Transmisje na żywo

Szybkość telewizyjnej czy internetowej transmisji ma ogromne znaczenie dla wszystkich graczy zakładów na żywo. Przy dobrej organizacji można na takiej grze zarobić ponad milion funtów.

Mężczyzna w koszuli patrzy ze zdziwioną miną przez lornetkę na trzymany przed sobą w drugiej ręce laptop

Jeśli chcesz zarabiać na zakładach bukmacherskich, a nie masz możliwości obserwowania meczu na żywo, to ważne abyś miał jak najmniej opóźniony obraz i wiedział od czego to opóźnienie zależy.

1. Czas opóźnienia

Def. Czas opóźnienia to czas od momentu złożenia zlecenia zakładu do jego zaakceptowania przez bukmachera. Dla giełd zakładów liczy się od złożenia zlecenia do pojawienia się na rynku.

Opóźnienie akceptacji zakładu ma uchronić bukmachera (lub graczy na giełdzie zakładów) przed ryzykiem przyjęcia zakładu na zdarzenie pewne/rozstrzygnięte.

Standardową wartością czasu opóźnienia w branży zakładów online jest 8 sekund. Wartość ta zależy od polityki bukmachera. W szczególności, jeśli bukmacher ma podejrzenie, że ktoś regularnie obstawia zdarzenia tuż przed ich wystąpieniem, to jest to sygnał dla bukmachera, że jego transmisja może być opóźniona w czasie dłużej, niż się tego spodziewa. 

Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy courtsider (osoba znajdująca się na korcie tenisowym) przekazuje szybko informacje o punktach, zanim obraz dotrze do bukmachera. Przesłanie obrazu z dźwiękiem na duże odległości wymaga więcej czasu.

W bukmacherach azjatyckich często stosuje się nawet kilkudziesięciosekundowe opóźnienia w niektórych spotkaniach (szczególnie tych bardziej niszowych)! Przyczyną tego może być sytuacja, w której bukmacher nie ogląda zdarzenia na żywo, a jedynie czeka na telefon lub inny sposób komunikacji o strzelonym golu. Jest to niezdrowa przewaga bukmachera, którą gracz powinien wkalkulować zwłaszcza w przypadku obstawiania zakładów typu Under/Over.

2. Dlaczego szybsza o kilka sekund transmisja robi różnicę?

Dla osób oglądających mecz w telewizorze (zależnie od metody oglądania), czy przez inne urządzenia, nie związanych z zakładami na żywo, zupełnie nie ma znaczenia to czy zobaczą gola kilka sekund później czy wcześniej. Chyba, że sąsiad za ścianą ma szybszą transmisję i tak głośno włączony telewizor, że słychać od niego każdy wybuch euforii! Wtedy może to mieć kolosalne znaczenie…

Dla osób, które z zakładami na żywo są “za pan brat” sprawa jest oczywista.

Wcześniejsza informacja o zdobytym golu czy punkcie to szansa postawienia zakładu po “starym kursie”.

W zależności od dynamiki zmian kursów różnica w kursach może wynieść od kilku procent wartości stawki do kilku tysięcy procent (w przypadku walkoweru). Uwzględniając fakt, iż w dynamicznych sportach (tenis ziemny, koszykówka czy siatkówka) jest zdobywanych wiele punktów, daje to bardzo wiele okazji do wykorzystania przewagi z powodu dostęu do szybszej transmisji. Szeroka oferta (i dość szczegółowa) na niektóre wydarzenia temu sprzyja.

Ile można na tym zarobić?

