Cash-out

Po postawieniu zakładu u bukmachera możesz zobaczyć ofertę odsprzedania z powrotem swojego zakładu. To tzw. opcja cash-out, która dla bukmachera jest źródłem dodatkowego zysku. Zobacz, jak obliczyć jej opłacalność.

Plik banknotów dolarowych wystających ze środka piłki nożnej

Opcja wycofania gotówki, fot. Shutterstock

1. Co to jest opcja cash-out?

Opcja cash-out (ang. wypłacenie gotówki) to w zakładach bukmacherskich wcześniejsze zamknięcie zakładu (early cash out). To szybka i prosta w użyciu funkcja pozwalająca rozliczyć kupon bukmacherski przed zakończeniem obstawionych spotkań.

Dlaczego bukmacherzy ją zaoferowali? To proste – bo korzystanie z funkcji cashout jest nieopłacalne dla graczy.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

1.1. Oferta opcji cash-out

Po postawieniu zakładu bukmacher może zaoferować ci opcję cash-out (cashout). Oto jak wygląda taki proces:

 1. Zaloguj się.
 2. Znajdź interesujący cię rynek.
 3. Postaw zakład singlowy lub AKO na wybrane przez ciebie zdarzenia. Rynek przedmeczowy lub na żywo.
 4. Wejdź w historię swoich zakładów lub w rynek na żywo jednego z twoich zdarzeń, które obstawiłeś.
 5. Jeśli któreś z twoich zdarzeń jest w trakcie na żywo, wysokość twojej oferty cash-out będzie zależna od oferowanego przez bukmachera kursu, który sprzyja wygraniu twojego kuponu.
 6. Poczekaj na właściwy moment.
 7. Jeśli proponowana przez bukmachera oferta cash-out ci odpowiada i jest dostępna, kliknij “cash out” i potwierdź.
 8. Po akceptacji przez bukmachera twój kupon zostaje rozstrzygnięty. Jeśli bukmacher nie zaakceptował, bo np. zmienił się kurs w międzyczasie, wtedy opcja cash-out będzie nadal widoczna.
 9. Stan konta powinien zostać zaktualizowany o wartość zwróconej kwoty.
 10. Dla upewnienia się, że kupon został zamknięty, możesz wejść w historię typów i tam poszukać dowodów na zamknięcie zakładu.

Niektórzy bukmacherzy oferują w ramach opcji cash-out także:

 • częściowe odsprzedanie zakładu
 • odsprzedanie zakładu w momencie, gdy wartość zysku osiągnie określony przez gracza próg

2. Dlaczego bukmacherzy zaoferowali opcję cash out?

Funkcja cash-out jest jednym z najbardziej przełomowych narzędzi bukmacherów w XXI wieku. Oczywiście z korzyścią dla bukmacherów. Dzięki prostemu algorytmowi matematycznemu udało im się osiągnąć szereg zalet. W dodatku jest bardzo ciężko wykorzystać to narzędzie na korzyść gracza.

Powody, dla których bukmacherzy oferują cash-out:

 1. Dodatkowe narzędzie przynoszące profit (cash out jest zaoferowaniem drugiej marży na ten sam zakład gracza).
 2. Minimalizacja ryzyka (ograniczenie ilości i wysokości bardzo dużych wygranych).
 3. Pozorne zapewnienie bezpieczeństwa. Większość graczy ma tendencję do unikania ryzyka, chcą uzyskać profit jak najszybciej.
 4. Wykorzystanie emocji na niekorzyść graczy. Gracze z reguły są dość niecierpliwi, gdy mecz toczy się nie po ich myśli, przez co są bardziej skłonni do przyjęcia nieopłacalnej oferty, która z nich to ryzyko zdejmie. Zamknięcie kusi wtedy prostotą i szybkością.
 5. Częściowe ściągnięcie z klientów odpowiedzialnościza postawione zakłady bukmacherskie: możesz się rozmyślić w każdym momencie i zrealizować stratę lub zysk. Nieuczciwi bukmacherzy mogą nawet posunąć się do sloganu typu “nic nie ryzykujesz“.
 6. Zaciemnianie obrazu. Robienie z zakładów taniej rozrywki: szybko, łatwo i przyjemnie. Dodatkowe opcjezajmują graczom czas, przez co spędzają go na poznaniu dodatkowych opcji strony bukmachera, zamiast skupić się na opracowywaniu długotrwałej strategii, która miałaby za zadanie ograć bukmachera. Im więcej dostępnych możliwości, tym trudniej o dobre decyzje.
 7. Część z graczy może nieświadomie skorzystać z opcji cashoutw wyniku błędnego kliknięcia lub pomimo tego, że nie wiedzą co i dlaczego klikają. W programach do tradingu ustawienie “akceptowania zakładu jednym kliknięciem bez potwierdzenia” znacząco zwiększa ryzyko kliknięcia przypadkowo opcji cash-out z mniej (rynki ustabilizowane) lub bardziej bolesnym skutkiem (rynki z małą ilością ofert).
 8. Dostosowanie oferty do urządzeń mobilnych(2 kliknięcia i zapewniasz sobie zysk/stratę nie czekając do końca spotkania).

