SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Ustawa hazardowa 2010

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,73/5
  Głosów: 22
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  W roku 2009 rząd Platformy Obywatelskiej uchwalił w ekspresowym tempie dwóch miesięcy nowelizację ustawy hazardowej, aby zatuszować aferą hazardową, która ujawniła kontakty polityków z lobbystami. Nowelizacja ta jest powszechnie uważana za nieudaną i obowiązywała od 1 stycznia 2010 do 31 marca 2017.

  1. Nowelizacje ustawy hazardowej w latach 2009-2016

  niebieski-paragraf.jpgPrzepisy ustawy hazardowej,
  ShutterStock

  Wprowadzenie nowelizacji 19 listopada 2009

  Ustawa hazardowa z dnia 19 listopada 2009 (2,74MB) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku. Miała za zadanie zakazać reklamowania hazardu w Polsce w każdej postaci (w praktyce dało się to obejść, zobacz LVbet) i obciążała karami uczestników gier hazardowych, a nie podmioty oferujące produkty hazardowe (bo tak powinno być to porządnie zrobione).

  Od 1 stycznia 2010 gracze zakładów bukmacherskich byli traktowani jak przestępcy, a nie osoby, które korzystają z rozrywki. W praktyce nie było narzędzi do egzekwowania tego prawa aż do wycieku danych z banku Pekao SA w 2014 roku, po którym zaczęło się "polowanie na czarownice" przez ministra Kapicę.

  Oto najważniejsze fragmenty ustawy hazardowej 2010 z punktu widzenia gracza zakładów bukmacherskich:

  Art.29.1. Zabrania się reklamy i promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach.

  2. Zabrania się informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, przyjmowania zakładów wzajemnych oraz gier na automatach.

  Art. 103. (…) wprowadza się następujące zmiany:

  7) Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia,

  podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

  9) po art. 110 dodaje się art. 110a i 110b w brzmieniu:

  §1 Kto wbrew przepisom ustawy zleca lub prowadzi reklamę lub promocję gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach, umieszcza reklamę takich gier lub zakładów lub informuje o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier lub zakładów,

  podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

  W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w §1 lub §2, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

  Z dniem 1.01.2010 w polskim sektorze hazardowym wywołano zatem szereg negatywnych skutków w wyniku nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Negatywne skutki znacznie przeważyły pozytywne. 

  Nowelizacja ustawy z dnia 26 maja 2011

  26 maja 2011 roku pojawiła się kolejna nowelizacja o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, ale ta nie zmieniła w praktyce nic dla graczy. Wprowadziła jedynie obowiązek zakupu licencji (wyższa stawka wyniosła 480.000 PLN) dla bukmacherów działających na terenie Polski. Weszła w życie 14 dni od ogłoszenia.

  Nowelizacja ustawy z dnia 1 stycznia 2014

  Z dniem 1 stycznia 2014 weszła kolejna nowelizacja. Miała wpływ głównie na Totalizator Sportowy, który stanowi monopol państwa polskiego od 1957 roku (a w którym spółka amerykańska ma udziały). Ustawa miała umożliwić Totalizatorowi oferowanie produktów przez Internet.

  Jak to jest podane w Uzasadnieniu (str.6), jednym z celów jest oczywiście zwiększenie przychodów Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (cięcie kosztów i zwiększenie dostępności).

  Nowelizacja ustawy z dnia 1 kwietnia 2017

  Od 1 kwietnia obowiązuje w Polsce nowa ustawa hazardowa 2017, którą omawiamy w osobnym artykule.

  2. Jaki był cel ustawy hazardowej 2010?

  czerwona-lotka-srodek-tarczy.jpgCel ustawy hazardowej, ShutterStock

  Oficjalnie ustawa hazardowa 2010 miała na celu ochronę obywateli przed szkodliwymi skutkami hazardu, na których leczenie państwo wydaje za dużo pieniędzy. W praktyce nie było kogo leczyć i pieniądze leżały nieużywane w wyznaczonym na ten cel funduszu.

  Nieoficjalnie premier Donald Tusk chciał nowelizacją zamieść pod dywan aferę hazardową. Uchwalona w tak ekspresowym tempie ustawa hazardowa 2010 przyniosła więcej szkody niż pożytku.

  Rządowi udało się nastraszyć niedoinformowaną część graczy przed graniem u bukmacherów internetowych, tak aby grali u bukmacherów naziemnych. Świadomi gracze obstawiali nadal, bo ustawa hazardowa miała straszyć, a nie być egzekwowana. Iście pokerowy blef.

  rozmowa-ustawa-hazardowa.jpg
  Wprowadzenie ustawy hazardowej, Andrzej Mleczko

  3. Nieskuteczność ustawy hazardowej 2010

  szary-znak-sumy.jpgPodsumowanie

  Po wejściu ustawy w 2010 roku, wielu bukmacherów, którzy nie wykupili licencji w Polsce, nadal oferowało swoje usługi dla klientów z Polski, przyjmując od nich rejestracje i obsługując ich jak normalnych klientów. Działali zgodnie z prawem Unii Europejskiej. 

