Trading polega na obstawianiu danego zdarzenia, by potem postawić zakład w przeciwną stronę, zapewniając sobie zysk na wybranych wynikach spotkania. Metoda tradingu polecana jest graczom przynajmniej średniozaawansowanym, z uwagi na konieczność znajomości podstawowych terminów i zależności.


11-Gienek-meczyk-660.jpg

11. Meczyk, Źródło: SureBety.pl

Spis treści

  1. Definicja tradingu
  2. Idea tradingu
  3. Kto zarabia na tradingu?

1. Definicja tradingu

Def. Trading jest to zbiór operacji transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie (zakładów) celem osiągnięcia zysku.

W tym rozdziale skupimy się na giełdzie zakładów bukmacherskich. Między standardową giełdą papierów wartościowych, czy giełdą walutową Forex), a giełdą zakładów jest bardzo wiele podobieństw. Ogólnie chodzi o to by kupić tanio, a drogo sprzedać.

Na rynku światowym dominuje tylko jedna giełda zakładów. Polacy jednak nie mogą bezpośrednio z niej korzystać z uwagi na ograniczenia prawne (SureBety.pl nie mogą publicznie nawet mówić, o którą giełdę chodzi; tylko prywatnie). Dlatego pojawiły się na rynku tzw. klony (po angielsku to oprogramowanie nazywane jest „white label”). Taki klon umożliwia obstawianie tego co główna giełda i jest dostępny dla Polaków (klon jest zarejestrowany poza UK). Niestety oprogramowania wspomagające szybki trading zwykle nie są dostępne w klonie.

2. Idea tradingu


Waga na której przeważyła sprzedaż nad kupnem.

To dzięki czemu trading cieszy się tak dużym zainteresowaniem jest to, że nie musimy czekać do końca spotkania na rozliczenie zakładu. Możemy wielokrotnie się zakładać w obie strony, dzięki czemu często udaje się uzyskać zysk niezależnie od wyniku spotkania. Bukmacherzy nie dają takich możliwości.

Trading pozwala również na stawianie wielu zakładów przy małej sumie dostępnych środków. U bukmachera trzeba by mieć pokrycie na każdą postawioną stawkę. Na giełdzie zakładów wystarczy mieć pokrycie na maksymalną możliwą stratę. Gdy gra się w przeciwne strony kwoty strat niwelują się wzajemnie.

3. Kto zarabia na tradingu?

Mężczyzna obserwujący na monitorze 9 wykresów.

Na tradingu zarabiają gracze, którzy znają się na zakładach i potrafią przewidzieć ruchy kursów. Zarabiają również ci, którzy potrafią wykorzystać małe ruchy kursów na rynku. Zarabia również giełda zakładów 🙂

Do stałego generowania profitów niezbędna jest wiedza, którą zamierzam się z Tobą podzielić i programy do tradowania.

A tu filmik, nagrany przez jednego z naszych czytelników (Tyrion), pokazujący ile można zarobić na tradingu:

otwórz filmik w powiększeniu

Jeśli interesuje Cię trading, to dostęp do giełdy zakładów możesz uzyskać dzięki betbrokerom.

4. FAQ – najczęstsze pytania dotyczące tradingu

4.1. Czy trading jest legalny w Polsce?

Trading, rozumiany jako kupowanie i kontrolowanie zakładów, może być legalny w Polsce, ale tylko w przypadku, gdy gracz korzysta wyłącznie z legalnych bukmacherów i w ramach ich oferty obstawia zakłady. Szczególnym przypadkiem tradingu można nazwać opcję Cash out.

Korzystanie z usług betbrokera jest pośrednim korzystaniem z usług zagranicznych bukmacherów. Jeśli jesteś rezydentem Polski, to jest to zabronione polskim prawem, określonym w przepisach ustawy hazardowej 2009 z nowelizacją w 2017 roku.

Osoby, które korzystają z oferty zagranicznych bukmacherów, działają w tak zwanej szarej strefie. Nie mogą rozliczać zysków z zakładów bukmacherskich w Polsce (PIT do Urzędu Skarbowego jako „inne źródła przychodu” z zagranicy), bo grozi to przekazaniem zgłoszenia do Izby Celnej, a ta mogłaby ukarać takiego gracza bardzo wysoką grzywną, której wysokość przekraczałaby zyski gracza.

4.2. Czy powinienem rozliczać zyski z tradingu za granicą?

Gracze, którzy są rezydentami Wielkiej Brytanii, nie płacą podatków od aktywności w zakładach bukmacherskich, ponieważ według prawa brytyjskiego to bukmacher odprowadza podatki od swoich zysków, a gracz nie. Gracz może być jedynie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego, jeżeli byłby rezydentem Wielkiej Brytanii. Tutaj zastosowanie mają lokalne przepisy prawa podatkowego i mogą się one zmieniać z biegiem czasu.

Analogicznie będzie dla każdego innego kraju – trzeba znać obowiązujące przepisy dotyczące ustawy hazardowej w danym kraju oraz przepisy dotyczące rozliczania podatków.