SureBety – wszystko o zakładach bukmacherskich

  ARTYKUŁ

  Porady bukmacherskie

  ocena SureBety.pl
  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,6/5
  Głosów: 5
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.

  Zakłady bukmacherskie na pewno nie są dla osób bojaźliwych. Ok. 14% Polaków potrafi ogrywać bukmacherów regularnie. To trzymanie się pewnych wskazówek umożliwia ten sukces.

  Starszy mężczyzna udziela rady młodszemu z książką na kolanie Słuchaj rad tylko od
  praktykujących ekspertów,
  ShutterStock

  Poniższe porady bukmacherskie pochodzą z angielskiej książki: Joseph Buchdahl - Fixed Odds Sports Betting. Tematem przewodnim jest zachęcenie do zakładów bukmacherskich i myślenia bardziej analitycznego o swojej strategii zakładów.

  Poprzez jasne myślenie i krytyczną ocenę, gracz może mieć nadzieję na maksymalizację swoich sukcesów. Bez tego bukmacher zawsze będzie górą. Oto porady jakie proponuje Buchdahl, z moją modyfikacją.

  1. Ustal kapitał do grania (bankroll)
  2. Badaj swoją dziedzinę sportu i bądź wybiórczy
  3. Prowadź historię zakładów
  4. Stawiaj wartościowy zakład lub nie stawiaj wcale
  5. Testuj swoje systemy prognoz
  6. Rozpoznaj korzystne rynki zakładów
  7. Stawiaj single
  8. Obstawiaj faworytów lub niskie kursy?
  9. Porównuj kursy bukmacherów
  10. Rozpoznaj swoje preferencje do ryzyka
  11. Analizuj swoje zapiski zakładów
  12. Naucz się jak przegrywać

  1. Ustal sobie kapitał do grania (bankroll)

  Bez zapisków długoterminowych sukcesów, żaden gracz nie powinien się zakładać, jeśli chce uniknąć przegranej. Najbardziej czułym zabezpieczeniem na to jest ustalenie sobie budżetu na cele zakładów, których strata nie nadszarpnie potrzeb zapłacenia rachunków. Jeśli taka strata wystąpi, gracz powinien rozważyć możliwość, że zakłady bukmacherskie nie są dla niego korzystną ofertą inwestycji.

  2. Badaj swoją dziedzinę sportu i bądź wybiórczy

  Piłka widziana przez lupęWyspecjalizuj się w jednej
  dziedzinie sportu, ShutterStock

  Są tysiące ofert kursów zakładów bukmacherskich do znalezienia każdego tygodnia i dla każdego bukmacher wystawia linie zakładów przeciwko tobie. Aby udowodnić swoje szanse w przezwyciężaniu tych niekorzyści, rozsądnym jest aby skoncentrować się na jednym, może dwóch kluczowych sportowych rynkach. Badaj je gruntownie.

  O mniej popularnych rynkach, jak dart, siatkówka czy snooker, bukmacherzy często wiedzą mniej o zdarzeniach niż zwolennicy tych sportów i mają tylko jednego lub dwóch ekspertów w tych dziedzinach.

  Bądź wybiórczy i nie zakładaj się bo musisz, ale tylko kiedy czujesz, że rozpoznałeś linię zakładów. Przecież najgorsze co może się zdarzyć po braku zakładu jest wyjście na zero.

  3. Prowadź historię zakładów

  Dla wszystkich swoich zakładów trzymaj dokładne zapiski postawionych zakładów, ich kursów, kwot jakie stawiałeś oraz zysków lub strat jakie się pojawiły. Trzymanie historii zakładów zgodnych z prawdą pomoże ci analizować twoje mocne i słabe strony. Pomoże ocenić szanse na twoje zyski i zbadać czy masz talent do zdobywania przewagi.

  Dla serwisów doradczych trzymanie i publikowanie bogatych zapisków jest oczywiste. Bez nich klienci nie mają pojęcia jak znaczący profit doradcy osiągają.

