Kahnawake Gaming Commission

Kahnawake Gaming Commission jest jedną z najstarszych jurysdykcji na świecie, znajdująca się w suwerennym rezerwacie Indian tuż obok Montrealu (Kanada). Z uwagi na lokalizację nie jest popularna wśród bukmacherów europejskich. Na licencji Kahnawake działa kilku bukmacherów amerykańskich o solidnej renomie.

1. Komisja ds. Gier Kahnawake

Kahnawake to kanadyjska miejscowość zamieszkana przez ok. 9 tysięcy Mohawków (północnoamerykańskich Indian) w prowincji Quebec, położona na południowym wybrzeżu rzeki św. Wawrzyńca. Jest ona oddalona o ok. 20 minut drogi od Montrealu.

Kahnawake Gaming Commision jest stosunkowo mało znaną jurysdykcją w Europie, z uwagi na lokalizację – Kanada. Korzystają z niej głównie kasyna i poker roomy. Koszty uzyskania licencji i prowadzenia firmy są dla bukmacherów atrakcyjne. W parze z lukratywnymi warunkami dla operatorów NIE idzie jednak rzetelna ochrona interesów gracza, przez co serwisy z logiem KGC NIE mogą poszczycić się wysoką wiarygodnością.

Czerwona głowa Indianina i biały napis KAHNAWAKE GAMING COMMISSION na ciemnoszarym tle i całość na białym tle

Logo Kahnawake Gaming Commission nawiązuje do północnoamerykańskich Indian, Źródło: gamingcommission.ca

Kahnawake Gaming Law istnieje już od od 1996 roku, jednak to 3 lata później, w 1999 roku, do jej treści dołączono także regulacje prawne dotyczące internetowego gamingu. Oczywiście, całość była wielokrotnie modyfikowana, jednakże z historycznego punktu widzenia jest to jedno z najstarszych unormowań w branży bukmacherskiej. Zgodnie z informacjami na stronie, Kahnawake Gaming  Commision ma głównie za zadanie:

  • dostarczać prawne podstawy regulujące branżę gamingową na terytorium Mohawków
  • zapewnić odpowiedzialną i uczciwą rozgrywkę
  • zapobiegać kojarzeniu gamingu z cyber przestępstwami i jakimikolwiek innymi formy defraudacji czy oszustw
  • chronić osoby niepełnoletnie przez hazardem

Kahnawake Gaming Commision choć działa już bardzo długo, to NIE znajduje się na białej liście UK Gambling Commision, w związku z czym zakres ich usług nie może być w jakikolwiek sposób promowany w Wielkiej Brytanii. Spoglądając jednak na posiadaczy licencji wyraźnie widać, że większość firm jest albo bardzo mało wiarygodna, albo nastawiona na lokalny rynek w obrębie maksymalnie kilku państw i danego języka.

2. Formularz skarg i zażaleń

2.1. Jak złożyć skargę do Kahnawake?

W przypadku nierozwiązanego sporu z bukmacherem, któremu licencji udzieliła Komisja Kahnawake Gaming Commision, możesz zgłosić skargę wypełniając formularz:

Procedura składania skarg

W 2023 roku odpowiedź na email otrzymałem w ciągu 2 dni.

2.2. Profesjonalne podejście

Ciekawy jest zapis widniejący tuż nad polami do uzupełnienia:

Skargi, pytania i dochodzenia są przyjmowane i weryfikowane przez Komisję zgodnie z procedurami określonymi w Regulaminie, a w stosownych przypadkach, przy pomocy profesjonalnych doradców. Wszelkie reklamacje dotyczące operacji gier posiadających zezwolenie wydane przez Komisję powinny być kierowane na piśmie do Komisji pod numerem adres pocztowy lub faksem poniżej lub za pomocą formularza skargi. Komisja jest zobowiązana do niezwłocznego reagowania na skargi. Każda próba zostanie wykonana w celu ułatwienia odpowiednich rozwiązań między skarżącymi i operatorów.

Uwaga:
Jeśli otworzysz dyskusję dotyczącą skargi na dowolnym forum publicznym, dzielić się informacjami z mediów lub jakimkolwiek innym forum publicznym, może zagrozić naszej zdolności, aby pomóc.

Podoba mi się to podejście – udowadnia profesjonalizm.

