Obstawianie faworyta

Jeśli faworyt słabo rozpoczął mecz, to kurs na jego wygraną na pewno wzrośnie. To może być okazja do zarobku. Co może pójść nie tak??? Dowiedz się z tego artykułu.

Tenisista w niebieskiej koszulce zaciska pięść w geście triumfu i mobilizacji z okrzykiem na ustach

1. Na czym polega strategia obstawiania faworyta?

Początkujący gracze zakładów bukmacherskich często lubią korzystać ze strategii obstawiania faworytów.
Faworyci to osoby lub drużyny, które mają większe szanse na wygraną od przeciwnika w planowanej rywalizacji.

Popularnym błędem początkujących graczy jest jednak to, że obstawiają oni faworytów bez względu na to jak niski kurs jest oferowany na faworyta. Dotyczy to zarówno zakładów przedmeczowych, jak i zakładów na żywo, które są dużo trudniejsze w prawidłowym przewidywaniu.

W większości przypadków obstawianie faworytów przyniesie Ci straty.

Zastosowanie strategii obstawiania faworyta może mieć jednak racjonalne uzasadnienie w niektórych przypadkach.
Podstawowym warunkiem koniecznym jest oczywiście to, aby obstawiany zakład miał wartość, czyli tak zwane value.

Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom i założeniom.

2. Założenia strategii obstawiania faworyta

2.1. Przegrywanie motywuje dodatkowo

Intuicja podpowiada graczom, że w momencie gdy faworyt przegrywa w trakcie spotkania, może pojawić się dodatkowa motywacja oraz dodatkowa koncentracja po stronie faworyta, aby odrobić straty. Działają tu naturalne czynniki psychologiczne.

Analogicznie wygrywający underdog (przeciwnik faworyta, który nie był przewidywany na zwycięzcę przed meczem) może mieć zwiększone obawy, że utraci wypracowaną ciężko przewagę. U obu zawodników może się więc pojawić podwyższony poziom stresu, który najczęściej lepiej znoszą faworyci. Dlatego między innymi są faworytami, bo ich “mindset” (zdolności umysłowe) jest silniejszy i dysproporcja w umiejętnościach na wysokim poziomie stresu robi się większa na korzyść faworyta.

Nawet po słabszym rozpoczęciu spotkania możemy się więc, z dużą dozą prawdopodobieństwa, spodziewać, że jeżeli nawet początek spotkania nie będzie silny w wykonaniu faworyta, to potem jego motywacja i koncentracja wzrośnie, aby odrobić straty.

W przypadku takiej dyscypliny jak tenis ziemny jest to dosyć realny scenariusz, a jego wykonanie zależy od długości trwania spotkania i czynnika kondycji obu zawodników w czasie. W przypadku piłki nożnej może po prostu zabraknąć czasu regulaminowego lub szczęścia, aby faworyt udowodnił swoją przewagę. Dlatego nie polecam stosowania tej strategii w przypadku piłki nożnej, choć na pewno są sytuacje, w których jest to opłacalne i można przygotować sobie odpowiedni model decyzyjno-zarobkowy.

Gracze początkujący widzieli bardzo wiele spotkań, w których faworyci przegrywali, a mimo to wygrali całe spotkanie. Kiedy więc słyszą o strategii obstawiania faworytów po tym jak przegrywają, powstaje w głowie początkujący graczy tak zwany efekt potwierdzenia. Przypominają sobie zdarzenia, które potwierdzają tą hipotezę, ale ignorują wszystkie przypadki, w których było inaczej. Rozważanie strategii obstawiania faworyta po “słabym starcie”, w oderwaniu od wartości kursów, nie ma w ogóle sensu, o czym gracze początkujący też nie wiedzą.

2.2. Problem z założeniami

Wszystko będzie w porządku, jeżeli nasze założenia okażą się prawdziwe: obstawiany faworyt powinien ostatecznie wygrać spotkanie.
Co jednak, gdy opieramy się na fałszywych albo nieznanych założeniach?

Jednym z głównych założeń strategii obstawiania faworyta jest to, że faworyt potrafi odwrócić losy spotkania.
Może to wynikać z jakości gry danego zawodnika czy drużyny, silnego wsparcia trenera, silnej psychiki gracza albo słabości psychiki przeciwnika i tym podobne. 

Zakładamy więc, że faworyt będzie grał na poziomie swojej “normy” i underdog analogicznie.
W sytuacji zakładów na żywo może się okazać bardzo szybko, że założenie to nie jest prawdziwe!

Może się okazać, że:

  • samopoczucie faworyta jest “poniżej normy” (faworyt ma “gorszy dzień”)
  • samopoczucie underdoga jest “powyżej normy”
  • popełniony przez faworyta błąd jest zbyt blisko końca spotkania, aby przy dosyć wyrównanym poziomie gry mógł odrobić straty
  • itp.

Odstępstwo od gry na “poziomie normy” można odczytać z mowy ciała obu zawodników. W takiej sytuacji założenia nie są prawdziwe, a zatem wnioski, które z nich płyną też nie będą prawdziwe! Dobrze działająca intuicja oparta na wieloletnim doświadczeniu może się w takiej sytuacji okazać bardzo cenna. Zbudowanie jej wymaga jest wiele czasu, wiedzy i wysiłku, więc nie każdy jest na to gotowy.

To wszystko powinniśmy oczywiście badać w zestawieniu z wartością kursów (czyli z prawdopodobieństwem wygrania poszczególnego zawodnika/drużyny w danym momencie gry).

