Rodzaje graczy dla bukmachera

Bukmacherzy segregują graczy według stopnia opłacalności. To pozwala im łatwiej prognozować, czy będą mieli zysk z danego klienta w przyszłości i jak duży może to być zysk. Warto wiedzieć, jak widzi Cię bukmacher, bo od tego będzie zależało, jak będziesz traktowany. Poznaj rodzaje graczy u bukmachera!

Mężczyzna w marynarce patrzący bokiem na widza z cygarem w ustach

Gracz profesjonalny musi nie tylko nauczyć się obstawiać. Musi stać się przede wszystkim lepszą osobą, by osiągnąć sukces. fot. Shutterstock (72961816)

1. Rodzaje graczy a sposób gry

Nie jest tajemnicą, że bukmacher monitoruje hazardowe zwyczaje i zachowania wybranych klientów. Każdy bukmacher ma system selekcji klientów. Przyporządkowania klientów do wybranych kategorii dokonują pracownicy bukmachera, celem maksymalizacji długoterminowych zysków. Potwierdzają to cytaty z regulaminów bukmacherskich:

6.11 W celu zmniejszenia ryzyka związanego z praniem brudnych pieniędzy, STS będzie monitorować (…) hazardowe zwyczaje i zachowania klienta, by zapewnić, że transakcje są spójne z naszą wiedzą dotyczącą profilu ryzyka klienta. (STS)

1.10. Maksymalna wygrana na zakład jest limitowana do sumy 50 000 złotych lub równowartość w innej walucie. DOXX zastrzega sobie prawo ustalenia odmiennych maksymalnych wygranych dla indywidualnych klientów.

 

1.1. Zwykły gracz (Normal)

Szeroko uśmiechnięty brunet siedzi bokiem i pisze na laptopie

Zwykły gracz,
fot. Shutterstock

Nowy gracz otrzymuje status zwykłego gracza, chyba że dane które zebrał bukmacher (płeć, narodowość, adres IP itp.) sugerują coś innego. Taki gracz otrzymuje na starcie “bazowy limit stawek”.

Zwykły gracz stawia często zakłady “bez value” lub u bukmacherów, którzy nie mają najwyższego kursu na rynku w danej chwili. W związku z tym w długiej perspektywie przegrywa pieniądze, nawet pomimo otrzymywanych bonusów.

Za zwykłych graczy są często uznawani gracze stawiający kupony AKO, gracze którzy obstawiają różne dyscypliny, zarówno w zakładach przedmeczowych, jak i na żywo.

1.2. Mądry gracz (Smart)

Mądry gracz to gracz zawodowy, który stosuje różne techniki wspomagające osiąganie bardzo korzystnych rezultatów, który dobrze zarządza kapitałem, panuje nad emocjami i stawia średnie (10÷100€/zakład) lub wysokie stawki (>100€/zakład).

Mądrzy gracze mają u bukmacherów obniżane limity stawek, a ich wielkość jest zwykle uzależniona od systemu ogrywania bukmachera i od wartości payback gracza.

1.3. VIP

Kobieta z ręką na piersi bogacza z kasynem w tle

Very Important Person,
fot. Shutterstock

Gracz VIP (ang. Very Important Person – bardzo ważna osoba) to gracz rekreacyjny, który gra dużymi stawkami i jest na tym sporo stratny, bo nie stosuje zaawansowanych narzędzi podczas obstawiania. Jest to najbardziej pożądany przez bukmachera rodzaj klienta, dlatego VIP-y mogą cieszyć się różnymi przywilejami (specjalne promocje, bonusy pieniężne, bonusy rzeczowe, większe limity na zakłady itp.). VIP-a można rozpoznać po następuących zakładach:

 • nie zna lub nie stosuje pojęcia valuebet: kieruje się intuicją przy obstawianiu
 • stawia popularne zdarzenia typu Liga Mistrzów, liga angielska
 • często gra dyscypliny popularne w jego kraju
 • stawia czasem lub często zakłady AKO
 • jego payback jest zwykle mniejszy od 95%; im mniejszy, tym lepiej dla bukmachera

Jak zostać VIP-em?

Trzeba mieć payback poniżej 92-95% najlepiej i dużo przegranych pieniędzy na koncie danego bukmachera.

Co znaczy “dużo”? To zależy od polityki bukmachera.
Każdy bukmacher ma ograniczone zasoby ludzkie i różną ilość graczy.
Im większy bukmacher, tym bardziej wygórowane wymagania (bo ma więcej graczy).

