Portfele Internetowe

Portfele internetowe są lepszym rozwiązaniem dla graczy zakładów niż konta bankowe. Pozwalają szybko przelać pieniądze do/od bukmachera i wypłacić je tanio w bankomacie. Co najważniejsze, bez wyroku skazującego nie udostępniają informacji dot. klientów polskim instytucjom nadzoru.

Zbliżenie na dłonie mężczyzny w garniturze który trzyma przed sobą rozchylony portfel z którego wyfruwają dolary

Portfel elektroniczny jest alternatywą dla kont bankowych. Większość portfeli ma siedziby poza Polską, dzięki czemu jest dla graczy bezpieczniejsza niż polscy operatorzy finansowi. fot. Paymenticon.com

1. Portfel internetowy – co to jest?

200 euro wylatujące z niebieskiego monitora

Wypłacaj łatwo pieniądze z bukmacherki

Portfele internetowe to system płatności służący do elektronicznego przelewania pieniędzy. Coś jak konto bankowe za granicą, tylko z inną gwarancją środków.

Założenie konta i jego prowadzenie jest darmowe. Twoim loginem jest zwykle adres email.

Przykładami portfeli internetowych są:

1.1. Czym jest pieniądz elektroniczny?

Instytucje pieniądza elektronicznego (tzw. EMI – Electronic Money Institution) posiadają pozwolenie na prowadzenie działalności finansowej i podlegająca nadzorowi. W przypadku najpopularniejszych portfeli internetowych w Europie (z siedzibami w Wielkiej Brytanii) będzie to brytyjska komisji nadzoru finansowego (FCA, Financial Conduct Authority).

W praktyce nikt nie używa pojęcia EMI, więc będziemy mówić o portfelu internetowym.

 

Portfel internetowy to taki rachunek pieniężny („pieniądz elektroniczny” lub „e-pieniądze” (ang. e-money)):

 • możesz dokonywać na niego wpłat
 • możesz zlecać z niego wypłaty
 • możesz przelewać z niego środki do osób trzecich

1.2. Czy portfel internetowy jest bankiem?

Nie.

Większość portfeli internetowych jest z Wielkiej Brytanii (UK).
Analizując różnice, skupimy się więc na rynku brytyjskim.

Najważniejsze różnice między portfelem internetowym a bankiem:

Czym się różni portfel internetowy od banku?
Kategoria Portfel Internetowy Bank Uwagi
Dla kogo? bardzo trudno dostępny dla polskich organów nadzorczych pełny nadzór i konieczność zgłaszania podejrzanych transakcji Z uwagi na przepisy ustawy hazardowej portfele internetowe są bezpieczniejsze dla hazardzistów niż polskie banki.
Status prawny portfel internetowy bank obowiązują inne przepisy prawne; częściowo się pokrywają, np. w zakresie polityki AML
Organ nadzoru FCA
(ang. Financial Conduct Authority)
FSCS
(ang. Financial Services Compensation Scheme)
dla portfeli z UK; inne na podobnej zasadzie
Kwota gwarantowana 1000£ 85.000 GBP na jedną uprawnioną osobę na bank dla portfeli z UK (prawdopodobieństwo bankructwa znanego portfela internetowego jest znikome)
Osobisty IBAN NIE TAK w portfelu internetowym nie masz przypisanego osobistego numeru konta bankowego IBAN, a jedynie numer klienta, który służy do identyfikacji rachunku
Zarządzanie pieniędzmi klientów NIE TAK pieniądze klientów NIE służą portfelowi internetowemu do wykorzystania na cele własne (np. do udzielania pożyczek innym klientom)
Bezpieczeństwo środków safeguarding nie dotyczy safeguarding = środki klientów są trzymane na osobnym rachunku (bankowym) niż rachunek firmowy portfela internetowego bez możliwości dostępu osób trzecich (np. pracowników firmy portfela internetowego)
Dodatkowe ryzyka zależność od banku nie dotyczy Trudności w odzyskaniu pieniędzy mogą się teoretycznie pojawić w przypadku upadłości banku, w którym portfel internetowy trzyma pieniądze (zwykle są to duże banki brytyjskie).

Źródło: wiedza własna SureBety.pl na podstawie zebranych informacji.

