Imienne zaświadczenia o wygranej przydadzą się, gdy będziesz chciał kupić samochód, mieszkanie czy dom, a Urząd Skarbowy zapyta Cię: skąd masz na to pieniądze? Jeśli nie uda ci się udowodnić źródła przychodu, to będziesz musiał zapłacić 75% podatku dochodowego od nieujawnionych źródeł przychodu!

Czy bierzesz udział w loterii, obstawiasz zakłady bukmacherskie, grasz w kasynie czy w pokera, może się zdarzyć, że wygrasz dużą sumę pieniędzy. Jak bezpiecznie wypłacić dużą wygraną? Zwykle pomoże Ci doradca podatkowy, ale podstawowe informacje możesz przeczytać w poniższym artykule.

Jeżeli nie wiesz jakie obowiązują podatki od zakładów w Polsce i za granicą, to zapraszam do artykułu Podatki od zakładów bukmacherskich.

Symbol białej kartki z przyłożonym długopisem w granatowym buttonie

Warto zbierać pisemne zaświadczenia o wygranej, bo są potwierdzeniem uzyskania legalnego dochodu,
fot. Shutterstock

1. Co to jest imienne zaświadczenie o wygranej?

Imienne zaświadczenie o wygranej to dokument potwierdzający legalną wygraną u bukmachera. Bukmacher ma obowiązek wystawić Ci takie zaświadczenie na twoje żądanie. Druk musi być podpisany przez gracza w momencie odbioru, dlatego powinien się po niego stawić w punkcie stacjonarnym albo w siedzibie firmy bukmachera.

2. Po co imienne zaświadczenie o wygranej?

Imienne zaświadczenie o wygranej może służyć graczowi jako dowód, że pieniądze pochodzą z legalnego źródła.

Może mieć to ogromne znaczenie w przypadku, gdy gracz chce zakupić coś drogiego, np. samochód, mieszkanie czy dom, a niekoniecznie ma pokrycie na te wydatki w innych przychodach (praca na etacie, działalność gospodarcza, darowizny, renta etc).

W przypadku sporu z Urzędem Skarbowym, ciężar udowodnienia przychodów spoczywa na osobie kontrolowanej! Jeśli Urząd Skarbowy uzna, że gracz uzyskał przychód z nielegalnych źródeł, to może go obciążyć podatkiem 75% wartości nieopodatkowanych przychodów.

Praktyka sądownicza pokazuje, że walka z Urzędem Skarbowym jest zawsze bardzo trudna, a takie próby jak źródło pieniędzy z pożyczki nie rozwiązuje problemu. W miarę powiększania majątku, warto porozmawiać z zaufanym doradcą podatkowym zanim będzie to niezbędne.

3. Imienne zaświadczenia to problem dla bukmachera

Przepisy ustawy hazardowej wymuszają na bukmacherach obowiązek wystawiania imiennych zaświadczeń na każdorazowe żądanie gracza. Z tego co wiem, przepisy nie określają minimalnej kwoty wygranej, jaka może być żądana do imiennego zaświadczenia przez gracza.

Teoretycznie możesz poprosić o potwierdzenie wygranej rzędu 2 PLN, ale w praktyce jest to tylko złośliwe działanie względem bukmachera. Jeżeli skala takich działań będzie duża, to bukmacher może zastosować legalne bariery ograniczające takie niepożądane działania. Odbije się to negatywnie przede wszystkim na innych graczach.

UWAGA:

Wystawienie imiennego zaświadczenia przez bukmachera to realne koszty:

 1. Najpierw obsługa klienta musi przyjąć zgłoszenie i odpisać.
 2. Potem trzeba umówić się z klientem na odbiór osobisty w konkretnej lokalizacji, ponieważ do wystawienia imiennego poświadczenia potrzebny jest podpis gracza.
 3. Bukmacher musi przechowywać imienne zaświadczenia i dbać o ich tajność przez okres 5-6 lat. Dla firm hazardowych obowiązkowa ewidencja wypłacanych (wydanych) wygranych dotyczy wartości co najmniej 2280 PLN.

