Porady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie na pewno nie są dla osób bojaźliwych. Ok. 14% Polaków potrafi ogrywać bukmacherów regularnie. Sukces w zakładach wymaga opracowania strategii i konsekwentnego trzymania się wyznaczonych wskazówek.

Starszy mężczyzna z siwymi włosami tłumaczy coś młodemu nad otwartymi książkami

Poniższe porady bukmacherskie pochodzą z angielskiej książki: Joseph Buchdahl Fixed Odds Sports Betting. Tematem przewodnim jest zachęcenie do zakładów bukmacherskich i myślenia bardziej analitycznego o swojej strategii zakładów.

Poprzez jasne myślenie i krytyczną ocenę, gracz może mieć nadzieję na maksymalizację swoich sukcesów. Bez tego bukmacher zawsze będzie górą. Oto porady jakie proponuje Buchdahl, z moją modyfikacją.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

1. Ustal sobie kapitał do grania (bankroll)

Bez zapisków długoterminowych sukcesów, żaden gracz nie powinien się zakładać, jeśli chce uniknąć przegranej. Najbardziej czułym zabezpieczeniem na to jest ustalenie sobie budżetu na cele zakładów, których strata nie nadszarpnie potrzeb zapłacenia rachunków. Jeśli taka strata wystąpi, gracz powinien rozważyć możliwość, że zakłady bukmacherskie nie są dla niego korzystną ofertą inwestycji.

2. Badaj swoją dziedzinę sportu i bądź wybiórczy

Piłka widziana przez lupę

Wyspecjalizuj się w jednej dziedzinie sportu,
fot. Shutterstock

Są tysiące ofert kursów zakładów bukmacherskich do znalezienia każdego tygodnia i dla każdego bukmacher wystawia linie zakładów przeciwko tobie. Aby udowodnić swoje szanse w przezwyciężaniu tych niekorzyści, rozsądnym jest aby skoncentrować się na jednym, może dwóch kluczowych sportowych rynkach. Badaj je gruntownie.

O mniej popularnych rynkach, jak dart, siatkówka czy snooker, bukmacherzy często wiedzą mniej o zdarzeniach niż zwolennicy tych sportów i mają tylko jednego lub dwóch ekspertów w tych dziedzinach.

Bądź wybiórczy i nie zakładaj się bo musisz, ale tylko kiedy czujesz, że rozpoznałeś linię zakładów. Przecież najgorsze co może się zdarzyć po braku zakładu jest wyjście na zero.

3. Prowadź historię zakładów

Dla wszystkich swoich zakładów trzymaj dokładne zapiski postawionych zakładów, ich kursów, kwot jakie stawiałeś oraz zysków lub strat jakie się pojawiły. Prowadzenie historii zakładów, zgodnych z prawdą, pomoże ci analizować twoje mocne i słabe strony. Pomoże ocenić szanse na twoje zyski i zbadać czy masz talent do zdobywania przewagi.

Serwisów z płatnymi typami powinny mieć weryfikowaną historię typów przez zewnętrzny, ale też niezależny (!) serwis. Bez tego wiarygodność publikowanych typów stoi pod znakiem zapytania.

4. Stawiaj wartościowy zakład lub nie stawiaj wcale

Ręka wybiera prawidłową odpowiedź omijając krzyżyk

Stawiaj wybrednie tylko wartościowe zakłady,
fot. Shutterstock

Zakłady wygrane są jedynymi jakie przynoszą pieniądze. Prawda, ale nie możesz wygrywać cały czas. Bez wygrywania częściej niż bukmacher oszacował, że wygrasz, kapitał na zakłady pozostanie na czerwono. Aby osiągać zyski, potrzebujesz grać valuebet‘y.

By rozpoznać i zmierzyć wartość kursu musisz dokonać analizy meczu. Możesz porównać kursy różnych bukmacherów. Pomogą ci też ilościowe i jakościowe techniki przewidywań wyników oraz profesjonalne “przeczucia”. Znajdź wartość, a zwycięzcy znajdą się sami.

