SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Przesądy

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Już w czasach starożytnych dowódcy wojsk zakazywali stosowania przesądów. W zakładach bukmacherskich też niczego dobrego one nie przyniosą, a ci którzy w nie wierzą, kończą zwykle na minusie.

  Nastroszony czarny kot z podniesionym ogonem Czarny kot jest symbolem
  pecha

  Czym jest przesąd?

  Def. Przesąd (inaczej zabobon) to bezpodstawna wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami.

  Na pewno słyszałeś o pechu, gdy czarny kot przebiegnie Ci drogę, przejdziesz pod drabiną, nie przysiądziesz na chwilę w domu przed wyjściem czy zbijesz lustro (7 lat nieszczęścia!).

  Na pewno słyszałeś też o tym, że złapanie się za guzik, gdy widzisz kominiarza przynosi szczęście. Podobnie jak pojawienie się w domu mężczyzny jako pierwszego w nowy roku.

  Dlaczego ludzie wierzą w tak głupie związki przyczynowo-skutkowe?

  Powstawanie przesądów

  Zauważmy, że nie ma uniwersalnej recepty, aby przewidzieć wynik każdego spotkania. Gracz podczas prawie każdego meczu jest w sytuacji niepewności. To sprzyja powstawaniu przesądów. Ponieważ nie potrafimy przewidywać zdarzeń losowych, doszukujemy się zależności przyczynowo-skutkowych. Doszukujemy się fałszywych korelacji i wiązania pewnych sygnałów z podejmowanymi decyzjami.

  Jeśli jakieś zdarzenie kilka razy się potwierdzi, działamy na zasadzie odruchu warunkowego:

  dana reakcja = zysk

  Potem często przychodzi rozczarowanie, bo przecież zrobiliśmy wszystko jak trzeba, a nie zadziałało!

  Przesądny gołąb

  W poniższym eksperymencie gołąb szybko uczy się, że po przyciśnięciu przycisku pojawia się jedzenie (nagroda). Ale kiedy dźwignia zostaje zmieniona na otwieranie co każde 20 sekund, gołąb się zastanawia "czym sobie na to zasłużyłem?". Jeśli w momencie otwarcia machał skrzydłami, to potem macha cały czas przekonany, że to jego machanie otwiera dostęp do jedzenia!

  Ten eksperyment nazwano "Przesądny gołąb". Autorem eksperymentu jest Burrhus Skinner.

  Jakże wielu graczy zachowuje się jak ten gołąb, nie tylko w kwestii zakładów.

  Siedzą z zaciśniętymi kciukami, w ulubionej czapce przed telewizorem z przekonaniem, że teraz ich drużyna musi wygrać! Jeśli to nie pomaga, to obracają czapkę daszkiem do tyłu dotąd, aż ich ubiór znów zacznie działać! Tak jakby mieli wpływ na to czy Lewandowski przez to strzeli bramkę czy nie.

  Doszukując się powiązania między skutkami a przyczynami możemy popełnić dwa rodzaje błędów:

  • nie zauważyć, że jakaś przyczyna wywołuje określony skutek
  • doszukać się jakiejś przyczyny, która wcale nie wpływa na skutek

  Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest ewolucja. To ona skontruowała nas tak, byśmy szybko się uczyli. Po spotkaniu z lwem mogłeś nie dostać drugiej szansy, by nauczyć się, że to nie jest zwierzę, które można pogłaskać. Czasy i zagrożenia się zmieniły, ale sposób uczenia pozostał podobny.

  Podświadomość

  Podświadomość to temat rzeka. Napisano na ten temat już mnóstwo książek i gorąco zachęcam, abyś przeczytał chociaż jedną. W Internecie także znajdziesz wiele informacji na ten temat.

  Masz dostęp do fenomenalnego narzędzia. Lepszego niż najlepszy komputer na świecie. To Twój umysł! To czy będziesz zarabiał na zakładach zależy nie tylko od Twojej wiedzy, ale także nastawienia. W tym także od przekonań i przesądów w jakie wierzysz.

  Zobacz próbkę swoich możliwości:

  Potęga podświadomości - magia umysłu - film dokumentalny - cały film - lektor PL [VIDEO 43:56]

  Samospełniająca się przepowiednia

  Samospełniające się proroctwo to sytuacja, w której oczekiwania wpływają na zachowanie lub zdarzenia w taki sposób, że oczekiwania się realizują.

  Sytuacja ta ma miejsce, gdy informacja o zdarzeniu pochodzi z wiarygodnego dla odbiorcy źródła. Pod jej wpływem ludzie realizują podświadomie przepowiednię wierząc, że jest ona prawdziwa, zgodnie z "prawem oczekiwania".