Gdy przemnożymy ilość czasu pracowników przez stawkę roboczogodziny to widać, że koszty po stronie bukmachera mogą być całkiem spore. Nic więc dziwnego, że niektórzy bukmacherzy starają się stawiać znaczące bariery na drodze do należnego graczom imiennego zaświadczenia o wygranej tak, aby zminimalizować ilość wystawionych zaświadczeń.

Trudno bukmacherów winić o niechęć do wystawiania zaświadczeń. Winny jest przede wszystkim zapis ustawy hazardowej narzucający obowiązek osobistego odbioru zaświadczenia. Ma to zapewne zapobiegać praniu brudnych pieniędzy. Dlaczego?

Imienne zaświadczenie dotyczące wygranej jest wystawiane oczywiście tylko na wygrane. Może się więc okazać, że gracz traci na zakładach, ale na podstawie zaświadczeń o wygranych, może wykazywać legalny przychód.

Przy małych kwotach raczej nie warto brać zaświadczeń, ponieważ jest to zbędne obciążenie dla bukmachera (bukmacher może Ci robić z tego tytułu uzasadnione problemy), a korzyści z tego są niewielkie.

Jeżeli obstawiasz duże stawki u legalnych bukmacherów, to warto rozważyć tych, u których imienne zaświadczenie o wygranej jest łatwe do odebrania.

Bukmacherzy stosują zwykle 2 rodzaje barier, aby zmniejszyć liczbę wystawianych imiennych zaświadczeń:

 • bariera czasowa (ograniczony czas na zgłoszenie)
 • bariera odległościowa (ograniczenie lokali, gdzie można odebrać zaświadczenie)

Zgłoszenie żądania zwykle należy zgłosić drogą emailową.

Bukmacher Miejsce odbioru zaświadczenia Czas na zgłoszenie żądania (od momentu wygranej lub wypłaty wygranej) Dodatkowe uwagi
superbet
(opinie)
punkt stacjonarny ustalony z bukmacherem 5 lat nie podano limitu czasowego na żądanie
ETOTO
(opinie)
punkt stacjonarny ustalony z bukmacherem 5 lat nie podano limitu czasowego na żądanie
totolotek
(opinie)
punkt stacjonarny lub siedziba firmy 24h
forBET
(opinie)
punkt stacjonarny do końca następnego dnia od daty uzyskania wygranej
STS
(opinie)
punkt stacjonarny 12h okienko obok wygranego kuponu służy do wybrania adresu lokalu, w którym będzie można odebrać zaświadczenia
Betclic
(opinie)
punkt stacjonarny 12h od momentu wygranej lub dyspozycji wypłaty wygranej
PZBUK
(opinie)
punkt stacjonarny 12h
Fortuna
(opinie)
punkt stacjonarny 12h do 12 godzin od chwili uzyskania wygranej
LVbet
(opinie)
Katowice
(siedziba firmy)
5 lat nie podano limitu czasowego na żądanie
TOTALbet
(opinie)
Warszawa (Regulamin: w miejscach wskazanych przez bukmachera, ale nie mają punktów stacjonarnych) 24h od momentu wygranej lub dyspozycji wypłaty wygranej
betfan
(opinie)
Warszawa
(siedziba firmy)
12h obsługa na czacie poinformowała, że nie wydają zaświadczeń, ale po konsultacji zmienili zdanie (ich Regulamin nie jest elektronicznie możliwy do przeszukania)
noblebet
(opinie)
Dąbrowa Górnicza
(siedziba firmy)
żądanie zaświadczenia o wygranej należy zgłosić maksymalnie kolejnego dnia od momentu odebrania wygranej Regulamin nie określa miejsca odbioru (informacje z czatu)
eWinner
(opinie)
Gdynia
(siedziba firmy)
24h od momentu wygranej lub dyspozycji wypłaty wygranej
traf
(opinie)
Wrocław lub pocztą! 1 dzień Regulamin nie określa warunków; emailowo wklejają formułkę pisząc do mnie “Pani” o możliwej wysyłce pocztą lub odbiorze w siedzibie firmy
BetX opis Betx)
(Bielsko-Biała
(siedziba firmy)
12h Regulamin się nie załadował (info z czatu)
zagraniczni
bukmacherzy
po imienne zaświadczenie o większych wygranych (>10.000€) chyba warto się wybrać za granicę, ale to wymaga kontaktu z prawnikiem znającym temat ustawy hazardowej