5. Testuj swoje systemy prognoz

Gracze przyjmują różne przybliżenia do prognoz i przewidywań. Niektórzy preferują studiowanie przedmiotowe, czytanie na temat nowości każdego zdarzenia i wyrabianie sobie opinii na podstawie informacji o kontuzjach, moralach, motywacji itp. Inni preferują analizowanie informacji o formie i dostarczane systemy rankingów do przewidywania wyniku następnej rywalizacji. Inni podchodzą od numerycznej strony prognoz, testów i doszukują się znaczenia.

Nie doszukuj się fałszywych zależności, które mogą przysłaniać te znaczące. Pamiętaj, że jeśli ktoś patrzy długo na zbiór danych, może doszukać się jakiejś zależności. Jednak niewielu ostatecznie wyłącza się i patrzy tylko na istotne fakty, aby mieć zyski w długiej perspektywie.

6. Rozpoznaj korzystne rynki zakładów

Jest mnóstwo rodzajów zakładów w ofercie bukmacherów. Każdy gracz ma swoje ulubione typy rynku zakładów, ale jest logiczne skupić się na tych typach, gdzie bukmacher ograniczył swoją przewagę.

Mniejszą marżę znajdziemy tam, gdzie liczba możliwych wyników jest minimalna, czyli 2 i obejmuje: handicapy azjatyckie w piłce nożnej, zakłady sportów amerykańskich i 2-drogowe zakłady na wielu innych rynkach (tenis ziemny, koszykówka, under/over itp). Narzucana marża bukmachera jest niższa niż w przypadku 3 czy większej liczby opcji, ponieważ bukmacher może sobie na to pozwolić: jest mniej opcji do manewrowania kursami.

7. Stawiaj single

Dłonie z jednym dwoma i trzema wystawionymi palcami

Początkującym graczom zaleca się jedynie zakłady pojedyncze,
fot. Shutterstock

Przez dekady bukmacherzy narzucali niedorzeczne restrykcje na możliwość pojedynczych zakładów, gdzie gracz potrzebował tylko wyniku jednego zdarzenia. Od eksplozji zakładów bukmacherskich Online, te ograniczenia na szczęście już prawie zniknęły. Niestety gracze wabieni większymi wypłatami z multizakładów, nadal stawiają te niesprzyjające zakłady masowo.

Dla dobrze prosperujących graczy prawdą jest, że zyski mogą być większe przy graniu multizakładów. Jednak ryzyko przy większej marży i niższym współczynniku trafień jest większe.

Single mogą zaoferować całkiem sensowne wynagrodzenie bez zbytniego martwienia się wczesną stratą kapitału na zakłady. Zachłanność graczy jest często powodem ich upadku. Dlaczego próbować biegać zanim nauczysz się chodzić?

8. Obstawiaj faworytów lub niskie kursy?

Tenisista zaciskający pięść w geście triumfu

Obstawiaj zawyżone kursy na faworytów,
fot. Shutterstock

Kontrowersyjną oczywistością, przynajmniej w zakładach piłkarskich, jest przychylność bukmacherów do wysoko-kursowych faworytów. Zademonstrowana empirycznie na rynku kursów europejskiego futbolu, zawdzięcza swoje istnienie tendencjom awersji do ryzyka większości bukmacherów.

Bukmacherzy mogliby bardziej przeceniać kursy (wystawiać niższe kursy) na faworyzowane selekcje. Wtedy jednak kursy na underdog‘ów, mogłyby ich wystawić na zbyt duże ryzyko przez oferowanie wartości na wysokie kursy. Bukmacherzy wolą zatem zawyżać faworytów i jeśli już ma być na jakimś kursie wartość, to dla bukmachera lepiej żeby był to niski kurs, jeśli nie jest on przekonany do słuszności swych szacunków.

Obstawianie tylko niskich kursów przez graczy, nie będzie wystarczające by zbilansować bukmacherowi linię zakładów, ale dla bukmacherów którzy tak wybrali, nakładana średnia marża, z którą zaczynają na faworyta, jest znacznie mniejsza niż w przypadku gdy bukmacher nie zawyżałby kursu na faworyta.

Stawianie niskich kursów oznacza, że będziesz wygrywać częściej i twój bankroll będzie wystawiany na mniejsze ryzyko wysokich poziomów stawek zakładów.

Słabi gracze jednak rzadko nie potrafią znaleźć wartość w niskich kursach i przez to tracą. Nie stawiaj faworytów, dlatego że są faworytami. Stawiaj na nich ponieważ wierzysz, że zawierają realną wartość i że bukmacher popełnił błąd!

