Ethereum (ETH) to najpopularniejsza po Bitcoinie kryptowaluta. Dzięki niej wpłacisz lub wypłacisz pieniądze od niektórych bukmacherów. Ethereum wymaga zrozumienia wielu podstawowych pojęć, ale odwdzięczy się długoterminowymi zyskami.

1. Kryptowaluta Ethereum

1.1. Co to jest Ethereum?

Ethereum (skrót ETH, wymowa: itirium) to open-source’owa platforma (z otwartym/jawnym kodem źródłowym) do pisania i dystrybuowania inteligentnych kontraktów (Smart Contracts) i zdecentralizowanych aplikacji (DApps).

Cieniowany szaro czarny pionowy romb z wcięciem w dolnej części która dzieli figurę na deltoid i strzałkę

Logo Ethereum w wersji diamond black,
Źródło: ethereum.org

Koncept Ethereum został spisany po raz pierwszy w 2013 roku przez jego twórcę projektu, którym jest Vitalik Buterin. Oficjalne prace rozpoczęto w 2014 roku w ramach firmy Ethereum Switzerland GmbH. Projekt ostatecznie wykrystalizował się w ramach szwajcarskiej organizacji non-profit Ethereum Foundation (Ethereum Switzerland GmBH), która pozyskała środki między lipcem a sierpniem 2014.

Ethereum wystartowało w świecie kryptowalut 30 lipca 2015 roku, w ramach aktualizacji “Frontier”, oferując zupełnie nowe podejście do technologii blockchain i jej potencjalnych zastosowań.

Obrazowo mówiąc, Ethereum to super komputer złożony z sieci komputerów podłączonych do sieci, bez centralnego zarządzania. Moc obliczeniowa sieci zależy od komputerów podłączonych w danym momencie do sieci (decentralizacja).

Popularność Ethereum oraz ogromna liczba zastosowań sprawiły, że w 2021 roku ETH jest na drugim miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz po Bitcoin.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

1.2. Ile jest monet Ethereum?

Ethereum nie ma ustalonej maksymalnej ilości monet w obiegu (w czerwcu 2021 jest to ok. 115.900.000 ETH).

Roczna emisja (zwiększenie ilości) ETH jest ograniczona do 18.000.000 ETH. Zatem kryptowaluta ma w 2021 roku charakter inflacyjny. Wartość rocznej emisji jest stała, ale w stosunku do wszystkich monet w obiegu stanowi coraz mniejszy procent. Dlatego mówimy, że inflacja ETH maleje z każdym rokiem.

W 2022 roku planowana jest zmiana charakteru Ethereum z inflacyjnego na deflacyjny, o czym szerzej za chwilę.

1.3. Unikalne cechy Ethereum

Do czasu pojawienia się Ethrereum, inne kryptowaluty oferowały tylko przesył wartości za pomocą sieci, natomiast społeczność skupiała się na wydobyciu waluty.

Ethereum to cała platforma dla developerów, na której można tworzyć nowe rozwiązania z użyciem technologii blockchain.

Dodatkowo sieć Ethereum dąży do większego rozproszenia, co pozytywnie powinno wpłynąć na bezpieczeństwo sieci. Algorytm wydobywania nowych monet ETH dostosowano tak, aby było ono najefektywniejsze dla kart graficznych GPU, które są tańsze od dedykowanych urządzeń ASIC (te są dedykowane do kopania bitcoina) oraz bardziej uniwersalne (GPU nie służy tylko do kopania, w przeciwieństwie do ASIC).

Chciałbyś zarabiać na kopaniu Ethereum? Mogę Ci przekazać mój 71-stronicowy poradnik (wpisz w temacie e-maila “ETH”)

1.4. DApps i Smart Contract

Za pomocą sieci Ethereum można tworzyć Zdecentralizowane Aplikacje (DApps). Są to aplikacje, które mogą służyć dokładnie do tego samego, co np. aplikacje tworzone na telefon na systemie Android. DApps’y różnią się od tradycyjnych aplikacji przede wszystkim tym, że są niezawodne (brak centralnego punktu awarii, przechowywanie danych w zdecentralizowanej bazie danych, wykorzystanie zdecentralizowanych zasobów komputerowych do pracy) oraz bardziej odporne na cenzurę.

Ethereum skupia się również na Inteligentnych Kontraktach (Smart Contract), czyli protokołach komputerowych przeznaczonych do cyfrowego ułatwienia, weryfikacji, egzekwowania, negocjacji lub wykonania umowy. Smart Contract nie potrzebuje osób trzecich (czynnika ludzkiego) do potwierdzenia wiarygodnych transakcji/umów. Potwierdzenia dokonuje rozproszona sieć (tysiące komputerów), co jest gwarantem bezpiecznej i bezbłędnej transakcji.

Przykładem transakcji z użyciem Ethereum może być wypłata odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej czy potwierdzanie aktów prawnych (notarialnych).[2]

Wszystkie transakcje sieci ETH można śledzić na stronie Etherscan.io.

2. Zastosowanie Ethereum

Przy pomocy programów działających w sieci Ethereum (czyli wyżej opisanych Smart Contract’ów oraz DApps’ów) możemy:

 • potwierdzać istnienie lub posiadanie
 • potwierdzać wystąpienie określonego zdarzenia
 • tworzyć bazy danych (np. łańcuchy dostaw w logistyce, historie chorób pacjenta w medycynie czy historię wypożyczeń aut w car-sharingu)
 • powiązać kontrakt z wartością w świecie realnym (stworzyć ekspozycję na złoto, srebro, akcję czy tzw. stablecoiny)
 • nadawać i potwierdzać prawa autorskie
 • organizować głosowania
 • bezpiecznie przechowywać dane poufne
 • urządzać zakłady i loterie

Nie wiem czy wiesz, ale w Polsce możesz sprzedać nieruchomość, a ktoś może ci za nią nie zapłacić!

Z prawnego punktu widzenia, moment podpisania umowy u notariusza jest wiążącym przekazaniem prawa własności. Zwykle wiąże się to z przekazaniem gotówki, ale jeżeli ktoś chce zrealizować przelew albo wspomaga się kredytem, to transakcja finansowa przebiega znacznie później. Teoretycznie możesz sprzedać komuś prawo własności i nie otrzymać za to pieniędzy. Jeśli tak się stanie, możesz dochodzić swoich praw w sądzie, ale nie ma gwarancji, że uda Ci się odzyskać swoją należność!

Taka konstrukcja prawna transakcji sprzedaży nieruchomości jest zupełnie nielogiczna i niesymetryczna pod względem bezpieczeństwa. Logicznym jest taka konstrukcja jak poniżej, w której umowa sprzedaży jest wiążąca dopiero w momencie przelania pieniędzy za nieruchomość, a nie w momencie podpisania umowy. Jestem ciekaw czy wcześniej ktoś naprawi ten polski bubel prawny czy wcześniej ktoś naprawi to kontraktem Ethereum.

Bob i John połączenie strzałkami z umową a poniżej finalizacja umowy: przelanie pieniędzy powoduje zmianę właściciela

Bob chce sprzedać dom a John chce go kupić. Strony spisują umowę i tworzą smart kontrakt.
Przelanie kryptowaluty powoduje przeniesienie prawa własności domu z Boba na Johnego.
Źródło: bigpanda.com

3. Szanse i zagrożenia dla Ethereum

3.1. Problemy sieci Ethereum

Dwoma głównymi problemami sieci Ethereum są:

 1. Wysokie opłaty za transakcje (przez co przesyłanie małych kwot jest nieopłacalne).
 2. Problem ze skalowalnością sieci.

Problemy te ma rozwiązać wersja Ethereum 2.0. W 2021 roku możliwa jest realizacja “jedynie” 15 transakcji na sekundę. Nowa wersja kryptowaluty 2.0 ma umożliwić sieci zwiększenie liczby transakcji do wielokrotności liczby 15 na sekundę.

3.2. Ethereum 2.0

Sieć Ethereum jest 2021 roku w fazie przechodzenia z inflacyjnego ETH 1.0 (algorytm wydobycia Proof of Work) na deflacyjne ETH 2.0 (algorytm wydobycia Proof of Stake). Przejście z jednego systemu do drugiego było zaplanowane od początku powstania kryptowaluty. Mechanizm wymuszenia przejścia nosi miano Difficulty Bomb. Data wdrożenia przejścia była wielokrotnie przesuwana w czasie i jest zaplanowana na grudzień 2021.