  PRZYKŁAD:

  Powstała plotka o upadłości banku, w wyniku której wszyscy panicznie wyciągają z niego swoje oszczędności spełniając przepowiednię. Nie ma tu znaczenia czy bank miał kłopoty czy nie.

  Podobnie w przypadku informacji, że drużyna gości zastosowała nowy trening mocno wzmacniający graczy przed nadchodzącym meczem. W świadomości piłkarzy gospodarzy może zostać ta informacja i sądząc podświadomie, że są gorsi, przegrają mecz. Tutaj również nie ma znaczenia czy informacja jest prawdziwa czy nie.

  Głównym czynnikiem zwiększającym moc przepowiedni jest plotka. Prawdziwość informacji nie ma tu zwykle znaczenia. Może być ona pozytywna (sugerowanie swoim graczom wzmocnienia) lub negatywna (sugerowanie, że przeciwnik się wzmocnił). Wynik końcowy jest realizowany zazwyczaj poprzez owczy pęd i podawanie informacji z ust do ust.

  Gracz zakładów powinien być świadomy, że działanie innych osób (typowanie, stawkowanie, dobór strategii) nie zawsze jest prawidłowe i, o ile nie ma ku temu solidnych podstaw, nie należy go naśladować bez poznania faktów.

  Percepcja świata

  Nie widzisz rzeczy, które są. Widzisz to w co wierzysz. Twoje przekonania kreują Twoją rzeczywistość i wpływają na nią czy tego chcesz czy nie.

  Jeśli uważasz, że członkowie jakiejś partii politycznej są źli, będziesz uważał, że każda z osób tego ugrupowania jest zła, choćby w rzeczywistości było zupełnie inaczej.[1]

  Podobnie jest z przesądami. Jeśli będziesz wierzył w przesądy i spodziewał się, że przydarzy Ci się coś złego, Twoja podświadomość sprowokuje takie decyzje, że stanie się to prawdą.

  Zrozum swój rozum

  Jesteś umysłem, z dołączonym ciałem, a nie ciałem z dołączonym umysłem. Ciało służy jedynie do przemieszczania i multiplikacji.

  Dlatego tak ważne jest, abyś poznał jak działa Twój umysł i jak możesz to wykorzystać w zakładach i w życiu. Warto obejrzeć np. film "The secret" np. na Netflixie, który dobrze wprowadza w temat podświadomości.

  Podsumowanie

  trzymanie-kciukow-za-wynik200x134.jpg Trzymanie kciuków
  za pomyślny wynik, fot. ShutterStock

  Jeśli wierzysz w przesądy, to mocno zachęcam Cię abyś przestał. Tylko sobie tym szkodzisz. Potraktuj przesądy jak wierzenia ubogich ludzi, którym nie udało się w życiu. Którzy chcieli sobie jakoś wyjaśnić porażkę, że to nie ich wina, tylko "siły wyższej", aby ich "ego" nie ucierpiało.

  Ja wierzę, że wszystko mi sprzyja (dzięki Bogu). I odkąd zacząłem tak myśleć, naprawdę tak jest! Weź swój los w swoje ręce! Tylko od Ciebie zależy co zrobisz ze swoim życiem. Zachowuj się odpowiedzialnie. Jeśli zawalisz, to bierz winę na siebie, a nie zrzucaj na przesądy.

  Literatura

  [1] Brian Tracy - Psychologia osiągnięć.
  Zdecydowanie polecam książki i audiobooki tego autora do osobistego rozwoju. Moim zdaniem do najlepszych należą: "Maksimum osiągnięć", "Zjedz tę żabę" i "Zarządzanie czasem". 

  [2] Drs. Robert Epstein & BF Skinner with Pigeons - Part 1 (video) - program opisujący wyniki doświadczeń na gołębiach, mających wyjaśnić proces twórczości i zachowania, 1982 rok

  Zobacz też:
  Strach i obawy
  Stres w zakładach

  Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 (piątek)

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 1
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (4)  • anonim IP: 164.127.**.**
   14-08-2014 15:23 (czw)
   Oczywiście, że myśli mają wpływ na rzeczywistość. Wielokrotnie podczas oglądania meczu pragnę bramki i jest. 205 188 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1434)
   13-08-2014 16:58 (śr)
   Opis filmu "I am" tutaj gwoli ścisłości:
   http://www.filmweb.pl/film/I+Am-2010-608455/descs

   A może ktoś zna jeszcze jakieś wartościowe filmy czy coś w temacie przesądów? :) 184 195 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 93.154.***.***
   13-08-2014 16:28 (śr)
   Polecam film "I Am" Toma Shadyaca.
   darmowepewniaki.pl 199 207 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 79.163.***.***
   23-05-2014 15:23 (pt)
   absolutnie sie nie z gadzam z ta podświadomością... myśli nie mają wpływu na nasza rzeczywistość 197 205 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top