SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Bitcoin

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą. Nie zapewnia anonimowości transakcji, przez co słabo nadaje się do zagranicznych bukmacherów. Bitcoin dobrze nadaje się dla spekulantów. Temat kryptowalut na pewno warto zacząć od Bitcoina.

  Spis treści

  1. Czym jest Bitcoin?
  2. Kurs Bitcoina
  3. Bezpieczeństwo Bitcoina
  4. Zalety Bitcoina
  5. Wady Bitcoina
  6. Kryptowaluty w Polsce
  7. Gdzie kupować Bitcoiny?
  8. Jak przechowywać Bitcoiny?
  9. Bukmacherzy do Bitcoinów
  10. Podsumowanie

  1. Czym jest Bitcoin?

  1.1. Definicja Bitcoina

  bitcoin200.png Symbol Bitcoina

  Def. Bitcoin to cyfrowa kryptowaluta (elektroniczne aktywo oparte na kryptografii), która została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Docelowa liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21.000.000 BTC (są uwalniane stopniowo), a każdy Bitcoin dzieli się na 100.000.000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

  "Bit" oznacza najmniejszą ilość informacji sprzętu komputerowego, czyli stan "0" lub "1".

  "Coin" to z angielskiego "moneta".

  W założeniu Bitcoiny miały być środkiem płatniczym czasu rzeczywistego, ale z powodów ograniczeń technologicznych, przesłanie środków trwa od kilku sekund do 2 dni (w zależności od wysokości akceptowalnej opłaty za transfer).

  Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to jawny, ale zaszyfrowany zapis matematyczny. 

  1.2. Klucz prywatny

  Prywatny klucz kryptograficzny, używany do autoryzowania transakcji, może być zapisany w oprogramowaniu na komputerze, w aplikacji smartfona lub w tzw. portfelu sprzętowym (najbezpieczniejsza opcja, ale płatna).

  UWAGA:

  Jeśli zgubisz lub stracisz klucz prywatny, możesz dołączyć do osób, które już nigdy nie odzyskają swoich Bitcoinów.

  Firma Chainalysis szacuje, że dostęp do 2,5-4 mln Bitcoinów został już bezpowrotnie utracony (chyba że ktoś złamie szyfrowanie i je ukradnie, co teoretycznie jest możliwe, ale wymaga ogromnej ilości obliczeń).

  1.3. Cechy Bitcoina

  Bitcoin to najbardziej popularna kryptowaluta spośród ponad 4000 istniejących. Ma otwarty kod źródłowy, dzięki czemu "każdy" może sprawdzić jak został zaprogramowany i jak będzie działał.

  Wartość Bitcoina opiera się przede wszystkim na tym, że może służyć jako akceptowalny środek płatniczy, który możesz wymienić na inne waluty lub na dobra materialne czy usługi.

  Pieniądz papierowy, czyli waluta fiducjarna stosowana przez rządy państw (inaczej mówiąc waluta FIAT), nie ma gwarancji w dobrach materialnych (np. w złocie). FIAT'y mają tylko umowną wartość, a ich wartość tkwi w wiarygodności emitenta. Bitcoin także opiera się na wiarygodnościsile nabywczej.

  Do przeprowadzenia transakcji Bitcoinowych potrzebna jest moc obliczeniowa i sprzęt elektroniczny. To też stanowi o wartości Bitcoinów.

  Fenomen Bitcoina wynika z kilku cech Bitcoina:

  1. Bitcoin powstał po to, by w bardzo szybkim czasie przesłać pieniądze z jednego miejsca na świecie w drugie.
  2. Bitcoin nie jest bezpośrednio zależny od żadnego państwa, władzy czy instytucji. Nikt centralnie nie zarządza ani nie kontroluje Bitcoina. Nie można go dodrukować, zablokować czy sfałszować. Oczywiście państwa będą regulować obrót Bitcoinem, ale faktycznej władzy nad nim nie mają, bo jest to rozproszony algorytm obliczeniowy. Dostęp do Bitcoina nie wymaga pośrednictwa banku czy instytucji finansowej.
  3. Bitcoin jest symbolem rewolucji, w którym władza nad pieniądzem zostaje zabrana państwu i oddana w ręce ludzi. Tak jak państwo i kościół są rozdzielone (możesz wyznawać dowolną religię), tak pieniądze też powinny być oddzielone od państwa, który mianował się uprzywilejowanym graczem ekonomicznym kosztem obywateli.
  4. Władza państwowa nie może Ci zabrać Bitcoinów. Nie mają one fizycznej postaci. Komornik nie zajmie elektronicznych pieniędzy w banku. Jeśli nie zdradzisz nikomu swojego prywatnego klucza dostępu (ciąg znaków) i przechowujesz Bitcoiny w bezpiecznym miejscu, to nikt nie może Ci ich zabrać.
  5. Inflacja jest wpisana w system i zależy od ludzi, którzy go będą używać. Bitcoin jest odporny na zewnętrzne czynniki powodujące inflację walut państwowych z powodu decyzji władz, np. dodruk pieniądze czy polski program 500+.

