Zawodowy gracz zakładów bukmacherskich

Dowiedz się, kim jest zawodowy gracz zakładów bukmacherskich i co musi umieć. Gdzie obstawiają profesjonalni gracze zawodowi i dlaczego? Na czym polega bukmacherski profesjonalizm? Skąd eksperci wśród typerów umieją obstawiać zakłady bukmacherskie, przewidywać wynik meczu i wygrywać w zakładach?

Czym ty się Gieniu teraz zajmujesz? - pyta ciocia. Jestem analitykiem krótkoterminowego ryzyka inwestycyjnego. Dobrze, że wreszcie skończyłeś z tą bukmacherką!

#8. U cioci na imieninach, Źródło: SureBety.pl

1. Kim jest gracz zawodowy?

Def. Gracz zawodowy to osoba, która wykorzystuje do obstawiania zakładów nie tylko własną wiedzę i intuicję, ale także zaawansowane narzędzia i metody wspomagające osiąganie nadzwyczajnych rezultatów.

Gracz zawodowy obstawiający zakłady przede wszystkim umie regularnie zarabiać na zakładach dzięki opanowaniu kilku elementów:

Wykres kołowy czynników gracza zawodowego

Dobra organizacja, doświadczenie i wiedza to 80% sukcesu w zakładach bukmacherskich.

Narzędziami gracza zawodowego zakładów bukmacherskich są najczęściej:

Gracze zawodowi obstawiający zakłady bukmacherskie często mają pewne wspólne cechy osobowości.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Znani gracze zawodowi

Kim są znani zawodowi gracze? W 2020 roku poznaliśmy Marcina Krzywkowskiego, który ograł legalnych bukmacherów na ok. 4 miliony złotych.

Wiemy także, że w latach 90. XX wieku działał w Polsce tzw. gang matematyków, w którego szeregach byli zawodowi gracze zakładów, który prawie zrujnował totomixa.

Zdjęcie artykułu z gazety Jak matematyk ograł Totolotka opisujące jak Zarząd odmówił przyjmowania zakładów od gracza, bo ten miał za dużą wiedzę

Jak matematyk ograł Totolotka? 16.04.2004 Źródło: Super Express nr 90 (16.04.2004), red. Tomasz Molga

W 1991 roku znany jest także przypadek Paula Simmonsa i Johna Cartera, którzy obstawiali golfa na Wyspach Brytyjskich i doprowadzili do bankructwa 12 bukmacherów!

Jeśli chodzi o zawodowego gracza spośród graczy zagranicznych bardzo znany jest zawodowy gracz Patrick Veitch, który w książce Enemy Number One opisał, jak zarobił 10 milionów funtów w 8 lat.

Wiele faktów pokazuje, że gracze zawodowi zakładów bukmacherskich oczywiście istnieją. Sam do nich należę (wycofałem się już z grania, bo osiągnąłem wyznaczony cel). W innych dziedzinach hazardowych, takich jak poker (Dominik Pańka) czy giełdy papierów wartościowych (Warren Buffett), także jest wiele znanych postaci i kilku ekspertów, typerów, takich jak zawodowi gracze.

O graczach zakładów nie jest w Polsce głośno z uwagi na niekorzystną ustawę hazardową, która traktuje (niesłusznie) zawodowych graczy i typerów (osób pełnoletnich obstawiających mecze) niczym przestępców.

3. Status gracza zawodowego

Para czarno-białych butów kojarząca się z mafią lub hazardem

Hazardowe buty
fot. Shutterstock (56287222)

Otrzymanie statusu gracza zawodowego to wejście na kolejny poziom w zakładach bukmacherskich. Jest to zwykle proces nieodwracalny – gdy zyskasz status zawodowego gracza, nie możesz go już stracić (zwłaszcza, jeśli przyzna ci go bukmacher na koncie, co wiąże się z limitami stawek). W rzadkich przypadkach zdarza się jednak, że zawodowego gracza grającego w zakłady bukmacherskie gubi pewność siebie, kiedy obstawianie zakładów i meczy idzie dobrze. Jeśli był prawdziwym graczem zawodowym, zdoła odrobić stratę.

Gracz zawodowy obstawiający zakłady bukmacherskie kojarzy się zwykle z osobą, która utrzymuje się lub regularnie zarabia na zakładach bukmacherskich. Ale czy tylko tak określi się zawodowy gracz?