4. Masz tylko 12-24h na zgłoszenie żądania

Napisał do mnie Poozon (gracz zawodowy, wieloletni były typer SureBety.pl). Wygrał pieniądze w sobotę, a w środę prosił Totolotka o imienne zaświadczenie wygranej. Okazuje się, że może to zrobić tylko do 24h od momentu wygranej lub od momentu wypłaty wygranej kwoty.

Na szczęście jeszcze nie zlecał wypłaty, więc miał jeszcze “drugą szansę” żądania (po zleceniu wypłaty). Poozon zlecił wypłatę w kwocie równej wygranej i wystosował do bukmachera od razu żądanie o imienne zaświadczenie.

Regulamin bukmachera Totolotek mówi:

Gracz może zgłosić chęć uzyskania imiennego zaświadczenia o wygranej maksymalnie do 24 godzin od chwili uzyskania wygranej lub od chwili złożenia przez gracza dyspozycji wypłaty wygranej (kwota zgodna z kwotą uzyskanych wygranych dla których wystawione zostanie zaświadczenie).

Według zapisów ustawy hazardowej (nadrzędne prawo wobec Regulaminu bukmachera) zaświadczenie może być WYSTAWIONE najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej. Ustawa mówi o fakcie WYSTAWIENIA zaświadczenia, a nie o terminie w jakim gracz może zażądać jego wystawienia. Moment żądania jest legalną barierą stawianą przez bukmacherów.

Samo wystawienie jest dosyć szybkie, gdyż następuje zwykle w dniu następnym po prawidłowym żądaniu. Ale wcześniej musisz o nie poprosić w terminie!

 

Zastanawiam się czy nie łamie to praw konsumenta. Wszystkie instytucje, które mówią o “niezwłocznym kontakcie” oznaczają termin.. 14 dni! Wyznaczenie 12-24h wydaje mi się skrajnie krótkim okresem, zwłaszcza że gracz nie ma wpływu na moment rozliczenia zakładu. Ma jedynie wpływ na moment wypłaty. Podejrzewam jednak, że prawnicy bukmacherów już to sprawdzili.

5. Odbiór w siedzibie spółki lub w punkcie stacjonarnym

Bukmacherzy, którzy chcą unikać wydawania zaświadczeń imiennych ograniczają ich dostępność jedynie do głównej siedziby firmy. Wiadomo, że gracz nie będzie jechał 500 kilometrów, by odebrać zaświadczenie o wygranej 100 PLN.

Przykładowo bukmacher LVbet wydaje imienne zaświadczenia tylko i wyłącznie w siedzibie firmy, czyli w Katowicach (o czym nie ma wzmianki w paragrafie 16 Regulaminu bukmachera o wydawaniu zaświadczeń), a ewinner tylko w Gdynii.

Jest to ogromna bariera w postaci koniecznej do pokonania odległości oraz czasu, jaki trzeba poświęcić na odebranie zaświadczenia. Przy mniejszych kwotach większość graczy zrezygnuje z odebrania zaświadczenia.

Jeśli zaświadczenia imienne mają dla Ciebie duże znaczenie, to w pierwszej kolejności rozważ bukmacherów, oferujących odbiór w dowolnym punkcie stacjonarnym.

6. Przykładowe treści Regulaminów

LVbet pisze 22.10.2020 o odbiorze w Katowicach:

Z uwagi na konieczność złożenia na zaświadczeniu podpisu Gracza, odbiór zaświadczenia o wygranej może nastąpić wyłącznie osobiście w siedzibie Spółki pod adresem: 40-384 Katowice, ul. Wańkowicza 3. Zaświadczenie jest drukiem ścisłego zarachowania i podlega przepisom o ochronie danych osobowych.