  1.4. Jak działa Bitcoin?

  Bitcoin wymaga do działania rozproszonej sieci (bez centralnego serwera), np. sieci Internet. Bez sieci, bez prądu na całym świecie, płatność Bitcoinem nie będzie możliwa.

  Infrastrukturę Bitcoina tworzą użytkownicy sieci, którzy udostępniają swoje komputery do obliczeń. W zamian mogą liczyć na zapłatę w Bitcoinach. Nazywa się ich górnikami wykopującymi Bitcoiny. Do przeprowadzenia transakcji Bitcoinowych potrzebne są duże moce obliczeniowe i dedykowany sprzęt (tzw. koparki Bitcoinów), by zużył jak najmniej prądu i wykopywanie przyniosło większy zysk Bitcoinowy niż koszty prądu.

  Górnicy otrzymują wynagrodzenie za zrealizowany blok płatności. Ilość bitcoinów za blok maleje o połowę co ok. 4 lata — to tzw. halving. Oprócz nagrody za blok, górnicy otrzymują pieniądze za transakcje. Gdy jest mniej górników do kopania, wartość opłaty za transakcje rośnie. Dopóki bitcoin jest użyteczny do transakcji, dopóty środków na wypłaty dla górników nigdy nie zabraknie.

  Kryptowaluta to matematyczna informacja (algorytm), który tworzy łańcuch bloków o wszystkich transakcjach przeprowadzonych na Bitcoinach. Jest to jawny, ale zaszyfrowany zapis matematyczny. 

  2. Kurs Bitcoina

  2.1. Wykres kursu Bitcoina BTC/USD

  O ile Bitcoinami możemy się wymienić bez pośredników, o tyle handel Bitcoinami wymaga już stworzenia instytucji pośredniczącej jak giełda czy kantor, która będzie wyświetlała aktualny kurs Bitcoina. Ponieważ jest to pośrednictwo, to zawsze jest ryzyko, że trafimy na nieuczciwego pośrednika.

  Wartość Bitcoina jest wyrażana w dolarach amerykańskich USD. Dla Polaków jego wartość jest zależna od pary kursów: BTC/USD i USD/PLN. Obie pary kursów ulegają znacznym fluktuacjom.

  Istnieje wiele stron pokazujących historyczne kursy Bitcoina, np. e-kursy-walut.pl. Obserwujemy tu wynik zachowań ludzkich, a w szczególności spekulacji i chciwości.

  Wykres Bitcoina na bitstamp.com Wykres Bitcoina 2012-2017, Źródło: Bitstamp.com

  Historia kursu Bitcoina pokazuje, że pierwsza bańka spekulacyjna powstała w 2011 roku, kiedy to od stycznia do czerwca kurs wzrósł z 0.32$ do 31.91$, by do grudnia spaść do wartości 3-4$. W kolejnych latach również były bańki. Za każdym razem mniejsze procentowo, bo i kwoty były większe.

  W styczniu 2017 roku wartość Bitcoina wynosiła 1000 USD i wzrosła do grudnia 2017 do wartości 19.000 USD. W roku 2018 kurs Bitcoina sukcesywnie spadał aż do wartości 4.000 USD, by w marcu 2019 wrócić bliżej psychologicznej wartości 10.000 USD

  UWAGA:
  Wahania kursu Bitcoina są duże. Jest to dobry rynek dla spekulantów. Wymaga jednak zdobycia szerokiej wiedzy specjalistycznej.

  2.2. Prognozy dla kursu Bitcoina

  Kurs Bitcoina zależy głównie od tego jak inwestorzy postrzegają jego wartość. Kurs zmienia się w wyniku prawa popytu i podaży.

  Kurs Bitcoina zależy m.in. od:

  • regulacje prawne państw w zakresie Bitcoina
  • wzmianek w mediach mainstreamowych
  • decyzji "dużych graczy" o wejściu lub wyjściu z rynku
  • liczby międzynarodowych podmiotów, które zdecydują się zaakceptować Bitcoina

  Według analizy technicznej użytkownika Twittera filbfilb Bitcoin, po dojściu do 20.000 USD, ma spaść do ok. 3.000 USD, by znów wzrosnąć do 90.000 USD:

  Sprawdź daty na wykresie, by oszacować punkty podparcia Bitcoina.

  3. Bezpieczeństwo Bitcoina

  3.1. Cechy piramidy finansowej

  Przyjrzyjmy się definicji:

  Def. Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.

  Popularność, a co za tym idzie kurs Bitcoina w oczywisty sposób zależy od liczby osób go używających. Przy stałej liczbie Bitcoinów, cena wzrośnie wraz ze wzrostej liczby chętnych do zakupu Bitcoinów. A to może podnieść zyski tym, którzy weszli wcześniej, czyli tym którzy są "wyżej" w strukturze piramidy (mniej zainwestowali, by mieć określoną liczbę Bitcoinów).

  Ale czy zgodnie z tą definicją pieniądz fiducjarny nie jest piramidą finansową odkąd nie ma parytetu złota? Czy młodzi nie finansują ze swojej kieszeni obecnych emerytur, a przyszłe pokolenia będą spłacać obecne dziury budżetowe państw?

  W sposób oczywisty najwięcej zyskał założyciel Bitcoina — Satoshi Nakamoto — który w 2019, według szacunków, posiada ok. 700.000 BTC.