Z czasem coraz więcej legalnych bukmacherów włączy do swojej oferty opcję cash-out. Przynosi ona bukmacherowi bardzo wymierne korzyści, a wielu amatorom, nieznającym się na liczbach, wydaje się być atrakcyjna. Łatwo się więc nabrać na chwyt marketingowy pt. “kontroluj swoją grę w dowolnym momencie“.

Sądzę, że do końca 2018 roku każdy soft-bukmacher (bukmacher dla graczy rekreacyjnych) będzie miał opcję cash-out w swojej ofercie.

Zamknięcie zakładu nie zawsze jest dostępne. Wszystko zależy od bukmachera, u którego zagrałeś kupon. Ogólnie na podstawie obserwacji można skonstruować zasadę, że im bardziej popularny rynek, tym większa szansa na dostępność opcji cash out. Sama obecność danego meczu na liście spotkań na żywo NIE gwarantuje możliwości zamykania kuponów w czasie jego trwania.

3. Dlaczego cash-out jest nieopłacalny?

Jak wiadomo z artykułu Podstawy zakładów bukmacherskich, legalni bukmacherzy zarabiają poprzez obciążenie sprawiedliwych kursów marżą. Sprawiedliwe kursy otrzymuje się na podstawie szacowania statystycznych szans wygranej. Gdy na rynku pojawi się już wiele takich ofert, często wystarczająco dobrym przybliżeniem wartości sprawiedliwych kursów jest średni poziom kursów rynkowych.

Jeżeli więc bukmacher nie zrobił błędu przy szacowaniu kursów, a potem obciążył marżą każdy z oferowanych kursów, może z dużym prawdopodobieństwem liczyć na to, że przy bardzo dużej liczbie oferowanych zakładów bukmacherskich  i bardzo dużej liczbie klientów, uda mu się zarobić bez względu na wyniki spotkań. Właśnie dzięki marży, jaką nakłada na poszczególne spotkania.

Jak działa cash out? Przyjrzyjmy się teraz opcji cash-out na przykładach. Jest ona próbą nałożenia drugiej marży na barki gracza!

Przykład 1 – marża cash-out

Grając zakład AKO złożony z 3 zdarzeń za 50 PLN, możesz od razu po postawieniu zrezygnować z postawionego zakładu. Bukmacher proponuje ci, że odda ci np. 45 PLN, byś nie musiał czekać na rozstrzygnięcie. Najczęściej bukmacher zaproponuje ci zwrot dopiero co postawionego zakładu na poziomie 90 – 95% wartości wygranej, co odpowiada prowizji od 5 do 10%.

Oczywiście nie po to stawiałeś 50 PLN, by odebrać od razu 45 PLN.

Pokazuje to schemat działania opcji cash-out: jest ona obarczona kolejną marżą.

Marża opcji cash-out może zależeć od bukmachera, stawki i kursów, ale zawsze jest na korzyść bukmachera przy prawidłowo wystawionych kursach obstawionych zdarzeń.

Jaki z tego wniosek?

UWAGA:
W długiej perspektywie czasu korzystanie z opcji cash-out jest nieopłacalne dla gracza.

Przykład 2 – wzór na cash out

Zagrałeś remis w meczu po kursie @3.0 za 100 PLN. W trakcie spotkania kurs spadł na @2.0. Ile powinna wynosić uczciwa kwota zamknięcia?

