Gracz rekreacyjny

Gracze rekreacyjni stanowią ok. 85% wszystkich graczy zakładów bukmacherskich. Obstawiają dla przyjemności i towarzystwa. Poznaj ich lepiej – może jesteś jednym z nich?
Grafika nikt nie kibicuje Goliatowi z uradowanymi kumplami przy piwie

1. Kim jest gracz rekreacyjny?

Def.1. Gracz rekreacyjny to gracz, który gra dla przyjemności i wygranej, posługując się w typowaniu swoją wiedzą i intuicją bez metod i narzędzi wspomagających osiąganie nadzwyczajnych rezultatów.

Celem graczy rekreacyjnych jest głównie osiąganie przyjemności z gry. Zyski nie są dla nich najważniejsze. Często kontynuują obstawianie, mimo ujemnych wyników finansowych. Traktują to jako koszt przyjemności.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Rodzaje graczy rekreacyjnych

Wyróżniłbym 3 grupy graczy rekreacyjnych, którzy różnią się od siebie wielkością obstawianych kwot:

 1. Gracze tasiemców
 2. Gracze życzeniowi
 3. Gracze VIP

Scharakteryzowałem grupy stereotypowo. Poszczególni gracze mogą nie spełniać wszystkich wymienionych kryteriów.

2.1. Gracze tasiemców

Gracze tasiemców lubią puszczać tzw. “taśmy” lub “tasiemce”, czyli stawiać zakłady akumulowane za 2 PLN, by mieć szansę wygrać 100 PLN, 1000 PLN albo nawet 100.000 PLN! Są jak gracze Lotto – żyją marzeniami, że kiedyś wreszcie nadejdzie ich wielki dzień.

Brak głównej wygranej im nie przeszkadza. Emocjonują się tym, ile spośród wybranych meczy trafili, ile nie trafili i jakie niespodzianki pojawiły się na ich kuponie. Jeśli mają szczęście, trafiają i chcą się wtedy podzielić ze wszystkimi swoją radością.

Wszystkie postawione spotkania starają się śledzić. Jeśli nie obraz na żywo, to przynajmniej wyniki na żywo. Mają w zamian świetne tematy do rozmów z kolegami, którym pokazują swoje kupony.

Tyle emocji za jedyne 2 złote! Czyż to nie piękne?

Kiedy ich status materialny się poprawia, zwiększają stawki do 4, 5 lub 10 PLN na zakład.

Prawie każdy gracz zawodowy zaczynał od obstawiania tasiemców.

2.2. Gracze życzeniowi

Życzeniowi gracze rekreacyjni żyją marzeniami o regularnych zyskach, ale nie robią nic znaczącego, by przybliżyć się do tego marzenia.

Lubią postawić więcej – powiedzmy 50-200 PLN – by od czasu do czasu wygrywać, ale niewielkie kwoty – do 2000 PLN. Okresowe wygrane sprawiają, że “gonienie za marzeniami” ma sens. Miewają serie wygranych lub przegranych. Sumarycznie tracą na zakładach, ale nie liczą jak dużo, bo zwykle nie prowadzą zapisków dotyczących ilości postawionych i wygranych pieniędzy.

Gracze życzeniowi byli zwykle w przeszłości graczami tasiemców. Ich status materialny uległ poprawie od tego czasu. Mają teraz dobrą pracę i stać ich na taką rozrywkę.

Obstawianie 2 PLN już ich nie bawi. Tyle to obstawiają gimnazjaliści! Uważają, że wiedzą więcej i przyszła pora na zwiększenie stawek. Niska potencjalna wygrana ich nie stymuluje. Większe wygrane to większa adrenalina, zwłaszcza, że w przeszłości udało im się już trafić jakąś “większą” kwotę. Są przekonani, że lepiej znają się na sporcie niż amatorzy Lotto.

2.3. Gracze VIP

Ostatnią grupę stanowią gracze VIP, którzy są ulubioną grupą bukmacherów. Stawiają dużo lub bardzo dużo, czyli minimum 200 PLN na zakład. W ciągu miesiąca potrafią przegrać 10.000 PLN. W ciągu roku równowartość mieszkania. Mogą liczyć na bardzo specjalne względy – indywidualne bonusy, brak limitu stawki, wyrafinowane prezenty urodzinowe itp.