Informacja nad formularzem wynika z troski o nie publikowanie fałszywych oskarżeń na forach. To psuje wizerunek bukmachera (często niesłusznie) i taki bukmacher może już nie być skłonny do współpracy z komisją Kahnawake w sprawie oszczerczego gracza. Spór między graczem a bukmacherem nie jest sytuacją do rozstrząsania na forum, chyba że sam bukmacher, Organ Nadzorczy i wszelcy pośrednicy zawiodą w mediacjach. Porządna Komisja Nadzorcza zajmie się lepiej “problematycznym bukmacherem” niż “koledzy” na forum. Po prostu ma większą wiedzę i uprawnienia.

Procedura rozwiązywania konfliktów z bukmacherem jest taka:

  1. Kontakt z bukmacherem.
  2. Kontakt z jurysdykcją.
  3. Kontakt z SBR.

W praktyce większość graczy, mających problemy z bukmacherem, najpierw szuka pomocy (błędnie) wśród społeczności graczy, przez co wątki ze skargami pojawiają sie stosunkowo często. Jest to złe podejście i wynika z niewiedzy graczy o tym, że jest coś takiego jak Komisja Nadzorująca działalność Hazardową.

2.3. Skuteczna Komisja Kahnawake?

Kahnawake Gaming Commision działa w interesie graczy. Przekonał się o tym bukmacher BetSolo, któremu komisja Kahnawake zabrała licencję.

Gracz twierdzi, że założył konto w BetSolo w kwietniu 2016 i wpłacił €500. Grał w kasynie i wypłacił €1,500 bez problemu. Kolejny depozyt złożył w maju w wysokości €1,500 zwiększając swój balans do €7,000 zysku. Zamknięto mu konto, gdyż rzekomo nie miał mieć dostępu do kasyna z powodu przebywania w Anglii. 25 maja 2016 Kahnawake podjęła decyzję o cofnięciu licencji bukmacherowi BetSolo. Decyzja nabrała mocy 29 czerwca 2016.

Osoby zainteresowane bardziej wiarygodnością komisji Kahnawake odsyłam do ujawnionego skandalu UltimateBet z lat 2005-2007. Potwierdzone zostały wówczas przypadki oszustwa na pokerowej podstronie bukmachera, a Komisja po długim dochodzeniu nakazała zwrot 22.000.000$ na konta graczy i nałożyła karę w wysokości 1.500.000$ na operatora – Tokwiro Enterprises.

2.4. Porażka Komisji Kahnawake?

Do 2023 roku uważałem Komisję Kahnawake za skuteczną. 

Zostałem zmuszony do zmiany zdania po wymianie korespondencji dot. bukmachera Uberlucky, który okradł Polaków. Komisja pierwotnie wyraziła gotowość do rozpatrzenia tej sprawy (poprosiła o kontakt bezpośrednio od poszkodowanych), ale ostatecznie wyrzekła się wszelkiej odpowiedzialności i chęci pomocy, czy chociażby komentarza, mimo iż udzieliła koncesji bukmacherowi.

Poniżej załączam mojego długiego email w tej sprawie (15.04.2023), na którego otrzymałem zdawkową i wymijającą odpowiedź, która była równoznaczna z tym, że nie mogą lub nie chcą zająć stanowiska w tej sprawie.

Hello,

I have received the final email from Jakub.

He wrote that you refused to assist him due to T&C of UberLucky:

11.3. Player has the right to bring unresolved disputes to Antillephone via complaints@gaminglicences.com.

Your decision is strange to me.

===

As someone who has been in the betting industry for 20 years, I go to the UberLucky.com bookmaker website and see the Kahnawake seal. Then I think that it is probably a reliable bookmaker, because if it cheats the players, the Kahnawake committee will deal with it just like with the BetSolo or UltimateBet bookmaker, for example.

Meanwhile, you are denying responsibility, and this is dooming the players to failure, without a fair mediator.

From my perspective, the bookmaker applied for an additional license (Kahnawake besides Curacao) to gain credibility.
After the theft of funds to the Poles, he wrote back that he had a provision in the regulations referring to another commission to cut you off from action and legalize the theft of money.

The fact is, however, that your certificate is still on the (fraud) bookmaker’s website.

Meanwhile, after clicking on the Kahnawake seal, a message about good standards is displayed, which you confirm by granting a certificate.

https://certificates.gamingcommission.ca/KGCCertificates.aspx?id=855f277b-b32e-44b3-bca4-d40c1f399ed0%27,%27BrandNameCertificates%27,%27location=0,status=0,scrollbars=1%27

Potwierdzenie przez Kahnawake dobrych standardów Uberlucky

Potwierdzenie przez Kahnawake dobrych standardów Uberlucky

It confuses players. Your message on your internet domain is misleading players.

