Trading polega na obstawianiu danego zdarzenia, by potem postawić zakład w przeciwną stronę, zapewniając sobie zysk na wybranych wynikach spotkania. Metoda tradingu polecana jest graczom przynajmniej średnio zaawansowanym, z uwagi na konieczność znajomości podstawowych terminów i zależności.

Bierzcie mój zakład. Muszę się odstawić. Widziałeś tą bramkę? Bramkę? Czekaj, policzę zyski.

#11. Meczyk, Źródło: SureBety.pl

Czerwona kostka z napisem BUY i czerwona kostka z napisem SELL.

Trading polega na kupowaniu atrakcyjnych kursów i sprzedawaniu nieatrakcyjnych,
fot. Shutterstock

1. Definicja tradingu

Def. Trading jest to zbiór operacji transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie (zakładów) celem osiągnięcia zysku.

W tym rozdziale skupimy się na giełdzie zakładów bukmacherskich. Między standardową giełdą papierów wartościowych, czy giełdą walutową Forex), a giełdą zakładów jest bardzo wiele podobieństw. Ogólnie chodzi o to by kupić tanio, a drogo sprzedać.

Na rynku światowym dominuje tylko jedna giełda zakładów. Polacy jednak nie mogą bezpośrednio z niej korzystać z uwagi na ograniczenia prawne (SureBety.pl nie mogą publicznie nawet mówić, o którą giełdę chodzi; tylko prywatnie). Dlatego pojawiły się na rynku tzw. klony (po angielsku to oprogramowanie nazywane jest “white label”). Taki klon umożliwia obstawianie tego co główna giełda i jest dostępny dla Polaków (klon jest zarejestrowany poza UK). Niestety oprogramowania wspomagające szybki trading zwykle nie są dostępne w klonie.

2. Idea tradingu

To dzięki czemu trading cieszy się tak dużym zainteresowaniem jest to, że nie musimy czekać do końca spotkania na rozliczenie zakładu. Możemy wielokrotnie się zakładać w obie strony, dzięki czemu często udaje się uzyskać zysk niezależnie od wyniku spotkania. Bukmacherzy nie dają takich możliwości.

Trading pozwala również na stawianie wielu zakładów przy małej sumie dostępnych środków. U bukmachera trzeba by mieć pokrycie na każdą postawioną stawkę. Na giełdzie zakładów wystarczy mieć pokrycie na maksymalną możliwą stratę. Gdy gra się w przeciwne strony kwoty strat niwelują się wzajemnie.

3. Kto zarabia na tradingu?

Na tradingu zarabiają gracze, którzy znają się na zakładach i potrafią przewidzieć ruchy kursów. Zarabiają również ci, którzy potrafią wykorzystać małe ruchy kursów na rynku. Zarabia również giełda zakładów 🙂

Do stałego generowania profitów niezbędna jest wiedza, którą zamierzam się z Tobą podzielić i programy do tradowania.

A tu filmik, nagrany przez jednego z naszych czytelników (Tyrion), pokazujący ile można zarobić na tradingu:

otwórz filmik w powiększeniu

Jeśli interesuje Cię trading, to dostęp do giełdy zakładów możesz uzyskać dzięki betbrokerom.

 

4. FAQ – najczęstsze pytania dotyczące tradingu

Mężczyzna obserwujący wykresy na dziewięciu monitorach

4.1. Czy trading jest legalny w Polsce?

Trading, rozumiany jako kupowanie i kontrolowanie zakładów, może być legalny w Polsce, ale tylko w przypadku, gdy gracz korzysta wyłącznie z legalnych bukmacherów i w ramach ich oferty obstawia zakłady. Szczególnym przypadkiem tradingu można nazwać opcję cash out.

Korzystanie z usług betbrokera jest pośrednim korzystaniem z usług zagranicznych bukmacherów. Jeśli jesteś rezydentem Polski, to jest to zabronione polskim prawem, określonym w przepisach ustawy hazardowej 2009 z nowelizacją w 2017 roku.

Osoby, które korzystają z oferty zagranicznych bukmacherów, działają w tak zwanej szarej strefie. Nie mogą rozliczać zysków z zakładów bukmacherskich w Polsce (PIT do Urzędu Skarbowego jako “inne źródła przychodu” z zagranicy), bo grozi to przekazaniem zgłoszenia do Izby Celnej, a ta mogłaby ukarać takiego gracza bardzo wysoką grzywną, której wysokość przekraczałaby zyski gracza.

4.2. Czy powinienem rozliczać zyski z tradingu za granicą?

Gracze, którzy są rezydentami Wielkiej Brytanii, nie płacą podatków od aktywności w zakładach bukmacherskich, ponieważ według prawa brytyjskiego to bukmacher odprowadza podatki od swoich zysków, a gracz nie. Gracz może być jedynie zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego, jeżeli byłby rezydentem Wielkiej Brytanii. Tutaj zastosowanie mają lokalne przepisy prawa podatkowego i mogą się one zmieniać z biegiem czasu.

Analogicznie będzie dla każdego innego kraju – trzeba znać obowiązujące przepisy dotyczące ustawy hazardowej w danym kraju oraz przepisy dotyczące rozliczania podatków.

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna