Tether czyli USDT

1. USDT — co to jest?

Tether (ticker USDT) to najpopularniejsza kryptowaluta, należąca do grona stable-coins, czyli coinów (monet) powiązanych w stosunku 1:1 do konkretnego aktywa (w tym przypadku do dolara amerykańskiego USD).[1] Tether jest w swoim założeniu powiązany z kursem dolara amerykańskiego (USD). Jego wartość zawsze zmierza do uzyskania dokładnej wartości 1 USD, ale w praktyce nie jest idealnie równy wartości USD z powodu zmienności obu rynków.

https://www.youtube.com/watch?v=ANUdo4KFVHc

Duża biała litera T na tle zielonego koła jakby przecięta przez środek białym okręgiem z podpisem Tether USDT

Logo Tethera (USDT),
fot. getcrypto.info

2. USDT — od czego zależy kurs?

Mimo, że cena USDT powinna być równa 1 USD, to kurs nieustannie notuje niewielkie wahania. Chwilowe ATH wyniosło na USDT niemal 1.19 dolara, zaś spadki wartości dochodziły do 0.88 dolara[1]. Poza odchyleniami, przez 99% czasu kurs USDT będzie wynosił wartość zbliżoną do 1 USD. Odchylenia wynikają z prawa popytu i podaży waluty USD i kryptowaluty USDT.

Z doświadczenia autora artykułu, sprzedając USDT na giełdzie Binance metodą P2P (bezpośrednia sprzedaż innemu użytkownikowi Binance) otrzymujemy kurs minimalnie lepszy niż giełdowy kurs dolara amerykańskiego (102-105%).

3. USDT portfel

Do przechowywania kryptowalut używa się tzw. portfeli do kryptowalut. Autor artykułu używa portfela Ledger. Pozwala on na tworzenie nieskończenie wielu sub-portfeli danej krypto waluty (w moim przypadku jest to Tron (TRX), czyli sieć TRC20) – gracze zawodowi z pewnością docenią możliwość posiadania wielu portfeli.

3.1. Czym jest Ledger Nano S?

Ledger Nano S to jeden z najbardziej popularnych na rynku portfeli sprzętowych (przypomina wyglądem pendrive USB), a więc urządzenie, które jest postrzegane jako najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Dzięki takiemu portfelowi można łatwo dokonywać operacji na cyfrowych walutach, po podłączeniu go do komputera.

3.2. USDT Binance

Giełda Binance pozwala na przechowywanie oraz handel USDT korzystając z pięciu sieci przesyłu (BEP2, BEP20, ERC20, Solana, TRC20) – sieci te różnią się kosztami przesyłu kryptowaluty z jednego portfela na drugi (gracz->bukmacher). Autor korzysta z TRC20, ponieważ jest ona relatywnie tania (kilkanaście groszy za depozyt, używając portfela sprzętowego Ledger).

3.3. USDT jak kupić?

Zakup Tethera (USDT) można zrobić np. poprzez giełdę Binance – płacąc numerem karty lub bezpośrednio od innego użytkownika Binance, dokonując przelewu np. na portfel Revolut lub Wise. Z pewnością jest jeszcze wiele innych możliwości zakupu USDT, ale ja korzystałem tylko z wyżej wymienionych.

4. Przyszłość USDT

Inwestorzy będą działać pragmatycznie, nadal korzystając z Tether tak długo, jak będzie spełniał ich oczekiwania i zaspokajał ich potrzeby. Dlatego Theter ma przed sobą dobre perspektywy w przyszłości i możliwość szerokiej adopcji, chyba że zacznie zawodzić inwestorów i traderów.

Capital.com pisze:

Czy zatem Tether będzie dobrą inwestycją w 2021 roku? Możliwe. Z pewnością będzie przydatny podczas bessy na rynku kryptowalut. Jednak należy pamiętać, że token Tether nie ma teoretycznie prawa notować ruchów w górę czy w dół, ponieważ cena USDT powinna zawsze pozostać taka sama i jako taka nie powinna być przedmiotem spekulacji. Może być przydatny, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy lub docieranie do dalszych zakątków branży kryptowalutowej, a jedyny wzrost, jakiego ktokolwiek może się po nim spodziewać, to skala adopcji i wykorzystania.

5. Bukmacherzy do USDT

Kryptowaluty mocno się zakorzeniły jako forma płatności.

Zobacz listę bukmacherów do kryptowalut:

Bukmacherzy do kryptowalut

 

6. Podsumowanie

USDT z pewnością dla graczy profesjonalnych to spore ułatwienie. Płatności odbywają się anonimowo, odpada problem zakładania wielu portfeli, jak w przeszłości Ecopayz czy Skrill. Opłaty za przesył rzędu kilkunastu groszy to też w mojej opinii spora zaleta Tethera. Na dobrą sprawę szukając na siłę wad mogę wspomnieć jedynie o konieczności nabycia wiedzy w zakresie kupna, przesyłu czy zamiany kryptowalut na walutę tradycyjną, jednak po czasie staje się to bardzo intuicyjne.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przechowywania USDT na urządzeniu Ledger lub na portfelu Binance myślę, że jest ono na wyższym poziomie niż np. w Revolucie, Skrillu czy Ecopayz (znane są przypadki, że portfele zostały zamykane, z kradzieżą pieniędzy włącznie), firmy żądały potwierdzeń zarobków od właścicieli kont. O tego typu sytuacjach nie słyszałem przy kryptowalutach, których zresztą założeniem jest anonimowość (a przynajmniej dużo większa anonimowość niż w przypadku tradycyjnych portfeli).

Zdecydowanie polecam USDT jako formę płatności i liczę, że w przyszłości każdy bukmacher taką metodę będzie miał dostępną na swojej stronie. Jednak tak jak w przypadku e-portfeli, raczej nadwyżkę wygranych starałbym się jak najczęściej wypłacać i inwestować (np. w podróże), ale to już temat na inną dyskusję.

Pozdrawiam
Mike Sparrow (pseudonim Czytelnika SureBety.pl, który przygotował bazę do tego artykułu)

7. Pytania FAQ

7.1. Jakie są opłaty za przeliczenie USDT (ERC20) na USDT (TRC20)?

Zazwyczaj giełdy kryptowalut nie pobierają żadnych opłat za wymianę:

  • USDT (ERC20) na USDT (TRC20),
    ani za wymianę
  • USDT (TRC20) na USDT (ERC20).

Konwersja odbywa się natychmiast przy wymianie 1:1.

7.2. Czy giełdy mają osobne portfele dla USDT (ERC20) i USDT (TRC20)?

Nie (a przynajmniej nie znam takiej).

Jest tylko 1 portfel USDT. W tym portfelu możesz otrzymać zarówno USDT (ERC20), jak i USDT (TRC20). Jeśli chcesz wysłać USDT ze swojego portfela, możesz po prostu wybrać sieć, przez którą chcesz wysłać: ERC20 (sieć Ethereum) albo TRC20 (sieć Tron).

Literatura

[1] Co to jest Tether? – fxmag.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.