Legalizacja przychodów

Jeżeli ktoś chce zarabiać na zakładach bukmacherskich dobre pieniądze, to często nie ma wyjścia. Musi w pewnym momencie rozpocząć obstawianie u zagranicznych bukmacherów, aby zredukować wpływ jednego z najwyższych podatków w Europie na wyniki. Niestety ustawa z 2017 roku wyklucza bezpieczne zgłoszenie tak osiągniętych przychodów do urzędu skarbowego. Gracze nie mają więc wyboru i muszą działać w tzw. szarej strefie. Jak zalegalizować środki z wygranych u bukmacherów?

Ręce kobiety w garsonce złożone w wieżyczkę nad różową świnką skarbonką

1. Sedno problemu

1.1. Czy podatki są dobre?

Problemem nie jest istnienie podatków. Podatki są potrzebne i niezbędne do funkcjonowania państwa. W tym sensie są dobre i pożyteczne, bo spełniają swoją rolę.

Podatki w Polsce zapewniają funkcjonowanie bardzo wielu pożytecznych rzeczy, z których korzystasz na co dzień:

 • opieka zdrowotna
 • transport publiczny
 • obrona kraju: wojsko
 • służby: policja, straż miejska, straż pożarna, pogotowie
 • i wiele innych

Polska jest państwem “opiekuńczym“, w przeciwieństwie np. do USA, gdzie jest “wolna amerykanka”, a ludzie np. nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, mogą zostać napadnięci, a społeczeństwo jest dużo bardziej rozwarstwione społecznie (co skutkuje bardzo wieloma negatywnymi skutkami).

Kwestią polityki pozostaje optymalne wykorzystanie podatków czy korupcja (45. miejsce na 176 państw w 2023 roku), ale to już temat rzeka, który nie jest treścią tego artykułu.

1.2. Problem podatków gracza zakładów

Wielu graczy zakładów bukmacherskich zwykle podąża taką ścieżką:

 1. Rozpoczynają obstawianie zakładów.
 2. W miarę upływu czasu wyniki są coraz lepsze.
 3. Najlepsi typerzy osiągają yield 10-15% (są też inne strategie ogrywania bukmacherów, ale wpływ podatku będzie podobny).
 4. 12% podatku obrotowego od wygranej powoduje, że z yieldu 15% zostaje zysk 3% netto (nie licząc kosztów).
 5. Jeśli gracz chce zarabiać, a nie grać dla zabawy, to często nie ma wyjścia – musi skorzystać z bukmacherów zagranicznych lub betbrokerów.
 6. Procent składany działa na korzyść gracza, który może osiągnąć duże zyski.
 7. Urząd Skarbowy monitoruje duże transakcje. Jeśli ktoś nie umie wytłumaczyć legalnego źródła przychodów na tą transakcję, to może mieć problemy.
Wniosek:
Jeżeli jesteś graczem zawodowym, to warto znać ustawę AML oraz legalne sposoby wykazywania przychodów (omówione poniżej).

Ustawa AML

UWAGA:
NIE zachęcam do omijania prawa. Staram się przedstawić fakty i wynikające z decyzji polityków konsekwencje. Politycy zdają sobie sprawę z występowania ponad 40% szarej strefy w zakładach bukmacherskich (2023 rok). Każdy jest odpowiedzialny za swoje decyzje.

2. Zalegalizowanie środków

Jest powszechnie znane kilka sposobów na zalegalizowanie środków, które potocznie nazywa się praniem pieniędzy.

Banknoty 10 20 50 i 100 euro powieszone spinaczami na sznurku na tle drewnianych desek

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy reguluje ustawa AML. W Europie kwoty przelewów powyżej 10.000€ są automatycznie zgłaszane do organów nadzorczych.

Do popularnych metod prania pieniędzy należą na przykład:

 1. Potwierdzenia z wygranych kuponów zakładów bukmacherskich.
 2. Darowizna od członka rodziny.
 3. Fikcyjna umowa o pracę/zlecenie.
 4. Fikcyjna umowa kupna-sprzedaży.
 5. Kredyt na mieszkanie/samochód z szybszą spłatą.
 6. Kupienie mieszkania czy towaru luksusowego za niższą cenę z dopłatą różnicy „pod stołem”.
 7. Działalność na ryczałt 8,5% (nie znam szczegółów).