Może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.

ewinner pisze 22.10.2020 o odbiorze w Gdynii:

W celu otrzymania imiennego zaświadczenia o uzyskanej wygranej należy zgłosić wniosek na adres e-mail: zaswiadczenie@ewinner.pl, podając numer wygranego Kuponu lub numer wygranych Kuponów. Zaświadczenie o uzyskanej wygranej może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej na Rachunek płatniczy należący do Gracza, który został podany przez Uczestnika podczas Rejestracji lub w formularzu zmiany danych.

Zaświadczenie Uczestnik ma obowiązek odebrać osobiście w siedzibie eWinner pod adresem ul. Legionów 126-128, 81-472 Gdynia.

forbet w dniu 22.10.2020 wymaga nadmiernych danych do wystawienia zaświadczenia:

Aby otrzymać zaświadczenie o wygranej należy zgłosić taką chęć poprzez email pomoc@iforbet.pl najpóźniej do końca następnego dnia od daty uzyskania wygranej (rozliczenia kuponu).

W mailu prosimy zawrzeć:
– Imię i nazwisko,
– Imię ojca,
– Swoją datę urodzenia oraz miejsce urodzenia
– rodzaj i numer dokumentu tożsamości
– PESEL
– Wartość wygranej poszczególnych kuponów oraz ich numer
– Data uzyskania wygranej Zaświadczenie wydaje Pani Marta Kłyż lub Karolina Strzoda.

Zaświadczenie można odebrać w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 (nie licząc dni świątecznych) pod adresem ul Królewska 18 00-103 Warszawa lub też w jednym z naszych punktów stacjonarnych widniejących pod poniższym linkiem: https://www.iforbet.pl/podstrona/nasze-punkty.

Jeżeli chce Pan/Pani odebrać zaświadczenie w punkcie stacjonarnym, to prosimy we wniosku o jego wydanie wskazać który ma być to punkt. Jeżeli chce Pan/Pani odebrać zaświadczenie w siedzibie spółki, to prosimy o wcześniejsze uprzedzenie nas drogą mailową (przynajmniej dzień przed) na adres pomoc@iforbet.pl z podaniem, którego dnia chce Pan/Pani oraz o której dokładnie godzinie odebrać zaświadczenie. Zaświadczenie należy odebrać w okresie maksymalnie 5 lat od momentu jego wystawienia.

Regulamin ETOTO mówi:

14.1. Zaświadczenie o wygranej wystawiane jest na żądanie uczestnika gry przesłane przez uczestnika za pomocą poczty elektronicznej na adres: pomoc@etoto.pl. (…) Zaświadczenie może zostać wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.

14.2. Z uwagi na konieczność złożenia na zaświadczeniu podpisu żądającego zaświadczenie, odbiór zaświadczenia o wygranej może nastąpić w siedzibie Spółki lub po uzgodnieniu ze Spółką w Punkcie wskazanym przez Spółkę.

Regulamin Superbet mówi:

3.8. (…) Wydanie zaświadczenia (…) następuje w siedzibie Spółki lub w innych miejscach wskazanych przez Spółkę. Przed wydaniem zaświadczenia Klient i Spółka uzgadniają wcześniej sposób i dokładne miejsce jego odbioru. Zaświadczenie może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.

7. Pełnomocnictwo na ratunek

Z uwagi na konieczność podpisu gracza, przesłanie imiennego zaświadczenia NIE jest możliwe drogą pocztową. Tutaj o barierę zadbali autorzy ustawy hazardowej.

Jeśli nie możesz lub nie opłaca ci się odbierać imiennego zaświadczenia w siedzibie firmy, to jednym z rozwiązań może być znalezienie osoby, która może to za ciebie zrobić.