Z odpowiednim kapitałem, wiedzą, oprogramowaniem i siatką pracowników ponad milion funtów.[1]

3. Rodzaje transmisji na żywo

13-Gienek-bedzie-0-0-660.jpg

11. Meczyk, Źródło: SureBety.pl

Jeśli chcesz śledzić wyniki na żywo, to masz następujące opcje śledzenia rezultatu (ułożyłem od generalnie najszybszych do najwolniejszych):

 1. Oglądanie meczu na stadionie/korcie/hali.
 2. Telewizja naziemna / satelitarna / kablówka cyfrowa / nowsza instalacja typu AZART w nowszych domach / światłowód / streamy typu Smart TV / kablówka analogowa (rozwiązanie przestarzałe).
 3. Radio.
 4. Tablica wyników na stronie bukmachera.
 5. Serwis z wynikami na żywo / Livestream w Internecie .
 6. Krótkofalówka lub telefon (kontakt z kimś na stadionie/korcie/hali).
 7. Pager.

W zależności od popularności zdarzenia, różne rozwiązania mogą być dla Ciebie najlepsze.

UWAGA:
Pamiętaj jednak, że takie rozwiązania jak wyniki u bukmachera czy na livescorze mogą zawierać błędy (!), za które bukmacher/livescore nie bierze odpowiedzialności (!). Zdarza się, że bukmacher czy livescore nie ogląda wydarzenia na żywo, a korzysta jedynie z innego pośrednika!

4. Oglądanie meczu na żywo

Oglądanie meczu ze stadionu jest najszybszą i najpewniejszą metodą szybkiego poznania wyniku.

Niestety ma swoje wady: trzeba kupić bilet, dotrzeć na stadion, co zabiera mnóstwo czasu. Szybkość transmisji jest zależna od jakości wykupionego miejsca i… prędkości światła (299 792 km/s), które musi dotrzeć od piłki do oczu + czas jaki potrzebuje mózg na przetworzenie informacji :) Jakby nie patrzeć jest to najszybsza metoda.

Gdy już jednak dotrzemy na stadion piłkarski, okazuje się, że obowiązuje zakaz wnoszenia sprzętu rejestrującego dźwięk czy obraz z uwagi na to, że prawa do masowej transmisji należy wykupić[5]:

§12 pkt 1.12. i 1.13: Zabrania się wnoszenia i posiadania na terenie obiektu, w szczególności kamer i aparatów fotograficznych oraz innych tego typu urządzeń rejestrujących dźwięk lub obraz, za wyjątkiem przeznaczonych do ściśle prywatnego użytku; urządzeń służących do przesyłania obrazu, dźwięku, opisów wydarzeń poprzez Internet lub inne formy przekazu za wyjątkiem dopuszczonych za pisemną zgodą organizatora;

Z tego co mi wiadomo nie ma takiego ograniczenia w lożach VIP-owskich.

Podobna sytuacja dotyczy kortów tenisa ziemnego. W regulaminie katowickiej imprezy na szczeblu WTA możemy przeczytać:

Pkt 4: Organizator zastrzega sobie prawo (…):
b) odmówić widzowi wniesienia na teren imprezy oraz użycia w trakcie imprezy aparatu fotograficznego, kamery wideo lub innego sprzętu nagrywającego audio-video oraz laptopów i tabletów. Osoby, które będą starały się wnieść na teren imprezy wymienione sprzęty będą musiały liczyć się z koniecznością przekazania go w depozyt, którego koszt wynosi 50PLN. Koszt depozytu nie podlega zwrotowi.
n) zabrania się posiadaczom biletów ciągłego zbierania, rozpowszechniania, przesyłania lub publikowania wyników meczów lub powiązanych danych oraz statystyk z obszaru rozgrywanego turnieju w czasie meczu (od jego rozpoczęcia do zakończenia w celach komercyjnych, zakładów lub hazardu).
(osobom, które chcą to robić proponuję się pozbyć biletu zaraz po wejściu, żeby nie być już jego posiadaczem :) ).

Pkt 6: Kto nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej przez służby porządkowe lub służby informacyjne, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000zł.

Courtsider

Częściowym obejściem niektórych przepisów mogłoby być wymontowanie aparatu ze smartfona, być może jest to możliwe w starszych tego typu sprzętach.