Wszystkie szczegóły “dla nerdów” są na stronie internetowej FCA.

Można także uzyskać odpowiedź od obsługi klienta konkretnego portfela internetowego.

Ręka biznesmana wystaje z ekranu laptopa oferując dolary

Pieniądze są w dużej części gwarantowane w przypadku bankructwa firmy.

1.3. Czym jest safeguarding?

Proces ochrony pieniędzy klientów portfela internetowego nazywa się w Wielkiej Brytanii “safeguarding” i jest obowiązkowy dla wszystkich portfeli internetowych.

W ramach tego procesu Twoje pieniądze są przechowywane na oddzielnym rachunku chronionym – innym niż ten, na którym portfel internetowy trzyma środki firmowe. Ciąży na portfelu internetowym obowiązek wyznaczenia niezależnego, zewnętrznego eksperta, który co roku sprawdza, czy zobowiązania w zakresie ochrony środków są wypełniane, a raport opracowany przez ww. wyznaczony podmiot zewnętrzny jest dostępny dla FCA na żądanie.

W przypadku zaprzestania prowadzenia przez działalności przez portfel internetowy, zostanie wyznaczony syndyk, który dokona zwrotu zabezpieczonych przez środków na rzecz klientów. Oznacza to, że odzyskasz większość swoich pieniędzy, z wyjątkiem kosztów dokonania zwrotu środków potrąconych przez syndyka masy upadłościowej.

1.4. Zastosowanie portfeli internetowych

Dzięki portfelowi internetowemu możesz:

 • wpłacić środki na konto bukmachera, pokerroomu czy kasyna
 • dokonać płatności kartą debetową przypisaną do konta (wszędzie gdzie akceptowane są karty VISA/Mastercard)
 • wypłacić kartą pieniądze w dowolnym bankomacie w Polsce
 • przelać pieniądze innemu użytkownikowi portfela

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Internetowe portfele – zalety i korzyści

Do najważniejszych zalet portfeli internetowych należą:

 • w obliczu ustawy hazardowej w Polsce są alternatywą dla polskich kont bankowych, jeśli ktoś chciałby korzystać w Polsce z zagranicznych bukmacherów
 • możliwość błyskawicznego transferu środków do bukmachera (środki zwykle dostępne od razu po wykonaniu transferu)
 • niskie prowizje
 • łatwy w obsłudze
 • daje możliwość ominięcia dużych kosztów przelewów zagranicznych
 • może stanowić pewnego rodzaju “centrum zarządzania”, skąd przelewa się środki do dowolnego bukmachera/pokerroomu/kasyna
 • możliwość zapłaty kartą na aukcjach, w sklepach internetowych, w sklepach stacjonarnych
 • możliwość wypłaty środków z dowolnego bankomatu po wyrobieniu taniej karty debetowej

Do wad portfeli internetowych należą:

 • w razie bankructwa (znikoma szansa) odzyskasz najwyżej 1000€/£
 • konto jest powiązane z adresem mailowym, więc bezpieczeństwo konta zależy od tego czy ktoś ci się włamie na skrzynkę (porada: unikaj interia.pl, onet.pl, wp.pl; najlepszy jest gmail.com) i od tego czy klikasz w niebezpieczne linki (zob. phishing) – można to wyeliminować stosując podwójną weryfikację podczas logowania
 • istnieją limity kwotowe wysyłanych i otrzymywanych pieniędzy, które mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy

3. Najlepsze portfele internetowe

Jakie są obecnie najlepsze portfele internetowe?
Rynek portfeli internetowych zmienia się w ostatnich latach tak dynamicznie, że trudno jest nadążyć z aktualizacją danych.

Aby nie tracić Twojego czasu, proponuję lekturę tego artykułu, gdzie od razu znajdziesz zastosowania poszczególnych portfeli internetowych:

Płatności bukmacherów zagranicznych

Rulon pieniędzy spięty klamrą @ na klawiaturze

ePieniądze

4. FAQ — najczęstsze pytania dotyczące portfeli

4.1. Ile kosztuje portfel internetowy?

Założenie i posiadanie portfela internetowego jest darmowe.

Konta nieaktywne (przez ponad 12 miesięcy na przykład) mogą zostać obciążone opłatą (np. 5€/miesiąc), dlatego warto zamykać portfele, z których nie chcesz już korzystać.

