Kupon bukmacherski

Kupon bukmacherski to dowód, że wpłaciłeś stawkę i masz prawo do wygranej. Poznaj rodzaje kuponów bukmacherskich, dowiedz się, jak i kiedy są rozliczane, a także co zrobić, jeśli bukmacher nie chce wypłacić ci wygranej.

Komiks, w okienkach dwie postacie i dymki dialogów o kuponach bukmacherskich.

#5. Rozwaliłem buka, Źródło: SureBety.pl

Kupon papierowy bukmachera Fortuna ze stawką 2 PLN z podatkiem obrotowym 12% i dochodowym 10% i sumą do wypłaty 2242.80 PLN

Kupon papierowy bukmachera Fortuna ze stawką 2 PLN z podatkiem obrotowym 12% i dochodowym 10% i sumą do wypłaty 2242.80 PLN

1. Co to jest kupon bukmacherski?

Gdy przychodzisz do stacjonarnego punktu przyjmowania zakładów, wystarczy podać, na jakie zdarzenia i ile chcesz postawić. Wpłata gotówki jest akceptacją zakładu i regulaminu bukmachera. O regulaminie mało kto pamięta. Papierowy wydruk, który otrzymasz, jest nazywany kuponem.

Def. Kupon bukmacherski jest unikatowym zapisem potwierdzającym zawarcie zakładu, który zawiera niezbędne informacje o zawartych zakładach.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

1.1. Kupon papierowy

Kupon papierowy stanowi podstawę do odbioru wygranej od bukmachera stacjonarnego. Na odebranie wygranej masz ograniczony czas.

Kupon papierowy możesz nabyć w punkcie stacjonarnym zakładów bukmacherskich i prawie zawsze wiąże się z płaceniem podatku obrotowego i dochodowego.

Całkowity kurs = iloczyn kursów składowych (bo zakład AKO)
12% = podatek obrotowy naliczany od stawki
EWK = Ewentualnie Wygrana Kwota
Ekstra podatek = podatek dochodowy 10%

1.2. Kupon elektroniczny

W przypadku bukmachera internetowego czy giełdy zakładów kupon to elektroniczny zapis w bazie danych bukmachera. Gracz może zobaczyć swoje kupony bukmacherskie w historii zakładów w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej, ale niektórzy bukmacherzy nie wyświetlają graczowi wszystkich kuponów. Bukmacher może ograniczyć widok historii kuponów np. do ostatnich 3 miesięcy.

Kupon elektroniczny bukmachera STS ze stawką 95 000 PLN i zakładaną wygraną 44 7678 PLN.

Kupon z podatkiem obrotowym 12% i dochodowym 10% u bukmachera naziemnego STS.

lektroniczny kupon bukmachera zagranicznego. Tabela z datą, zdarzeniem, rodzajem zdarzenia, kursem.

Kuponu bez podatków z zagranicznego bukmachera internetowego.

Bukmacherzy nie powinni usuwać żadnych kuponów żadnego gracza. Według panujących w branży standardów mogą najwyżej anulować zatwierdzony przez gracza kupon i wtedy widnieje stosowna adnotacja w historii zakładów bukmacherskich.

W praktyce może się zdarzyć, że mało wiarygodny bukmacher spowoduje, że kupon bukmacherski “zniknął” z historii zakładów gracza. Są to bardzo rzadkie sytuacje i zwykle nie trzeba się ich obawiać.

PORADA:
W przypadku bukmacherów o niepewnej wiarygodności warto robić printscreeny tych zakładów, co do których masz wątpliwości czy zostaną prawidłowo rozliczone. Warto zrobić screen z historii zakładów także bezpośrednio przed zleceniem wypłaty, bo ta często rozpoczyna proces weryfikacji co może spowodować zablokowanie dostępu do konta.