Kto decyduje o tym, czy masz już status gracza zawodowego w zakładach?

 1. Bukmacher
 2. Wyniki finansowe
 3. Społeczność bukmacherska
 4. Test bukmacherski

Przedyskutujmy każdą z tych opcji.

3.1. Bukmacher

Limit stawek na koncie bukmachera jest najważniejszym wyznacznikiem otrzymania statusu gracza zawodowego.

Jeśli poprosisz bukmachera o wyjaśnienie, to otrzymasz tego typu odpowiedź jak ja kiedyś:

Szanowny Kliencie,

Limity na zakłady są ustalane oddzielnie w zależności od rodzaju zakładu i statusu gracza. W Pana przypadku jako iż posiada Pan status gracza zawodowego limit ten został odpowiednio obniżony.

Status gracza zawodowego nadawany jest graczowi, który posługuje się pewnymi metodami wspomagającymi osiąganie niezwykle korzystnych wyników z gry. Status ten przyznają nasi maklerzy/traderzy. (…)

Z jednej strony twoje możliwości ogrywania bukmachera zostały właśnie ograniczone, ale z drugiej uzyskałeś właśnie potwierdzenie, że twoje metody działają. Bukmacher uznał Cię za poważnego przeciwnika. Wszedłeś właśnie na wyższy poziom! Tak otrzymany „niechciany status” jest niestety dożywotni u danego bukmachera. Możesz jedynie „awansować” w oczach bukmachera, co objawi się jeszcze niższym limitem stawek.

Twoje metody gry zostały odczytane przez bukmachera. Jeżeli będziesz stosował te same metody u innych bukmacherów, to bardzo możliwe, że również tam pojawią się limity stawek. To oczywiście nie jest dla ciebie korzystne, a w żargonie bukmacherskim mówimy wtedy o “spaleniu konta”.

Jeśli spalisz za dużo kont, to pozostanie Ci korzystanie z najlepszych bukmacherów i giełd zakładów (patrz betbrokerzy) albo zakładanie konta na innych graczy (tzw. multikonta), gdzie trzeba uważać na kilka niebezpieczeństw.

3.2. Wyniki finansowe

Jakby nie patrzeć, to gracze zawodowi powinni mieć przede wszystkim dobre wyniki finansowe, i to one w największym stopniu determinują umiejętności gracza.

Zdaniem SureBety.pl pełnoprawny status gracza zawodowego możesz sobie przyznać, jeśli przez 6 kolejnych miesięcy udało Ci się zarabiać miesięcznie średnią pensję krajową (w 2020 roku ok. 5300 PLN/mc). Jeśli jesteś w stanie utrzymywać się finansowo z zakładów, a twoje zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa, to możesz się uznać za gracza średnio zaawansowanego.

Tak określona grupa graczy zawodowych nie przekracza na pewno 5% wszystkich graczy, a jest duże prawdopodobieństwo, że takich graczy jest mniej niż 1% (zależnie od kraju i wielu innych czynników).

Zakłady bukmacherskie to rywalizacja i dlatego tylko najlepsi są w stanie regularnie zarabiać większe sumy pieniędzy. Warto więc zdobywać wiedzę, mnożyć zyski i ciąć szybko straty.

3.3. Społeczność bukmacherska

Wielu graczy obstawia zakłady i typy na mecze nie tylko, by zarobić pieniądze na zakładach, ale także z powodów towarzyskich: wymiana informacji, nawiązywanie znajomości i poszerzenie wiedzy o zakładach.

Z czasem niektórzy gracze zyskują w światku bukmacherskim renomę z powodu publikowanych wyników. Można tu dać za wzór takich typerów jak Poozon czy Tyrion.

Udzielający się na forach profesjonaliści i eksperci zakładów to raczej rzadkość. Dlatego są oni tak cenni dla mniej doświadczonych graczy, którzy nie są jeszcze w stanie obstawiać i grać na tyle skutecznie i często, żeby mieć z tego duży zysk.

Inni gracze zakładów sportowych mogą Cię uznać za godnego naśladowania. W tym przypadku to powód do dumy, ale i odpowiedzialność.

Społeczność bukmacherska często może się mylić w ocenie. Ktoś może się często udzielać, mądrze pisać o wynikach meczu, technikach obstawiania czy sposobach na zakłady bukmacherskie, a mimo to nie zarabiać na zakładach. Przykładem takiej osoby jest oszust Shakal.

