Isle of Man Gambling Supervision Commission

Isle of Man Gambling Supervision Commission jest jedną z najstarszych Komisji Nadzoru na świecie. Bukmacherzy z jej licencją mogą reklamować się w Wielkiej Brytanii. Nie udało mi się znaleźć ani jednej skargi na działania tej Komisji.

1. Co to jest GSC?

Orzeł po lewej i kruk po prawej a w środku trzy połączone ze sobą nogi na czerwonym tle. Powyżej korona królewska a poniżej podpis na wstędze łaciński napis oraz Isle of Man Government

Łaciński napis na wstędze brzmi QUOCUNQUE JECERIS STABIT i oznacza “Gdziekolwiek mnie rzucisz, będę stał.”

Isle of Man Gambling Supervision Commission (IoM GSC) została założona w 1962 roku by chronić interesy graczy na wyspie poprzez zapewnienie, że hazard jest uczciwy, wolny od przestępstw i że gracze otrzymają swoje wygrane.[1]

GSC działa na podstawie ustaw z 1984, 1986, 1988, 2001 i 2010 roku.

Gambling Supervision Commission deklaruje:

Na Wyspie Man mamy pewność, że wszyscy licencjobiorcy posiadają system, który w pełni chroni wszystkie fundusze gracza. Oznacza to, że wszystkie depozyty lub wygrane, które masz z firmą gier regulowaną na wyspie, są bezpieczne i mogą być egzekwowane przez prawo.

Do zadań GSC należy także przegląd działań marketingowych i reklamowych koncesjonariuszy oraz stałe monitorowanie polityki w zakresie ochrony gracza i hazardu nieletnich.[2]

Gambling Supervision Commission znajduje się na białej liście UK Gambling Commission. Oznacza to, że firmy znajdujące się pod jurysdykcją Isle of Man mogą reklamować się na terenie UK. GSC jest także członkiem GREF.

1.1. Nadzór po-licencyjny

W rocznym raporcie Isle of Man 2011-2012[3] możemy przeczytać, że zaangażowanie Komisji nie kończy się po przyznaniu licencji. Nowy licencjobiorca zostaje objęty systemem inspekcji, który zawiera:

 • przeglądy okresowe dla wszystkich operatorów,
 • kwartalne powroty do sprawozdań wydajności finansowej operatorów,
 • regularne wizyty u operatorów by kompleksowo sprawdzać ich działalność,
 • tygodniowe kontrole na stronie i przed-programowe inspekcje zdalnych aktywów,
 • rozpatrywanie skarg.

1.2. Misja

Podstawowe zasady Gambling Supervision Commission to:

 • utrzymać branżę hazardu wolną od przestępstw,
 • chronić młodych i osoby zagrożone,
 • mieć pewność, że usługi oferowane przez posiadaczy licencji są uczciwe i że gracze otrzymują swoje wygrane.

1.3. Gdzie leży Isle of Man?

Wyspa Man leży między Wielką Brytanią a Irlandią. Jest to terytorium zależne od Korony brytyjskiej. Mają własny parlament i pieniądze. Obronnością i polityką zagraniczną zajmuje się Wielka Brytania. Wyspa Man nie jest częścią ani UK ani EU.

Podatek od zakładów jest liczony od zysku netto[4]:

 • do £20mln rocznie płacą 1,5%
 • od £20mln do £40mln płacą 0,5%
 • powyżej £40mln płacą 0,1%
 • stała stawka 15% dla pool betting

Wyspę zamieszkuje ok. 80,000 osób. Podstawą gospodarki jest turystyka. Na przełomie maja i czerwca można zobaczyć prestiżowy wyścig motocyklowy International Isle of Man TT Race. Impreza jest zaliczana do jednych z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych tego typu na świecie. 6x61km ulicą ze średnią prędkością 200 km/h w niecałe 2h (na Wyspie Man nie ma ograniczenia prędkości)!

2. Formularz skarg i zażaleń

W przypadku gdy polubowne rozwiązanie sporu z bukmacherem nie było możliwe, pozostaje złożenie skargi do Komisji, która wydała mu licencję. Jeśli bukmacher działa na licencji Gambling Supervision Commission złóż skargę tutaj:

Procedura składania skarg

2.1. Dane kontaktowe

Na stronie kontakt jest podany jedynie telefon i email.

Na stronie kontaktowej brakuje informacji o adresie i członkach Zarządu. Można je znaleźć dopiero w raporcie rocznym[3].

3. Podsumowanie

Polityka Isle of Man jest spójna. Ich słowa mają pokrycie w rzeczywistości. Komisja ma ponad 50-letnią tradycję i poważnie podchodzi do relacji Komisja-Licencjobiorcy-Gracze. Jasne zasady i konsekwentne ich przestrzeganie są ich siłą. Środki graczy są odpowiednio chronione. Roczne raporty zawierają ilość złożonych skarg i ich wynik. Daje to podstawy do zaufania renomowanym bukmacherom i ewentualnie nowym bukmacherom, którzy niedawno rozpoczęli działalnością pod szyldem Isle of Man.

4. Literatura

[1] Isle of Man Gambling Supervision Commission – Wikipedia

[2] Player Protection

[3] Isle of Man Gambling Supervision Commission Annual Report 2011-2012 – strona 10

[4] Isle of Man – koszty licencji i podatki na Isle of Man

[5] Licence Holders on the Isle of Man – lista licencjobiorców

[6] Charges for a full OGRA licence – aktualne koszty licencji na stronie Isle of Man

[7] The Gambling Supervision Commission has agreed terms for a cooperation agreement with the Malta Lotteries & Gaming Authority

[8] Isle of Man TT – nowa definicja szybkości – scigacz.pl, wywiad z Polakiem, który wziął udział w wyścigu TT

Zobacz też:
Komisje nadzorujące hazard
Ustawa hazardowa w Polsce

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.