  4. Stawiaj wartościowy zakład lub nie stawiaj wcale

  Ręka wybiera prawidłową odpowiedź omijając krzyżykStawiaj wybrednie tylko
  wartościowe zakłady, ShutterStock

  Zakłady wygrane są jedynymi jakie przynoszą pieniądze. Prawda, ale nie możesz wygrywać cały czas. Bez wygrywania częściej niż bukmacher oszacował, że wygrasz, kapitał na zakłady pozostanie na czerwono. Aby osiągać zyski, potrzebujesz grać valuebet'y.

  By rozpoznać i zmierzyć wartość kursu musisz dokonać analizy meczu. Możesz porównać kursy różnych bukmacherów. Pomogą ci też ilościowe i jakościowe techniki przewidywań wyników oraz profesjonalne "przeczucia". Znajdź wartość, a zwycięzcy znajdą się sami.

  5. Testuj swoje systemy prognoz

  Gracze przyjmują różne przybliżenia do prognoz i przewidywań. Niektórzy preferują studiowanie przedmiotowe, czytanie na temat nowości każdego zdarzenia i wyrabianie sobie opinii na podstawie informacji o kontuzjach, moralach, motywacji itp. Inni preferują analizowanie informacji o formie i dostarczane systemy rankingów do przewidywania wyniku następnej rywalizacji. Inni podchodzą od numerycznej strony prognoz, testów i doszukują się znaczenia.

  Nie doszukuj się fałszywych zależności, które mogą przysłaniać te znaczące. Pamiętaj, że jeśli ktoś patrzy długo na zbiór danych, może doszukać się jakiejś zależności. Jednak niewielu ostatecznie wyłącza się i patrzy tylko na istotne fakty, aby mieć zyski w długiej perspektywie.

  6. Rozpoznaj korzystne rynki zakładów

  Jest mnóstwo rodzajów zakładów w ofercie bukmacherów. Każdy gracz ma swoje ulubione typy rynku zakładów, ale jest logiczne skupić się na tych typach, gdzie bukmacher ograniczył swoją przewagę.

  Mniejszą marżę znajdziemy tam, gdzie liczba możliwych wyników jest minimalna, czyli 2 i obejmuje: handicapy azjatyckie w piłce nożnej, zakłady sportów amerykańskich i 2-drogowe zakłady na wielu innych rynkach (tenis ziemny, koszykówka, under/over itp). Narzucana marża bukmachera jest niższa niż w przypadku 3 czy większej liczby opcji, ponieważ bukmacher może sobie na to pozwolić: jest mniej opcji do manewrowania kursami.

  7. Stawiaj single

  Dłonie z jednym dwoma i trzema wystawionymi palcamiPoczątkującym graczom zaleca się
  jedynie zakłady pojedyncze,
  ShutterStock

  Przez dekady bukmacherzy narzucali niedorzeczne restrykcje na możliwość pojedynczych zakładów, gdzie gracz potrzebował tylko wyniku jednego zdarzenia. Od eksplozji zakładów bukmacherskich Online, te ograniczenia na szczęście już prawie zniknęły. Niestety gracze wabieni większymi wypłatami z multizakładów, nadal stawiają te niesprzyjające zakłady masowo.

  Dla dobrze prosperujących graczy prawdą jest, że zyski mogą być większe przy graniu multizakładów. Jednak ryzyko przy większej marży i niższym współczynniku trafień jest większe.

  Single mogą zaoferować całkiem sensowne wynagrodzenie bez zbytniego martwienia się wczesną stratą kapitału na zakłady. Zachłanność graczy jest często powodem ich upadku. Dlaczego próbować biegać zanim nauczysz się chodzić?

  8. Obstawiaj faworytów lub niskie kursy?

  Tenisista zaciskający pięść w geście triumfuObstawiaj zawyżone kursy
  na faworytów, ShutterStock

  Kontrowersyjną oczywistością, przynajmniej w zakładach piłkarskich, jest przychylność bukmacherów do wysoko-kursowych faworytów. Zademonstrowana empirycznie na rynku kursów europejskiego futbolu, zawdzięcza swoje istnienie tendencjom awersji do ryzyka większości bukmacherów.

  Bukmacherzy mogliby bardziej przeceniać kursy (wystawiać niższe kursy) na faworyzowane selekcje. Wtedy jednak kursy na underdog'ów, mogłyby ich wystawić na zbyt duże ryzyko przez oferowanie wartości na wysokie kursy. Bukmacherzy wolą zatem zawyżać faworytów i jeśli już ma być na jakimś kursie wartość, to dla bukmachera lepiej żeby był to niski kurs, jeśli nie jest on przekonany do słuszności swych szacunków.