1.3. Dane na kuponie

Kupon zawiera obowiązkowo takie informacje jak:

 1. Unikalny numer.
 2. Data i godzina zawarcia zakładu.
 3. Data i godzina zdarzenia.
 4. Nazwa zdarzeń + wybór typów  + kursy.
 5. Rodzaj kuponu (zakład pojedynczy, systemowy itp.).
 6. Stawka.

ad 1) Na podstawie numeru kuponu można szybko odnaleźć zarejestrowany w systemie bukmachera zakład. Wiąże się on z kodem kreskowym. Jeśli kupon zostanie uszkodzony, pracownik punktu może mieć problem z odczytaniem kodu kreskowego i w efekcie z wypłatą wygranej.

ad 2) Czas zawarcia zakładu ma kluczowe znaczenie podczas rozpatrywania reklamacji. Na jego podstawie da się określić, jakie w danym momencie były kursy u innych bukmacherów, a tym samym jak bardzo kurs bukmachera odstawał od średniej rynkowej. Czasem okazuje się, że zakład przedmeczowy został zawarty po rozpoczęciu spotkania, co skutkuje jego anulowaniem.

ad 3) W praktyce jest podawany czas, do którego zakłady są przyjmowane przez bukmachera. Jeśli np. mecz zaczyna się o 20:00, to zakłady mogą być przyjmowane do 19:55, 19:59 albo 20:00. W przypadku gdy czas rozpoczęcia nie jest dokładnie znany (np. w meczu tenisa ziemnego, gdy kolejny mecz rozpoczyna się po zakończeniu poprzedniego), czasy te są często aktualizowane na bieżąco przez bukmachera. Może się okazać, że po zniknięciu meczu z oferty, pojawi się on ponownie z nową godziną rozpoczęcia zdarzenia.

ad 4) Nazwa zdarzenia w połączeniu z wyborem typu powinna być jednoznacznie określona. Jeśli zakład jest na under/over, to w historii zakładów gracz powinien widzieć powyżej/poniżej jakiej linii zakład został postawiony, a jeśli jest zakładem na żywo to przy jakim wyniku został zawarty. Zdarzają się oprogramowania bukmacherów, które nie zapisują takich informacji i wtedy można to ustalić jedynie na podstawie czasu zawarcia zakładu.

Jeśli kurs po postawieniu zakładu zmienił się, nie ma to wpływu na kurs na kuponie. Kurs może zostać skorygowany przez bukmachera, nawet po rozstrzygnięciu zakładu, jeśli bukmacher popełnił określony błąd i zastrzegł sobie taką możliwość w regulaminie.

W ramach jednego zakładu można łączyć ze sobą tylko zdarzenia niezależne od siebie nawzajem. Np. typ na zwycięstwo w meczu Drużyny A z Drużyną B jest zależny od sumy bramek, jaka w tym meczu padnie i nie można obstawić na jednym kuponie tych dwóch typów.

ad 5) Jeśli jest więcej zdarzeń na kuponie, można postawić różne ich konfiguracje i na kuponie zawsze jest określone jaki rodzaj kuponu został zawarty.

ad 6) Możliwa jest do postawienia stawka z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, ale w praktyce wielu graczy zaokrągla je do liczb całkowitych. Częste stawki dobierane tak, by wygrana kwota była “okrągła” sugeruje bukmacherowi, że ma do czynienia z graczem surebetów, a ci nie są lubiani.

2. Rodzaje kuponów bukmacherskich

Rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje kuponów:

 • kupon prosty (pojedyczny, singlowy, singiel) – zawiera tylko 1 zdarzenie
 • kupon akumulowany (AKO, combo, kupon złożony, akumulator) – wygrany gdy wszystkie zdarzenia na kuponie są trafione lub anulowane; kurs wypadkowy jest iloczynem kursów składowych
 • kupon systemowy (blokowy, rozpis) – kombinacja wielu kuponów akumulowanych

3. Wygrana z kuponu

3.1. Sposoby rozliczenia kuponu

Kupon może zostać rozstrzygnięty na kilka sposobów jako:

 • wygrany – sposób liczenia wygranej zależy od rodzaju kuponu
 • przegrany
 • częściowo wygrany albo częściowo przegrany (handicapy azjatyckie i zakłady na zwycięzcę biegu/turnieju)
 • postawiona stawka jest zwracana

3.2. Obliczanie wygranej

1. Dla kuponu prostego wystarczy pomnożyć kurs i stawkę:

wygrana = kurs * stawka
zysk = wygrana – stawka

Wypłacana jest kwota wygranej, a nie (wygrana + stawka).

2. Dla kuponu akumulowanego wystarczy pomnożyć składowe kursy i stawkę:

wygrana = kurs1 * kurs2 * … * kurs(n) * stawka
zysk = wygrana – stawka

Stawka oraz kurs są wprost proporcjonalne do wysokości wygranej. To logiczne, że im więcej ryzykujesz (większy kurs czy stawka), tym więcej możesz wygrać.