Def. Courtsider – osoba opłacona, której zadaniem jest pójście na mecz i przekazywanie informacji o wyniku osobom z zewnątrz, celem obstawienia przez te osoby zakładów bukmacherskich na żywo.

W praktyce wygląda to tak, że osoba oglądająca mecz na obiekcie sportowym ma specjalne urządzenie do transmitowania rezultatu. W tenisie ziemnym, po wygraniu punktu przez jednego gracza, klika jeden przycisk. Po wygraniu punktu przez drugiego gracza, klika drugi przycisk. Niektóre urządzenia mają więcej przycisków do sygnalizacji challenge’u, medicala czy cofnięcia punktu. Jak już wiadomo to daje ogromną przewagę wytypowania poprawnego zwycięzcy.

Jak podaje jeden z blogerów[4], poza wejściem na mecz, courtsiderzy mają także miejsce w turniejowym hotelu. Kiedy widzą, że gracz jest zabandażowany lub obłożony lodem, pytają czy wszystko w porządku. Courtsider wysyła tak uzyskaną informację do osób, które mu za to zapłacą.

Osobiście myślę, że podobne sytuacje są możliwe jedynie na turniejach niższego szczebla.

Sprawa Daniela Dobsona z 2014 roku

Def. Courtsiding – przekazywanie informacji z obszaru gry sportowej, w czasie pomiędzy wystąpieniem zdarzenia a pojawieniem się tej informacji publicznie.

Courtsiding uznano za przestępstwo w 2013 roku w Victorii (Australia), gdzie co roku w styczniu mają miejsce 2-tygodniowe rozgrywki wielkiego szlema tenisa ziemnego o nazwie Australian Open. Chciałbym tu przytoczyć przypadek głośnej sprawy aresztowania w styczniu 2014 pracownika firmy SportingData.co.ukDaniela Dobsona – pod zarzutem ustawiania meczów. Sprawa była na tyle “chwytliwa” dla mediów, że artykuły o tym wydarzeniu wyrastały jak grzyby po deszczu. 16.01.2014 SportingData zdecydowała się na wydanie oficjalnego oświadczenia, które wiele mówi o sposobie działania zawodowych graczy[6]:

Chcieliśmy zwrócić uwagę na następujące wyjaśnienia:

 1. Sporting Data jest firmą świadczącą sportowe dane i usługi dla pewnych osób. Nasi klienci używają otrzymanych informacji do obstawiania zakładów.
 2. Mamy pracowników na korcie przesyłających informacje do Londynu, która jest następnie wykorzystywana, by stawiać zakłady na wynik meczu. Jednak kurs i stawka zakładów są ustalane przez poszczególne osoby w Londynie, a nie przez pracowników na korcie. Wiele razy informacje są wysyłane z powrotem i nic nie jest z nimi robione. W żaden sposób nie mogą być uznawani [przyp. osoby na korcie] za obstawiających dla siebie.
 3. Używamy modeli matematycznych do oceny prawdopodobieństwa wyniku meczu. Zakłady zostaną umieszczone gdy kursy wygenerowane przez model znacznie odbiegają od linii kursów z rynku. Wiele syndykatów używa podobnej metody. Oczywiście, potrzebujemy najbardziej aktualnych informacji do generowania dokładnych prawdopodobieństw meczu. Nie możemy polegać na obrazach telewizyjnych, ponieważ są one nieaktualne.
 4. Większość zakładów jest postawionych na największej i najbardziej popularnej giełdzie zakładów – platformy opracowanej specjalnie dla graczy rywalizujących ze sobą informacjami i technikami symulacji. To najściślejsze i najbardziej konkurencyjne środowisko jakie istnieje, a my zainwestowaliśmy dużo czasu i wysiłku, aby stawić czoła konkurencji.
 5. Nie mamy żadnego interesu w ustawianiu wyniku meczu. Chcemy aby obaj gracze w każdym meczu, w którym występują, dali z siebie wszystko co tylko możliwe. Nasze modele nie działają, jeśli wynik jest w jakikolwiek sposób ustawiony i podejmujemy wszelkie działania w celu uniknięcia obstawiania jakiegokolwiek meczu podejrzanego o ustawienie.
 6. Nowe prawo stanowe Victorii (CRIMES AMENDMENT (INTEGRITY IN SPORTS) ACT 2013) jest bardzo dobrym prawem, które miło widzieć. Chcemy aby mecze były tak czyste jak to możliwe. Jednakże to prawo zostało tu zastosowane kompletnie niewłaściwie. Widzimy to w ten sposób, że do policji Victorii należy zademonstrowanie w jaki sposób wysyłana informacja w jakiś sposób “korumpuje lub mogłaby zaburzyć wynik zdarzenia lub jego części”. Innymi słowy, że to co robimy ma jakiś wpływ na mecz w jakiś sposób. Nie ma sposobu żebyśmy mogli mieć wpływ na to jak się mecz potoczy.
 7. Ciekawą dygresją do dyskusji jest to, że to co nasz pracownik robi, jest dokładnie tym samym co robią sędziowie na korcie. Wysyłają informacje z kortu do innych organizacji, które używają jej do zarabiania na zakładach. W tym przypadku organizacjami są bukmacherzy i odbywa się to przez umowy władz tenisa z Enetpulse. Jednakże reguła jest identyczna.