  Obstawianie tylko niskich kursów przez graczy, nie będzie wystarczające by zbalansować bukmacherowi linię zakładów, ale dla bukmacherów którzy tak wybrali, nakładana średnia marża, z którą zaczynają na faworyta, jest znacznie mniejsza niż w przypadku gdy bukmacher nie zawyżałby kursu na faworyta.

  Stawianie niskich kursów oznacza, że będziesz wygrywać częściej i twój bankroll będzie wystawiany na mniejsze ryzyko wysokich poziomów stawek zakładów.

  Słabi gracze jednak rzadko nie potrafią znaleźć wartość w niskich kursach i przez to tracą. Nie stawiaj faworytów, dlatego że są faworytami. Stawiaj na nich ponieważ wierzysz, że zawierają realną wartość i że bukmacher popełnił błąd!

  9. Porównuj kursy bukmacherów

  To nie podlega żadnym "ale". Jeśli jeden bukmacher oferuje 2.00 kiedy inny 2.20, nie ma sensu brać niższego kursu. Być może będziesz musiał otworzyć nowe konta by uzyskać okazję do korzyści. Biorąc pod uwagę reputację bukmachera i koszty transakcji (jeśli są jakieś lub małe), nie powinno to wprowadzać dodatkowych zakłóceń.

  Do rozeznania w ofercie kursów najlepiej pomoże porównywarka kursów.

  Rozważ także platformy zakładów (betting exchanges), dostępne przez betbrokerów, gdzie możesz się zakładać przeciwko innym graczom zamiast przeciw tradycyjnemu bukmacherowi. Pomimo prowizji płaconej od wygranych (zwykle 5% od zysku) możliwe kursy na platformach są często bardziej korzystne gdyż nie ma marży do przezwyciężania. Pamiętaj jednak: nie zakładaj się po prostu dlatego, że bukmacher oferuje wyższy kurs niż platforma. Upewnij się, że kurs zawiera wartość.

  10. Rozpoznaj swoje preferencje do ryzyka

  Biznesman rysuje na przezroczystej tablicy: RISK AVOID ACCEPT REDUCE TRANSFERWybór strategii i systemu
  zależy od Twoich skłonności
  do ryzyka, ShutterStock

  Czy jesteś poszukiwaczem ryzyka czy go unikasz? Odpowiedź na to pytanie ukształtuje twoją całą strategię stawkowania i zarządzania pieniędzmi. Poszukiwacze ryzyka są zadowoleni z postawienia wysokich kursów i wysokich wielokrotności, preferując dreszczyk hazardu wielkich wygranych od przyziemnych harówek zakładów "trochę wygrać, trochę przegrać".

  Ponadto niektórzy hazardziści są gotowi gonić stracony kapitał przez podnoszenie stawek po każdym przegranym zakładzie. Bądź ostrożny: taka polityka NIE gwarantuje zysków, podczas gdy ryzyko niepowodzenia jest znaczne. Jeśli wolisz grać bezpiecznie, plan jednego poziomu stawkowania wystarczy lub być może strategia stały profit.

  Stawianie procentu z twojego bankrollu przez procentowe stawkowanie bankrolla lub bardziej zaawansowane stawkowanie Kelly'ego może dawać znaczne zyski dla doświadczonego gracza, ale musi być on przygotowany na dłuższe okresy strat w zamian za większy dzień wypłaty.

  Zmartwiony biznesman wpatruje się w laptop po przegranej podpierając głowęPorażki są częścią nauki

  11. Analizuj swoje zapiski zakładów

  Pieniądze w banku z wygranych zakładów to wspaniałe uczucie, szczególnie gdy wierzysz, że twoje umiejętności i osądy zarobiły te pieniądze. Jednakże unikaj zadowolenia z siebie i badaj czy twoje zyski nie mogły być po prostu większe. Jeśli to przypadek, mogą nie przyjść tak łatwo w przyszłości. Jeśli nawet ustalisz znaczenie w historii zakładów, wystrzegaj się niewyjaśnionych czynników, które mogą zniwelować twój poziom sukcesu.