2.1. Potwierdzenia wygranych

Naturalną formą wykazania legalnego dochodu dla graczy zakładów jest gra u bukmacherów legalnych (zobacz listę wg punktów stacjonarnych) i pobieranie potwierdzeń na wygrane kupony.
Wskazane jest, aby punkt stacjonarny był blisko miejsca gry (bukmacherzy często ograniczają wydawanie zaświadczeń wygranych do siedziby firmy, zwłaszcza te bez punktów stacjonarnych).

2.2. Darowizna

Darowizna od najbliższego członka rodziny NIE jest objęta podatkiem.

Osoby starsze (rodzice, dziadkowie) przez wiele lat odkładają sporo pieniędzy. Jeżeli mają pensję na przynajmniej średnim poziomie, to w praktyce Urząd Skarbowy nie dochodzi skąd mają środki na darowiznę.

Od 2019 roku całkowite zwolnienie z podatku mogą uzyskać darczyńcy grupy 0, tj.:

 • małżonkowie,
 • rodzice,
 • rodzeństwo,
 • dzieci,
 • dziadkowie,
 • pradziadkowie,
 • wnuki,
 • prawnuki,
 • pasierbowie,
 • macochy i ojczymowie.

Jeśli nie masz dobrych relacji z rodzeństwem (albo mogą się pogorszyć), to sprawa może się skomplikować. Przy podziale spadku po rodzicach, rodzeństwo może argumentować, że nie dostali darowizny za życia rodziców i dochodzić odszkodowania z masy spadkowej.

Darowizny od dalszych krewnych (grupa I: teściowie, synowe i zięciowie, II i III) są objęte pewną wartością podatku. W przypadku słabych relacji z rodzeństwem niektórzy wolą się zdecydować na tą formę darowizny, gdyż wyklucza z możliwości dochodzenia odszkodowania po śmierci rodziców.

UWAGA:
Prawo spadkowe zmienia się z początkiem każdego nowego roku.

2.3. Fikcyjna umowa o pracę

Niektóre osoby tworzą fikcyjną umowę o pracę. Pracodawca ma koszty, które może sobie odliczyć od podatku, a pracownik ma legalny przychód. W przypadku równego podziału kosztów podatku wychodzi 9,5% wartości umowy na osobę.

2.4. Fikcyjna umowa kupna-sprzedaży

Niektóre osoby spisują umowę na zakup fikcyjnego przedmiotu lub na zakup przedmiotu, który kupujący już posiada, lub na zakup usługi.
Kupujący odprowadza podatek od wartości sprzedaży, a sprzedający otrzymuje legalny przychód. Historia sprzedaży musi być jednak wiarygodna, dlatego najczęściej korzysta się z usług, które trudno zweryfikować, np. pralnie. Stąd wzięła się właśnie nazwa „pranie pieniędzy”.
Dzieła sztuki czy antyki są rzadko wykorzystywane do prania pieniędzy, gdyż mogą tu dochodzić podatki dochodowe. Poza tym regularna sprzedaż będzie nosiła znamiona działalności gospodarczej, a to wygeneruje dodatkowe koszty.

2.5. Kredyt na mieszkanie/samochód z szybszą spłatą

Niektóre osoby posługują się kredytem przy zakupie mieszkania lub domu (o ile mają zdolność kredytową) i rozkładają płatności w czasie nadpłacając raty.
Większe kwoty z bukmacherki nie powinny być wypłacane na polskie konta bankowe, bo do tych Urząd Skarbowy ma łatwy dostęp. Profesjonalni gracze korzystają z portfeli internetowych i wypłacają albo w dowolnym bankomacie w Polsce albo za granicą podczas wakacji. System bankowy i finansowy jest uszczelniany z roku na rok i trzeba śledzić ważniejsze zmiany prawa w tym względzie (w UK np. akty prawne FCA).