9. Porównuj kursy bukmacherów

To nie podlega żadnym “ale”. Jeśli jeden bukmacher oferuje 2.00 kiedy inny 2.20, nie ma sensu brać niższego kursu. Być może będziesz musiał otworzyć nowe konta by uzyskać okazję do korzyści. Biorąc pod uwagę reputację bukmachera i koszty transakcji (jeśli są jakieś lub małe), nie powinno to wprowadzać dodatkowych zakłóceń.

Do rozeznania w ofercie kursów najlepiej pomoże porównywarka kursów.

Rozważ także platformy zakładów (betting exchanges), dostępne przez betbrokerów, gdzie możesz się zakładać przeciwko innym graczom zamiast przeciw tradycyjnemu bukmacherowi. Pomimo prowizji płaconej od wygranych (zwykle 5% od zysku) możliwe kursy na platformach są często bardziej korzystne gdyż nie ma marży do przezwyciężania. Pamiętaj jednak: nie zakładaj się po prostu dlatego, że bukmacher oferuje wyższy kurs niż platforma. Upewnij się, że kurs zawiera wartość.

Biznesman rysuje na przezroczystej tablicy: RISK AVOID ACCEPT REDUCE TRANSFER

Wybór strategii i systemu zależy od Twoich skłonności do ryzyka,
fot. Shutterstock

10. Rozpoznaj swoje preferencje do ryzyka

Czy jesteś poszukiwaczem ryzyka czy go unikasz? Odpowiedź na to pytanie ukształtuje twoją całą strategię stawkowania i zarządzania pieniędzmi. Poszukiwacze ryzyka są zadowoleni z postawienia wysokich kursów i wysokich wielokrotności, preferując dreszczyk hazardu wielkich wygranych od przyziemnych harówek zakładów “trochę wygrać, trochę przegrać”.

Ponadto niektórzy hazardziści są gotowi gonić stracony kapitał przez podnoszenie stawek po każdym przegranym zakładzie. Bądź ostrożny: taka polityka NIE gwarantuje zysków, podczas gdy ryzyko niepowodzenia jest znaczne. Jeśli wolisz grać bezpiecznie, plan jednego poziomu stawkowania wystarczy lub być może strategia stały profit.

Stawianie procentu z twojego bankrollu przez procentowe stawkowanie bankrolla lub bardziej zaawansowane stawkowanie Kelly’ego może dawać znaczne zyski dla doświadczonego gracza, ale musi być on przygotowany na dłuższe okresy strat w zamian za większy dzień wypłaty.

Zmartwiony biznesman wpatruje się w laptop po przegranej podpierając głowę

Porażki są częścią procesu nauki

11. Analizuj swoje zapiski zakładów

Pieniądze w banku z wygranych zakładów to wspaniałe uczucie, szczególnie gdy wierzysz, że twoje umiejętności i osądy zarobiły te pieniądze. Jednakże unikaj zadowolenia z siebie i badaj czy twoje zyski nie mogły być po prostu większe. Jeśli to przypadek, mogą nie przyjść tak łatwo w przyszłości. Jeśli nawet ustalisz znaczenie w historii zakładów, wystrzegaj się niewyjaśnionych czynników, które mogą zniwelować twój poziom sukcesu.

Osiągniesz to dzięki rzetelnego prowadzeniu Podręcznika typowania.

12. Naucz się jak przegrywać

Być może najbardziej znacząca lekcja: gracz zakładów bukmacherskich powinien nauczyć się przegrywać. Może brzmieć to dziwnie. Można to rozumieć jako nabranie umiejętności zarządzania stratami i seriami porażek, których się nie da ustrzec.

Porażki wymagają pokory, która balansuje nadmierną pewność siebie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których chcesz się natychmiast odegrać. Odnieś tu sukces, a twoje szanse unikania całkowitej porażki wielce wzrosną. Proste pozostanie w grze jest połową bitwy. Jeśli pozbawisz się pieniędzy, to koniec gry. Bez pieniędzy żadne umiejętności nie będą miały znaczenia.

O Twojej wielkości nie świadczy to jak zwyciężasz, ale to jak podnosisz się z porażek!

Zobacz też:
Podręcznik typowania
Rodzaje hazardzistów

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.