Stawkowanie procentowe

Stawkowanie procentowe polega na obstawianiu tej samej wartości procentowej kapitału na każdy kolejny zakład. Ogranicza on ryzyko bankructwa: gdy gracz przegrywa, to stawki maleją, a gdy wygrywa, to stawki rosną.

Spadające na szarą płaszczyznę kostki z czerwonymi procentami na każdej ze ścianek

Stawkowanie procentowe polega na obstawianiu tej samej wartości procentowej kapitału na każdy kolejny zakład, fot. Shutterstock (20682184)

1. Czym jest stawkowanie procentowe?

Def. Stawkowanie procentowe to system stawkowania, w którym gracz wybiera jaki procent z posiadanego kapitału będzie stawiał na każdy zakład.

Na przykład jeśli gracz posiada kapitał 1000 PLN i wyznaczy sobie, że będzie grał za 2% kapitału, to na pierwszy zakład postawi 20 PLN. Załóżmy, że postawił po kursie 2.0. Jeśli trafi ten zakład, to na kolejny postawi 2% z 1020 PLN czyli 20,40 PLN. Jeśli przegra, kolejny zakład będzie miał stawkę 19,60 PLN. I tak dalej. Najlepiej do obliczeń kolejnych stawek posłużyć się arkuszem kalkulacyjnym.

Zarządzenie kapitałem sugeruje, aby NIE przekraczać 2% budżetu przeznaczonego na grę.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

2. Zalety procentowych stawek

Procentowe stawki pozwalają osiągnąć większy kapitał końcowy w stosunku do płaskiej stawki. Gdy wygrywamy, nasze stawki rosną, zaś gdy przegrywamy nasze stawki maleją.

Stawkowanie procentowe ogranicza dobrze ryzyko bankructwa (dla początkujących graczy nawet lepiej niż płaska stawka) i daje dobre zyski w przypadku wartościowych zakładów.

Stawki procentowe jest systemem mocno zalecanym dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Zobacz w porównaniu systemów bukmacherskich, że dla graczy ze średnim value < 1,0 uzyskiwany kapitał, odchylenie oraz prawdopodobieństwo bankructwa są mniejsze od systemu płaskiej stawki.

Oznacza to, że jeśli gracz jest słabym typerem, to mniej straci niż na płaskiej stawce. Jeśli będzie dobrze typował, to zarobi więcej niż na płaskiej stawce. Jest to kosztem trochę większego prawdopodobieństwa nie uzyskania zysku.

3. Wady procentowych stawek

Stawkowanie procentowe cechuje niewiele wyższe “prawdopodobieństwo nie uzyskania profitu” w porównaniu do płaskiej stawki.

Polecałbym go początkującym graczom. Ewentualnie warto rozważyć jeszcze płaską stawkę lub stawkowanie modulowane.

Stawki procentowe cechuje dużo większe odchylenie standardowe dla graczy z wysokim średnim value (>1,0). Jest to zrozumiałe, gdyż wraz ze wzrostem kapitału rosną stawki, co musi się wiązać z większym ryzykiem.

System uzależnia wartość stawki od wyniku poprzedniego zakładu. Trudno czekać na zakończenie jednego meczu, aby móc zagrać następny. Ponieważ kolejne stawki niewiele się od siebie różnią można grać “seriami” po 2, 3 czy 5 zakładów na przykład (cyfra nie za duża).

Dla wyżej omówionego przykładów pierwsze 5 zakładów miałoby wartość 20 PLN. Następnie czekalibyśmy na ich zakończenie. Należałoby policzyć wartość kapitału po tych zakładach i wyliczyć znów 2% nowej wartości kapitału.

4. Optymalna wartość stawki w zakładach

John Kelly jako pierwszy wyprowadził wzór na optymalną stawkę, która procentowo zależy od wielkości posiadanego budżetu. To zagadnienie opisuje system Kelly’ego.

Polecany bukmacher:

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle wyciąga do ciebie dłoń z uśmiechem trzymając się pod bok

Czy ten artykuł był pomocny?

Przepraszamy.

Jak możemy poprawić artykuł?

Dziękujemy za przesłanie opinii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najwyżej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze

SureBety.pl ciasteczkują: polityka prywatności.