzonemu. 

  4. Ustawa AML na świecie

  Od 2017 roku jest mocniej wprowadzana w Europie polityka uszczelniania podatków. Wpływów z podatków nigdy nie jest za wiele. Przykładem jest wprowadzono po cichu ustawa ze stycznia 2020, wprowadzająca podatek od gotówki.

  Rządzący chcą więcej władzy w swojej chciwości, starając się ograniczać coraz bardziej swobody obywatelskie. Widzimy to na przykładzie nieudanych prób wprowadzenia ACTA, ACTA 2 czy dowodów osobistych w postaci chipu. Ta tendencja się utrzyma.

  Bankierzy na świecie sterują popytem i podażą pieniądza dla własnych korzyści. Mają w garści polityków. Wykorzystują kryzysy do "strzyżenia owiec". Bogaci się bogacą, klasa średnia jest strzyżona, a biedni biednieją. 

  Z tego co obserwuję na rynku hazardu w Europie, dobre praktyki stosuje Wielka Brytania i państwa, które chcą być restrykcyjne wobec graczy, idą właśnie w kierunku "dobrych praktyk" rynku UK.

  Przykładem stosowania tych praktyk są także portfele internetowe. W maju 2020, po zalogowaniu się do portfela, wyświetliło mi się takie żądanie o informacje:

  ecopayz-zrodlo-pochodzenia-srodkow-1.png Źródło pochodzenia środków - górne opcje do wyboru.

  Dolna część opcji wygląda tak:

  ecopayz-zrodlo-pochodzenia-srodkow-2.png Źródło pochodzenia środków - dolne opcje do wyboru.

  Wybrałem opcję "granty, darowizna lub inne wygrane".

  ecopayz-zrodlo-pochodzenia-srodkow-3.png Po dokonaniu wyboru zostałem przeniesiony do swojego konta. Jeszcze nie musiałem przesyłać żadnych dokumentów, ale nie jest wykluczone, że będę to musiał zrobić w przyszłości.

  Osoby zainteresowane głębiej tym tematem odsyłam do aktu prawnego Wielkiej Brytanii o nazwie Criminal Finances Act 2017.

  Osoby przesyłające duże kwoty za pomocą takich płatności jak Revolut, ecoPayz, Neteller powinny zbadać temat i zrobić sobie z niego notatki w swoim Podręczniku typowania. Chętnie poznam znalezione wnioski, by uzupełnić ten artykuł :)

  Pozostałe kraje Europy idą w podobnym kierunku - zapobieganiu prania brudnych pieniędzy. Szczególnie "dobrze" idzie to w USA. Są oczywiście kraje, które są wyjątkami. Nazywa się je rajami podatkowymi.

  5. Obowiązki bukmacherów w ramach ustawy AML

  Kiedy możemy zostać zgłoszeni jako gracze do GIIF? W gruncie rzeczy wszystko rozbija się o kwoty zakładów, które określa ustawa AML.

  W Polsce i Europie progi, powyżej których zgłoszenie jest obowiązkowe, wyglądają następująco:

  • jednokrotny zakład na kwotę co najmniej 15.000,00 EUR podlega natychmiastowemu zgłoszeniu do GIIF,

  • częste zakłady za kwotę niższą niż 15.000,00 EUR również mogą być zgłoszone – bukmacher musi kontrolować nie tylko stawki, ale i wygrane wyższe niż 2.000,00 EUR.

  • tendencja w Europie idzie w kierunku ustalenia progu zgłaszania przelewów/zakładów powyżej 10.000,00 EUR.

  Bukmacherzy maltańscy mają obowiązek ponownej weryfikacji klienta za każdym razem, gdy kwota wypłaty przekracza 2.000,00 EUR. Warto zatem wypłaty dzielić na mniejsze kwoty, by uniknąć zbędnej biurokracji.

  6. FAQ – Najczęściej zadawane pytania

  6.1. Kogo w Polsce dotyczy ustawa AML?

  Polska ustawa AML dotyczy przede wszystkim legalnych bukmacherów oraz graczy zakładów. Przejawia się m.in. w procedurach KYC oraz nakłada na uczestników zakładów wzajemnych limity wysokości stawek, które podlegają obowiązkowi zgłoszeń do GIIF.

  Każdy zagraniczny bukmacher czy zagraniczne instytutucje finansowe także stosują procedury AML i KYC.

  6.2. Czy powinienem się obawiać zapisów ustawy AML?

  Nie ma czego się obawiać. Strach w niczym nie pomaga. Jeśli należysz do graczy, którzy operują większym kapitałem, powinieneś się po prostu przygotować.

  Checklista:

  1. Jakie jest źródło twoich (legalnych) dochodów?
  2. Czy możesz udokumentować legalne źródło twoich pieniędzy, których używasz do hazardu?
  3. Czy bukmacher lub operator płatności może Cię powiązać z innymi osobami, które mogą mieć problemy z weryfikacją AML?
  4. [dopisz w komentarzu inne pytania do checklisty]

  6.3. Czy Polska ma wymianę informacji z innymi krajami?

  Polska ma podpisaną umowę o automatycznej wymianie informacji podatkowych z innymi krajami Unii Europejskiej. Z tego co obserwuję, zajmują się w praktyce tylko "najgrubszymi rybami".

  Obowiązkiem raportowania objęte są instytucje finansowe takie jak banki czy SKOK-i. Nie wiem jak wpisują się w to portfele internetowe. Od 2018 roku także Szwajcaria wycofuje tajemnicę bankową.

  Niestety nie miałem czasu, aby zgłębić ten temat. Będę wdzięczny za przysłanie mi dodatkowych informacji, abym mógł je dodać do tego artykułu.

  Idealna byłaby opinia prawnika. Mogę dać link do kancelarii w zamian za przygotowanie opinii :)

  Do analiz AML są już używane algorytmy sztucznej inteligencji, które szukają wzorców podejrzanych zachowań.

  Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (4)  • (1)
   18-08-2020 18:57 (wt)

   Co powinienem zaznaczyć jako źródło dochodów, jeśli obecnie nie pracuję a gram za to co mi moja dziewczyna da, żeby nie mieć w razie czego żadnych problemów ? 

   Póki co zaznaczyłem że mam dochód z pracy, bo mamy wspólne godpodarstwo domowe i zawsze(od 5 lat) łączyliśmy swoje dochody, ale po przeczytaniu tego artykułu mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem.

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 62.133.***.***
   23-07-2020 18:04 (czw)

   Jak to się ima betbrokerów?

   Odpowiedzi: 1
   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top