Słownik tradingu

Podobnie jak na giełdzie akcji, giełda zakładów ma swoje słownictwo. Warto poznać podstawowe pojęcia, które swoje źródła mają właśnie na giełdach akcji.

Niebieski przycisk, w którym jest ikonka książki z podpisem A-Z

1. Byki

Byki to termin pochodzący z giełdy papierów wartościowych i oznacza grupę inwestorów, którzy liczą na wzrosty. Kupują akcje, aby sprzedać je po wyższej cenie. Nazwa pochodzi z charakterystycznego sposobu atakowania przez byki rogami z dołu do góry. Ich oponentami są niedźwiedzie.

2. Niedźwiedzie

Niedźwiedzie to termin pochodzący z giełdy papierów wartościowych i oznacza grupę inwestorów, którzy liczą na spadki. Sprzedają akcje, aby kupić je po niższej cenie. Nazwa pochodzi z charakterystycznego sposobu atakowania przez niedźwiedzie łapami z góry na dół. Ich oponentami są byki.

3. Punkt podparcia

Palec wskazuje najniższy punkt na wykresie

Punkt podparcia to pozycja, którą warto zająć,
fot. Shutterstock

Punkt podparcia jest terminem pochodzącym z giełdy papierów wartościowych. Oznacza kurs poniżej (powyżej) którego wartość rynkowa nie powinna spaść (wzrosnąć).

Jeśli natomiast punkt podparcia zostanie przełamany i mniejsze (większe) kursy zostaną przyjmowane, to zwykle wiąże się to z gwałtownym spadkiem (wzrostem).

Przykład punktu podparcia

Kurs na gości w meczu Sevilla – Real Madryt dnia 07.05.2011 1,5 godziny przed meczem wynosi 1.93 na giełdzie zakładów, a 1.92-1.93 u najlepszych bukmacherów. U pozostałych bukmacherów mają wartość 1.90 lub mniej. Goście potrzebują punktów. Gospodarze grają o nic, dlatego spadki kursów są na gości.

W tym przypadku punktem podparcia na giełdzie zakładów była wartość 1.91. Ponad 10,000€ było oferowane na LAYu. Poza tym u bukmacherów można było dostać wyższy kurs, czym na pewno sugerowali się gracze.

Punktem podparcia jest kurs, po którego przyjęciu możemy zagrać surebet u któregoś z bukmacherów gdzie są sensowne limity stawek. Poniżej takiej wartości kurs nie powinien spaść dopóki bukmacher nie zmieni kursu.

Na 30 minut przed rozpoczęciem spotkania na giełdzie zakładów pojawiły się duże spadki z 1.91 do 1.85 w ciągu 1-2 minut, potem do 1.80. Okazuje się, że kluczowy bukmacher zmienił kurs na 1.80, przesuwając tym samym punkt podparcia niżej. Po 10-15 minutach kurs na giełdzie ustalił się na wysokości 1.78-1.80, a bukmacherzy którzy nie zdążyli na czas dostosować kursów otrzymywali surebety po kursach 1.85-1.91. Mecz zakończył się wynikiem 2-6.

4. Pozycja otwarta

Pozycja otwarta to sytuacja, w której gracz podlega ryzyku. Może zatem być stratny w przypadku niepomyślnego zakończenia meczu.

5. Pozycja zamknięta

Pozycja zamknięta to sytuacja (zwykle tylko na giełdzie zakładów), w której gracz skontrował zakład realizując stratę lub zysk.

W tradingu zwykle dąży się do pozycji zamkniętej, w której gracz zarabia (lub przynajmniej nie traci) bez względu na wynik spotkania.

Pozycję można również zamykać stawiając zakład u bukmachera, więc nie jest to jednoznaczne z greenbookiem.