5. Szybkość transmisji telewizyjnej

Gracze mają do dyspozycji zwykle 3 rodzaje telewizji: naziemna, satelitarna i kablówka. Wymieniłem w kolejności od najszybszych (światłowód umieszczony niżej ze względu na pewne czynniki, które mogą determinować czas opóźnienia).

Z tego co wiem:

 1. Telewizja naziemna (standard DVB-T2 na chwilę obecną w większości Polski) wykorzystuje najczęściej światłowody (dokładniej w Polsce połączenie z centralą EPIX, centrum wymiany danych) od źródła sygnału do nadajników lokalnych, a stamtąd do anten zbiorczych i kablami do użytkowników docelowych;
 2. Telewizja satelitarna (standard DVB-S2) wysyła sygnał z wozu nadawczego przez satelity do centrali, potem z centrali na satelitę i z powrotem do anten satelitarnych końcowego odbiorcy (satelity geostacjonarne są odległe o ok. 35.000km), czasem nawet kilkukrotnie zanim obraz zostanie odczytany, stąd większe opóźnienia niż w telewizji naziemnej; opóźnienie może wynosić 0,5-0,9 s [12]
 3. Instalacje cyfrowe typu AZART w nowszych domach (standard DVB-C/DVB-T2) – mowa jest o przypadku, że na kompleksie mieszkalnym, jest antena odbierająca częstotliwości telewizji naziemnej i satelitarnej, ze względu na długość kabla (mieszkając niżej) występują ciut większe opóźnienia niż w telewizji naziemnej i satelitarnej.
 4. Telewizja kablowa (standard DVB-C) jest pochodną telewizji satelitarnej z tą różnicą, że sygnał z satelity nie trafia do anteny odbiorcy, a do lokalnego nadajnika, skąd prowadzony jest kablem do końcowego odbiorcy; dlatego też występują tu największe opóźnienia.;
 5. Światłowód (standard IPTV) bezpośrednie połączenie dostawcy telewizji z EPIX, opóźnienia zależą od paru czynników, odległość miasta od EPIX w Warszawie, odległość naszego miejsca gdzie oglądamy mecz od centrum technologicznego światłowodu, sposób techniki wysyłania i odbierania obrazu, parametry urządzenia końcowego (odbiornika, dla uproszczenia napiszę dekodera), równie dobrze mogą być najniższe, jak i większe opóźnienia.
 6. (rozwiązanie przestarzałe) Kablówka analogowa (standard DVB-C) jest pochodną telewizji satelitarnej z tą różnicą, że ok. 60 kanałów (tyle przeważnie w Polsce jest miejsca na kanały analogowe) jest przesyłanych sygnałem z satelity, nie trafiają od razu do anteny odbiorcy, a do głównej lokalnej anteny czołowej, skąd prowadzony jest kablem do końcowego odbiorcy; największe opóźnienia + brzydki obraz “ze śniegiem”.