1.4. Surebetowiec (ang. Surewin hunter, Surebet punter)

Gracz surebetów (ang. surewin hunter, arb hunter, surebet punter, arbitrage player) to gracz, który jako główny system gry stosuje surebety.

Gracze surebetów są zwykle najostrzej limitowaną grupą graczy – nawet do 0÷1% wartości limitu zwykłego gracza (u większości bukmacherów jest to równoważne ze stawkami rzędu 0÷5€ na zakład).

Złowine na haczyk 2 razy 200 euro

Wyłudzacz bonusów,
fot. Shutterstock

1.5. Bonusowiec (Bonus abuser)

Bonus abuser (ang. bonus hunter) ) to u bukmachera gracz, który zakłada nowe konta w celu otrzymania bonusu powitalnego i na tym zwykle kończy się jego aktywność pod zarejestrowanymi danymi.

Z punktu widzenia bukmachera tacy gracze są wysoce nierentowni i nielojalni. Sam proceder jest wielką zmorą bukmacherów internetowych, którzy oferują bonusy powitalne dla nowych graczy. Wszelkie wykryte tego typu nadużycia są przez bukmacherów bezwarunkowo tępione.

Skrajnym przypadkiem wyłudzenia bonusów jest 35-letni Andrei Osipau, który wyłudził od bukmacherów prawie £80,000. Podrobił ponad 5900 paszportów, dowodów osobistych i fałszywych rachunków, by zdobyć pieniądze z bonusów powitalnych. Został skazany na 3 lata więzienia.

1.6. Kobieta gracz (multikonto)

Lewy profil kobiety w staromodnej bluzce i kapeluszu z cygarem w ustach

Kobieta gracz to rzadkość,
fot. Shutterstock

Nigdy nie spotkałem kobiety, która obstawia zakłady bukmacherskie. W telewizji widziałem pokerzystki i też jest ich niewiele. Konta na kobiety są w praktyce zakładane przez ich synów, chłopaków, mężów itp., aby zdobyć bonus powitalny albo ominąć limity stawek. Zgodnie z Regulaminem bukmachera konta może używać tylko osoba, która je założyła. Nie można go udostępniać i to jest przyczyną problemu.

Kobieta gracz u bukmachera już na starcie jest w kręgu kont „podejrzanych”, z uwagi na fakt, że realna liczba kobiet stawiających zakłady sięga góra 4%. Zwykle nie zarządzają nimi kobiety. Z perspektywy bukmachera będzie to wyglądać tak samo. Wiem, bo pracowałem dla bukmachera.

Niedoświadczeni gracze zakładają konta na swoje dziewczyny czy narzeczone. W przypadku weryfikacji telefonicznej bukmacher wykaże bez problemu zaskoczoną dziewczynę, że osoba zarejestrowana nie jest tą, która z konta faktycznie korzysta. W efekcie zablokuje takie konto i skonfiskuje środki gracza (można liczyć na zwrot depozytu).

Prawdziwe fanki zakładów muszą mieć świadomość, że są w mniejszości i są narażone na nierówne traktowanie ze względu na swoją płeć. Jeśli natomiast to one są faktycznymi właścicielkami konta i obstawiają według własnego uznania, to nie ma się czego obawiać. Chętnie poznam taką kobietę. Napisz do mnie, jeśli istniejesz :)

1.7. Syndykat

Ludziki na okręgu połączone czerwoną linią ze środkiem

Grupa współpracująca,
fot. Shutterstock

Syndykat to rodzaj graczy u bukmacherów, którzy działają w ścisłym porozumieniu z innymi mądrymi graczami.

Jest to najczęściej grupa graczy, którzy współpracują za pośrednictwem for zamkniętych i posiadają wyjątkowo wartościowe informacje, którymi dzielą się z innymi użytkownikami forum.

Bukmacher rozpoznaje osoby powiązane ze sobą po bardzo podobnych zakładach (zwykle seria podobnych zakładów w krótkich odstępach czasu). Osoby należące do syndykatów mają zwykle obniżone limity stawek do wartości 10-50% limitu bazowego.

1.8. Oszust (Cheater)

Popiersie mężczyzny w garniturze, który wyciąga asa z rękawa

Oszust z asem w rękawie,
fot. Shutterstock

Cheater (czyt. cziter; ang. cheat = oszukiwać) to gracz, który wykorzystuje niedoskonałości techniczne bukmachera, co jest nieetyczne z perspektywy bukmachera. Są to gracze z kategorii niechcianych.

