SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Wysokie kursy

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3,5/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Łatwiej znaleźć valuebety wśród wysokich lub średnich kursów. 1-procentowy błąd bukmachera w szacunkach kursu zwiększa drastycznie wielkość value na wysokich kursach, a na niskich nie.

  Dla kogo są wysokie kursy?

  Aby granie wysokich kursów było zyskowne, gracz musi spełniać 2 warunki konieczne:

  • potrafi zarabiać na niskich/średnich kursach (innymi słowy potrafi dobrze szacować prawdopodobieństwa i znajdować odpowiednie kursy)
  • umie dobrać stawkowanie do wielkości kursów

  Jest to dobra alternatywa gry dla tych, którzy zarabiają już na zakładach i szukają większego value.

  Dlaczego warto grać wysokie kursy?

  Założenia

  Na rysunku po prawej przyjąłem, że gracz chce zarabiać przynajmniej 8% w dłuższej perspektywie czasu. Inaczej mówiąc jego celem jest osiągnięcie 8% yieldu. Do obliczenia wartości value (i docelowego yieldu) potrzebujemy znać kurs obiektywny lub obiektywne prawdopodobieństwo sukcesu.

  Na przykład kursowi dziesiętnemu @2.0 odpowiada obiektywne prawdopodobieństwo 50%. Jednak żeby opłacało się zagrać taki zakład (chcemy min. 8% zysku w dłuższej perspektywie), szansa sukcesu musi wynosić przynajmniej 54% (co odpowiada kursowi obiektywnemu @1.85).

  kursy-back-lay.jpg Jakie musi być minimalne
  prawdopodobieństwo sukcesu,
  aby opłacało się postawić
  widoczny kurs BACK/LAY
  i zarabiać 8% w dłuższej
  perspektywie. SureBety.pl

  Niskie kursy

  Tabela obok pokazuje, że po kursie @1.10 opłaca nam się grać dopiero wtedy, gdy obiektywny kurs powinien wynosić max. @1.02 (szanse sukcesu 98%)! Grając na przykład kursy @1.10, których szanse sukcesu oceniamy na 95% (kurs @1.05), nie osiągniemy 8% zysku w dłuższej perspektywie, a tylko ok. 5%.

  Jeśli zatem nie stosujemy tradingu czy surebetów, nie opłaca się grać niskich kursów. Grając kursy @1.01-1.10 nigdy nie osiągniemy yieldu większego niż 10% (wynika to ze wzoru: value = p * k, gdzie p ma maksymalnie wartość 1, a k jest kursem).

  Jeśli pomylimy się w szacowaniu prawdopodobieństwa wygranej o 1%, gdy mamy obiektywnie 5% szans na wygraną (kurs u bukmachera @21.0 = kurs lay @1.05), to kurs obiektywny będzie się zawierał w przedziale @16.4 - @24.1. Natomiast jeśli pomylimy się o 1% w szacunkach dla 95% szans, to obiektywny kurs będzie w granicach... @1.04-1.06!

  Pokazuje to jak bardzo dokładni musimy być w szacunkach niskich kursów, aby w ogóle zarabiać, nie patrząc nawet na wielkość value, która będzie znikoma!

  Ostatnim argumentem aby grać wysokie kursy jest to, że przede wszystkim nie ryzykujemy tak dużego kapitału jak w przypadku niskich kursów (żeby wygrać tą samą kwotę).

  UWAGA:
  Zawodowi gracze bardzo rzadko stawiają kursy mniejsze od @1.50.

  Przekonania co do wysokich kursów

  kolo-ruletki.jpgRuletka jest grą wysokich
  kursów bez value, fot. ShutterStock

  Co oznacza wysoki kurs? Dla jednego będzie to @2.00 , dla drugiego @3.20 a jeszcze dla innego @10.0. Z dużymi kursami trzeba się oswoić. Dla wielu bariera mentalna jaka się z nimi wiąże jest nie do przeskoczenia. Ale nie dla Ciebie, prawda? :)

  Bo z czym kojarzy się wysoki kurs? Oczywiście z (bardzo) małą szansą trafienia go. Dlatego większość początkujących graczy woli grać niskie kursy. Kojarzą się one z większą szansą trafienia. Tak naprawdę kurs @2.0 w jednym spotkaniu i kurs @2.0 w drugim mogą mieć zupełnie różne szanse trafienia. Nie warto opierać się na skojarzeniach...

  Czy wystawienie dużego kursu może wynikać ze złych założeń? Jak pokazuje praktyka, prawdopodobieństwo i kurs NIE zawsze idą w parze.

  Znajdując źle wystawione wysokie kursy, masz największą szansę na szybkie wzbogacenie. Do wprawy w szacowaniu wartości zakładów dochodzi się miesiącami czy latami. Ale w końcu każdy od zaczynał od zera :)

  Przykład wysokiego kursu

  Jest mecz Fluminense – Cerro Porteño. Półfinał Copa Sudamericana transmitowany w telewizji. W pierwszym meczu Fluminense wygrało na wyjeździe 1-0. W dodatku Fluminense jest faworytem do wygrania meczu po kursie @1.72 na giełdzie zakładów w momencie rozpoczęcia spotkania. Under/over po równo i tuż przed rozpoczęciem under zaczął spadać.