  Ustawa hazardowa 2010 była bublem prawnym, bo nie była notyfikowana w Komisji Europejskiej (a notyfikacji wymagała, jako że jesteśmy krajem członkowskim i mamy swobodę gospodarczą w UE), więc w praktyce nie powinna była obowiązywać. Nie miała mocy prawnej, a więc sądy rozpatrywały ją na niekorzyść państwa polskiego.

  Ustawa hazardowa 2010 dyskryminowała zagraniczne podmioty, bo tylko polskie spółki mogły prowadzić działalność w Polsce. Wielu zagranicznych bukmacherów z UE i spoza niej, nie zaprzestało zatem oferty dla Polaków, gdyż wiedzieli, że w razie konfrontacji w sądzie, są na wygranej pozycji.

  Ustawa hazardowa 2017 dopuściła rejestrację zagranicznych podmiotów i po wprowadzeniu tej nowelizacji wielu bukmacherów przestało przyjmować rejestracje od Polaków. Tutaj pełna lista bukmacherów dla Polaków.

  4. Restrykcje wobec graczy

  Ustawa hazardowa 2010 nie dotyczyła osób, które grały wyłącznie u bukmacherów naziemnych.

  Ci którzy chcieli obstawiać u bukmacherów internetowych, mogli to nadal robić. Musieli tylko "nie dać się złapać". Wystarczyło nie korzystać z polskich kont bankowych (a zatem także z Przelewy24) do przesyłania pieniędzy bezpośrednio na strony hazardowe. Wystarczyło użyć pośrednika typu portfel internetowy i wypłacać kartą debetową z bankomatów.

  daj-spokoj.jpgObawy graczy wobec ustawy
  hazardowej, ShutterStock

  Teoretycznie za obstawianie przez Internet z terytorium Polski groziła grzywna lub sankcje karne (do 2017 tylko grzywna). W praktyce w latach 2009 - 2016 grały tysięce Polaków. Nikt nie egzekwował tego zakazu, bo nie było narzędzi, by udowodnić komuś grę z terytorium Polski. Pierwsze wezwania "zastraszonym graczom" na przesłuchanie w Izbie Celnej pojawiły się dopiero w połowie 2014 roku po wycieku danych z banku Pekao SA. Kary były symboliczne i nie przekraczały w większości przypadków 3000 PLN.

  5. bet-at-home postawił się ustawie hazardowej 2010

  Pozory wycofania

  Bukmacherzy zagraniczni umyli ręce od ustawy hazardowej 2010. Większość dodała zapis, że świadczą usługi dla krajów, gdzie hazard jest legalny, a w gestii klienta jest zapewnienie, że działa on zgodnie z prawem. I w ten sposób działają dalej NIE udostępniając danych klientów.

  Bardzo niewielu mało znaczących bukmacherów wycofało się z rynku polskiego nie przyjmując od 2010 roku rejestracji od Polaków.

  bukmacher-smiech.jpgBukmacherzy śmieją się z ustawy
  hazardowej, ShutterStock

  bet-at-home

  W styczniu 2010, zaraz po wejściu ustawybet-at-home zignorował ją w Zakopanem podczas konkursu skoków narciarskich transmitowanych w telewizji. Ponad rok zajęło przygotowanie aktu oskarżenia po tym jak tuż po wejściu ustawy w życie logo bet-at-home pojawiło się na reklamach skoczni oraz na 50.000-cach biletów.

  Co ciekawsze w stan oskarżenia został postawiony prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak i właściciel firmy sprzedającej powierzchnię reklamową Wojciech Ziemski.

  Jak podaje Gazeta Krakowska 6 listopada 2013 zapadł "szybko" w tej sprawie wyrok uniewinniający. Zobacz uzasadnienie:

  6. Stanowisko rządu w sprawie ustawy hazardowej

  mlotek-sedziego.jpgStanowisko Rządu w sprawie
  ustawy hazardowej,

  Ministerstwu Finansów nie chodzi o efektywny model finansowy. Inaczej mielibyśmy w Polsce model duński ustawy hazardowej, który doskonale się sprawdził u naszych dalekich sąsiadów.

  Ustawa hazardowa jest od lat przedmiotem prywatnych interesów polskich polityków tak z PO jak i z PiS.