Możesz ją obliczyć według prostego wzoru:

stawka zakładu * kurs początkowy / kurs aktualny

Podstawiając dane do tego wzoru oraz pamiętając o kolejności wykonywania działań, stawka zamknięcia zakładu powinna wynosić (‘, 100*3.0)/2.0 = 300/2.0 = 150 PLN

Zauważ, że kwota ta pomnożona przez aktualny kurs (‘, 150*2.0) daje taką samą wygraną jak w naszym zakładzie przedmeczowym. W praktyce bukmacher obciąży kwotę 150 PLN o swoją prowizję i zaproponuje do wypłaty np. 135 PLN.

Wzór na cash-out będzie wyglądał wówczas następująco:

X*(Stawka zakładu*kurs początkowy/kurs aktualny)

Gdzie X to tzw. wskaźnik payout, czyli wartość z przedziału od 0 do 1 pomniejszona o marżę bukmachera. Gdy marża wynosi 8%, X będzie miało wartość 92%.

Myślę, że dość intuicyjnie wyczujesz, na czym polega opcja wcześniejszego zamknięcia zakładu cash out. Analizując ten wzór, bez trudu można zauważyć, jak łatwo skonstruować algorytm funkcji cash-out. Wystarczy posiadać 3 dane: stawkę zakładukurs, po którym został postawiony oraz kurs aktualny, w danym momencie meczu.

Z tego zestawu zmienną jest tylko kurs aktualny, gdyż stawka i kurs pierwotny nie ulegają zmianie. Kurs aktualny znajduje się w mianowniku funkcji, a więc jest odwrotnie proporcjonalny do kwoty zamknięcia zakładu, co oznacza dokładnie tyle, że im większy kurs, tym mniejsza kwota zamknięcia i vice versa.

Przykład 3 – kwota zamknięcia zakładu

Zagraliśmy za 300 PLN po kursie @1.50. W trakcie meczu kurs wzrósł do @2.70. Ile powinna wynosić kwota zamknięcia zakładu?

1) Bez prowizji bukmachera kwotę zamknięcia zakładu obliczysz ze wzoru:

300*1.5/2.70=166.67 PLN

2) Z prowizją na poziomie 7,2%:

Pomnóż otrzymany wynik w podpunkcie 1) przez “payout zamknięcia” 0.928. W zaokrągleniu będzie to: 0.928*166,67 = 154,67 PLN.

Jak widać różnica między kwotą rzeczywistą a oferowaną do zamknięcia “od zaraz” przy tym samym poziomie ryzyka wynosi w tym przypadku 12 PLN. Jest to nic więcej jak kolejna oszczędność/zarobek bukmachera na tym samym zakładzie.

4. Kiedy warto zamykać zakłady bukmacherskie?

Wiemy już, że nie opłaca się zamykać zakładów. Czy zatem w ogóle nie warto korzystać z opcji cash-out? Otóż okazuje się, że w niektórych przypadkach możemy wykorzystać ją na swoją korzyść.

4.1. Krecz

Cash-out przyda się gdy bukmacher ma złe kursy i zależy ci na bardzo szybkim postawieniu zakładu przeciwnego. Może to wystąpić w krytycznej sytuacji na boisku, która sprzyja przegraniu kuponu, np. zapowiadający się krecz. Gdy masz wystarczająco czasu, zawsze lepiej skontrować zakładem przeciwnym.

Jednym z klasycznych przykładów jest krecz w tenisie ziemnym. Każdy gracz doskonale wie, że bukmacherzy różnie rozliczają tego typu sytuacje, co niekiedy pozwala ‘odzyskać’ pieniądze postawione na zawodnika poddającego mecz, a niekiedy “zabrać” wygrany zakład przez krecz rywala.

Dzięki opcji cash-out możesz zrealizować zysk mimo kreczu przeciwnika. Bukmacherzy zamykają rynki na żywo w czasie przerw medycznych. Jednak dysponując transmisją meczu, możesz sam odpowiednio wcześniej zdiagnozować takie sygnały, jak grymas bólu na twarzy, wolne poruszanie się po korcie, a dodatkowa analiza, np. wcześniejszych dolegliwości gracza, tym bardziej podpowiada, czy skorzystać z zamknięcia zakładu czy nie.

