Jest kilka sprawdzonych sposobów na ogrywanie bukmacherów, ale na zakładach może regularnie zarabiać jedynie 5-10% najlepszych graczy. Wybór strategii zależy od preferencji i możliwości gracza. Po wybraniu strategii możesz wybrać przeciwnika – bukmachera, u którego zarejestrujesz konto. Poznaj możliwości zarabiania na zakładach i wybierz drogę, która Ci odpowiada.

Mężczyzna w garniturze stoi przed dużym szarym wykresem z rosnącą białą strzałką

Zyski długoterminowe

1. Czy zarabianie na zakładach jest możliwe?

Tak.

Zarabianie na zakładach jest możliwe dzięki zdobyciu lokalnej przewagi nad bukmacherem. Wystarczy znaleźć jedną słabość bukmachera i umieć ją zamienić na pieniądze. Na rynku istnieją setki bukmacherów, więc znalezienie słabości u jednego z nich jest kwestią czasu i wiedzy:

Dlatego przygotowałem sondę, by oszacować jak wielu jest takich graczy:

2. Zarabianie na zakładach w praktyce — sonda

Sonda wyglądała tak (strona zewnętrzna, na której została umieszczona już nie istnieje):

Sonda z 3 opcjami wyniku

Sonda SureBety.pl z 2012 roku,
Źródło: http://web.archive.org/web/20120625075301/http://www.websonda.pl/pokazramke/17744

W publikacji wyników na podstronie zachowanie gracza (12 lipca 2013) napisałem, że sondę wypełniło 833 osoby.
Wyniki były takie:

 • Tak, jestem dużo do przodu: 14% 
 • Wciąż krążę koło zera: 38%
 • Nie, tracę na tym: 48%

Na podstawie tej sondy możemy śmiało założyć, że regularnie wygrywa jedynie 5-15% najlepszych graczy zakładów bukmacherskich.
Po tym jak wprowadzono ustawę hazardową w 2017 roku, procent wygrywający na pewno spadł (dużo gorsze warunki na rynku).

 

Oto najpopularniejsze strategie ogrywania bukmacherów:

 1. Bonusy powitalne
 2. Promocje
 3. Surebety i middlebety
 4. Valuebety
 5. Spadki kursów
 6. Trading
 7. Oszukiwanie
 8. Ustawiane mecze

Przyjrzyjmy się każdej z nich szczegółowo:

2. Strategie niskiego ryzyka

2.1. Bonusy powitalne dla nowych graczy

Bukmacherzy oferują wiele różnych rodzajów bonusów.
Bonusy powitalne dotyczą wyłącznie nowych graczy.

Najpopularniejszymi bonusami są bonusy powitalne, które przyznawane są tylko nowym graczom (nowym kontom). Ich wielkość zwykle zależy od kwoty depozytu.

Dlatego są to bonusy głównie dla graczy początkujących, którzy dopiero zaczynają zakłady w Internecie. Trzeba grać tak, aby bonusy te stopniowo zwiększały kapitał przeznaczony na zakłady.

Jednak nastawianie się tylko na tego typu zarobek, może okazać się krótkowzroczne. Powodem tego stanu jest skończona ilość tego typu bonusów (bo skończona jest ilość bukmacherów).

2.2. Promocje i bonusy dla obecnych graczy

Obecni gracze mogą liczyć na takie promocje i bonusy jak:

 • bonus reload
 • bonus urodzinowy
 • cash back

Zasada przyznawania jest prosta: jeśli jesteś wartościowym graczem dla bukmachera (przegrywasz), to masz szansę na bonus.

Stawiając zakłady na swoim nowym koncie, trzeba mieć świadomość, że historia typów jest dla bukmachera widoczna i ocenia on graczy pod względem zyskowności.

Jeśli więc będziesz przegrywał na koncie bukmachera, bardzo możliwe że będziesz od niego otrzymywał bonusy. Nasuwa się od razu pytanie: jak ma mi się opłacać przegrywać u bukmachera???

Aby opłacało się przegrać u bukmachera, trzeba jednocześnie wygrać gdzieś indziej stawiając w przeciwną stronę. Mowa tu głównie o surebetach i giełdach zakładów.