  W 7' Cerro zaskakująco strzeliło bramkę na 0-1. Przy takim wyniku nie ma być dogrywki, tylko od razu rzuty karne. Fluminense wolało rozstrzygnąć spotkanie w regularnym czasie gry. Atakowali akcja za akcją. Nadchodzi 88’. U bukmacherów na brak gola jest kurs @1.20. Fluminense atakuje bez przerwy i to groźnie. Było trochę przerw i komentator mówi, że pewnie ze 4 minuty sędzia doliczy. Rozpoczęła się 89’. Na giełdzie zakładów na wygraną Fluminense zaczynają wystawiać kursy w okolicach @250. Wystawiam prośbę o zakład po kursie @500 za minimalną stawkę, czyli 2€. 15-20 sekund potem zakład jest przyjęty. Sędzia dolicza tylko 3 minuty.

  W 90’ gospodarze nadal atakują. Kurs na giełdzie zakładów na Fluminense sięga @1000! Zrobiło się ogromne value! Oczywistym jest, że jeśli wpadnie bramka dla gospodarzy, to goście muszą rzucić wszystko na jedną kartę i bramkarz może wyjść z bramki (w hokeju na lodzie tzw. "empty net"). W 92. minucie Fluminense wreszcie strzela na 1-1!

  Cieszę się, choć do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze jednej bramki. Wierzę, że im się uda. Kursy na brak gola skaczą w przedziale @1.03-1.07. Sędzia na pewno doliczy jeszcze z minutę, półtorej.

  Ostatnia akcja gości. Cerro wywalczyło aut na wysokości pola karnego. Po wznowieniu piłka zaczyna się wytaczać poza linię końcową gospodarzy, ale obrońca wygarnia ją żeby nie opuściła boiska (choć mógł ją puścić i to byłaby ostatnia akcja meczu i awans drużyny). Po chwili już wiadomo czemu tak zrobił. Długim podaniem podaje do napastnika. Patrzę bramkarz biegnie w kierunku swojej bramki, a napastnik opanowuje piłkę żeby nie wyszła na aut. Szybki zwód, bramkarz próbuje jeszcze faulować i strzału do pustej bramki obrońcy już nikt nie zatrzyma! To już 95. czy 96. minuta, publiczność szaleje, a ja krzyczę o 3 w nocy z radości! ;)

  fluminense-cerro-porteno.jpg
  Zablokowany po golu rynek na giełdzie zakładów, SureBety.pl

  Wybuchła potem jeszcze walka na boisku i wkroczyła policja żeby było ciekawiej :)

  Oprócz tego, że mecz ciekawie się oglądało i trzymał cały czas w napięciu, jestem pewien, że osoby, które wystawiały kurs @1000 na giełdzie zakładów nie wzięły pod uwagę, że goście mogą postawić wszystko na jedną szalę. Ktoś przegrywa żeby wygrać mógł ktoś.

  Wady grania wysokich kursów

  wady-zalety-reka-tablica.jpg Wady i zalety, fot. ShutterStock

  Grając wysokie kursy trzeba się psychicznie nastawić, że skuteczność spadnie (mniej kuponów będzie wygranych). Drugim negatywnym efektem będzie większa wariancja gry, czyli większe wahania kapitału jeśli zachowamy niezmienne stawki. Dlatego obniża się stawki, aby trochę zniwelować ten efekt według zasady: 2x większy kurs, 4x mniejsze stawki; 3x większy kurs, 9x mniejsze stawki itd.

  Innymi metodami ograniczania ryzyka jest kontrowanie po odpowiednich kursach w stronę przeciwną.

  Szansa nie trwa wiecznie

  Look, if you had one shot, or one opportunity
  To seize everything you ever wanted - one moment.
  Would you capture it or just let it slip?

  /Eminem - Lose Yourself/

  Spójrz, jeśli miałbyś jeden strzał lub jedną szansę
  By zrealizować wszystko czego zawsze chciałeś – jeden moment.
  Chwyciłbyś go czy pozwolił mu się wyśliznąć?

  plonace-kostki200x150.jpgKażda szansa przemija, fot. ShutterStock

  Choć nie jestem wielkim fanem Eminema, te słowa mam głęboko wyryte. Możemy osiągnąć wszystko w cokolwiek ludzki umysł jest w stanie uwierzyć. W każdej dziedzinie.

  Słowa Eminema trzeba oczywiście rozumieć w przenośni - zwykle mamy kilka wielkich szans w życiu. Jednak identyczna nie powtarza się już nigdy.

  Pewnego dnia pojawi się ogromna okazja. Niekoniecznie w dziedzinie zakładów. Będziesz wiedział co zrobić? Czy może będziesz się wahał?

  Ktoś powiedział, że w życiu lepiej żałować, że coś się zrobiło nic że się czegoś nie zrobiło. Nie zawsze, ale w wielu przypadkach sam kieruję się tą maksymą.