Gracze VIP najczęściej wywodzą się z bogatych rodzin lub sami się dorobili (będąc graczami życzeniowymi) i szukają odpowiedniej dla ich budżetu rozrywki. Bardzo dobrze zarabiają, a gry komputerowe nie dostarczają im wystarczającej adrenaliny, bo nie wiążą się z pieniędzmi. Obsługa bukmachera sprawia, że czują się wyjątkowi, a przez to czują się lepsi od innych graczy, mimo iż regularnie przegrywają.

Gdy gracze VIP znajdują zastosowanie dla ogromnych ilości zarobionych pieniędzy i widzą, że mogą je przekuć na przyjemność i uznanie, podbudowują swoje ego, że stać ich na tak drogą rozrywkę, a innych nie. Zakłady to chwila tylko dla nich. Zwykle się nią nie dzielą, bo pewnie padłoby pytanie “jak na tym wychodzisz?”, a wtedy musieliby tłumaczyć rozmówcy, że to nie to jest najważniejsze. I tak nikt tego nie zrozumie.

Jeśli dzielą się swoimi wynikami, to tylko wygranymi kuponami z innymi bogaczami, którzy ich zrozumieją. Obstawianie dodaje im prestiżu. To odpowiednik pójścia kiedyś do kasyna.

Z uwagi na swój bardzo wysoki status materialny, gracze VIP nie mają motywacji, by poświęcać czas na naukę reguł rządzących zakładami. Prawie niemożliwym jest, by zostali graczami zawodowymi. Wyjątek mogą stanowić osoby, których praca predysponuje do zarządzania kapitałem (np. maklerzy giełdowi, ubezpieczyciele) i którzy doszli do majątku sami.

3. Jak grać rekreacyjnie?

W obstawianiu rekreacyjnym nie ma nic złego. Trzeba tylko robić to odpowiedzialnie, bez uszczerbku dla życia osobistego. By nie dopuścić do uzależnienia pamiętaj:

 • traktuj zakłady bukmacherskie jako jedną z rozrywek
 • przed rozpoczęciem obstawiania wyznacz budżet na grę, który możesz stracić i nie przekraczaj go
 • uświadom sobie, że przegrana jest czymś naturalnym i nie próbuj się odegrać
 • unikaj obstawiania w silnych emocjach, nie używaj zakładów do poprawy nastroju
 • nie obstawiaj zakładów po spożyciu alkoholu czy środków odurzających
 • sprecyzuj ilość czasu na grę i kontroluj czy jest przestrzegany
 • nigdy, przenigdy nie pożyczaj od kogoś ani komuś pieniędzy na zakłady
 • kiedy pojawią się wątpliwości czy masz problem, zapytaj o opinię osobę której ufasz, a która nie ma problemu z hazardem; jeśli trzeba pokaż jej swoje zachowanie w trakcie gry
 • spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi i nie pozwól by rozrywka była od nich ważniejsza

4. Bukmacherzy dla gracza rekreacyjnego

4.1. Kryteria wyboru

Przy wyborze bukmachera, można przyjąć stereotypowo, że dla gracza rekreacyjnego najważniejsze są następujące czynniki (od najważniejszego):

 1. Bukmacher ma punkty stacjonarne. W lokalu panuje miła atmosfera, gdzie można się spotkać ze znajomymi.
 2. Bukmacher oferuje okresowe promocje.
 3. Oferta bukmachera obejmuje interesujące gracza ligi i dyscypliny.
 4. Bukmacher jest wiarygodny i w razie wygranej wypłaci pieniądze.
 5. Postawienie zakładu, formalności i czynności związane z obstawianiem są łatwe w realizacji.

4.2. Którego bukmachera wybrać?

Z legalnych bukmacherów najwięcej punktów naziemnych ma Fortuna i STS. Ten pierwszy ma świetne kursy, a drugi świetny marketing. Najstarszym bukmacherem jest totolotek, który zamyka TOP3.

Z bukmacherów nielegalnych gracze rekreacyjni nie powinni korzystać. Aby nie dać się złapać, trzeba uzupełnić swoją wiedzę w zakresie działającego w Polsce prawa hazardowego, a graczom rekreacyjnym zależy głównie na graniu, a nie uczeniu się.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.