6. Greenbook

Greenbook jest sytuacją gdy możemy tylko zyskać niezależnie od rezultatu spotkania. Przykładem może być postawienie dwóch zakładów w meczu Baghdatis – Dimitrov:

Greenbook na meczu Baghdatis - Dimitrov
Przykładowy greenbook

Pojęcie greenbook jest stosowane prawie tylko i wyłącznie do giełdy zakładów, zaś surebet do zdarzeń, w których jedna z opcji jest stawiana u bukmachera.

7. Tick

7.1. Co to jest tick?

Tick jest najmniejszą wartością między dwoma sąsiednimi kursami na standardowym rynku giełdy zakładów (nie dotyczy na przykład rynków Handicap Azjatycki).

Dla giełdy betfair tick ma wartość:

Niebieskie schodki w górę i zielone w dół obok ludzików

Tick to najmniejsza różnica między kursami,
fot. Shutterstock

  • 0.01 dla kursów 1.01 do 2.00
  • 0.02 dla kursów 2.02 do 3.0
  • 0.05 dla kursów 3.05 do 4.0
  • 0.1 dla kursów 4.1 do 6.0
  • 0.2 dla kursów 6.2 do 10.0
  • 0.5 dla kursów 10.5 do 20.0
  • itd. rośnie aż do kursu 1000

Na powyższym rysunku świetnie widać, że między kursem 1.22 a 1.23 jest tick o wartości 0.01 , a pomiędzy 5.30 i 5.40 nie da się wstawić wartości pośredniej, dlatego dla tych kursów tick ma wartość 0.1.

Dlaczego to pojęcie jest ważne? Ponieważ handlując kursami trzeba wiedzieć, że wartości kursów na giełdzie przyjmują wartości skokowe (skończony zbiór wartości) a nie ciągłe (dowolna wartość, np. 5.27).

7.2. Zarabianie na ticku

Schodki z plików banknotów dolarowych

Wystarczy 1 tick różnicy kursu, aby dobrze zarabiać,
fot. Shutterstock

Zarabianie na ticku to elementarna metoda zarabiania na tradingu. Polega na sprzedaniu niskiego kursu i kupieniu kursu o 1 tick wyższego.

W pokazanym wyżej meczu Dimitrov utrzymał swoje podanie i zawodnicy zeszli na 2–minutową przerwę. Kurs wzrósł do 1,22 (ok. 10.000€ wystawione tuż po) i pojawił się słaby popyt po kursie 1.23 (ok. 3000€).

Wystawiłem zatem 50€ po 1.22. Natychmiast po przyjęciu tej kwoty wystawiłem, że przyjmę 50€ po 1.23.

Opisana metoda nosi nazwę: gra na 1 tick. Przy stawce 50€ wartość 1 ticku to 0,5€. Jest to 1%, bo różnice między kursami wynoszą 0.01.

Gracze dobierają sobie stałą kwotę (może zależeć od wysokości kursu). Zabawa polega na uzbieraniu jak największej ilości ticków. Po nabraniu wprawy zwiększa się stawki, dlatego warto zacząć od najmniejszych stawek.

Ważne jest też na jakiego zawodnika zbieramy ticki żeby nasza wygrana została zrealizowana. Jeśli chcemy zysk niezależny od wyniku spotkania, dobieramy odpowiednio stawki albo robimy w pewnym momencie greenbooka.

W przypadku gdyby mój kurs 1.23 nie został przyjęty, a następny gem miałby się rozpocząć byłbym zmuszony się odstawić po 1.22 wychodząc “na zero”. Gwarantowała mi to duża podaż po kursie 1.22.

Zostawianie “otwartej pozycji” w takiej sytuacji to podejmowanie ryzyka. Gra na 1 tick wiąże się z odstawieniem się ZAWSZE gdy gra jest wznawiana, nawet jeśli wiąże się to z realizacją straty. Nie odstawienie się, może kosztować 22 ticki (11€) w tym przypadku . Lepiej zatem stracić nawet 1-2 ticki. Jest to wkalkulowane w grę tą metodą.

Granie na giełdzie zakładów jest możliwe przez betbrokerów

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.