  Osiągniesz to dzięki rzetelnego prowadzeniu Podręcznika typowania.

  12. Naucz się jak przegrywać

  Być może najbardziej znacząca lekcja: gracz zakładów bukmacherskich powinien nauczyć się przegrywać. Może brzmieć to dziwnie. Można to rozumieć jako nabranie umiejętności zarządzania stratami i seriami porażek, których się nie da ustrzec.

  Porażki wymagają pokory, która balansuje nadmierną pewność siebie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których chcesz się natychmiast odegrać. Odnieś tu sukces, a twoje szanse unikania całkowitej porażki wielce wzrosną. Proste pozostanie w grze jest połową bitwy. Jeśli pozbawisz się pieniędzy, to koniec gry. Bez pieniędzy żadne umiejętności nie będą miały znaczenia.

  O Twojej wielkości nie świadczy to jak zwyciężasz, ale to jak podnosisz się z porażek!

  Ira - Mocny [VIDEO YouTube]

  Zobacz też:
  Podręcznik typowania
  Rodzaje hazardzistów

  Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019

  Ty też oceń artykuł
  Ocena: 4,6/5
  Głosów: 5
  Aby ocenić artykuł, musisz się zalogować.


   


  Nie jesteś zalogowany.
  ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
  Komentarze (3)  • (4)
   21-10-2019 20:37 (pon)