  Przygotowuj się, zbieraj informacje, ale NIE dłużej niż jest to konieczne. A potem działaj!

  Zobacz też:
  Czy można zarabiać na zakładach bukmacherskich?
  Zakłady singlowe czy akumulowane?
  Największe AKO w historii zakładów

  Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 3,5/5
  Głosów: 6
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (38)  • (7)
   31-01-2020 23:57 (pt)

   "Pewnego dnia pojawi się ogromna okazja. Niekoniecznie w dziedzinie zakładów. Będziesz wiedział co zrobić? Czy może będziesz się wahał?" 

   To są tak zwane "Czarne łabędzie" Krzyśku :) Nassim Nicolas Taleb piszę o tym w swojej książce pt. Czarny łabędź. Jeżeli komuś się nie chce czytać to podrzucam link do bardzo merytorycznego wywiadu o tej książce:

   https://www.youtube.com/watch?v=XaY4_iaOdz0

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 37.31.**.***
   26-11-2013 01:17 (wt)
   I jeszcze jedna wzmianka Jezeli stawiacie na underdogi to nigdy nie stawiajcie na poczatku tygodnia tylko tuz przed meczem.Poczekajcie na wiadomosci w stylu Real gra z Levante i Levante bez Diopa,Juanfrana itp Robi sie z tego publicbet i wtedy uderzac na Levante po lepszym kursie. Gwarantuje,ze bedziecie mieli wiekszy yield niz przy grze na faworytow. I jeszcze jedno-nie denerwowac sie,ze nie weszlo 20 razy z rzedu. Predzej czy pozniej i tak wejdzie. Pozdrawiam 209 212 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 37.31.**.***
   25-11-2013 23:46 (pon)
   Mungobet Witam wszystkich. Odpowiadam na pytanie KRISA 1.Dzieje sie tak, poniewaz bukmacher obniza kurs na faworyta,a jedoczesnie kurs na underdoga wzrasta!11 Musi tak robic aby pierwszy lepszy laik stawiajac 100 singli z kursem np.1,5 nie wyszedl na plus!!! 2.Kurs na faworyta zostaje obnizony po raz drugi (kurs na underdoga znowu wzrasta)bo znowu ten laik stawia na MILan,Barca,Chelsea itp Teraz wystarczy szukac lig gdzie czesciej wchodzi underdog npczechy2,Holandia2,Serbia,Wegry,Slowenia itp W bukmacherce siedze okolo 10 lat i zrezygnowalem z tzw insiderow na faworytow Zgadnijcie dlaczego? 213 213 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • Makc
   19-10-2012 23:56 (pt)
   @Szachista, a znasz stronkę soccerwidow? Babka, która ją prowadzi jest matematykiem. Sporo się z niej nauczyłem, szczególnie o tym jak powstają kursy, ale tam wydaje się zbyt duża wiara pokładana jest w statystykę. I jeszcze jedna genialna stronka Sport Trading Life. Gościu ma naprawdę świetne analizy. Polecam zajrzeć. 202 203 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • szachinista
   17-10-2012 10:54 (śr)
   Rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem, a nawet błędnie "wlochu". Poprawiłem:

   1-procentowy błąd bukmachera w szacunkach kursu zwiększa drastycznie wielkość value na wysokich kursach, a na niskich nie. "

   Dziękuję i gratuluje czytania ze zrozumieniem.

   Ciekawe, że dopiero po 4 dniach od wstawienia artykułu ktoś zauważył ten błąd :) 201 229 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • wlochu
   14-10-2012 23:01 (nd)
   "1-procentowy błąd w szacunkach szans zmniejsza drastycznie wielkość value na niskich kursach, a na wysokich nie."

   odwrotnie 199 204 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • szachinista
   12-10-2012 23:01 (pt)
   I tu mnie masz geniuszu. Ktoś napisał:

   "ten kupon jest zagrany przez mojego kolegę krzysia, i widzę, że ktoś się chwali za niego. Nigdy tego nie zrozumiem..."

   Nie udzielam się na mecz.pl i w 2009 nie miałem w avatarze zdjęcia. Ktoś po prostu nie skojarzył mojej strony z szachinistą83. Dziwnym zbiegiem okoliczności imię Krzyś się pokrywa.

   Ja nie muszę niczego udowadniać. Poza tym historia na betfair sięga pół roku dla Twojej wiadomości. Załóż, że to nie mój printscreen i będzie święty spokój ;)

   Odbiegasz od tematu. Artykuł właśnie poprawiłem. 166 204 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • yahu1337
   12-10-2012 13:51 (pt)
   wkleiłeś na mecz.pl i kilka postów niżej ktoś pisze że to nie Twój screen tylko jego kolegi co jest kolejnym 'dowodem' czy wątpliwością że to Twój screen czego nie potrafisz udowodnić, krótko ucinając moje podejrzenia które graniczą z prawda, jeśli nie to pokaż inny screen z tego spotkania, uwiarygodnij się - wklejanie tego screena nie ma kompletnie sensu w odniesieniu do artykułu 210 219 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top