3.4. Testy bukmacherskie

Wydaje mi się, że można by stworzyć pewnego rodzaju test ze znajomości wiedzy na temat zakładów bukmacherskich. Wiedza to warunek konieczny, ale niewystarczający, aby zostać uznanym za gracza zawodowego. Potrzebna jest jeszcze praktyka i do weryfikacji tego test musiałby zawierać jakieś pytania lub zadania sprawdzające wiedzę praktyczną.

Na SureBety.pl opracowałem kiedyś teoretyczny Test wiedzy bukmacherskiej, ale nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Zlikwidowałem go w grudniu 2020.

Zadanie stworzenia takiego testu jest trudne. Wymaga ogromnej wiedzy nie tylko z zakresu zakładów, ale także wielu innych dziedzin biznesowych. Myślałem o opracowaniu lepszej wersji na KursBukmacherski.pl, ale potrzebuję na to dużo czasu. Nie wiem czy projekt zostanie zrealizowany, bo to zależy wielu czynników.

4. Bukmacher a zawodowi gracze

wielki-but-depcze-czlowieka.jpg

Niewygodnych klientów się eliminuje

4.1. Śledzenie wzorców zachowań

Nie jest tajemnicą, że bukmacherzy oferują zakłady po to, żeby zarobić pieniądze bez stratyGracze zawodowi często mogą wyrządzić poważne straty finansowe, dlatego bukmacherzy najczęściej ograniczają swoją ofertę do graczy rekreacyjnych (grających często dla przyjemności lub od czasu do czasu).

Bukmacherzy śledzą wzorce zachowań i na tej podstawie wiedzą, czy ktoś gra dla przyjemności czy zysku. Aby zniechęcić graczy zawodowych do dalszej gry, często nakłada się na nich limity stawek. Niektórzy bukmacherzy stosują wobec takich graczy także bardziej uciążliwy proces weryfikacji tożsamości lub w skrajnym przypadku szukają powodu, by mu zamknąć konto.

4.2. Rodzaje graczy zawodowych

Każdy bukmacher przypisuje informacje i etykietki swoim graczom.

Gracze zawodowi mogą być dzieleni na kilka grup i limitowani według nich. Na przykład jeśli grupa „mądrych graczy” ma limit 50%, to jeśli normalny gracz może postawić maksymalnie 100€, „mądry gracz” będzie mógł postawić maksymalnie 50€ na ten sam zakład.

Oto najbardziej popularne grupy graczy zawodowych:

 • gracze surebetów (najostrzej limitowani, zazwyczaj do 1% stawki normalnego gracza)
 • gracze niechciani (obstawiający ustawiane mecze, limitowani do ok. 1%)
 • oszuści (grający zakłady po rozstrzygnięciu lub wykorzystujący błędy w oprogramowaniu, limitowani do ok. 10%)
 • uczestnicy syndykatu (obstawia jednocześnie z innymi graczami, limit do ok. 10-20%)
 • smarty (mądry gracz, który gra valuebety, limit zwykle 20-70% w zależności od bukmachera; może otrzymać limit ogólny na całą ofertę lub limit na konkretną dyscyplinę lub ligę)

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zobacz pełny opis rodzajów graczy.

Ostatnią „przystanią” gracza zawodowego jest prawie zawsze trading i/lub obstawianie zakładów na żywo z uwagi na limity stawek.

5. Jak nie zostać uznanym za gracza zawodowego?

gracz-chwyta-glowe-laptop.jpg

Jak to się stało?

Jeśli bukmacher uzna cię za zawodowego gracza, zostaniesz zlimitowany i „zabawa” zwykle się kończy na danym koncie. Jeżeli jesteś zawodowym graczem, zostaje ci wtedy, niezgodne z Regulaminem bukmachera, założenie konta na inną osobę lub wybranie innego bukmachera, by móc kontynuować pomnażanie kapitału i obstawianie zakładów.

UWAGA:

Oto moje wskazówki, jak nie zostać szybko zlimitowanym i mnożyć zyski dzięki grze w zakłady bukmacherskie, nawet jeśli jest się graczem zawodowym. Ogólnie mówiąc, jeżeli chcesz być w stanie mieć zyski dzięki zakładom, warto oczywiście zachowaniem udawać gracza rekreacyjnego i ograniczać zachowania wskazujące na profesjonalistę.