Strategia jest prosta: przegrać wszystkie środki u bukmachera i czekać na email z bonusem. Niestety działa tylko na krótką metę, bo ilość bukmacherów jest ograniczona.

Najczęściej warunkiem koniecznym otrzymywania bonusów reload, cash back czy urodzinowych jest ujemny bilans konta u danego bukmachera.

2.3. Surebety lub middlebet

Te tematy są szczegółowo opisane tutaj: surebet i middlebet.

Zarabianie z ich pomocą można realizować dzięki darmowym/płatnym programom, które wyszukują okazji. Szukanie “ręczne” jest możliwe w zakładach na żywo.

Ja stosowałem tą drugą metodę “przy okazji” obstawiania tradycyjnego (valuebety).

3. Strategie średniego ryzyka

3.1. Valuebety — własne, darmowe albo płatne typy

Grając valuebety, przy odpowiednim stawkowaniu, w dłuższej perspektywie zarabiamy na zakładach.

Strategia ta wymaga znalezienia niszy. Trzeba znaleźć słabość u jednego z bukmacherów, a potem sposób na regularne korzystanie z niej. Mogą to być np. regularnie źle wystawiane kursy w ramach esportów.

Nie zawsze jest to możliwe po znalezieniu słabości. Strategię valuebetów czasem można rozszerzyć na kilku bukmacherów albo kilka rynków.

Typowanie samemu różni się bardzo znacząco od płatnych typów.

3.2. Valuebety — insidery

Insider to informacja poufna i może posłużyć do postawienia valuebetu. Może dotyczyć osłabienia w składzie jednej z drużyn, jeśli nie jest to informacja szeroko dostępna publiczności.

Regularne i solidne źródło insiderów może dać trwałą przewagę graczowi nad bukmacherami.

3.3. Spadki kursów

Na podstawie ruchu kursów można czasami zaobserwować pewne zależności.

Jeżeli kurs spada gwałtownie w krótkim czasie u wielu bukmacherów, może to sugerować ustawiony mecz lub ważną informację, która nie była wcześniej uwzględniona w wartościach kursów. Zwykle przyczyną spadków są zakłady o dużych stawkach, ale nie jest to regułą.

Nie ma prostej zależności między wielkością spadków, ale przy podejściu statystycznym być może udałoby się odnaleźć zyskowne zależności. Dyscyplin i rynków jest bardzo wiele.

3.4. Trading

Trading to sztuka handlowania kursami na giełdzie zakładów. Jest to zwykle ostatni przystanek graczy zawodowych – przyjmują oni wtedy rolę bukmachera i nierzadko wspomagają się oprogramowaniem do tradingu.

Czasem trading jest łączony z innymi strategiami takimi jak valuebet czy surebet.

Poniżej filmik, nagrany przez jednego z naszych czytelników (Tyrion), pokazujący ile można zarobić na tradingu:

otwórz filmik w powiększeniu

Z Tyrionem przeprowadziłem serię wywiadów:

4. Nieetyczne strategie ogrywania bukmacherów

4.1. Oszukiwanie

Oszukiwanie bukmacherów jest strategią wyczekiwania na błędy techniczne lub błędy ludzkie po stronie bukmachera.

Czasem bukmacher “zaśpi” z zablokowaniem kursów lub udostępni obstawianie przedmeczowe po rozpoczęciu spotkania. Prawie każda wykryta próba oszukania bukmachera w ten sposób kończy się anulowaniem tego typu zakładu. Jeśli bukmacher zauważy, że ktoś często gra tego typu błędy, to jest to podstawa do nałożenia limitu stawek.

Mimo takiego widma restrykcji, niektórzy gracze nastawiają się na tego typu grę. Dysponując “szybkim” obrazem telewizyjnym lub transmisją, można zdobyć przewagę nad bukmacherem. Ze zweryfikowanego konta wypłatę można zrealizować stosunkowo szybko. W przypadku, gdy bukmacher zorientuje się po fakcie o błędzie, może się pojawić ujemne saldo konta i wezwanie do uzupełnienia brakującego salda. Wyegzekwowanie pieniędzy od takiego gracza jest bardzo trudne, a przy stosunkowo niskich kwotach jest także nieopłacalne.