  W listopadzie 2018 dr Jonathan Harris - Ekspert z FCA Institute w USA - twierdzi, że wszystkie kryptowaluty wyglądają jak piramida finansowa, tylko bardzo zakamuflowana.

  Harris podaje kilka cech kryptowalut:

  • brak wartości fundamentalnej - powstał z "niczego" i nie ma dolnego podparcia
  • nie ma zastosowań jak złoto - w przemyśle, jubilerstwie czy sztuce
  • nie oferuje zysków w wyniku generowania przepływów pieniężnych za towary i usługi (w praktyce generują tym, którzy chcą uniknąć opodatkowania i ludziom handlującym na czarnych rynkach)
  • obiecują profity bazujące na wejściu nowych użytkowników do systemu
  • Bitcoin po 10 latach funkcjonuje głównie do spekulacji i "podejrzanych transakcji"
  • gdyby milionerzy uznali Bitcoina za wartościowego, jego kurs wzrósłby w tempie geometrycznym
  • nie ma żadnych wartości społecznych: obrót akcjami pomaga gospodarce i przedsiębiorstwom; Bitcoin nie

  Dodam od siebie, że kryptowaluty nigdy nie będą powszechnie używane, bo wymagają specjalistycznej wiedzy. Opierają się na wiarygodności. Co by się jednak musiało stać, by ta wiarygodność drastycznie się załamała, by wartość Bitcoina spadła blisko zera?

  3.2. Anonimowość

  Bitcoin nie zapewnia anonimowości. Mówi się o pseudoanonimowości, bo wszystkie transakcje bitcoinowe są jawne (można je śledzić). Anonimowość polega na tym, że adresu nie powiążemy z konkretną osobą, chyba że ktoś sam się ujawni.

  UWAGA:
  Nigdy nie powiązuj tożsamości z Bitcoinami. Kupuj anonimowo za gotówkę w bitomatach lub fizycznych kantorach. Nie kupuj na giełdach. Z góry zaplanuj przyszłą zapłatę podatków. Rejestruj zdarzenia zakupowe i zachowuj potwierdzenia zakupów. /bitcoinFAQ.pl/

  Istnieją specjalne organizacje do śledzenia blockchaina BTC i wychwytywania podejrzanych transakcji, także na zlecenie instytucji państwowych, w tym polska firma z Wrocławia.

  Zobacz też: Chroń swoją prywatność

  4. Zalety Bitcoina

  • Bitcoin jest łatwy w transporcie (postać elektroniczna)
  • płatność Bitcoinem przejdzie zawsze
  • Bitcoiny NIE mogą być dodrukowane, zablokowane, sfałszowane
  • brak blokad regionalnych (z BTC może korzystać każdy, kto ma dostęp do Internetu)
  • używanie Bitcoina zmniejsza władzę polityków i bankierów
  • możliwość zarobienia dużych pieniędzy poprzez spekulacje

  5. Wady Bitcoina

  • Howard Marks widzi Bitcoina jako zakamuflowaną piramidę finansową - zarabiają głównie ci, którzy weszli najbliżej początku, a cykliczne korekty są pewne
  • bezpieczne korzystanie z Bitcoinów wymaga zdobycia dużej wiedzy (choć system bankowy i pieniądz papierowy również)
  • Bitcoin jest kryptowalutą i nie ma poparcia wartości w niczym materialnym
  • kurs BTC jest bardzo dynamiczny z powodu spekulacji oraz prawa popytu i podaży
  • wielu renomowanych bukmacherów nie ma i nie planuje wprowadzenia Bitcoinów
  • internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak "wiarygodne" jak np. banki (Bitcoin powstał z powodu utraty zaufania do banków)
  • prowizja od transakcji jest stosunkowo duża (od groszy do kilkunastu złotych); wysokość prowizji nie zależy od kwoty transakcji, lecz od obciążenia sieci i szczegółów technicznych transakcji; istnieją metody zmniejszenia opłaty za transakcje Bitcoinem

  6. Kryptowaluty w Polsce

  W związku z jawnością transakcji Bitcoina, słabo nadaje się on do obstawiania zakładów u zagranicznych bukmacherów.

  W marcu 2018 Skarbówka zrobiła nalot na giełdy kryptowalut wysyłając im pismo o udostępnienie danych użytkowników. Jeśli nie możesz zapewnić sobie anonimowości, to korzystanie z Bitcoinów mija się z celem.

  Zobacz też: FlyingAtom wygrał w sądzie z Krajową Administracją Skarbową

  Przychody z kryptowalut należy rozliczać w rocznym zeznaniu podatkowym.

  7. Gdzie kupować Bitcoiny?

  Miejsce zakupu zależy od tego jak bardzo anonimowy chcesz pozostać.

  Możesz kupić Bitcoiny od kolegi czy znajomego, ale rzadko jest taka możliwość.

  7.1. Bitomat

  Bitomat to fizyczna maszyna, podobna do bankomatu. Jej zadaniem jest zakup lub sprzedaż Bitcoinów za gotówkę. Jest najbardziej rekomendowaną formą pozyskiwania Bitcoinów.