Artykuł w języku angielskim dobrze opisujący czego możemy się spodziewać po aktualizacji do ETH 2.0:

7 Reasons ETH2.0 Will Create The Next Economic Shift – medium.com

3.3. Aktualizacja Ethereum EIP1559

Jedną z największych bolączek Ethereum są rosnące ceny za transakcje. Ma to zmienić aktualizacja EIP1559 (tzw. Ethereum London), która jest zaplanowana na 14 lipca 2021 roku. Celem tej aktualizacji jest obniżenie opłat transakcyjnych oraz sprawienie, że Ether może być spalany wraz z każdą transakcją. Takie wzmocnienie kryptowaluty może spowodować tzw. Flippening , czyli przeskoczenie BTC przez ETH pod względem kapitalizacji rynkowej.

Materiał o najbliższej przyszłości i planach rozwoju ETH:

3.4. Ethereum Classic (ETC)

Czym się różni Ethereum (ETH) od Ethereum Classic (ETC)?

20 lipca 2016 roku (blok 1 920 000) nastąpił tzw. Hard Fork (twardy podział) blockchaina Ethereum.

Na bazie rdzenia Ethereum (ETH) została stworzona nowa kryptowaluta o nazwie Ethereum Classic (ETC). Jednym z głównych powodów podziału było znalezienie krytycznej luki bezpieczeństwa, która pozwalała na kradzież tokenów! Pierwsza oficjalna informacja na ten temat pojawiła się 28 maja 2016 roku. ETC pozostał przy starej idei z algorytmem kopania Proof of Work i będzie rozwijany niezależnie od ETH.

Ethereum Classic (ETC) ma takie same zastosowanie jak pierwotne Ethereum. Główna różnica polega na ograniczeniu ilości monet do 230.000.000 ETC. Nagroda za wykopany blok ETC zmniejsza się o 20% po wykopaniu każdych 5.000.000 bloków.

Użyteczność i bezpieczeństwo Ethereum Classic (ETC) jest mniejsza niż dla ETH. Można go traktować jak nieudany klon oryginału. Przez to nie jest uznanym łańcuchem ze strony developerów. Ma to odzwierciedlenie w cenie i bezpieczeństwie ETC. W styczniu 2019 ETC stał się celem ataku 51% (podwójne wydawanie monet). Kolejny atak nastąpił w okresie lipiec-sierpień 2020.

3.5. Przyszłość Ethereum

Szanse na rozwój projektu Ethereum są ogromne.

Siłę systemu potwierdza:

 • deflacyjny system Ethereum 2.0
 • rozwój zdecentralizowanych finansów opartych na platformie Ethereum (DeFi)
 • dobry wskaźnik P/S w pierwszej połowie 2021 roku na poziomie tylko 20-50 (zob. wskaźnik Price to Sell Ratio)
 • fakt, iż różne organizacje finansowe (np. World Economic Forum) skupiają się praktycznie tylko na dwóch kryptowalutach: Bitcoinie i Ethereum

Wiele kryptowalut jest bardzo mocno przewartościowanych w stosunku do korzyści, które dają:

Wykres słupkowy z wartością 160000 dla Stellar i kolejno Decret Zcash Polcadot 20000 i mniej

Wykres słupkowy, gdzie Stellar jest mega przewartościowany (P/S=160000), a Ethereum jest relatywnie tanie (P/S=50).
Źródło: TokenTerminal.com

Według różnych analityków cena Ethereum jeszcze w 2021 roku może przekroczyć 10.000 USD.

W lipcu 2021 mamy ok. 60 miliardów USD zdeponowanych w protokołach DeFi:

Wykres bliski zera do połowy 2020 i skok do 90 mld USD z korektą na 60 mld USD

Total Value Locked (TVL) – wartość zdeponowanych środków w protokołach DeFi – motor napędowy do rozwoju i użycia Ethereum,
Źródło: defipulse.com

3.6. „Ethereum Killers”

Ethereum jest niekwestionowanym liderem w swoim segmencie zastosowań. Są natomiast inne projekty, tzw. “Ethereum killers“, które zajmują się tym samym co ETH, ale często robią to np. taniej, szybciej lub sprawniej. Czy to wystarczy do zdetronizowania Ethereum? Wydaje się, że wystarczy, aby ETH odpowiedziało na te ataki poprzez poprawę kodu, a popularność kryptowaluty zrobi resztę. Wystarczy, że Ethereum uniknie zagrożeń technologicznych (np. błędów krytycznych w kodzie ETH 2.0).

Projektów podobnych do Ethereum jest kilkadziesiąt, ale realnie tylko niektóre mają potencjał do mocnego rozwoju.