Większość osób będzie uważać taki sposób gry za nieetyczny. Osoby skłonne do takiej strategii gry widzą tu dostosowanie się do panujących reguł – jako wykorzystywanie słabości przeciwnika, którym jest bukmacher lub inni gracze na giełdzie zakładów.

Oszukiwanie jest strategią krótkoterminową, wymagającą zwykle tworzenia wielu kont u bukmacherów.
W przypadku gry na giełdzie zakładów, mogą także pojawić się restrykcje, jeśli ktoś będzie nadmiernie wykorzystywał niedoskonałości systemu (np. zaokrąglenia stawek).

4.2. Ustawiane mecze

Ustawienie meczu jest pewnym zarobkiem. Ale jak wielu graczy potrafi ustawić mecz?

Podobnie jak oszukiwanie, ustawianie meczy należy do grup “nieetycznych”. Trochę czym innym jest już wejście w posiadanie informacji o ustawionym meczu.

Niby bukmacherzy mają w regulaminach zastrzeżenie, że jeśli gracz stawia na spotkanie znając jego wynik, to mogą anulować taki zakład. W praktyce widziałem już niejeden ustawiony mecz w zakładach na żywo i bukmacherzy raczej nie anulują zakładów z takiego spotkania! Musieliby mieć dowody na taki stan rzeczy. Przy podejrzeniu zazwyczaj wstrzymują rozliczenie zakładu albo wypłaty określonej grupie graczy.

Większość organów nadzorczych nie wywiera presji na bukmacherach ws. ustawionych meczy. Stanowią one kilka procent wszystkich spotkań.

Na rynku ustawianych meczy mamy często walkę o dotarcie do najlepszych informacji. Mądrzy i doświadczeni gracze starają się odkryć wzorce, po których poznać, że mecz jest ustawiony. Bukmacherzy widzą po stawianych stawkach i osobach, które je stawiają, że mecz może być ustawiony. Bukmacherzy korzystają ze swojej uprzywilejowanej pozycji – widząc nietypowe zmiany kursów na rynkach, bukmacherzy starają się zyskać pieniądze na zwykłych graczach, którzy nie mają dostępu do zaawansowanych narzędzi.

5. FAQ — najczęstsze pytania dotyczące strategii ogrywania bukmacherów

5.1. Jaka jest najlepsza strategia w zakładach bukmacherskich?

A co to znaczy najlepszy sposób na regularne ogrywanie bukmacherów? :)

W powyższym artykule jest kilka ogólnych metod zarabiania w długim terminie na bukmacherach. 
Najlepsza strategia powinna spełniać kilka kryteriów.

To co będzie dobre dla mnie, niekoniecznie będzie najlepsze dla ciebie, prawda?
Na przykład, jeśli obstawiałbym ustawiane mecze, to czy ty byłbyś w stanie skopiować moją strategię? Raczej nie…

Strategię dobiera się indywidualnie do gracza i wynika ona z silnych stron gracza.
Wybór strategii ma dawać lokalną przewagę w pewnym wąskim zakresie rynku.

Przejrzyj ogólne strategie i zastanów się, która najbardziej będzie pasowała do twojej osobowości.
Jeżeli będą dwie albo trzy strategie, które rozważasz, to możesz się starać rozbudowywać wiedzę w dwóch, trzech kierunkach, aż dojdziesz do wniosku, że jedna z nich najbardziej ci odpowiada. Wtedy przy niej pozostań i zagłęb się w szczegóły, doprowadzając ją do perfekcji.

Celem jest znalezienie strategii, która najbardziej pasuje do twojej osobowości, a potem takie poprawienie detali, aby zoptymalizować zyski.

6. Alternatywy zakładów

Alternatywami dla zarabiania na zakładach są:

 • casino online
 • akcje i obligacje (giełda papierów wartościowych)
 • forex (waluty)
 • kryptowaluty