  ATM-ethereum-bitcoin-cash-680.jpg W czerwcu 2019 liczba Bitomatów wynosi 5000, z czego ok. 2200 w USA, Źródło: BitCoin.pl

  W Polsce istnieją 2 sieci bitomatów:

  1. Shitcoins.club - najlepsza anonimowość w Polsce, przy zachowaniu pewnych warunków; 
   • drukuje potwierdzenie (masz potwierdzenie, że twoje Bitcoiny pochodzą z legalnego źródła), 
   • obsługuje nowoczesne adresy Bech32
   • wybór opłaty sieciowej pokrywa kupujący; jest potrącana z otrzymanych BTC
  2. FlyingAtom.com 
   • brak potwierdzenia zakupu
   • brak obsługi adresów Bech32
   • opłata sieciowa zawarta jest już w prowizjach
   • zdarzają się zacięcia ekranu dotykowego

  Bitomaty NIE wymagają podawania danych osobowych, numeru telefonu czy emaila. Jednak w trosce o bezpieczeństwo Bitomatów, są one objęte monitoringiem kamer, a twój telefon i urządzenia elektroniczne mogą zdradzać twoją lokalizację. Pełna anonimowość jest możliwa tylko wtedy, gdy ktoś dla Ciebie dokona transakcji.

  7.2. Kantor Bitcoin

  Fizyczne kantory dają możliwość anonimowego zakupu i sprzedaży do kwoty 15.000 EUR (ustawa AML) bez weryfikacji tożsamości. Kantory bitcoinowe nie są kantorami w rozumieniu polskiej Ustawy, dlatego nie podlegają rejestracji w NBP.

  7.3. Giełda Bitcoin

  Jeśli brak anonimowości nie jest problemem, a ty chcesz się skupić na handlowaniu kryptowalutami, to Bitcoiny można kupić na giełdzie bitcoinowej, np.

  8. Jak przechowywać Bitcoiny?

  8.1. Ogólne zasady przechowywania

  Miejsce przychowywania Bitcoinów zależy od wielkości kwot i celu przechowywania.

  UWAGA:

  Najważniejsza zasada: twój klucz prywatny musi być na wyłączność. Nie kontrolujesz kluczy prywatnych? Bitcoiny nie są Twoje.

  Klucz prywatny należy zachować w bezpiecznym miejscu/miejscach. Klucz można zapisać w notatniku, wydrukować lub zarchiwizować na pendrivie niedostępnym w sieci. Najbliższe osoby należy powiadomić jak wydostać Bitcoiny w razie wypadku/śmierci właściciela.

  Komputer czy laptop nadaje się tylko do niewielkich kwot i eksperymentowania z uwagi na malware kradnący kryptowaluty. Atak nie zależy od rodzaju systemu operacyjnego. Można natomiast używać komputera w parze z portfelem sprzętowym do dużych kwot.

  Smartphone jest nieco bezpieczniejszy niż komputer, bo aplikacje są od siebie nawzajem oddzielone. Może się jednak zdarzyć zarażenie malware'em.

  Przeczytaj 10 przykazań użytkownika kryptowalut.

  8.2. Giełdy i portfele Bitcoin

  Żadna giełda kryptowalut NIE jest bezpieczna. Internetowych portfeli Bitcoina NIE powinno się w ogóle używać. W grę wchodzą jedynie takie z kluczem prywatnym na wyłączność, a najlepiej portfele sprzętowe.

  Nie trzymamy środków na giełdach, jeśli nimi nie handlujemy. Wiele osób robi wypłaty z giełd "na noc" i na weekend, by zmniejszyć ryzyko defraudacji.

  Wpłacając na giełdę/portfel przypisujesz Bitcoinom swoją tożsamość, co oznacza nieodwracalne upublicznienie twoich danych, salda konta, przychodów i wydatków. Możliwe, że także dla służb państwowych.

  8.3. Portfele sprzętowe

  Portfel sprzętowy będzie dla większości użytkowników najlepszym rozwiązaniem. Bezpiecznym i niezbyt drogim.

  Klucz prywatny nie będzie przechodził przez laptop czy telefon, przez co NIE będzie podatny na infekcje wirusowe (malware'y).

  Portfele sprzętowe kupuj bezpośrednio od producenta. Bez pośredników, nawet oficjalnych.

  Najczęściej poleca się:

  • Trezor - najwygodniejszy, open hardware, multi-walutowy
  • ColdCard - najbezpieczniejszy, częściowo open hardware, tylko Bitcoin
  • Ledger Nano S - najtańszy, częściowo open hardware, multi-walutowy

  ledger-nano-s.png Ledger Nano S jest przykładem portfela sprzętowego, Źródło: ledger.com

  Zabezpieczenia sprzętowe są nie do złamania.

  9. Bukmacherzy do Bitcoinów

  9.1. Bukmacherzy amerykańscy

  Wraz z popularnością BTC coraz więcej bukmacherów o korzeniach amerykańskich (główna waluta USD) akceptuje płatności w tej kryptowalucie. W USA hazard jest zakazany, a niezaspokojony rynek hazardzistów jest tam ogromny! 