  7. Stanowisko prawników w sprawie ustawy hazardowej 2010

  Kancelaria Gorazda, Świstuń, Wątroba i wspólnicy dnia 20.03.2014 przedstawili w Krakowie jak od strony prawnej wygląda sytuacja hazardu w Polsce w latach 2010-2016:

  video.2 Agnieszka Bednarek, Kamil Wawruch - Legalny hazard w Internecie

  Plan prezentacji:

  00:00 – 02:30 Historia hazardu z negatywnej perspektywy

  02:30 – 03:15 Przedstawienie planu prezentacji:

  1. Czym jest hazard?
  2. Możliwość prowadzenia hazardu internetowego w Polsce
  3. Prawo unijne a hazard
  4. Prowadzenie hazardu internetowego w wybranych krajach UE (UK, Malta, Gibraltar, Niemcy i Francja)
  5. Uczestniczenie w grach hazardowych on-line
  6. Reklama hazardu w Internecie
  7. Podsumowanie

  03:25 – 09:10 Jak UE definiuje hazard (zielona księga w sprawie gier hazardowych) + komentarz dot. także Polski

  09:15 – 14:50 3 typy gier hazardowych wg polskiej ustawy + komentarz

  14:50 – 21:25 definicja działalności hazardowej z punktu widzenia organów skarbowych i celnych w Polsce i komentarz

  21:25 – 25:00 organizacja hazardu internetowego w Polsce

  25:00 – 26:00 przestawienie rynku hazardu w UE

  26:00 – 28:30 historia regulacji w UE

  28:30 – 30:30 stosunek bukmacherów internetowych do ustawy hazardowej w Polsce

  30:30 – 37:25 precedensowe wyroki ETS i ograniczenia hazardu w UE

  37:25 – 43:50 jurysdykcje (destynacje??? :O) hazardu w Europie: MaltaGibraltarWielka Brytania, Niemcy, Francja

  43:55 – 46:05 warunki wydania licencji na hazard w Polsce

  46:05 – 57:55 uczestniczenie w grach hazardowych on-line u bukmacherów bez licencji polskiej i niezgodność zdań prawników co do interpretacji tego uczestniczenia

  58:00 – 01:02:10 zakaz reklamy hazardu w Polsce, absurdy z nim związane i nieporadność Izby Celnej

  8. Precedensowe wyroki

  Sprawa Schindler (C-275-92)

  ETS uznaje, iż świadczenie transgranicznych usług hazardowych jest objęte zakresem obowiązywania Traktatu.

  Sprawa Gambelli (C-243/01)

  ETS uznaje, że przepisami traktatu objęte są również usługi oferowane drogą elektroniczną oraz że krajowe przepisy zakazujące operatorom mającym siedzibę w jednym państwie członkowskim oferowania w Internecie usług w zakresie gier hazardowych konsumentom w innym państwie członkowskim utrudniające swobodę otrzymywania usług oferowanych przez usługodawcę mającego siedzibę w innym państwie członkowskim bądź korzystania z nich, stanowi ograniczenie swobody świadczenia usług.

  Sprawa Placanica (C-338/04)

  Głośna sprawa, na którą ETS będzie się powoływał o swobodzie działalności gospodarczej w ramach UE.

  Sprawa Santa Casa (C-42/07)

  Sprawa monopolu hazardowego w Portugalii w postaci spółki państwowej Santa Casa (odpowiednik polskiego Totalizatora) wygrana przeciwko bukmacherowi bwin

  Rząd Portugalii w celu ochrony obywateli chce mieć tylko jednego operatora na rynku, nad którym będzie mógł sprawować łatwą kontrolę. ETS uwierzył w taką motywację z uwagi na to, że w Portugalii funkcjonował od lat tylko jeden operator hazardowy.

  Fortuna, Grand, Forta (2012)

  Trzy firmy hazardowe: FortunaGrand i Forta mają już wyrok Trybunału z dnia 19.07.2012 w sprawie ustawy hazardowej. Spór toczył się o ograniczenie działalności przez wprowadzenie ustawy hazardowej, która nie została notyfikowana w Unii Europejskiej.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny pod koniec listopada 2012 roku podtrzymał korzystny wyrok dla wymienionych firm. Poszkodowane firmy mogą już zacząć dochodzić odszkodowań od Izby Celnej w Gdyni.

  Goldbet (2013)

  Dnia 12 września 2013 roku został ogłoszony wyrok w sprawie austriackiego Goldbet, który chciał działać na terenie Włoch. Z tego co zrozumiałem wyrok jest korzystny dla bukmachera:

  Wyrok Trybunału z dnia 12 września 2013 roku

  W uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na sprawę Placanica i in. z 2007 roku, w którym możemy przeczytać:

  Uregulowania krajowe zakazujące przyjmowania zakładów wzajemnych bez koncesji wydanej przez dane państwo członkowskie stanowią ograniczenie swobody świadczenia usług - uzasadnił swoją decyzję ETS.