Oczywiście szybkość transmisji zależy od jakości sprzętu poszczególnych telewizji i tego czy puszczają one obraz telewizyjny od razu czy z opóźnieniem.

Na forum mecz.pl[7] możemy przeczytać ciekawą i długo aktualną wypowiedź z 2011 roku:

Co do transmisji, to w Polsce tenis pokazują Polsat Sport (Mastersy ATP i Wimbledon), Eurosport (Premier WTA i pozostałe szlemy, kilka 250 ATP) oraz SportKlub (ATP 500 i 250). Z punktu widzenia tradera są bezużyteczne, bo mają większe opóźnienia niż streamy z bet365. Te z kolei mają kilka sekund poślizgu w stosunku do tego co się dzieje na korcie. Dlatego nie ma co liczyć, że po zakończeniu punktu zdążymy wyprzedzić courtsiderów czy traderów dysponujących szybszą transmisją.

Sygnał radiowy powinien być znacznie szybszy od telewizyjnego, gdyż jest “mniejszy”. Zawiera tylko fonię bez “wielkiego” obrazu. Widzę tu przydatność jedynie do transmisji piłki nożnej, która jest mało dynamicznym sportem.

Oficjalne livescory tenisa ziemnego potrafią być opóźnione nawet 30-60 sekund. Są więc bezużyteczne dla potrzeb tradingu na żywo.

6. Wielkość opóźnień streamów

Stream to obraz oglądany za pośrednictwem Internetu.

Najczęściej jest oferowany przez bukmacherów “gratis” do niektórych zdarzeń oferty na żywo. Bukmacherzy korzystają w tym względzie z różnych firm pośredniczących, stąd też różnice w opóźnieniach między bukmacherami.

Aby mieć dostęp do streamu na stronie bukmachera, wymagane są przeważnie (na Superbet nie, więc warto mieć u nich “puste konto”, czekające na dobry bonus powitalny) środki na koncie lub postawienie zakładu w ostatnich 7 czy 31 dniach. Bukmacher może blokować dostęp dla niektórych geolokalizacji.

PORADA:
Żeby zmierzyć realne opóźnienie w transmisji najlepiej wybrać się na jakiś mecz na żywo i zobaczyć ile opóźnienia jest w jakim źródle. Dla bukmacherów wynosi zwykle od 3 do 8 sekund, a dla serwisów streamujących od 5 do 120 sekund. Wszystko zależy od miejsca rozgrywania meczu i użytej technologii.
UWAGA:
Opóźnienie na iPadach i podobnych urządzeniach mobilnych może być oczywiście większe niż na komputerze stacjonarnym, co trzeba uwzględnić przy pomiarze opóźnienia trasmisji ze stadionu.

Oczywiście wartości opóźnień różnią się w zależności od dyscypliny i ligi! Czasem wręcz diametralnie! Oczywistym jest, że obraz z Australii do Europy będzie szedł dłużej niż w granicach Europy. To samo będzie dotyczyło streamów.

Darmowe strony transmisji online mają zawsze większe opóźnienie niż obraz u bukmacherów (bo są pośrednikiem innego obrazu). Kilka lat temu popularnym programem typu peer-to-peer był Sopcast, a jego harmonogram transmisji był publikowany na stronie Soccer-Live.pl (strona została przejęta). W Rosji popularnym programem do transmisji P2P jest Acestream. Można je przetestować i porównać w innymi rozwiązaniami.