  Większość bukmacherów akceptujących BTC od razu po depozycie konwertuje Bitcoin na inną walutę (przeważnie USD) po kursie z dnia wpłaty. Niektórzy bukmacherzy pozwalają utrzymywać saldo w BTC.

  Bukmacherzy, którzy akceptują Bitcoiny wiedzą, że średni kurs Bitcoina będzie rosnąć długoterminowo. Wystarczy, że zabezpieczą się przed korektami kursu Bitcoina. Główne ryzyko spoczywa na graczach.

  Na "modzie bitcoinowej" postanowiło wypłynąć kilku nowych bukmacherów. Są też tacy bukmacherzy, którzy oferują bonus powitalny 100% do 5 BTC, a konto gracza jest wyrażone jest w BTC!

  NIE polecam deponowania Bitcoinów do bukmacherów bez rankingu lub o wątpliwej wiarygodności.

  UWAGA:
  Gdy chcemy wymienić BTC na walutę "bardziej użytkową" (FIAT'y). O ile wpłata do bukmachera trwa około 10-20 minut, to wypłata od bukmachera może zająć nawet 6 godzin. W tym czasie kurs Bitcoina może się mocno zmienić.

  10. Podsumowanie

  10.1. Alternatywy Bitcoina

  Obecnie Bitcoin jest uważany za przestarzałą kryptowalutę, z uwagi na swoje ograniczenia technologiczne (określona pojemność bloku transakcji, co powoduje przeciążenia sieci; średni czas pojawienia się nowego bloku to 10 minut). Pozostaje jednak symbolem kryptowalut i "trzyma markę". W jego rozwój jest zaangażowane najwięcej środków i ludzi.

  Bitcoin po 2019 roku najlepiej sprawdza się do celów tezauryzacyjnych (przechowywanie dużych pieniędzy poza bankami). Bezpieczne przechowywanie majątku w Bitcoinie wymaga długiego horyzontu czasowego i doskonałej znajomości działania Bitcoina.

  Jednym z rozwiązań problemu pojemności bloku jest Bitcoin Cash, który może obsłużyć większą ilość transakcji w jednostce czasu.

  Można też dokonywać transakcji na Litecoin'ie, czyli na tańszym klonie Bitcoina (lite = lżejszy), który działa znacznie szybciej.

  Kryptowaluty z rodziny Ethereum NIE mają właściwie funkcji płatniczej, ale głównie obsługę smart contractów. Istnieje już sporo zastosowań dla tej technologii - od gier do prowadzenia rejestrów publicznych, np. rejestr własności nieruchomości. Przykładami są Decentraland.org, Cryptokitties.co, a także takie projekty jak polski Golem. Tokenizowane są też akcje i udziały w spółkach w oparciu o te sieci.

  Inną kategorię stanowią tzw. anony - czyli kryptowaluty zapewniające anonimowość. Najbardziej popularne to: Monero, Dash, Zcash. Mają różny sposób ochrony, ale nadają się do używania nawet przez paranoików anonimowości.

  Do transakcji czarnego rynku najczęściej używany jest Monero XMR.

  Są też kryptowaluty wydane przez konkretne organizacje, które mają specyficzne zastosowania: np. Ripple służy do rozliczeń międzybankowych, a w 2020 roku facebookowa Libra, od której odwracają się partnerzy.

  Świata kryptowalut nie da się już zatrzymać! Trwa walka między chęcią zdobycia popularności (konieczność spełnienia warunków KYC/AML) a anonimowością atrakcyjną dla użytkowników.

  10.2. Bitcoin do zakładów bukmacherskich

  Jeśli wpłacasz inną walutą niż BTC, a bukmacher nie prowadzi konta gracza w BTC, to z uwagi na duże wahania kursu BTC, wpłaty i wypłaty do bukmacherów zagranicznych są obarczone bardzo dużym ryzykiem zmiany wartości. Rozważ bukmachera, który prowadzi saldo w BTC.

  Zrozumienie działania Bitcoina wymaga bardzo wiele czasu i jest niezbędne, jeśli chcesz się posługiwać tą metodą płatności. Jeśli rozważasz korzystanie z tej waluty, to im szybciej przyswoisz informacje, tym lepiej.

  W Polsce NIE jest koniecznym by używać Bitcoinów, by bezpiecznie obstawiać u zagranicznych bukmacherów. Poczytaj o metodach płatności, by poznać szczegóły.

  Literatura:

  [1] BitCoin.pl - polska encyklopedia wiedzy na temat Bitcoina; na forum znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć

  [2] BitcoinFAQ.pl - dobre porady ws. Bitcoina; strona w trakcie rozwoju

  [3] How to use Bitcoin - video tutorial - dyskusja na SBR dotycząca gry w BTC, poradnik dla newbie

  [4] Lista bukmacherów akceptująca BTC - sportsbookreview.com

  [5] Upadek giełdy BitCurex

  [6] Krytycznie o kryptowalutach

  [7] Emerytura za litecoiny, BitFilar.pl - strategie inwestycyjne oparte na comiesięcznym odkładaniu pieniędzy w kryptowalutach; trzeba dobrać odpowiedni portfel, bo kryptowaluty nie rosną bez końca

  [8] Coinmarketcap.com - Kapitalizacja najpopularniejszych kryptowalut

  Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 5/5
  Głosów: 2
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (23)  • (1)
   26-06-2020 22:51 (pt)

