Costa Rica Gambling Licence

Kostaryka nie ma przepisów regulujących hazardowe gry online, a w połączeniu z małymi stawkami podatkowymi jest przystanią dla wielu nieuczciwych bukmacherów czy kasyn. Gracze powinni korzystać jedynie z wysoko renomowanych firm z tego obszaru. W szczytowym okresie na Kostaryce funkcjonowało ponad 200 firm ehazardowych.

Na zewnątrz granatowe i białe pasy a w środku czerwony z herbem wyspy po lewej

Flaga Kostaryki

1. Prawo hazardowe na Kostaryce

Kostaryka nie ma prawodawstwa dotyczącego hazardu online, ale posiada ustawę, zgodnie z którą można oferować zakłady w punktach stacjonarnych.

Według kostarykańskiego prawa, stawianie nie odbywa się w fizycznym miejscu serwerów operatora gier. Zatem firmy hazardowe mogą oferować gry i zakłady rezydentom spoza Kostaryki[1]. Kostarykańskie adresy IP muszą być zablokowane[2]. Sektor bankowy jest kontrolowany przez USA[3].

2. Brak regulacji na Kostaryce

Firmy hazardowe nie podlegają żadnym regulacjom, monitorowaniu czy testowaniu w taki sposób jak jest to w innych jurysdykcjach. Daje to firmom (za) dużo swobody działania w sposób jaki im odpowiada. Z racji tego Kostaryka NIE znajduje się na białej liście UK Gambling Commssion i firmy zarejestrowane na Kostaryce nie mogą się reklamować w UK.[1]

3. Licencja hazardowa na Kostaryce

3.1. Jak założyć bukmachera na Kostaryce?

Ponieważ do prowadzenia firmy hazardowej online nie jest wymagana żadna licencja, firmy te działają na “licencji przetwarzania danych” i nie są przedmiotem podatków od gier tak jak bukmacherzy stacjonarni.

Siedziba firmy jest wymagana na terytorium Kostaryki, ale na dobrą sprawę nie musi tam być żadnego pracownika. Proces rejestracji firmy nie jest skomplikowany:

  1. Rejestracja nazwy firmy.
  2. Wniesienie opłaty rejestracyjnej.
  3. Założenie konta w banku i wpłata ewentualnego kapitału.
  4. Rejestracja w organach podatkowych.
  5. Rejestracja w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Gospodarki.

Następnie po wykonaniu tych czynności możesz uzyskać licencje na przetwarzanie danych i działać. Całość procedur zajmuje maksymalnie 2 tygodnie. Firmę hazardową można założyć samemu bądź zlecić to jednej z kancelarii prawnych zajmujących się tego typu sprawami.

3.2. Koszty założenia bukmachera na Kostaryce

Koszty założenia firmy hazardowej na Kostaryce są bardzo niskie. W 2017 roku koszty rejestracji w ministerstwie wahają się w granicach $5000-7500. Inne finansowe wymagania nie istnieją (biznes plan, rachunek zysków i strat, ogólne zasady i warunki, zapobieganie uzależnieniom od hazardu itp.).

Podatek dochodowy wynosi 0%, a firmy mogą oferować usługi dla graczy spoza Kostaryki.

We wrześniu 2007 partia the Partido Accion Ciudadana wprowadziła ustawę, która opodatkowała bukmacherów i operatorów zakładów online na podstawie ilości pracowników na liście płac. Roczny podatek zaczyna się dla firm z 10 pracownikami z opłatą 10 milionów Colón (ok. 18,000 USD) rocznie i sięga 28,4 milionów Colón dla firm z więcej niż 61 pracownikami.[4]

Zatem małe firmy nie płacą podatku dochodowego, a dla dużych nie jest on praktycznie żadnym obciążeniem.

Brak wymagań do otrzymania licencji jest głównym powodem, dla którego rezyduje tam ponad 200 internetowych firm hazardowych.

Swego rodzaju paradoksem jest, że właśnie z Kostaryki wywodzą się jedni z najbardziej wiarygodnych bukmacherów na świecie, z uwagi na to, że swoją ofertę kierowali do graczy z USA.

Charakterystyczną rzeczą dla bukmacherów z Kostaryki jest także często oferta skierowana na rynek sportów amerykańskich. Bukmacherzy z Kostaryki są również jednymi z nielicznych, którzy oferują zakłady osobom znajdującym się na terytorium USA.

4. Formularz skarg i zażaleń nie istnieje

Kostaryka nie posiada centralnego organu zarządzającego, który rozpatrywałby skargi klientów!
Gracze są więc pozostawieni łasce poszczególnych operatorów w przypadkach spornych.

4.1. Dane kontaktowe

Na stronie ministerstwa www.meic.go.cr (po hiszpańsku) można znaleźć potrzebne dane kontaktowe:

Adres:
Costa Rica Commerce
Ministerio de Economia, Industria y Comercio
Edificio del IFAM
San Jose
Costa Rica 10216-1000
(+506) 235 2700

5. Podsumowanie

Nowi bukmacherzy z licencją Kostaryki NIE są wiarygodni dopóki nie zdobędą renomy. Sugeruję korzystać jedynie z tych bukmacherów, którzy mają ranking wiarygodności na poziomie minimum B+. Z pozostałych bym nie korzystał, chyba że strategia gracza dopuszcza znacznie podwyższony poziom ryzyka (i ryzyko utraty wszystkich zgromadzonych u bukmachera środków).

Nie trzeba korzystać z bukmacherów niszowych. Można się ograniczyć do tych najlepszych, w tym tych najlepszych z Kostaryki. Dostęp do najlepszych bukmacherów z terytorium Polski gracze uzyskują przez betbrokera.

6. Literatura

[1] Costa Rica Gaming Laws – prawne aspekty hazardu na Kostaryce [2013]

[2] Online Gambling licences Costa Rica – [3.01.2013]

[3] Costa Ricacalvinayre.com, stosunki Kostaryki z USA, dane kontaktowe i potwierdzenie braku wymogu licencji [18.11.2011]

[4] Bitcoin sportsbook Coinbet.cc goes dark, costs Michael Katz $340,000 – Coinbet.cc zbankrutował z powodu zbyt niskiego kapitału początkowego [23.04.2014]

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.