Oszukańcze metody występują w następujących przypadkach:

 • niezablokowane kursy – w piłce nożnej granie po strzelonym golu, gdy gracz zdąży zagrać, zanim bukmacher zablokuje kursy lub ma szybszy obraz niż bukmacher (ang. late bet) – kończy się to zwrotem, jeśli bukmacher to zauważy
 • niezmienione kursy – granie po przełamaniu w tenisie ziemnym przed zmianą kursu, w innych dyscyplinach po zdobyciu ważnego punktu (to także late bet) – zakład taki może być normalnie rozliczony po przyjętym kursie albo po nowym kursie (jeśli bukmacher sobie to zastrzegł w Regulaminie) albo anulowany jako “zagrany po czasie”
 • zamienione kursy – tzw. misprint
 • bukmacher przyznał punkt niewłaściwemu zawodnikowi (np. w tenisie ziemnym) – bukmacher bet365 nie anuluje zakładu w przypadku pomyłki, lecz modyfikuje postawiony kurs do kursu jaki według bukmachera powinien być w momencie postawienia; sposób postępowania jest określony w Regulaminie konkretnego bukmachera
 • granie po zakończeniu lub w trakcie rozpoczętego spotkania, gdy w ofercie bukmachera mecz jeszcze się nie rozpoczął – dla zakładów przedmeczowych kończy się to prawie zawsze zwrotem, jeśli w meczu doszło do istotnej zmiany kursów
 • awarie techniczne, np. kursy przestają się zmieniać – bukmacher prawie zawsze zrobi zwrot stawek
 • inne sytuacje wynikające głównie z różnicy między czasem wystąpienia zdarzenia a zmianą/zablokowaniem kursu przez bukmachera

Zakłady postawione w wyniku oszustwa są najczęściej unieważniane, nawet kilka dni już po rozliczeniu. Gracze ze statusem oszusta mają obniżony limit stawek do np. 1% limitu bazowego, a ich zakłady są unieważniane zawsze, gdy zachodzi podejrzenie zagrania po czasie.

Ochylony w fotelu biznesman w biurze patrzy na laptop z uśmiechem

Gracz pewien wyniku,
fot. Shutterstock

1.9. Fixiarz

Fixiarz to rodzaj gracza u bukmachera, który jest podejrzany o dostęp do informacji o ustawionych meczach. Gra wysokie stawki, często na wysokie kursy. Zaraz po wygranej wypłaca środki i rejestruje nowe konto, gdy tylko zostanie zlimitowany.

Fixiarze są bardzo ostro limitowani. Ustawianie meczów jest nielegalne, więc gracze Ci balansują na granicy prawa. W zakładach bukmacherskich jest ogólna tendencja do ścigania takich graczy na drodze prawnej, choć mało kiedy udaje się wyciągnąć z tego jakieś realne konsekwencje, gdyż w praktyce trudno jest udowodnić powiązanie danej osoby z ustawionym spotkaniem.

1.10. Trader

Biznesman siedzący przy biurku obserwujący sześć monitorów na raz

Trader,
fot. Shutterstock

Trader to gracz nieskrępowany żadnymi limitami stawek, którego głównym zajęciem jest hadlowanie kursami na giełdzie zakładów. Wymaga to często dodatkowego programu komputerowego, specjalistycznej wiedzy na temat zarówno dyscyplin, jak i systemów tradingu.

U bukmachera taki typ gracza jest zwykle oznaczony jako “smart”.

To właśnie na giełdach zakładów można zobaczyć poczynania profesjonalnych graczy. Zostanie zawodowym traderem jest dla wielu graczy ostatnim etapem kariery w obstawianiu zakładów. Mogą oni obrać rolę bukmachera na rynkach, które sobie wybiorą i zarabiać bez względu na wynik spotkania.

2. Podsumowanie rodzajów graczy u bukmachera

Bukmacherzy dzielą klientów na kategorie ze względów finansowych. Tak ustalone rodzaje graczy u bukmachera podlegają różnemu traktowaniu przez zakład. Niechciani klienci są limitowani. Pożądani klienci mogą liczyć na podniesienie limitu stawek, dodatkowe bonusy, promocje i wyjątkowe względy.

Bukmacherzy dokonują oceny danego gracza na podstawie historii typów gracza: tego co gra, za ile gra, jak często gra, jak długo gra, jak często wypłaca, jak dużo wygrywa, jak dużo traci. Słowem na podstawie wszystkich informacji, jakie uda się bukmacherowi zgromadzić.

Powinieneś wiedzieć jak bukmacher Cię postrzega. W pewnym zakresie możesz wpływać na ten obraz, by utrudnić bukmacherowi przyporządkowanie Cię do niechcianej kategorii.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.