   Główna światowa kryptowaluta jest wyjątkowo niestabilna. Cena tego, co można kupić za bitcoiny, może znacznie wzrosnąć lub spaść w ciągu kilku minut. Początkowo perspektywa otrzymania 20% zniżki na poranną kawę w dolarach może wydawać się atrakcyjna, ale fakt, że koszty mogą wzrosnąć o 20% w tym samym czasie, nie jest tak dobry

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 77.111.***.***
   26-03-2019 08:49 (wt)

   nalezy pamietac, ze BITCOIN moze wydawal się dobra opcja na wplaty moze do czasu, az PiS nie siegnal i w tym kierunku po totalną inwigilację.

   juz w grudniu 2018 wszelkie gieldy i kantory kryptowalut dostaly wezwanie do przekazanie niezwykle szczegolowych danych o uzytkownikach i ich transakcjach - w przypadku braku umieszczenia w PIT takich transakcji oraz co gorsze natrafienia na transakcje do bukmacherow lub brokerow jest podwojna kara z US (brokerzy nie powinni sie liczyc, ale w PiS wszystko sie liczy jako zły hazard - sa nawet wszyscy na liscie zakazanych "bukmacherow")

   tutaj jeden z artykulow o masowym nalocie na graczy i uzytkownikow, bedą regularne: 
   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przedswiateczna-akcja-fiskusa-urzednicy-chca,178,0,2402226.html 

   wiec czym mozna by wplacac? z bitcoin wyglada ze byloby wiecej problemow niz nawet z takimi donosicielami jak Skrill itp.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.218.***.**
   02-03-2018 12:33 (pt)

   Zainteresowałem się ostatnio tym tematem i mam zamiar kupić swoją pierwszą koparkę, najbliżej mam do tej firmy https://coinminer.com.pl/ ktoś coś może polecić z ich oferty?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 37.28.***.**
   28-11-2017 15:08 (wt)

   nie dŁugo Pęknie Bańka i bedzie płacz....a kto starci jak zawsze Zwykli ludzie   uwazajcie

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 94.254.***.**
   27-11-2017 14:38 (pon)

   Wiecie jak może założyć takie konto bitcoin abym mogł na nie wypłacić środki od bukmachera ?

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (1443)
   25-09-2017 11:27 (pon)

   - Bitcoin nie ma potwierdzenia wartości w niczym realnym

   Pieniądz papierowy też już nie ma potwierdzenia w niczym realnym. Jest papierem, którego wartość jest dużo mniejsza od nominału. Jak podaje Encyklopedia Zarządzania:

   Pieniądz papierowy jest niewymienialnym na złoto banknotem, papierem, którego wartość nominalna nie jest uzależniona od rodzaju materiału, z którego został wykonany.

   Kiedyś było jednak inaczej. Ale mimo wszystko jest walutą, a nie kryptowalutą. Jak tak czytam, to kryptowaluta to po prostu wyimaginowany pieniądze elektroniczny, który zaspokaja pewne potrzeby (w przypadku bitcoina głównie anonimowość).

   Waluta ma poparcie państwa, a kryptowaluta nie. Różnią się nie tylko zasięgiem (PLN wcale nie musi mieć mniejszego zasięgu niż BTC). PLN ulokowane w bankach mają do pewnego poziomu gwarancje wypłacalności. Itd. itp. Długo by gadać :)

   PLN nie ma więc pokrycia w złocie. Za PLN i za BTC można złoto kupić. Będą różnice w przelicznikach :)

   Dopisałem, że Bitcoin nie ma pokrycia, podobnie jak pieniądze papierowy czy elektroniczny ;)

   Nie znam drugiego środka płatniczego, który autentycznie można mieć "w sobie". Wystarczy wygenerować i zapamiętać tzw. "seed" 

   No dobra. A jak ktoś zapomni, zgubi ten seed to co wtedy? Nie znalazłem odpowiedzi:

   http://bitcoin.pl/poradniki/portfele/384-electrum-lekki-portfel-bitcoin

   - przy pierwszym kontakcie wydaje się nieco skomplikowanym systemem

   Słuszne spostrzeżenie, że podobnie jak system bankowy :) Dopisałem ;)

   - duże prowizje i opłaty manipulacyjne przy korzystaniu z giełd Bitcoinowych i próbie wypłaty np. na portfel elektroniczny

   Dla Bitbay (opcja droższa) weźmy wpłatę 1000 PLN do bukmachera. 4,30 PLN za transfer PLN -> BTC. Wpłata i wypłata do buka darmowa. Transakcja BTC -> PLN znów 4,30. Wypłata złotówek koszt 4 PLN. Razem 12,60 PLN za transfer 1000 PLN, czyli 1,26%. Nie tak źle. Ogólnie myślę, że w granicy 0,5-2% można się zmieścić. Nie tak dużo jak za anonimowość.

   Natomiast Bitcoin podobno miał odebrać władzę bankierom. Teraz ta władza będzie w rękach giełd bitcoinowych, czy są one całkiem zbędne?