Na prawie żadnej płatnej stronie do transmisji (Viaplay podaje do 90 sekund opóźnienia; kiedyś porównywałem to było opóźnienie typu 15 sekund w stosunku do światłowodu) nie znalazłem podanej wielkości opóźnienia, więc przed zakupem warto poszukać tej informacji na forach lub zapytać wprost obsługi klienta.

UWAGA!
Przy korzystaniu ze streamów i programów transmitujących warto odświeżać streamy raz na kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Z czasem opóźnienie narasta, bo programy starają się zachować ciągłość wyświetlanego obrazu.

Streamy bukmacherów

Transmisje u bukmacherów są najczęściej ograniczone niewielkim rozmiarem okna, aczkolwiek istnieją sposoby na jego maksymalizację, np. przez skorzystanie z programu Magical Glass.

W kwestii ilości i szybkości streamów bezkonkurencyjny jest największy brytyjski bukmacher do zakładów na żywo, korzystający z usług PerformGroup.co.uk. Grupa ta udostępnia streamy największym europejskim bukmacherom.

Oddsmakerzy mają zwykle dostęp do szybszej transmisji niż ty. Nie zawsze jednak tak jest. Warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w sportach gdzie pada dużo punktów, jak szybko bukmacher aktualizuje wynik w stosunku do streamu, którego udostępnia na swojej stronie. Obraz który widzą klienci zwykle nie pokrywa się z obrazem, który widzi oddsmaker. Paradoksalnie zdarza się, że klienci mają szybszy obraz niż oddsmaker!

UWAGA:
Często warto poszukać niezależnego streamu (np. u innego bukmachera). Bukmacherzy mają czasem znacznie opóźnione transmisje i na ich podstawie wystawiają kursy. Regularność ta występuje dla konkretnych lig/turniejów.

7. Opóźnienia a sprzęt gracza

Szybkość transmisji zależy od jakości komputera, i tego co się na nim dzieje, jak i parametrów dekodera, jeżeli chodzi o IPTV.

Bardziej obciążony system wyświetla bardziej opóźniony obraz. Nadmierne obciążenie procesora może spowolnić transmisję nawet o 2 sekundy, a wartość ta rośnie z czasem – osobiście sprawdzałem na tym samym programie do streamów, w obrębie tej samej sieci internetowej i podobnej jakości laptopach.

UWAGA:
Aby uzyskać maksymalnie szybki obraz, użyj drugiego laptopa, tylko do transmisji, lub zminimalizuj liczbę otwartych programów, jeśli nie masz takiej możliwości.

8. Jak zbadać wielkość opóźnienia transmisji?

Jeżeli nie masz możliwości iść na jakiś stadion bezpośrednio, podstawowym wyznacznikiem jest szybkość zmian kursów na największej giełdzie zakładów. Najlepiej zbadać ją za pomocą jednego z programów do tradingu, gdzie kursy zmieniają się w czasie niemal rzeczywistym.

Trzeba uwzględnić, że czas przyjęcia zakładu, czyli od zlecenia do pojawienia się kursów na rynku giełdy zakładów wynosi zwykle 6-8 sekund (zależy od rynku). Drugim wyznacznikiem jest stream największego brytyjskiego bukmachera do zakładów na żywo, który często ma tylko 3-4 sekundy opóźnienia.

Kiedy więc widać kto zdobył punkt (pamiętaj, że niektórzy traderzy stawiają już w momencie gdy punkt będzie prawie na pewno wygrany!), zmierz czas od momentu gdy to zobaczyłeś do momentu zmiany kursu na giełdzie. Zwykle będzie to 3-4 sekundy. Oczywiście do płynnej obserwacji kursów potrzebne jest oprogramowanie do tradowania, bo na stronie giełdy trzeba by non-stop klikać odświeżanie rynku.

