Dlaczego niektórzy ludzie są bogatsi od innych? Czy pracują więcej? Czy pracują ciężej? Nie. Pracują w sposób bardziej zorganizowany.

Młody mężczyzna w garniturze z sześcioma rękami trzyma elementy biurowe

1. Po co zarządzać?

Odpowiedź na pytanie po co zarządzać wydaje się być banalna. Zarządzanie zwiększa kapitał na grę, zmniejsza ilość poświęconego na grę czasu i ułatwia pracę.

W tym artykule omówię 3 najważniejsze czynniki zarządzania w zakładach bukmacherskich:

  1. zarządzanie kapitałem
  2. zarządzanie czasem
  3. dbanie o płynność finansową

Czynniki te mają uniwersalne zastosowanie – można je stosować w wielu dziedzinach życia.

2. Stawkowanie i system – zarządzanie pieniędzmi

Mężczyzna w jasnym płaszczu przelicza pieniądze

Zarządzanie pieniędzmi,
fot. Shutterstock

Gdy zaczynasz przygodę z bukmacherką, masz na starcie pewien budżet na grę. Z czasem będzie on zmieniał swoją wartość. Jeśli twoim celem jest jego zwiększenie, powinieneś monitorować co jakiś czas jego stan. Następnie wyciągać wnioski i ewentualnie korygować swoje strategie wyznaczając plan działania.

Powinieneś następnie wyznaczyć sobie jakąś strategię, według której będziesz grał i wybrać system, który chcesz stosować do stawkowania tej strategii.

Jeśli jesteś początkującym graczem, zacznij od płaskiej stawki czy stawkowania modulowanego 1-10j. Gdy będziesz zadowolony ze swoich wyników możesz część kapitału przeznaczyć na poznanie innych systemów – możesz poszukać takiego, który będzie dla Ciebie optymalny (maksymalne profity przy poziomie ryzyka jaki jesteś w stanie zaakceptować).

3. Efektywność – zarządzenie czasem

Biznesman odwrócony plecami na tle tarczy zegara

Zarządzanie czasem jest trudne,
fot. Shutterstock

Musisz jeszcze rozważyć czy czas, który poświęcasz na zakłady jest tego wart. Może lepiej go poświęcić na rodzinę, naukę gry na gitarze czy… nawet soczek (zdrowo i taniej na przykład).

Jak można ocenić czy poświęcony czas jest czasem, który przyniesie korzyści?
Zastanówmy się jakie profity możemy osiągnąć poświęcając swój czas na zakłady bukmacherskie?

Korzyści jakie możemy uzyskać w dziedzinie zakładów bukmacherskich:

  • wymierne korzyści pieniężne
  • zwiększanie wiedzy i doświadczenia
  • zdobywanie nowych kontaktów
  • przyjemność i satysfakcja

Skoro wyliczamy korzyści, to na drugiej szali musimy położyć nasze koszty.

Kosztami grania w zakłady mogą być:

  • pieniądze stracone na zakłady
  • pieniądze stracone na koszty transakcji/przewalutowań
  • strata czasu
Równowaga między zieloną a czerwoną kulką

Porównanie plusów i minusów,
fot. Shutterstock

Z punktu badania efektywności naszych wysiłków powinniśmy teraz porównać te dwie rzeczy i zbadać czy bilans wychodzi dodatni czy ujemny. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż w zaletach i wadach występują wartości niemierzalne.

Mam tu na myśli wiedzę czy doświadczenie, których nie możemy przeliczyć na pieniądze. Ciężko zatem jest zbadać na konkretnych wartościach, bo jaką wartość może mieć doświadczenie? Raz że będzie to zależało od konkretnego gracza, a dwa jak możemy oceniać wartość czegoś czego nie znamy lub dopiero poznamy i nie zdajemy sobie z tego jeszcze sprawy?

Należy się więc tutaj kierować raczej intuicją i wyciągnąć wnioski na podstawie najbardziej prawdopodobnych przypuszczeń.

Jeśli chcesz, spisz na kartce swoje przychody/koszty. Czy coś da się zoptymalizować?

Czy da się zwiększyć któryś plus (znalezienie lepszych typów, zapis do płatnego serwisu, inwestycja w wiedzę)?

Czy da się zmniejszyć lub zneutralizować któreś minusy? (zrezygnowanie ze strategii, która przynosi straty, wyrobienie karty kredytowej celem zmniejszenia kosztów lub ze zwrotem 1% wydanych środków z karty, zmiana waluty konta itp.).

4. Czy dobrze zarządzam?

Po lekturze tego artykułu mam nadzieję, że już umiesz sobie odpowiedzieć na pytanie jakim zarządcą jesteś. Szybszy przepływ pieniądza pomaga generować większe zyski. Nie bez powodu mówią Pieniądz robi pieniądz.

[1] Radzenie sobie ze stresem i efektywne zarządzanie czasem – praktyczne techniki wykorzystywane w zarządzaniu czasem pod patronatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (rozdział 11)