   *NIGDY NIE OGRASZ BUKMACHERA CZYTAJ DLACZEGO:* Zakłady bukmacherskie chyba od zawsze były popularne. W końcu, to przecież świetna opcja żeby zarobić i się nie narobić, kto by się nie skusił. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Możliwe że wielu z was obstawia, albo zastanawia się nad zbiciem majątku w taki właśnie sposób. W tym artykule chciałbym przedstawić wam, dlaczego jest to niemalże niewykonalne - z czego większość osób najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy. Trochę o mnie - bukmacherką zacząłem się zajmować od momentu, w którym skończyłem 18 lat. Osiągałem całkiem niezłe wyniki, a nawet przez pewien czas pracowałem dla firmy oferującej płatne typy. Nadal utrzymuję kontakt z bardzo dobrymi typerami z całego świata, i samemu typuję - choć teraz już raczej tylko rekreacyjnie i bez stawiania gotówki. Za jakiś czas pewnie wrócę, zobaczymy. Przeprowadzono wiele badań mających ustalić, jaki odsetek graczy tak na prawdę zarabia na bukmacherce. Zwykle wyniki oscylują w granicach 95-98% przegrywających do 2-5% tych, którzy zyskują. Myślę że w naszym kraju, na zakładach zyskuje maksymalnie 1% obstawiających, prawdopodobnie nawet mniej. Na początku wspomniałem, że zarabianie na zakładach bukmacherskich jest niemalże niewykonalne. Z góry zaznaczę, że nie mam tu na myśli oczywistych błędów, popełnianych przez nowicjuszy. Nieznajomość lig które typujesz, granie bez strategii, czy granie po alkoholu, dobieranie spotkań "na pałę" - takie rzeczy nie są wcale głównymi przyczynami porażki. Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy odpowiedzieć na pytanie - co decyduje o tym, czy jesteś dobrym typerem? Dość oczywistym wnioskiem byłoby stwierdzenie, że odpowiedzią jest zysk. W końcu, jeżeli zyskujesz, to musisz być dobry, a jak nie zyskujesz, toś lipton. To prawda - co jednak w sytuacji, w której chcemy porównać, który typer jest lepszy? Załóżmy że mamy dwóch zawodników. 1. Mirek, postawił 30 zakładów ze stawką 100 zł na każdy zakład. Zyskał 600 zł. 2. Adam, postawił 30 zakładów ze stawką 500 zł na każdy zakład. Zyskał 1200 zł. Mirek postawił zakłady za sumę 3000 zł, Adam za 15 000 zł. Zysk Mirka to 20% jego łącznej stawki. Zysk Adama to 8% jego łącznej stawki. Owy współczynnik określamy jako Yield. Jest łatwy do przeliczenia - zysk/suma stawek * 100. Na przykładzie Mirka - 600 / 3000 * 100 = 20% yield. Jak już pewnie zauważyliście, Yield pokazuje, jak szybko dany typer powiększa swój budżet, i w tym wypadku Mirek wygrywa - zyskuje 2,5 razy szybciej niż Adam. Istnieją różne poglądy co do tego, jaki Yield utrzymuje "dobry" typer. Zdania są podzielone, ale wśród płatnych typerów średni yield to jakieś 4-6%. Oczywiście, zdarzają się osoby z Yieldem 10% albo wyższym, jednak większość z nich nie jest w stanie utrzymać takiego wyniku przez 1000-2000+ typów. Tych którym się to udaje, można uznać za najlepszych z najlepszych.  Przejdźmy jednak w końcu do głównego tematu, czyli - dlaczego prawie niemożliwym jest, by zyskiwać na zakładach. Otóż, bukmacherzy oferujący swoje usługi w Polsce są na tyle mili, że sprawę podatków biorą na Siebie, Ty nie musisz włóczyć się po urzędach czy zastanawiać co gdzie wpisać w zeznaniu podatkowym. Podatek wynosi 12%, i jest odciągany nie od wygranej, a od stawki. Wcześniej, większość Polskich typerów obstawiała u zagranicznych bukmacherów, mających siedzibę na Malcie albo w innych "rajach podatkowych". Tacy bukmacherzy ze względu na swoją siedzibę oferowali zakłady bez odciągania podatku. Według prawa Polskiego nie powinno się obstawiać u takich bukmacherów, w praktyce jednak według prawa UE nie było w tym nic złego. Polskie prawo w tej kwestii było na tyle niesprecyzowane, że nawet gdyby ktoś chciał rozliczyć się z fiskusem, nie mógłby. Generalnie, nikt się tym szczególnie nie przejmował, jednakże, początkiem 2017 roku zmieniono ustawę hazardową w Polsce. W tamtej chwili część bukmacherów wycofała się z naszego rynku, a dostęp do większości nich został zablokowany - będąc w kraju, nie wejdziesz na taką stronę (choć niektórzy kombinują, mniej lub bardziej skutecznie). Część bukmacherów stara się o uzyskanie licencji, jeżeli jednak ją zdobędą, to także będą pobierać podatek. To główna przyczyna przez którą w tej chwili nie obstawiam - nie chcę kombinować z VPN czy innymi obejściami, a jak na razie nie wybieram się do jednego z krajów, w których gra u owych bukmacherów jest możliwa. Podatek jest czynnikiem, przez który niemalże nie da się ograć bukmachera. Weźmy znowu jako przykład Adama, którego yield po 30 zakładach to 8%, udało mu się zyskać 