Ogólny wzór wartości opóźnienia to:

wielkość opóźnienia transmisji = długość przyjęcia kursu na giełdzie zakładów (zwykle 8 sekund) minus różnica czasu między obrazem a zmianą kursów na giełdzie zakładów po zdobyciu punktu (zwykle 3-4 sekundy)

Jeśli giełda zakładów ma wcześniej zmianę kursów niż bukmacher, to opóźnienie przekracza 8 sekund. Na tak zmieniającym się rynku giełdy zakładów nie ma co tradować każdego punktu. Opóźnienie jest za duże. Najwyżej między gemami (z tego powodu turnieje poza Europą (zwłaszcza Australian Open) odpadają do tradowania na żywo). Jeśli bukmacher ma duże opóźnienie w aktualizacji kursów, daje w ten sposób możliwość grania po “starych” kursach. Bukmacherzy nazywają takich graczy cheaterami.

UWAGA:
Nie zakładaj, że bukmacher ma najszybszy stream na rynku.
Staraj się zbadać wielkość opóźnienia za każdym razem, gdy wchodzisz na nowy rynek na żywo.

9. Strategia gry na opóźnienia

Ogólna idea obstawiania zakładów, z wykorzystaniem opóźnień, polegałaby na znalezieniu w ofercie zakładów na żywo takiego zdarzenia, w którym gracz miałby dostarczany obraz lub wynik szybciej niż bukmacher, biorąc pod uwagę czas opóźnienia (standardowo 8 sekund).

Przejrzenie każdego bukmachera, w każdej dyscyplinie sportowej i w każdym zdarzeniu, każdego dnia roku nie jest wykonalne. Strategia obstawiania opóźnień nie może być więc strategią dominującą gracza. Może być co najwyżej strategią dodatkową lub po prostu… ciekawostką.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu myślisz, że teraz będziesz ogrywał z łatwością bukmacherów, to uległeś psychologicznemu efektowi Dunninga-Krugera. W praktyce nie jest tak “różowo”, jak może Ci się wydawać.

Gdyby bukmacherzy nie zabezpieczali się przed opóźnieniami transmisji, to znalazłaby się grupa graczy, która regularnie ogrywałaby ich na duże sumy i bukmacher musiałby zamknąć interes albo zmodyfikować system. Większość bukmacherów wybiera to drugie.

Stąd właśnie opóźnienie przyjęcia zakładu ok. 8 sekund. U niektórych bukmacherów azjatyckich bywa nawet 30 sekund (!) w zakładach na żywo na niszowych rynkach. Przyczyną tego jest zapewne brak bezpośredniej transmisji obrazu z wydarzenia i korzystanie z pośredników.

UWAGA:
Wydaje mi się, że w 2024 roku, na obecnym etapie rozwoju bukmacherów i technologii, nie da się łatwo wykorzystać luk w opóźnieniu transmisji na skalę masową. Jeśli trafisz na taką lukę, to raczej nie dziel się z innymi tą wiedzą, tylko wykorzystaj tak długo jak możesz. 

Wiedzę o opóźnieniach traktowałbym raczej jako znajomość istotnego czynnika, który może działać przede wszystkim na twoją niekorzyść. Każda sekunda więcej między wysłaniem zakładu a akceptacją działa na korzyść bukmachera.

10. Bukmacherzy do opóźnień

Legalni bukmacherzy

Najłatwiej chyba przetestować lokalnych legalnych bukmacherów. Co więcej, jest duża szansa, że wypłacą wygrane, a w razie konfliktu zawsze masz możliwość dochodzenia wypłaty wygranej przed polskim sądem powszechnym.

Słabi bukmacherzy zagraniczni

Strategię obstawiania opóźnień można przetestować na “słabych bukmacherach“, którzy korzystają z gotowych rozwiązań. Wykupują oni najczęściej gotowe oprogramowanie i skupiają się na marketingu, a nie na jakości kursów czy jakości oferty.