4.2. “Przewaga jednej akcji”

Kolejny przykład to wykorzystanie różnicy czasowej między transmisją a zmianą kursów, zwłaszcza w dynamicznych rynkach na żywo. Czasami aktualizacja kursów jest nieco spóźniona w stosunku do obrazu, co może prowadzić do tzw. “przewagi jednej akcji” nad bukmacherem.

Oznacza to dokładnie tyle, że można próbować zamykać zakład po kursach przed zdobyciem kolejnego punktu, np. w tenisie czy siatkówce, który już widzieliśmy w okienku transmisji. Oczywiście bukmacherzy zdają sobie sprawę z tego typu zagrań, stąd w zamykaniu stosowane jest podobne opóźnienie co w przypadku zawierania zakładu na żywo.

Ta taktyka może się udać tylko u bukmachera, któremu zdarza się “zasypiać ze zmianą kursów“. By takie zamknięcie się udało, potrzebny jest dobry refleks, bardzo szybka analiza danych i najlepiej stream z minimalnym opóźnieniem obrazu/dźwięku. Niestety jest to metoda nieetyczna i bukmacherzy nakładają za jej stosowanie limit stawki.

4.3. Brak środków na kontrę

Może się pojawić sytuacja krytyczna, w której… zabrakło ci środków na skontrowanie zakładu. Sam wtedy postawiłeś się w niekorzystnej sytuacji i, jeśli nie masz czasu/środków na depozyt (lub bukmacher jest niskiej wiarygodności i nie chcesz dopłacać), warto rozważyć skorzystanie z opcji cash-out.

5. Cash-out a kontrowanie zakładu

Cash-out jest uproszczonym narzędziem do kontrowania zakładów. Jeśli opcja cash-out dostępna nie jest, możesz ją sobie stworzyć “ręcznie” obliczając wartość stawki do skontrowania.

Cash-out przydaje się wszędzie tam, gdzie kursy zmieniają się bardzo dynamicznie. Wtedy mniejsza ilość kliknięć może mieć większe znaczenie niż w przypadku kontrowania, które wymaga więcej czasu na obliczenie optymalnej stawki i postawienie kontry.

Używając opcji cash-out, wystarczą 2 kliknięcia myszki (wysłać i potwierdzić zakład). Podczas kontrowania są to aż 3 kliknięcia + wpisanie tekstu: kliknąć kurs, wpisać stawkę, wysłać, potwierdzić zakład.

W praktyce jest to różnica 1-5 sekund, co często ma krytyczne znaczenie na przyjęcie/odrzucenie zakładu na żywo.

6. Podsumowanie

Cash-out wywodzi się z rynku zagranicznych bukmacherów i, wraz ze zwiększeniem jego popularności, został wdrożony także w liczących się bukmacherach z polską licencją.

Opcja cash-out jest na dłuższą metę nieopłacalna, jednak są wyjątkowe sytuacje, w których może ona przynieść korzyść graczowi. Warto rozważyć jej użycie, gdy na szybkości rozliczenia zakładu zależy ci bardziej niż na optymalnym zysku.

7. FAQ – Najczęściej zadawane pytania

7.1. Czy są jakieś formuły lub wzory na obliczenie cash-out?

Tak.

Temat cash-out jest związany po części z surebetami, po części z tradingiem, a po części z kontrowaniem zakładów. Aby dobrze “poczuć temat”, powinieneś zapoznać się z tymi wszystkimi artykułami.

W sprawie konkretnych wzorów zobacz artykuł greenowanie. Zrozumiesz go dopiero po lekturze wyżej wymienionych artykułów.

7.2. Dlaczego na opcji cash-out się traci?

Jeżeli znalazłeś valuebet, a potem chcesz go “sprzedać”, korzystając z opcji cash-out, to kluczowe znaczenie ma to, czy kontrując zakład (grając w przeciwną stronę) także grasz valuebet.

Jeśli TAK, to wszystko jest w porządku. Postawiłeś 2 valuebety, które “razem” zmniejszają ryzyko strat.

Jeśli NIE, to ten drugi zakład (kontrujący) zmniejsza twoje zyski. Nie mówimy oczywiście o pojedynczym przypadku, bo w takim dużą rolę odgrywa szczęście. Mówimy o serii zakładów, w których najpierw postawiłeś valuebet, a potem skontrowałeś go bez value.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.