1200 zł. To bardzo dobry wynik, którego nie powstydziłby się zawodowy typer, i wynik o którym +98% obstawiających mogłoby pomarzyć. Zakładając, że od stawki każdego z 30 zakładów odjęlibyśmy 12% na rzecz podatku, czyli stawka faktycznie wynosiłaby 440 zł na zakład, Adam po miesiącu miałby Yield na poziomie - 4,16%, i nie zyskałby, a stracił 624 zł. Weźmy jeszcze przykład Mirka, którego yield po 30 zakładach to 20%, udało mu się zyskać 600 zł. Już samo utrzymanie yieldu na dodatnim poziomie to zadanie, które przerasta ~98% typerów, a utrzymanie 20% po 500-1000 typach jest według mnie praktycznie nierealne. Jednak, jak zmieniłyby się wyniki Mirka, gdybyśmy odjęli podatek od każdego 100 zł, które postawił? W takim wypadku, jego stawka wynosiłaby 88 zł na zakład, a Mirek po miesiącu miałby Yield na poziomie 5,6%, i zyskałby tylko 168 zł.  Minimalny Yield jaki musiałbyś utrzymywać, by zarabiać na zakładach u Polskich bukmacherów to 15%, który po odjęciu podatku wynosiłby 1,20%. Mirek z przykładu powyżej utrzymując taki Yield zyskałby 36 zł - za to, że zaryzykował stawiając w sumie 3000 zł. Nie wspomnę już nawet o tym, iż 15% to poziom nieosiągalny dla większości śmiertelników, i niezwykle trudny do utrzymania. Na przykładzie z życia. Załóżmy że oferuje Ci grę, w której rzucam monetą - twoim zadaniem jest wytypować czy wypadnie orzeł, czy reszka. Jezeli trafisz, dam Ci 85 zł, jeżeli przegrasz - płacisz mi 100 zł. Wiedząc że szansa wynosi 50/50, prędzej czy później to ja na Tobie zarobię, nie na odwrót. Jeżeli jeszcze uwzględnimy podatek, to zamiast 85 zł za wygraną dam Ci 62,8 zł. Brzmi nieźle? Dokładnie tak to wygląda w zakładach w Polsce, a mimo to wiele osób sądzi, że to dobry interes i "szansa". Podsumowując, żeby zarobić na grze u Polskich bukmacherów musiałbyś poświęcić przynajmniej kilka miesięcy/lat na naukę teorii zakładów, obserwować ligi i mecze, rynek transferowy, jak i inne pogłoski przydatne podczas analiz, jednocześnie codziennie analizować spotkania, i mieć budżet koło 30 000 zł - a wszystko to, żeby zarobić koło 400 zł miesięcznie, o ile będziesz w stanie stać się jednym z najlepszych typerów na świecie, i cały czas utrzymywać taki poziom. Ach, i gdybyś chciał grać za większe stawki, to kolejną atrakcją jest podatek 10% - tym razem od wygranej, w sytuacji w której przekroczy ona 2280 zł. Jeżeli nadal sądzisz, że obstawianie jest dobrym pomysłem, to powiem tylko, że podatek jest wyłącznie jednym z wielu czynników utrudniających sprawę. Zarabianie na bukmacherce nawet bez podatku jest ciężkim zadaniem, a z podatkiem - powtórzę raz jeszcze, prawie niewykonalne. Artykuł napisałem ze względu na to, że mam wielu znajomych którzy nadal obstawiają - tracą na to sporo kasy, i większość nadal liczy że w końcu wyjdzie na plus. Może tym wpisem przemówię im do rozsądku ( ͡° ͜ʖ ͡°). Co innego postawić od czasu do czasu jakieś drobniaki dla rozrywki, a co innego wchodzić "grubo". Może wśród was też są takie osoby, które nie zdawały sobie sprawy z tego, że gra jest bardzo mocno ustawiona w jedną stronę, i że praktycznie nie ma szans na wygraną. Myślę że cały wpis to nie najgorsza ciekawostka, nawet dla osób które nie grają ani nie planują grać. Chętnie napisałbym więcej - min. o pozostałych czynnikach które sprawiają, że większość graczy "wychodzi na minus", błędach amatorskich typerów, pewnych zjawiskach psychologicznych w obstawianiu, i dlaczego mimo że większość osób jest stratna, to popularność zakładów nie maleje. Do tego, cały czas pisałem że zarabianie na bukmacherce jest prawie niemożliwe, prawie to słowo klucz - choć niewiele, to nadal są opcje żeby zarobić na Polskich bukach. To czy napisze zależy jednak od tego, jak przyjmie się ten pierwszy artykuł - mam nadzieje, że mój styl nie wypalił Wam oczu. Jeżeli ktoś chciałby o coś zapytać, albo żebym wypowiedział się na jakiś konkretny temat, to śmiało :)

   Odpowiedzi: 1
   2 0 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  • anonim IP: 83.24.***.**
   23-12-2013 23:53 (pon)
   bogaty-typy.pl - Uwaga oszuści! 207 196 Odpowiedz

   Odpowiedz na komentarz

   Nie jesteś zalogowany,
   ...a zalogowani dostają więcej. Zaloguj się, jeśli chcesz skomentować ten artykuł.
   Podaj powód zgłoszenia komentarza do usunięcia

   zamknij ×

  Logowanie

  W celu zalogowania się na swoje konto, wypełnij poniższy formularz. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta - zarejestruj się.  zamknij ×
  Popover Starter

  Jednorazowa oferta

  Jeżeli chcesz:

  Oferuję Ci ZA DARMO 31 minut nagrania video.


   Zgadzam się z Polityką Prywatności
  Top