Wystarczy przygotować pełnomocnictwo (przykładowe druki pełnomocnictwa znajdziesz w Internecie) i podpisać je własnoręcznie, a następnie przesłać listem do osoby, która może w twoim imieniu odebrać imienne zaświadczenie i odesłać Ci je pocztą.

Zanim to zrobisz, upewnij się czy bukmacher akceptuje pełnomocnictwa.

Jednym z takich bukmacherów jest Superbet:

3.10. Klient ma prawo do udzielenia pełnomocnictwa osobie trzeciej upoważniającego ją do odebrania wygranej i/lub odbioru zaświadczenia o uzyskanej wygranej. Pełnomocnictwo udziela się z podpisem notarialnie poświadczonym, a sposób odbioru wygranej i/lub zaświadczenia musi być zgodny z Regulaminem.

8. FAQ – pytania dotyczące zaświadczeń o wygranych

8.1. Gdzie znajdę informacje na temat imiennego zaświadczenia?

Wszystkie istotne informacje powinny się znajdować w Regulaminie bukmachera. Nie wszyscy bukmacherzy jednak określają w swoim Regulaminie wystarczająco precyzyjnie warunki wydawania zaświadczeń. Wtedy należy wystosować pytanie za pomocą emaila albo czatu na żywo.

Wszystkie otrzymane odpowiedzi należy archiwizować w celach dowodowych, gdyby doszło w przyszłości do sporu z bukmacherem.

8.2. Jak długo przechowywane są zaświadczenia o wygranej?

Bukmacher zobowiązany jest prowadzić ewidencję zaświadczeń oraz przechowywać odpisy wydanych zaświadczeń przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano wygraną lub nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.

Przykłady:

Jeśli wygrana nastąpiła 1.07.2020 i wypłata tydzień później, to bukmacher musi ją przechować do 31.12.2025.

Jeśli wygrana nastąpiła 1.07.2020 i wypłata tej kwoty została zlecona 1.02.2021, to bukmacher musi ją przechować do 31.12.2026.

8.3. Czy dane o wygranej są tajne?

Firma hazardowa jest zobowiązania do ewidencji zaświadczeń (obowiązkowa ewidencja powyżej kwot 2280 PLN) i zachowania tych danych jako poufne. Mogą zostać ujawnione wyłącznie na żądanie następującym instytucjom:

 • Generalny Inspektor Informacji Finansowej,
 • organy Krajowej Administracji Skarbowej,
 • funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej i Policji,
 • sąd i prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem,
 • Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach prowadzonego postępowania sprawdzającego.

8.4. Jakie dane są potrzebne do wydania zaświadczenia?

Na zaświadczeniu wygranych o wartości min. 2280 PLN należy podać przynajmniej:

 • imię i nazwisko wygrywającego,
 • rodzaj i nr dokumentu tożsamości,
 • PESEL (w przypadku jego braku adres zamieszkania, datę urodzenia i obywatelstwo),
 • wartość wypłaconej/wydanej wygranej
 • datę wypłaty/wydania wygranej

8.5. Jak wygląda formularz imiennego zaświadczenia?

Przykładowy formularz imiennego zaświadczenia można wydrukować ze strony loteria.org.pl.

Jedna z kopii jest przekazywana graczowi. Druga zostaje w celach ewidencji, jeśli wartość wygranej przekracza ustawową (dla bukmacherów 2.280 PLN).

8.6. Jakie akty prawne określają imienne zaświadczenia o wygranej w Polsce?

Szczegółowe przepisy prawne dot. imiennych zaświadczeń o wygranych w Polsce określa ustawa hazardowa z dnia 19.11.2009 roku (nowelizowana 1.04.2017 roku) w artykule 20.

8.7. Czy mogę sobie pobrać zbiorcze zaświadczenie za cały rok?

Treść Regulaminów wskazuje na to, że nie ma zaświadczeń “zbiorczych”, np. rocznych.

Zobacz jak Regulamin to precyzuje: można zrobić jedną wielką wypłatę (na sumę wygranych) i zlecić od razu pobranie kilku zaświadczeń za jednym razem.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.