4.2. Ile kosztuje wpłata portfelem do bukmachera?

Jest już prawie standardem, że wpłaty do bukmacherów są darmowe dla gracza. Bukmacherzy płacą prowizję od wpłaty, ale biorą te koszty na siebie. To zachęca do wpłat, a bukmacher liczy, że ten mały koszt mu się zwróci z nawiązką.

4.3. Ile kosztuje wypłata od bukmachera?

Koszt wypłaty środków waha się w zależności od bukmachera w granicach 0-3%. Każdy bukmacher określa warunki wypłaty w swoim regulaminie.

4.4. Czy mogę wypłacić pieniądze bez obstawiania?

Zwykle nie. Ponieważ bukmacherzy pokrywają koszty wpłat/wypłat, oczekują, że gracz zaryzykuje swoje środki przed wypłatą. W praktyce u większości bukmacherów trzeba zagrać przynajmniej za wielkość depozytu, aby te środki były możliwe do wypłaty bez prowizji (patrz regulamin konkretnego bukmachera). Bez tego ograniczenia gracze wpłacaliby i wypłacali za często (żeby uzyskać wyższy status VIP w portfelu internetowym), a bukmacher od każdej transakcji płaciłby prowizję.

4.5. Wpłaciłem jedną metodą depozytu. Czy mogę wypłacić inną?

W związku z polityką przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy, metoda którą wpłacono środki, jest używana również do wypłat. Inna metoda wypłaty może być zwykle dostępna, jeśli wypłaci się tyle ile się wpłaciło do bukmachera. Zależnie od regulaminu bukmachera, nadwyżka może być czasami wypłacona inną metodą. Ograniczenia dotyczą szczególnie pierwszej wpłaty/wypłaty.

4.6. W jakiej walucie założyć konto w portfelu, żeby nie narazić się na koszty?

Jeśli portfel internetowy jest w innej walucie niż konto bukmachera, podczas transferu środków zostanie pobrana prowizja za przewalutowanie. Zwykle wynosi ok. 2-3%. Dlatego trzeba przemyśleć w jakiej walucie założyć portfel internetowy, bo waluta PLN nie u każdego bukmachera jest dostępna i mogą się pojawić niepotrzebne straty na przewalutowaniach.

Uważam, że główny portfel elektroniczny powinien być w walucie, w której się zarabia. Pozostałe portfele można otworzyć w pozostałych walutach. W praktyce gracz zawodowy ma 2-3 różne portfele. Poza rzadkimi wyjątkami waluty portfela nie można zmienić.

Gotówka będzie krążyła głównie pomiędzy bukmacherami a portfelami internetowymi, a wypłaty wygranych z bankomatu będą stanowiły małą część wszystkich transferów. Zwłaszcza w przypadku początkujących graczy. Dobrze więc gdyby nie było różnic walutowych na linii główny bukmacher – portfel.

Przy ustalaniu waluty portfela warto zadać sobie pytania:

 1. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać do bukmacherów mających PLN i jak duże kwoty to będą?
 2. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać do bukmacherów w walucie EUR?
 3. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać do bukmacherów w innej walucie niż EUR?
 4. Jak często musisz zasilać konta w EUR lub wypłacać z nich?
 5. Jakie są prowizje pobierane przy przewalutowaniach?
 6. Jak często będziesz wpłacać/wypłacać pieniądze z portfela internetowego w bankomacie?

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

MASZ WŁĄCZONY ADBLOCK :(

Wyłącz proszę AdBlock
dla SureBety.pl
i odśwież stronę.
AdBlock blokuje nie tylko reklamy,
ale także LINKI,
co utrudni Ci nawigację.

Instrukcja jak wyłączyć blokadę reklam.

Nasz Model biznesowy pozwala Ci
korzystać z SureBety.pl za DARMO.
Ale bez reklam
będziemy musieli wprowadzić opłaty od Czytelników.
Nie chcemy tego robić.
Rejestrując się z naszych linków
pomagasz w rozwoju SureBety.pl.
Nie tracisz,
a my możemy zyskać.

Zobacz instrukcję
DZIĘKUJĘ!
Krzysztof ;)

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.