3. Legalni bukmacherzy, którzy mają zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych,  potrącają podatek obrotowy i dochodowy od kuponu (podatek od gier sportowych). Oznacza to, że twoja wygrana zostanie pomniejszona w Polsce o 12% i dodatkowo o 10%, jeśli ewentualna wygrana przekroczy 2280 PLN. Wtedy:

wygrana = kurs1 * kurs2 * … * kurs(n) * stawka * 0.88
zysk1 = wygrana – stawka; jeśli wygrana <2280 PLN
zysk2 = 0.90 * wygrana – stawka; jeśli wygrana ≥2280 PLN

4. Rozliczanie kuponów

4.1. Czas rozliczenia kuponu

Większość zakładów rozliczanych jest w ciągu 15 minut od zakończenia spotkania. Jeśli wynik nie jest łatwo dostępny, czas ten się wydłuża.

Kupony postawione w zakładach na żywo są rozliczane na bieżąco przez osobę, która wystawia na niego zakłady (czasem robi to zewnętrzna firma). Bukmacherzy starają się rozliczać kupony jak najszybciej, by klient mógł postawić kolejny zakład na żywo. Bywa, że operator na żywo “zapomni” sobie rozliczyć zakładów po meczu. Jeśli zakład miał dużą stawkę i powinien być już dawno rozliczony, możesz przypomnieć się obsłudze klienta.

Przy obstawianiu niszowych dyscyplin/lig (np. 2. liga hokejowa w Austrii, siatkówka plażowa), gdzie trudno znaleźć oficjalny wynik pojedynczych meczów tuż po zakończeniu spotkania, rozliczenie może przeciągnąć się w czasie do wielu godzin. Jeśli wcześniej dysponujesz oficjalnym wynikiem i bardzo chcesz przyspieszyć proces rozliczenia, możesz poinformować bukmachera o wyniku z podaniem źródła.

4.2. Źródła wyników

Bukmacherzy do rozliczenia zakładów przyjmują oficjalne wyniki. Korzystają w tym celu oficjalnych stron lig/turniejów albo z agregatorów informacji.

Większość legalnych polskich bukmacherów internetowych udostępnia opcje powiadomienia o wyniku kuponu tuż po jego rozliczeniu drogą mailową lub poprzez SMS.

4.3. Reklamacje

Ostateczna weryfikacja wyniku (i salda konta) należy do ciebie. Bukmacher ma codziennie do rozliczenia tysiące zdarzeń, więc może zdarzyć się ludzka pomyłka. W przypadku niszowych rynków musisz wziąć sprawy w swoje ręce i zgłosić błąd.

Czas na odbiór wygranej w punkcie stacjonarnym wynosi zwykle 30 dni. Wygraną możesz odebrać w dowolnym punkcie danego bukmachera.

Jeśli widzisz, że bukmacher błędnie określił wynik, masz prawo do reklamacji.  Bukmacher zastrzega sobie zwykle 14 lub 30 dni na odpowiedź. Brak reakcji oznacza zwykle problemy z emailem/listem lub niewiarygodnego bukmachera.

UWAGA:
Jeżeli bukmacher popełnił błąd, to nie może wtedy jednym graczom zrobić zwrotu wygranych zakładów, a drugim zostawić zakład jako przegrany. Warto na forach pisać o tego typu błędach, by dowiedzieć się czy bukmacher tak samo rozliczył swój błąd.

4.4. Potwierdzenie wygranej jako legalizacja przychodu

W przypadku dużych stawek warto brać potwierdzenia wygranych:

Imienne zaświadczenie o uzyskaniu wygranej

5. Podsumowanie

Wielu graczy zakłada, że bukmacher będzie prawidłowo rozliczał wszystkie zakłady bukmacherskie. Zwykle tak jest, ale przy dużej liczbie zakładów stawianych przez gracza, można się pogubić i przeoczyć jakieś nieprawidłowe rozliczenie.

UWAGA:
Profesjonalni gracze cyklicznie sprawdzają przegrane i anulowane zakłady lub sumują salda kont bukmacherskich i sprawdzają czy liczby pokrywają się z tym co powinno być.

W przypadku każdej niestandardowej sytuacji zastosowanie ma zawsze regulamin danego bukmachera. Powinieneś bardzo dobrze znać zasady rozliczania dyscyplin sportowych, które obstawiasz.

Czytaj dalej:

Rodzaje zakładów

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.