3. Obstawianie Slow starters

Istnieje pewien typ zawodników, których określa się mianem “Slow starters“. Są to zawodnicy albo drużyny, które mają tendencję do rozpoczynania spotkania na obniżonym poziomie poniżej swojej normy. Może to wynikać z nadmiernej pewności siebie, słabego przygotowania psychologicznego, słabej rozgrzewki przed meczem i tym podobne.

Istnieje podwyższone prawdopodobieństwo, że gracz/drużyna która “powoli wchodzi w mecz” (potrzebuje trochę czasu na aby dojść do gry na swoim optymalnym poziomie) ma większą skłonność do błędów na początku spotkania (jest to rodzaj wady psychologicznej, która może być skorygowana w przyszłości). Skutkuje to czasem utratą prowadzenia na początku spotkania, po czym następuje powrót do normalnej siły gry albo nawet gry powyżej normy.

Identyfikacja takich zawodników i drużyn należy do gracza, a ich znajomość może być źródłem osiągnięcia racjonalnej i trwałej przewagi nad bukmacherami.

4. Mecze kobiet

Strategię obstawiania Slow starters można często z powodzeniem zastosować w meczach kobiet WTA, gdyż jeden break nie ma aż tak dużego znaczenia jak w przypadku meczów mężczyzn w ramach ATP.

Dodatkowo słabe zawodniczki często nie wytrzymują presji, załamują się psychicznie lub stają się niepewne, mając świadomość, że prowadzą z lepszą od siebie rywalką.

Kobieta zmienną jest chciałoby się powiedzieć. Statystyki to potwierdzają: w meczach kobiet dużo częściej zdarza się, że jakaś zawodniczka przegra 0-6 po tym jak wygrała 6-0! Czy widziałeś taką sytuację w meczu ATP?

Wypatruj na korcie symptomów, które świadczą o zdenerwowaniu:

  • większy procent pierwszego podania w siatkę
  • zwiększona liczba niewymuszonych błędów w trakcie gry
  • uderzanie rakietą w kort
  • grymasy bólu na twarzy
  • agresywna mimika twarzy (np. zaciskanie zębów, szczerzenie zębów, zmarszczone brwi)

Zwróć uwagę, że zdenerwowanie jest wynikiem podwyższonego poziomu stresu (nie mylić z rozpaczą, załamaniem nerwowym i frustracją).
Niektórych zawodników zdenerwowanie demotywuje, ale innych motywuje!

Symptomy emocjonalne mogą zwiastować punkt zwrotny w meczu i okazję do postawienia zakładu. Jeśli nie masz pewności, to nie obstawiaj. Będą kolejne okazje, ale musisz umieć je rozpoznawać i umieć monetyzować. Dopracuj swoją procedurę decyzyjną, aby obstawiać z wysoką skutecznością.

Zapisuj w swoich notatkach jak poszczególne sygnały ciała zawodników wpływają na ich grę:

Podręcznik typowania

Kobiety mogą mieć także “gorszy dzień”, jeśli nie mają wyregulowanego cyklu miesiączkowego. Zawodowe tenisistki starają się trafić z formą zazwyczaj w największe turnieje wielkoszlemowe. Przesuwają farmakologicznie cykl tak, aby nie przechodzić wówczas miesiączki.

5. Obstawianie faworyta po przegranym pierwszym secie

Moje ulubione warianty, w których rozważam obstawienie faworyta obejmują sytuacje w których:

  • faworyt ATP przegrał pierwszy set 2-6, 3-6, 4-6, 5-7, a zwłaszcza 6-7
  • faworyt oddał “głupio” gem (zakończony np. podwójnym serwisem w siatkę) i nie zdążył już w danym secie odrobić przewagi
  • faworyt zdobywał w końcowych gemach seta więcej punktów przy serwie przeciwnika niż przeciwnik przy serwie faworyta
  • jeśli widzę, że liczba błędów underdoga subiektywnie rośnie w czasie, a faworyt gra na podobnym lub wyższym poziomie (mała ilość błędów)
  • faworyt gra agresywniej, a underdog bardziej zachowawczo

Jeśli nie widzę kluczowych powodów, dla których faworyt miałby odwrócić losy spotkania, to nie obstawiam. W szczególności gdy faworyt gra nadal słabo (może mieć ukrytą kontuzję albo gorszy dzień), popełnia zbyt wiele niewymuszonych błędów.

6. Podsumowanie

Jak widzisz obstawianie faworytów jest dużo bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Zanim postawisz pierwszy zakład na faworyta, powinieneś solidnie się przygotować na przede wszystkim negatywny scenariusz. Uczenie się na własnych błędach może być kosztowne i trwać zbyt długo. Poświęcając czas na odpowiednie przygotowanie oszczędzisz nie tylko pieniędzy, ale skrócisz ilość potrzebnego czasu na dotarcie do poziomu w którym znajdziesz przewagę nad bukmacherami.

Na początek proponowałbym ci od ustalenia strategii jaką w ogóle chciałbyś rozważać, aby ogrywać bukmacherów w długim okresie czasu.

Strategie zakładów

Jeżeli jesteś już zaawansowanym graczem i szukasz możliwości realizacji przewagi w zakładach na żywo, to oferta bukmacherów zagranicznych możecie zainteresować:

Bukmacherzy dla Polaków – szeroka lista

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione w tym temacie?

Jak możemy poprawić artykuł?

Jeśli chciałbyś dać nam możliwość odpowiedzi, to podaj email:

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.