  • nie graj błędów bukmachera na świeżo założonym koncie
  • nie graj za całość środków i nie wydawaj bonusowych pieniędzy, zwłaszcza gdy skorzystałeś z bonusu powitalnego
  • stawki zwiększaj raczej stopniowo
  • staraj się grać raczej zakłady na żywo niż zakłady przedmeczowe
  • monitoruj/szacuj stan konta u danego bukmachera (ile u niego wygrałeś/przegrałeś/postawiłeś)
  • zwiększaj mianownik paybacku
  • jeśli to możliwe, postaraj się o ujemny bilans konta

6. Bukmacherzy dla graczy zawodowych

Jest tylko kilku bukmacherów dla graczy zawodowych, których łączy: wysoka wiarygodność, niska marża na zakłady bukmacherskie, wysokie limity i szeroka oferta zakładów.

Niestety oczywiście z powodu ustawy hazardowej nie mogę publicznie podać nazw tych zagranicznych bukmacherów. Jeśli chcesz je poznać:

Napisz do mnie, by poznać listę bukmacherów dla graczy zawodowych

7. FAQ – najczęstsze pytania o zawodowych graczy

7.1. Dlaczego zawodowych graczy uważa się za hazardzistów?

Liczba zawodowych graczy zakładów bukmacherskich w okolicach kilku procent. Z pozostałej grupy połowa krąży wokół zera, a druga połowa traci na zakładach. Wynika z tego, że na 10 graczy, których spotkasz, aż dziewięciu będzie przegrywało a jeden będzie odnosił sukcesy. Przy czym gracze zawodowi nie należą do osób wylewnych i niekoniecznie będą się tym chwalić.

Drugim ważnym powodem jest według mnie nagonka polityczna w Polsce. Hazard jest przedstawiany w mediach dużo częściej jako zagrożenie niż jako sposób na regularne zarabianie pieniędzy. Zastraszonym społeczeństwem łatwiej się manipuluje. 1 kwietnia 2017 hazard w Polsce został mocno zepchnięty do podziemia, a graczy stawia się niemal na równi z przestępcami.

7.2. Czym zajmują się zawodowi gracze?

Jeśli w podróży mam ochotę na pogawędkę, to na pytanie mężczyzny czym się zajmuję mówię, że analizuję statystyki sportowe.
Jeśli nie mam ochoty na rozmowę, to mówię, że jestem analitykiem ryzyka finansowego.
/szachinista, 2015/

W Polsce lepiej nie przyznawać się obcym ludziom, że jest się zawodowym graczem zakładów bukmacherskich.

Jeden z naszych najlepszych typerów Poozon mawiał o sobie w 2015 roku: “Krótkoterminowy inwestor w instrumenty wysokiego ryzyka o dużej stopie zwrotu“.

Patrick Veitch (Brytyjczyk, który na wyścigach konnych zarobił ponad 10 mln funtów w 8 lat) mówi o sobie strateg inwestycyjny. To zwykle kończyło rozmowę albo sprowadzało na tory inwestowania w nieruchomości czy giełdy.

Polscy politycy zadbali o wyrabianie cnoty skromności wśród hazardzistów.

7.3. Czy status gracza zawodowego jest na zawsze?

Raz przyznany status gracza zawodowego na koncie jednego z bukmacherów nie jest cofany. Trudno przypuszczać, by ktoś, kto zyskał wiedzę o tym jak ogrywać bukmacherów, stał się nagle osobą, która tego nie umie.

Jeśli doświadczasz gorszego traktowania z powodu zaklasyfikowania jako “gracz zawodowy”, pozostaje Ci zmienić bukmachera albo dostosować się do nałożonych ograniczeń. Niektórzy korzystają z pomocy osób trzecich, ale nie jest to zgodne z Regulaminem bukmachera i mogą być z tego tytułu negatywne konsekwencje.

Literatura

[1] Człowiek który przechytrzył bukmacherów – onet.pl, wywiad z milionerem z Wielkiej Brytanii – Patrick’iem Veitch’em – który w ciągu 8 lat zarobił 10 mln GBP
[2] Jak wygrywać u bukmachera? – interia.pl, wywiad z Filipem Sosnowskim, znanym w świecie bukmacherki jako DJ Sosna

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
47 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.