   Co do przyszłości kryptowalut, to myślę, że utrzymają się tylko te najbardziej znane. No ale trzeba pamiętać o "ewolucji". Zaniedbana kryptowaluta (przez społeczność, która ją rozwija) może odejść do lamusa :)

   Ciekawy ruch spekulacyjny ze strony JP Morgan. Może bankierzy już mają swoje macki na Bitcoinie i wcale im on nie odbierze władzy? Przynajmniej nie będą mogli nią aż tak manipulować jak pieniądzem papierowym.

   0 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (3)
   21-09-2017 15:27 (czw)

   Chciałbym jeszcze dodać parę rzeczy, ale w osobnym poście, żeby nie zaśmiecać tematu przewodniego.

   Kupno BTC przez JP Morgan (oraz wcześniejsza wypowiedź negatywna o tym rynku, mająca na celu zbicie ceny) jest jednym z przykładów wrażliwości tego systemu na spekulacje. Jest to jeszcze zbyt mały rynek, aby takie informacje miały znikomy wpływ na kurs, choć oczywiście będzie się to zmieniać z czasem i co raz większą powszechnością kryptowalut.

   Na przykład Estonia pracuje nad swoją własną kryptowalutą, którą mogliby wykorzystać w swoim systemie finansowym. Japonia zezwoliła na stosowanie bitcoinów w rozliczeniach. Z kolei Chiny nie będąc w stanie kontrolować kryptowalut zmierzają do całkowitego ich zablokowania. To wszystko oczywiście wpływa na kurs mniej lub bardziej.

   Jeszcze inną ciekawostką jest fakt, że 95% wszystkich Bitcoinów jest w rękach jedynie 4% adresów: Cryptocurrency concentration just 4 own over 95 bitcoin

   Można tę informację zinterpretować na wiele różnych sposobów.

   Ogólnie sądzę, że kryptowaluty nigdy całkowicie nie upadną. Będą jeszcze duże spadki i duże wzrosty nim cały rynek się ustabilizuje podobnie do rynku walut fiducjarnych, ale już zawsze będzie istnieć rynek kryptowalut (co do systemu bankowego, to nie byłbym taki pewien ;)

   1 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • (3)
   21-09-2017 15:15 (czw)

   Witam,

   Doceniam wkład w poprawienie artykułu. Teraz jest znacznie bardziej rzetelenie i obiektywnie. Klarownie opisane wady i zalety tego systemu płatności w odniesieniu do zakładów bukmacherskich.

   Z mojej strony rozwinąłbym lub sprostował jedynie parę poniższych kwestii:

   - Bitcoin nie ma potwierdzenia wartości w niczym realnym

   I tak, i nie. Należy zdefiniować "realność" w tym przypadku. Czy pieniądz papierowy nazwiemy "realnym", bo można go dotknąć, poczuć? Jak wiemy (np. z wspomnianego filmu Zeitgeist), gotówka to tylko reprezentacja numerków znajdujących się w systemie bankowym. Numerki, to tylko ciągi bitów w komputerze. Kilka krajów prowadzi zaawansowane działania do całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu - czy wtedy będziemy mogli powiedzieć o pieniądzu danego kraju, że nie ma potwierdzenia w niczym realnym?

   Tak samo jest z Bitcoinem - to tylko ciąg bitów, za którym stoi czas (i energia elektryczna) spędzony przez "koparki" na wykopaniu waluty.

   Można nawet wygenerować i wydrukować portfel papierowy, który będzie reprezentacją sumy przelanej na ten adres, a więc w uproszczeniu "gotówką bitcoinową". Czy można wtedy powiedzieć, że bitcoin ma potwierdzenie wartości w czymś realnym?

   Dla mnie dane zapisane na dysku są jak najbardziej realne i oba systemy (bankowy i kryptowalutowy) są oparte właśnie o te dane. Z tym, że system bankowy o łatwiej zmanipulować poprzez dodruk pieniędzy (czyli po prostu zmianę numerków w systemie). Bitcoin jest zabezpieczony przed takim niekontrolowanym dodrukiem.

   - jest ograniczony (liczba BTC została pierwotnie oszacowana na poziomie 21 milionów) i według wielu, dzięki temu jest odporny na inflację

   Bitcoin jest nie tylko odporny na inflację, ale jest wręcz walutą deflacyjną. Ciekawa informacja na ten temat pod poniższym linkiem:

   http://bitcoin.pl/wiadomosci/biznes/991-lepsza-inflacja-czy-deflacja-znany-ekonomista-o-deflacyjnym-charakterze-bitcoina

   - brak zabezpieczeń i gwarancji przed upadkiem np. giełd Bitcoinowych

   Widzę w artykule sporo obaw o upadek giełd bitcoinowych. Z jednej strony uzasadnionych, gdyż w trakcie krótkiej historii bitcoina upadło już kilka dużych, renomowanych giełd. Z drugiej strony, tak jak wspominałem wcześniej, trzymanie jakiejkolwiek waluty na portfelu giełdy jest proszeniem się o kłopoty. Giełda powinna być traktowana tylko i wyłącznie jako pośrednik w wymianie pomiędzy użytkownikami waluty, a nie jak bank, w którym trzymamy swoje oszczędności życia. Po wykonaniu transakcji kupna/sprzedaży, powinniśmy zawsze przelać uzyskaną walutę na odpowiednie konto, bądź prywatny portfel.

