Czasami dopiero osoba postronna może nam pokazać mankamenty naszego działania. Sami jesteśmy tak zaangażowani, że nie jesteśmy w stanie myśleć obiektywnie.

Okulary i długopis leżą na ofercie kursów bukmachera

Warto okresowo analizować swoje typy,
fot. Shutterstock

Grzegorz stawiał wiele zakładów. Mimo iż często wygrywał, nie potrafił zrozumieć dlaczego wciąż krąży koło zera albo nawet traci na zakładach.

– Nie wiem co się dzieje – mówił. – Gram coraz więcej, a zyski nie rosną. Wskaźnik rentowności yield ciągle spada. O wyznaczonym celu 10% miesięcznie już dawno mogę zapomnieć.

Pewnego dnia postanowił przyjrzeć się bliżej swoim wynikom. Porozmawiał ze swoim mentorem, a ten polecił mu zrobić analizę historii typów. Ponieważ Grzegorz był już doświadczonym graczem, wiedział jak ważna jest historia typów. Zaczął od jej analizy jak polecił mentor. Okazało się, że z postawionych w ostatnim czasie 73700zł zysk wynosi tylko 1317zł, co daje yield 1,8%. Mało satysfakcjonujący zarobek jak na setki godzin przed komputerem.

Grzegorz:
– W Polsce ciężko zarobić na zakładach. Wszystkie wygrane pieniądze inwestuję w dalszą grę i zapis do nowych bukmacherów. To się opłaca, ale czasem tracę na przewalutowaniu.

Wyliczenie kreskami na tablicy plusów i minusów

Wykorzystuj swoje silne strony, eliminuj słabe,
fot. Shutterstock

Mentor:
– Czy jest dziedzina, w której czujesz się swobodnie i wiesz, że możesz na niej zarobić?

Grzegorz:
– Dobrze idzie mi na giełdzie zakładów i na nim często mam niezłe zyski. Tam gdzie jest mało graczy często potrafię zarobić krocie, bo ktoś przyjął mój zakład po bardzo niskim kursie. Nawet udało mi się wygospodarować trochę czasu, aby trochę się z niego podszkolić.

Mentor:
– Czy zawsze korzystasz z najwyższych kursów?

Grzegorz:
– Zwykle używam porównywarek kursów do znalezienia optymalnego kursu. Nie zawsze mam jednak konto u bukmachera, który ma najwyższy kurs.

Mentor:
– Jak radzisz sobie z przewalutowaniami?

Grzegorz:
– Często brakuje mi pieniędzy na wirtualnym portfelu i zdarza się, że wypłacam w obcej walucie żeby wpłacić do innego bukmachera w złotówkach. To chyba niezbyt mądre. Chyba powinienem trzymać zawsze w pogotowiu jakąś gotówkę na wirtualnym portfelu żeby ograniczyć przewalutowania.

Mentor:
– Mógłbym zapytać jeszcze o kilka rzeczy, ale teraz myślę, że pytania same Ci się nasuwają.

Obaj przystąpili do analizy historii typów. Mentor podpowiedział, aby rozdzielić zakłady na kategorie. Otrzymali taki rezultat:

analiza-typow.jpg

Można by jeszcze podzielić poszczególne kategorie na dyscypliny sportu. Nawet w surebetach może mieć to znaczenie. Na nasze potrzeby ograniczmy się jednak do powyższych kategorii bez podziału na dyscypliny.

Gruby łańcuch z jednym ogniwem w innym kolorze

Co jest Twoim najsłabszym ogniwem?
fot. Shutterstock

Zakłady na żywo stanowią bardzo duży procentowy udział w ogólnej liczbie zakładów. W dodatku przynoszą straty. Prawdopodobnie występuje efekt grania na siłę, chęci odegrania się lub “kierowanie się emocjami”. W zakładach na żywo ten ostatni czynnik jest szczególnie ciężki do wyeliminowania.

Typy z 1. płatnego serwisu przyniosły jedynie 20PLN zysku. Szkoda czasu na serwisy, które przynoszą mniej niż 5% zysku miesięcznie. Podobnie sprawa ma się z darmowym serwisem nr 4. Typy z czatu, choć jest ich mało, przynoszą straty. W dodatku nie można zweryfikować ich jakości, bo archiwum nie jest dostępne.

Ostatnim elementem do korekty są typy własne. Suma stawek jest niewielka. Nie przynoszą jednak profitu. Trzeba się zastanowić czy typować dalej zmniejszając jeszcze stawki i rozwijając swój zmysł typowania, czy też odpuścić zupełnie tę kategorię i skupić się na innych typach traktując zakłady wyłącznie jako inwestycję. Być może warto poświęcić więcej uwagi tradingowi.

Przy wyeliminowaniu wszystkich wymienionych czynników otrzymujemy połowę mniejszy obrót przy 5-krotnie większym zysku (yield ok. 10,1%):

wyniki-analizy-typow.jpg

Grzegorz:
– Rozwiązanie bardzo proste, a wystarczyło tylko chwilę siąść i przemyśleć. Dziękuję Ci za pomoc i wskazówki!

Zobacz też:
Pomiar ryzyka
Bukmacherzy dla Polaków

reklama
Murawa boiska z napisem Zakład bez ryzyka do 600 zł i czarno-żółte motywy graficzne bukmachera Fortuna