Do tego grona można zaliczyć prawie wszystkich bukmacherów z Curacao:

Bukmacherzy dla Polaków – szeroka lista

Przeszkoda jest natomiast taka, że gdy tylko bukmacher odkryje lub nabierze solidnych podejrzeń co do etyki obstawiania twoich zakładów (obstawianie zdarzeń pewnych jest nieetyczne i łamie regulamin każdego bukmachera), to bukmacher może nałożyć limity stawek lub zamknąć konto. Wygrane środki z podejrzanych zakładów zostaną prawdopodobnie anulowane. Mimo wszystko bukmacher powinien ci wypłacić depozyt, którego nie przegrałeś. W niektórych przypadkach całość salda ulegnie konfiskacie.

Działając na granicy prawa trzeba pamiętać, że jeśli oszukujesz, to bukmacher też możecie oszukać, bo nie będziesz miał do kogo zwrócić się o pomoc. Z perspektywy gracza najlepiej nie wchodzić w ten obszar rywalizacji, A jeśli się nas to zdecydujesz, to warto założyć, że całość wpłaconych środków będzie zagrożona konfiskatą.

Solidni bukmacherzy zagraniczni

Drugą kategorią, która może stać się celem graczy obstawiających opóźnienia, są wiarygodni bukmacherzy.

W przypadku tych bukmacherów raczej nie ma ryzyka konfiskaty całości środków.
Największą stosowaną karą jest zazwyczaj:

 • anulowanie wygranych,
 • wypłata depozytów
 • i zamknięcie konta.

Do tych bukmacherów zaliczyłbym na przykład bukmacherów brytyjskich czy bukmacherów z licencją Malty.

11. Podsumowanie

Obraz na żywo jest zawsze najszybszy, a wszystko co jest jego przetworzeniem, musi się wiązać z opóźnieniem. Największą przewagę będą mieli zatem courtsiderzy, przeciwko którym bronią się bukmacherzy (opóźnieniem czasu akceptacji zakładu, limitowaniem stawek czy zamykaniem kont). Jeśli nie umiesz wykorzystać tego na swoją korzyść, to przynajmniej warto wiedzieć jak zniwelować przewagę bukmacherów, wynikającą z opóźnienia przyjęcia zakładu.

Zdecydowana większość graczy nie będzie jeździć po turniejach, by obstawiać w czasie rzeczywistym. A nawet wtedy są ograniczenia organizatorów, które zabraniają najczęściej takiej działalności (korzystania z laptopów/komórek na widowni).

Jeśli i ty opierasz się na pośredniczących transmisjach, to stawiając zakłady na żywo, warto znać zależności pomiędzy rodzajem transmisji a jego szybkością. Warto też dowiedzieć się gdzie możesz znaleźć najszybszy stream po możliwie najniższych kosztach.

12. Literatura

[1] Inside the shadowy world of high speed tennis betting – wywiad z High’em, który zarobił na informacjach od courtsiderów ponad milion funtów

[2] Courtside betting man charged Australian Open

[3] Betting agency defends Australian Open courtsider – głośna sprawa ujęcia courtsidera (Daniel Thomas Dobson, lat 22, który był pracownikiem High’a) na turnieju wielkiego szlema w Australii

[4] Courtsider – blogspot.com

[5] Regulamin stadionu Wisły Kraków

[6] Sporting Data – firma zajmująca się czerpaniem zysków z zakładów poprzez courtsiderów

[7] Granie live a rodzaj transmisji – mecz.pl

[8] Amir Khan vs Dmitriy Salita – GeeksToy.com

[9] Courtsiding – en.wikipedia.org

[10] Naziemna telewizja cyfrowa

[11] Opóźnienie sygnału w usługach satelitarnych – pl.wikipedia.org

[12] Meczyki.pl – mecze na żywo

[13] weeb.tv – poleca stały czytelnik SureBety.pl; koszt ok. 30PLN/mc w 2022 roku; siatkówka na weeb.tv ma prawie identyczną prędkość co transmisja z telewizji naziemnej; nie mają podpisanych umów, więc działają w “szarej strefie praw autorskich”

Zobacz też:
Błędy w zachowaniu gracza zakładów
Jak stawiać wartościowe zakłady?

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.