  Zobacz artykuł Kolejny wyrok ETS w sprawie hazardu.

  UKS Szczecin (2014)

  Dyrektor Urzędu Kontroli skarbowej w Szczecinie, przysłał pismo jednemu z graczy umarząjąc w całości postępowanie przeciwko niemu w sprawie obstawiania zakładów u bukmachera z licencją na Malcie.
  Uzasadnieniem UKS jest to, że gra na terytorium RP, musi odpowiadać przepisom UE.[7]

  W Polsce nie działa prawo precedensowe, ale ta sytuacja daje do myślenia.

  Literatura

  [1] Wyrok Trybunału Europejskiego z dnia 12 września 2013: zakłady bukmacherskie przeciwko włoskiemu ministerstwu

  [2] Nielegalnych chroni wolność internetu - wywiad z Jackiem Kapicą opublikowany na stronie Ministra Finansów w dniu 2.12.2013.

  [3] Boniek: tracimy na ustawie 100 mln euro rocznie - prezes PZPN w wypowiedzi na antenie Canal Plus

  [4] Zapytanie nr 135 w sprawie ustawy hazardowej - pytanie Posła Henryka Kmiecika z oszacowaniem przychodów z ustawy w roku 2011

  [5] Wywiad z Jackiem Kapicą na łamach Tygodnika Kibica - obnażenie braku wiedzy Jacka Kapicy nt. zakładów bukmacherskich wraz z komentarzem, 8.06.2011

  [6] Hundreds More Sites Blocked in Russian Online Gambling Crackdown - Rosja stworzyła organ cenzurujący "Roskomnadzor", który blokuje strony hazardowe, pornograficzne, farmaceutyczne, nielegalne videa polityczne i promujące przestępczość

  [7] Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie

  [8] Jak zwalczyć szarą strefę w bukmacherce (28.05.2014)

  Zobacz też:
  Ustawa hazardowa 2017
  Ustawa hazardowa - forum SureBety.pl
  Skutki ustawy hazardowej

  Ostatnia aktualizacja: 9.11.2017

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,73/5
  Głosów: 22
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (150)  • (22)
   19-11-2017 11:00 (nd)

   Hej panowie jak tam ?coś się zmienia ? trzeba żeby ten podatek zlikwidować i żeby powróciły zagraniczne buki.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 82.139.**.**
   06-05-2017 10:41 (sob)

   Vectra już blokuje

   nie mogę na strony hazardowe wejść a na wszystkie inne tak, w przypadku strony np. bet-52.com przekierowuje mnie tu http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-po...dowe/komunikat więc jestem pewien że blokada się zaczęła tylko nie wszystko działa idealnie. Jeszcze raz mówię, że wszystkie strony działają poprawnie, a hazardowe w 80 % nie, przy czym 60 % pokazuje komunikat przeglądarka a 20 % przekierowuje na stronię ministerstwa i to na różnych przeglądarkach. Na VPN w Google Chrome te strony działają normalnie co daje mi 100 % pewność że to Vectra blokuje

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (137)
   05-05-2017 17:57 (pt)

   To że do zakładów należy używać tylko Skrill lub netlera to już każdy wie , ale jak ktoś wypisuje że boi się w pl wypłacać kasy karta Skrill i żeby jechać za granicę wypłacić to już stek bzdur i szczyt głupoty i może trzeba zastanowić się nad leczeniem . 

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (420)
   05-05-2017 17:24 (pt)

   Norman nikt do Skrila sie nie dobierze ,zaden U celny nie bedzie pisał do Skrila o udostepnienie kont itd .....  bezpiecznie miec konto plus karte bankomatowa ,, problem z wypłata w Polsce ? sa niemcy czechy rosja słowacja itd.....

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1399)
   04-05-2017 13:06 (czw)

   Zaktualizowałem gruntownie artykuł (był mocno nieczytelny) i nazwałem go Ustawa hazardowa 2010 (było 2009).

   Od 1 kwietnia 2017 obowiązuje nowa ustawa hazardowa 2017, której poświęciłem osobny artykuł.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (2)
   08-03-2017 17:22 (śr)

   http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-418-2016/$file/8-020-418-2016.pdf

   Dobre czasy koncza sie.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (38)
   27-02-2017 15:46 (pon)

   wyszło na to że ta ustawa była lepsza niż ta co ma byc
   bylo nielegalnie ale kazdy gral

   kiedy notyfikacja?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 46.77.***.***
   04-02-2017 18:50 (sob)

   Witam, kiedy realnie bedą blokady bukmacherów i czy bukmarcherzy jacys planuja wejsć na polski rynek, czy bedize można nadal grać u nich jesli sie obejdzie blokade?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top