   W tym wypadku szansa na to, że giełda upadnie w trakcie, gdy mamy na niej jakiekolwiek środki jest bliska zeru. Stąd też nie powinniśmy się martwić o jakiekolwiek zabezpieczenia i gwarancje dot. giełd, bo walutę powinniśmy zabezpieczyć sobie sami.

   - internetowe/mobilne portfele BTC nie są tak wiarygodne jak np. banki

   O to wszystko się rozchodzi. Kryptowaluty powstały właśnie m.in. dlatego, że ludzie stracili zaufanie do systemu bankowego i banków jako takich i postanowili wziąć sprawy (i swoje pieniądze) w swoje ręce, a nie oddawać do dyspozycji osobom trzecim.

   Kryptowaluty oddają władzę nad własnymi środkami użytkownikowi, z całą wiążącą się z tym odpowiedzialnością. Samemu trzeba zadbać o zabezpieczenie własnych środków, bo nie ma instytucji, która za to odpowiada. Niektórych jednak ta odpowiedzialność przerasta i wolą oddać kontrolę nad swoimi środkami "zaufanym" bankom.

   Nie znam drugiego środka płatniczego, który autentycznie można mieć "w sobie". Wystarczy wygenerować i zapamiętać tzw. "seed" (seria kilkunastu losowo wygenerowanych, angielskich słów) i możemy mieć swoje środki "w głowie". Żeby otrzymać dostęp do tych środków, wystarczy otworzyć jakikolwiek portfel i wpisać "seed".

   - przy pierwszym kontakcie wydaje się nieco skomplikowanym systemem

   Częściowo się zgadzam. Technikalia stojące za bitcoinem nie są zbyt przystępne dla przeciętnego użytkownika. Z tym, że nie jest istotne dokładne poznanie wszystkich niuansów tworzenia, czy przesyłania waluty do sprawnego jej wykorzystania. Rozchodzi się o to, że kryptowaluty są stosunkowo nową ideą, a my wychowaliśmy się na systemie bankowym. Zdecydowana większość ludzi nie rozumie jak działa system bankowy (depozyty, kredyty, system rezerw cząstkowych, derywaty, stopy procentowe, inflacja/deflacja), a jednak nie przeszkadza im go stosować na codzień.

   Tak naprawdę system kryptowalut jest znacznie prostszy i bardziej zrozumiały, stąd też bardziej odporny na manipulacje.

   - duże prowizje i opłaty manipulacyjne przy korzystaniu z giełd Bitcoinowych i próbie wypłaty np. na portfel elektroniczny

   No tu już się całkowicie nie zgodzę. Weźmy pierwsze z brzegu dwie polskie giełdy dla porównania:

   Bitbay.pl:

   Wpłata BTC lub PLN - 0

   Wypłata BTC - 0.00045 (6,24 PLN po aktualnym kursie)

   Wypłata PLN (zwykła) - 4 PLN

   Wypłata PLN (ekspresowa) - 10 PLN

   Prowizja od transkacji (czyli zamiana PLN na BTC lub odwrotnie) - 0.43%

   Bitmaszyna.pl:

   Wpłata BTC lub PLN - 0

   Wypłata BTC (zwykła) - 0.0005 BTC (6,94 PLN po aktualnym kursie)

   Wypłata BTC (ekspresowa) - 0.001 BTC (13,88 PLN po aktualnym kursie)

   Wypłata PLN (zwykła) - 1,5 PLN

   Wypłata PLN (ekspresowa) - 10 PLN

   Prowizja od transakcji - 0.1%-0.3%

   A to tylko pierwsze-lepsze polskie giełdy. Są giełdy, które pobierają tylko prowizję za transakcję, a wpłaty/wypłaty są darmowe (przykład Bitstamp.net: wpłata EUR/USD/BTC oraz wypłata BTC są całkowicie darmowe, jedynie za wypłatę EUR/USD na konto walutowe pobierają €0.90, z kolei prowizja od transakcji to tylko 0.25%).

   Dla przypomnienia - zwykła wypłata na polskie konto ze Skrilla wynosi 23,59 PLN.

   Podsumowując, kryptowaluty to stosunkowo młody system, który, stojąc w opozycji do starego systemu bankowego, wywołuje sporo kontrowersji. Ludzie generalnie wolą to co znają (nawet jeśli tego nie rozumieją). Myślę, że potrzebujemy przynajmniej jednego pokolenia, aby kryptowaluty na stałe zakorzeniły się w naszym świecie.

   Jeśli chodzi o ryzyko związane z wykorzystaniem Bitcoina do bukmacherki, to zdecydowanie największą przeszkodą jest tu duża niestabilność kursu.  Przykładowo, jednego dnia możemy mieć na koncie 1000 PLN (w bitcoinach), a drugiego możemy się obudzić z kwotą o 25% mniejszą (lub o tyleż większą), w zależności od aktualnego kursu.

   Z drugiej strony, przy aktualnym statusie prawnym bukmacherki w Polsce, mamy 100% pewność, że od każdego zakładu pobrane zostanie nam 12% środków ;)

   1 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top