Netykieta

1. Co to jest netykieta?

Def. Netykieta to zbiór zasad dobrego zachowania się w Internecie, które wynikają z ogólnie utartych zasad przyzwoitości i wynikających z ograniczeń technicznych.

netykieta.jpg

2. Zasady netykiety

Wszystkie zasady netykiety przyjęte przez SureBety.pl wynikają z poszanowania wspólnego dobra Społeczności, dając dostęp do szybkiej i czytelnej informacji:

 1. NIE zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem międzynarodowym czy niezgodnych z dobrymi obyczajami współżycia społecznego.
 2. Zwracaj się po nicku lub imieniu, jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Możesz używać formy ‘per ty‘ (zamiast ‘per Pan’) i nie obrażaj się za używanie takiej formy wobec Ciebie.
 3. Pisz na temat. Jeśli chcesz odpisać wielu osobom, zrób to w jednym komentarzu, poprzedzając @nickiem osoby, do której kierowana jest wypowiedź.
 4. NIE przeklinaj, chyba że twoja wypowiedź utraciłaby przez to charakter. Możesz k***a używać gwiazdek.
 5. Nie SPAMuj (niechciane, niepotrzebne lub zdublowane posty).
 6. Brak polskich znaków (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż) utrudnia czytelność.
 7. Nie pisz całego postu WIELKIMI LITERAMI, bo to zwykle oznacza krzyk (chyba że chcesz wyróżnić jakieś słowo). Nie pisz naprzemiennie WiElKiCh i MaŁyCh LiTeR (tzw. poke-pismo), bo to jest infantylne.
 8. Nie cytuj całego postu, a jedynie tę część, której dotyczy Twoja odpowiedź. Odpowiadaj pod cytowanym fragmentem. Cytując podaj autora/link szanując licencje i prawa autorskie.

3. Przykłady naruszenia netykiety

 • Hejtowanie – nienawistny stosunek do wszystkiego i wszystkich
 • Kłótnia internetowa – wroga lub obraźliwa seria postów wywołana często drobną lub skrajną różnicą poglądów, a każdy uczestnik chce przekonać drugą stronę do swojego zdania; kończy się zwykle eskalacją agresji
 • Trollowanie – ośmieszenie lub obrażanie innych celem skupienia uwagi na sobie (egoizm)

4. Kary za naruszenie etykiety

Pamiętaj, że w Internecie NIE jesteś anonimowy.

Jeśli złamanie etykiety narusza prawo, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej/karnej za swoje wypowiedzi lub za materiały rozpowszechniane w Internecie.
SureBety.pl nie zgłaszają takich przypadków. Wolimy sami wymierzać sprawiedliwość na liście naciągaczy i oszustów.

Za złamanie dobrych obyczajów nie ma formalnej kary. Mogą cię spotkań natomiast przykre konsekwencje w postaci usunięcia twojego komentarza lub ostracyzm towarzyski. W najgorszym przypadku twoje konto zostanie usunięte.

5. Normy kulturowe

Tam, gdzie mamy do czynienia z grupą ludzi, tam powstaje społeczność. Relacje między ludźmi zazwyczaj określają normy prawne, ale w każdej grupie osób, w każdym zespole powstają nieformalne zbiory zasad, które grupa “wymusza” na indywidualnych członkach grupy.

Na przykład, jeśli w pewnej grupie każdy nowy pomysł będzie się spotykał z krytyką, to nieformalną normą kulturową tej grupy stanie się nieodzywanie się z nowym pomysłem chyba że jest znakomity, co bardzo utrudni komunikację w grupie i może doprowadzić do wewnętrznych napięć.

Jeśli grupa będzie podchodzić z entuzjazmem do nowych pomysłów, powstaną sprzyjające warunki do dzielenia się pomysłami, a wewnątrz grupy powstanie atmosfera zaufania i bezpieczeństwa.

6. Kultura SureBety.pl

Chcę aby SureBety.pl były miejscem, gdzie obowiązuje wolność słowa, ale taka, która nie ogranicza wolności innych użytkowników.

Oszuści i naciągacze nie będą tolerowani.

 

Literatura

[1] Zalecenia netykiety i sytuacja prawna w Polsce – Wikipedia.org

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.