2.6. Dopłata pod stołem

Niektórzy kupują mieszkanie, dom czy działkę za 300.000 PLN, a na umowie wpisują 225.000 PLN przelewem. Pozostałe 75.000 PLN jest przekazywane w gotówce. Dodatkowa kwota zostaje „zalegalizowana”. Dodatkowo podatek 2% od sprzedaży jest płacony od kwoty 225.000.
Metoda ta jest stosowana tylko w przypadku gdy Sprzedający i Kupujący dobrze się znają i ufają sobie nawzajem. W przypadku podważenia umowy, kwotą sporną będzie 225.000 PLN, a nie 300.000 PLN.

Według ABW najczęstszymi metodami prania pieniędzy są:

 • kredyt: firma zaciąga kredyt w banku, a następnie spłaca go pieniędzmi pochodzącymi z fikcyjnego kredytu uzyskanego w innej firmie. Można dodatkowo zacierać ślady, dokonując wielu przelewów z różnych banków, najlepiej zagranicznych. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego kraje, które to ułatwiają to Wyspy Bahama, Bahrajn, Kajmany, Hongkong, Antyle, Panama i Singapur.
 • smurfing: wpłacanie przez wielu podstawionych ludzi niewielkich kwot pieniędzy, co nie wymaga kontroli tożsamości podmiotów biorących udział w transakcji. W USA banki muszą zgłaszać transakcje powyżej 10 tys. dolarów, a w UE – powyżej 15.000 EUR (Wielka Brytania powyżej 10.000 EUR). Instytucje finansowe mają prawo do obniżenia tej kwoty i najczęściej granica zgłoszenia wynosi 10.000 EUR.
 • mieszanie: dodawanie nielegalnych pieniędzy do legalnego biznesu, w którym trudno jest stwierdzić, jakie są faktyczne przychody, np. pralnia (stąd pochodzi nazwa procederu), fryzjerstwo
 • puste transakcje: tworzenie fikcyjnego obrotu na papierze. Nieprawdziwe transakcje biznesowe poświadczane są podrabianymi dokumentami (fakturami, rachunkami itd.). Czasem przestępcy zakładają spółki-wydmuszki, które nie prowadzą żadnej działalności, ale odnotowują dochody.
 • transferpricing to zawyżanie lub zaniżanie wartości na fakturze w handlu międzynarodowym prowadzonym między powiązanymi ze sobą przedsiębiorstwami. Różnica między realną ceną towaru importowanego a ceną na fakturze (zawyżoną) stanowi dla eksportera „legalny” zysk.
 • Często używa się kombinacji powyższych metod, by utrudnić wykrycie. Im proceder bardziej skomplikowany, a droga pieniędzy dłuższa, tym trudniej o wykrycie.

3. Inne formy legalizacji

Jest wiele form legalizowania przychodów. Im większy kapitał, tym więcej możliwości.

Formy legalizowania majątku cechują przede wszystkim 2 parametry:

 1. Opłacalność procentowa / kwotowa.
 2. Trudność przeprowadzenia.

Kto szuka, ten znajdzie.

3.1. Sprzedaż antyku

Pytanie:

Załóżmy że mam starą monetę / znaczki / jakikolwiek “antyk” albo coś cennego. Wyjechałem za granicę (np. Niemcy) i pewien kolekcjoner, którego bliżej nie znam (poznaliśmy się przypadkiem w pubie) zaoferował mi za to “coś” za ok. 200.000 PLN (albo 50 tys €). Pieniądze dostałem w gotówce (przelew musiałby być z czyjegoś nazwiska). Wracając do Polski chciałbym, aby te pieniądze były legalne, więc pewnie muszę zapłacić jakiś podatek i pokazać dowód sprzedaży. Nie wiesz może ile byłoby to % i czy dadzą spokój jak zapłacę czy zaczęłoby się grzebanie i dochodzenie skarbówki co i jak?

Odpowiedź:

Na pewno musi być jakaś umowa na piśmie przy tak dużej kwocie, aby to było legalne.