I feel cheated at this point because, on the one hand, you grant a certificate to the bookmaker, and on the other hand, you refuse to help or even consider the case regarding the credibility of the UberLucky bookmaker.

In such a situation, all responsibility for enforcing justice falls on the players, who are directed to a worthless Curacao license. I predict that there they will bounce off the wall and not get their money back, whether the bookmaker is a fraud or not.

===

Therefore, I have a few questions:

1) Why is your certificate placed on the UberLucky bookmaker website, whose credibility you do not control?

Stopka bukmachera Uberlucky z linkiem do potwierdzenia dobrych standardów przez Komisję Kahnawake

Stopka bukmachera Uberlucky z linkiem do potwierdzenia dobrych standardów przez Komisję Kahnawake

I assume that bookmaker met the conditions and paid the license fee, but is that what your oversight is limited to?
I hope it is not.

In my opinion, the enforceability of fair provisions is much better in the case of the KGC than in the case of the Curacao commission.

The Curacao one is generally considered worthless…

 

2) Why is your certificate untrue about the application of good standards by the UberLucky bookmaker?

3) Are you going to somehow verify the validity of the application of good standards or do you prefer to run away from the responsibility that lies with you?

I considered you a credible commission for years: https://surebety.pl/artykul/kahnawake-gaming-commission/
Should I change my opinion of you?

I hope you won’t leave players from Poland without a fair investigation.

I am asking you to change your decision and check the good standards of the UberLucky bookmaker for the case of player Jakub and other affected Poles (hidden copy emails to some of them).

Odpowiedź jaką uzyskałem 18.04.2023:

Hello,

Thank you for contacting the Kahnawake Gaming Commission (KGC).

We appreciate you bringing this matter to our attention. Due to respect and confidentiality, we are unable to provide specific details regarding how the situation with the players have been addressed. However, we can confirm we have contacted the operator directly and it has been handled.

Kind Regards,

 

Poszkodowani gracze otrzymali odpowiedź, w której wypierają się odpowiedzialności i skierowali graczy do Komisji Curacao (która jest bezwartościowa). Finał jest taki, że pieniądze graczy zostały zawłaszczone.

Szczegóły dot. bukmachera Uberlucky i jego klonów tutaj:

UberLucky

2.5. Standardy Komisji Kahnawake

W związku z powyższym należy się mocno zastanowić czy Kahnawake nadal jest wiarygodną jurysdykcją.

Przejrzałem autoryzowanych bukmacherów[1] i znalazłem na ich liście bukmacherów, którzy są dalecy od “dobrych standardów”, np.:

  • 2***t (anulowanie zakładów “bez powodu”, problemy z wypłatami, brak możliwości mediacji) — kontrowersyjny bukmacher (choć nie należy do czarnej listy)
  • ton***t (abuzywne zapisy w Regulaminie wobec Polaków)

Pojedyncze przypadki braku pomocy mogą być sygnałem alarmowym, że polityka postępowania Komisji ulega zmianie.
Jeśli będzie więcej przypadków, w których Komisja odmówi pomocy, to o nich napiszę, a wiarygodność Kahnawake Gaming Commission zostanie zdegradowana do “śmieciowej”.

3. Podsumowanie

Kilku bukmacherów z wysoką wiarygodnością i dotychczasowe aktywne działania Kahnawake Gaming Commision napawały graczy optymizmem.

Wysoka/niska wiarygodność wynika przede wszystkim z postępowania bukmacherów, a nie działań komisji. Zakres egzekwowalności praw graczy jest dla komisji ograniczony i najczęściej będzie nieskuteczny.

Kahnawake Gaming Commision była jedną z wiarygodnych jurysdykcji. Przykład Uberlucky przyćmił ostatnie lata skutecznych interwencji i postawił pod znakiem zapytania wiarygodność i skuteczność działań KGC.

Oczywiście wypłacalność konkretnego bukmachera zależy od rankingu wiarygodności, więc decyzję o trzymaniu dużych środków uzależniłbym właśnie od tego czynnika. W sytuacjach niepewności, lepiej stracić szansę niż pieniądze. Nowych bukmacherów trzeba zawsze testować na najmniejszych stawkach.

4. Literatura

[1] GamingCommission.ca – oficjalna lista autoryzowanych dostawców usług hazardowych licencjonowanych na Kahnawake

[2] Kahnawake – koszty licencji w rezerwacie Kahnawake [18.11.2011] [3] Kahnawake Gaming Commission: an unexpected step forward – skarga w Kahnawake rozpatrzona pomyślnie [18.02.2010]

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.