Do najpoważniejszych projektów Ethereum killers należą:

 1. Cardano (ADA).
 2. Polkadot (DOT).
 3. Stellar (XML).
 4. Cosmos (ATOM).
 5. Binance Smart Chain (BSC).
 6. Algorand (ALGO).
 7. Terra (LUNA).
 8. Polygon (MATIC).
 9. Solana (SOL).
 10. Waves (WAVES).
 11. Internet Computer (ICP).

Wielu specjalistów widzi przyszłość jako szukanie rozwiązań do łączenia ekosystemów blockchainowych i zbudowanie jednego wielkiego zdecentralizowanego świata, aniżeli walki między poszczególnymi projektami. Patrząc na rynek walut fiducjarnych (ang. fiat money), pozostaniemy na razie z giełdami kryptowalut, które umożliwiają zamianę jednych kryptowalut na inne, za pośrednictwem lub bez pośrednictwa walut FIAT.

4. Wykorzystanie Ethereum w zakładach bukmacherskich

4.1. Gdzie kupić Ethereum?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zakupów Ethereum. Najprostszym jest zakup przy pomocy karty kredytowej na giełdach kryptowalut czy w kantorach.

Jednak taki sposób nie gwarantuje nam anonimowości. Anonimowych zakupów możemy dokonać przy pomocy zdecentralizowanych giełd (np. uniswap.org) czy w kantorach stacjonarnych (zakup do 15.000€ bez weryfikacji) oraz w bitomatach obsługujących ETH.

Na pewno NIE warto kupować ETH przy pomocy Neteller, Revolut czy eToro, ponieważ na tych platformach otrzymujemy jedynie ekspozycję (prawo do odsprzedaży), a nie kryptowalutę. Ekspozycję możemy jedynie sprzedać, a nie przesłać na inny adres!

4.2. Jak przesłać Ethereum do bukmachera?

Jeśli chodzi o wpłatę Ethereum do bukmachera, to po wybraniu opcji zapłaty powinien wygenerować nam się adres do wpłat. Adres ten powinniśmy skopiować lub zeskanować w postaci QR kod, a następnie na podany adres wysłać potrzebną ilość tokenów. Należy pamiętać, że wpłata zostanie pomniejszona o opłaty transakcyjne w sieci ETH (tzw. Gas).

Niektórzy bukmacherzy generują dynamiczne adresy do wpłat (za każdym razem inny adres), więc nie powinniśmy wysyłać monet ETH „na pamięć”. Pamiętaj, że transakcje są nieodwracalne, dlatego zawsze przed wpłatą upewnij się, że dokonujesz przesyłu na prawidłowy adres. Wysyłka środków na nieprawidłowy adres skończy się utratą środków.

4.3. Jak wypłacić Ethereum od bukmachera?

Wypłata środków jest podobna do wypłat standardowych środków. Podajesz w formularzu adres oraz liczbę tokenów do wypłaty. Adres musi być poprawny, bo inaczej stracisz środki.

Przy wypłatach należy również pamiętać o widoczności transakcji na blockchainie Ethereum, które można sprawdzić na etherscanie. Jeśli urzędowi skarbowemu uda się powiązać adres z osobą, będzie miał dostęp do wszystkich wpłat i wypłat z danego adresu ETH. Będzie znał także aktualny stan coinów przypisanych do tego adresu. To będzie dawało podstawę do naliczenia ewentualnych podatków.

4.4. Aplikacje hazardowe

Aplikacje hazardowe rozwijają się bardzo szybko.

DApp’sy w hazardzie online pozwalają na szybsze i płynniejsze transakcje, tanie operacje kasynowe, a do tego decentralizacja skutkuje niższą przewagą kasyna nad użytkownikiem, większą anonimowością i udowodnioną uczciwością. Kod źródłowy takich aplikacji jest otwarty, co pozwala sprawdzić (osobom technicznym) czy np. losowania w grach hazardowych są naprawdę losowe i uczciwe.

Lista Dapp’sów hazardowych: DAppRadar.com – category Gambling

4.5. Bukmacherzy akceptujący Ethereum

Kryptowaluty mocno się zakorzeniły jako forma płatności.

Zobacz listę bukmacherów do kryptowalut:

Bukmacherzy do kryptowalut

 

Literatura

[1] Ethereum.org – oficjalna strona projektu Ethereum

[2] Smart contracts – wszystko co powinieneś wiedzieć – cryps.pl, dostęp 12.07.2021

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.