Podatek od transakcji kupna-sprzedaży (tzw. podatek od czynności cywilno-prawnych PCC) w Polsce to jakieś 2% (np. sprzedaż auta powyżej wartości 1000 PLN).
Idź tym tropem: umowa kupna-sprzedaży. Być może nie warto kombinować z Niemcami i nie komplikować :)

UWAGA:
Przepisy AML są podstawą do rozstrzygania wątpliwości. Warto się z nimi zapoznać (wersja darmowa) albo zapytać prawnika (szybko, ale kosztuje).

3.2. Legalizacja a bitcoin

Jeśli chciałbym zalegalizować swoje pieniądze i wypłaciłbym je za pomocą bitcoina i potem wpłacił na konto w Polsce i odprowadził podatek, to czy takimi pieniędzmi można się posłużyć do zakupu, np. mieszkania?

Dla US byłoby to zgodne z prawem. Pozostaje jednak kwestia „legalności” takich pieniędzy. Obstawianie u bukmacherów bez licencji jest zakazane w ustawie hazardowej, a tu już Izba Celna mogłaby się “przyczepić”, gdyby się o tym dowiedziała. Z tego co wiem, to Izba Celna nie współpracuje z US, ale to może się zmienić.

Skoro jednak ktoś zapłacił duży podatek od zagranicznych pieniędzy, to czy warto dociekać skąd one pochodzą? Mnóstwo osób teraz handluje bitcoinami. Szansa, że US będzie drążył taki temat (zapyta o źródło tych przychodów) jest bardzo mała (choć większa od zera), bo mają dużo większe priorytety i ograniczone zasoby ludzkie.

Do spokojnego snu wystarczy umieć wytłumaczyć skąd masz przychody i będziesz miał na to jakieś potwierdzenie (na piśmie).

Czy wezwaliby Cię do wyjaśnień, jeżeli zapłaciłbyś podatek, a kwota nie byłaby milionowa? Zastanówmy się poniżej.

4. Kiedy Urząd Skarbowy wzywa do wyjaśnień?

Organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub do dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. /art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej/

Młotek sądowy leży na stole a w tle rozmyta Czarnoskóra Sędzia

Autor zdjęcia: Ekaterina Bolovtsova z Pexels

Fakty:

 1. Urząd Skarbowy (US) ma ograniczone zasoby ludzkie i finansowe.
 2. Głównym celem US jest zwiększenie skuteczności i efektywności poboru podatków.
 3. US musi ustalać priorytety i procedury.
 4. Procedury wymagają ustalenia czynników, które służą do oceny.
 5. Osoby z najniższą punktacją są ignorowane.
 6. Stawka (koszt) na sprawdzenie 1 osoby wynosi ok. 50-200 PLN w 2022 roku.

Można więc odwrócić pytanie i zastanowić się kiedy NIE zostaniesz wezwany:

 • twoje legalne przychody są wyższe od kosztów i wystarczają na życie (z uwzględnieniem oszczędności)
 • twoje duże wydatki (mieszkanie, samochód) mają pokrycie w legalnych źródłach utrzymania
 •  

5. Podsumowanie

Podatki nie są i nigdy nie będą optymalnie wydatkowane. Ale czy jest to powód, aby ich nie płacić?
Oczywiście, jeśli przysługują Ci różnego rodzaju ulgi, to warto z nich korzystać. Nieznajomość prawa szkodzi…

Oczywiście możemy się zastanawiać czy nasze pieniądze są dobrze wydawane, czy system podatkowy jest sprawiedliwy itd. itp.
Jeśli ktoś szuka wad, to na pewno je znajdzie. Idealnego systemu dla każdego nie stworzymy nigdy, bo ludzie mają wady.

Naprawę świata warto zacząć od siebie i od pozytywnego wpływu na swoje otoczenie.

Decyzję o płaceniu lub niepłaceniu podatków każdy podejmuje sam.

6. Literatura

[1] Zarzuty najczęściej stawiane przedsiębiorcom – kancelaria-skarbiec.pl (należy do wybitnego autorytetu: Roberta Nogackiego)

[2] Metody prania pieniędzy – frr.pl [2016-07-16] [3] Strategia Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2021-2024 – gov.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.